Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 4 aprilie 2017


Unitatea de învăţământ:
Clasa: a II - a
Învăţătoare:
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Rutine şi sarcini de lucru
Titlul lecţiei : Timpul meu pentru activitate şi odihnă
Tipul lecţiei : Evaluare
Competenţe specifice:
1.3. respectarea unor reguli de igienă personală;
3.1. realizarea unui program zilnic de activităţi, cu sprijinul adulţilor;
Scopul lecţiei: Evaluarea cunoştinţelor referitoare la timpul acordat activităţilor şi odihnei prin intermediul unor jocuri şi aplicaţii specifice
Obiective operaţionale (la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:)
O1: să identifice răspunsul corect la ghicitorile prezentate;
O2: să grupeze activităţile zilnice în funcţie de anumite criterii (ordinea desfăşurării lor, repetabilitate, dificultatea realizării lor);
O3: să recunoască ora afişată de ceas, atribuindu-i o activitate specifică desfăşurată în acel moment al zilei;
O4: să diferenţieze activităţile desfăşurate la şcoală de cele desfăşurate în timpul liber;
O5: să atribuie corespunzător ora sau perioada potrivită de timp activităţilor date.
Strategia didactică
Metode şi procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, joc didactic;
Mijloace (audio-vizuale) şi materiale didactice: cartonaşe – ghicitori, fişe de lucru, lista activităţilor zilnice, cartonaşe cu ceasuri;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Durata: 50 minute
Evaluare:
1. Metode tradiţionale (probe orale, scrise);
2. Metode complementare (observarea sistematică a elevilor, autoevaluarea).
Bibliografie:
1. Bărbulescu G., Sima A., Sima C., Ştefan C.,2015, DEZVOLTARE PERSONALĂ caiet de lucru pentru clasa a II-a, Editura Litera, Bucureşti;
2. Cuciinic C., 2015, DEZVOLTARE PERSONALĂ manual pentru clasa a II – a; semestrul al II-lea, Editura Aramis, Constanţa.
3. MEN, 2013, PROGRAMA ŞCOLARĂ PENTRU DISCIPLINA DEZVOLTARE PERSONALĂ, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti.
Strategia didactică
Etapele lecţiei Ob. Conţinut instructiv-educativ Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
Durata Op. procedee De învăţământ organizare

1. Moment Sunt asigurate condiţiile pentru buna


organizatoric desfăşurare a lecţiei:
(1 min) -Aerisirea sălii de clasă
-Pregătirea materialelor necesare
2. Captarea atenţiei O1 Captarea atenţiei elevilor o voi Conversaţia Frontal Observarea
(4 min) realiza prin prezentarea unei sistematică a
ghicitori. Elevii vor fi împărţiţi pe comportamentului
trei grupe. Fiecare grupă va primi Explicaţia elevilor
câte un cartonaş pe care va fi scris
răspunsul la ghicitoare; ei vor trebui
să atribuie corect cartonaşul
O1 ghicitorilor.
 Şade oriunde l-ai pune, Joc didactic Cartonaşe Pe grupe Evaluarea
De-l priveşti, timpul îţi capacităţii de a
spune. (ceasul) atribui corect
 Doisprezece fraţi aleargă, cartonaşul
Anul cât este de lung; ghicitorii potrivite
Fug de zor prin lumea-
ntreagă, Joc didactic Cartonaşe Pe grupe Observarea
Niciodată nu se-ajung. sistematică a
(lunile anului) comportamentului
O1  Trei surori, poţi să zici, elevilor
Una mare, două mici,
Vin în fiecare an
Şi pun lacăt la ghiozdan.
(vacanţele)
 Ce trece pe dinaintea ochilor
Şi nu-l poţi vedea?(timpul)
3. Precizarea Se anunţă tema lecţiei şi obiectivele
conţinutului ce urmează vizate.
a fi verificat Observarea
„ Astăzi, la dezvoltare personală,
(3 min) Conversaţia Frontal sistematică a
vom evalua cunoştinţele voastre
O1 comportamentului
despre programul zilnic de activitate
O2 elevilor
şi odihnă al şcolarului. Vom grupa
O3
anumite activităţi zilnice în funcţie
O4
de anumite criterii, vom recunoaşte
O5
orele afişate de ceas şi le vom atribui
Explicaţia Frontal
o anumită activitate, vom diferenţia
activităţile desfăşurate la şcoală de
cele desfăşurate în timpul liber, vom
atribui ora potrivită activităţilor
date.”
4. Verificarea Elevii sunt împărţiţi pe trei grupe. Conversaţia Frontal
cunoştinţelor Fiecare grupă va primi Lista Explicaţia
(35 min) activităţilor zilnice, ca în modelul de
mai jos, pe care o va folosi pentru a Evaluarea
realiza: capacităţilor
O2 Grupa 1: o fişă de lucru în care va Exerciţiul Lista Pe grupe elevilor de a
pune în ordine activităţile. activităţilor grupa activităţile
Grupa 2: va alege din lista primită zilnice zilnice în funcţie
acele activităţi care se repetă în ziua de anumite criterii
respectivă. date
Grupa 3: va selecta din lista primită
acele activităţi zilnice pe care le
consideră mai greu de realizat.
Lista activităţilor zilnice ale Evaluarea
şcolarului capacităţilor şi
 Odihna de după masă abilităţilor
 Orele de curs elevilor de a se
 Aranjarea patului adapta şi de a
 Pregătirea pentru a doua zi relaţiona cu
(îmbrăcămintea, Exerciţiul Pe grupe echipa de colegi
încălţămintea, ghizdanul) Lista
 Drumul spre şcoală activităţilor
 Micul dejun zilnice
 Pregătirea pentru noapte
(aerisirea camerei, toaleta de Evaluarea
seară) capacităţii
 Drumul (de la şcoală) spre elevilor de a
casă colabora cu
 Cina şi activităţile liber alese colegii
 Spălarea feţei, a dinţilor, a
corpului până la brâu
 Plimbare, jocuri în aer liber,
alte activităţi preferate
 Gimnastica de dimineaţă în
faţa ferestrei deschise
 Culcarea
 Pregătirea lecţiilor
 Masa de prânz
O3 Exerciţiu – joc: „Ce fac eu la ora ...?” Exerciţiul Individual Evaluarea
Fiecare copil primeşte un cartonaş pe capacităţii
care este desenat un ceas ce indică o Cartonaşe cu eleevilor de a
anumită oră. Elevul va trebui să Problematizarea ceasuri identifica corect
recunoască ora indicată de ceasul de ora indicată de
pe cartonaş şi să scrie alături ce face, ceas, precum şi de
de obicei, la acea oră. a atribui o
activitate
specifică acelei
Exerciţiul ore
Elevii vor primi o fişă de lucru Frontal
individuală. Exerciţiul
O4 1. Pune x în dreptul imaginilor care Fişă de lucru Individual Evaluarea
înfăţişează activităţi desfăşurate la capacităţii
şcoală. elevilor de a
identifica
imaginile ce
sugerează
activităţi
desfăşurate la
şcoală

2. Încercuiţi cu roşu activităţile pe


O4 Exerciţiul Fişă de lucru Individual Evalaurea
care le desfăşurăm dimineaţa , iar cu
capacităţii
albastru activităţile pe care le
elevilor de a
desfăşurăm seara.
diferenţia
activităţile
desfăşurate în
diferite momente
ale zilei

3. Uneşte activitatea cu ora sau


O5 Problematizarea Fişă de lucru Frontal Evaluarea
perioada potrivită de timp.
Cina 8:00 – 12:00 capacităţii
Programul de şcoală 19:00
Joacă, activităţi 7:00 – 7:30 elevilor de a
distractive 20:00 – 21:00 atribui ora sau
Micul dejun 17:00 – 19:00
Teme 7:30 perioada potrivită
Odihna de noapte 15:00 – 16:30
Trezirea, înviorarea, 21:00 – 7:00 de timp
igiena personală activităţilor date
Igiena corporală de
seară

4. Colorează, cu aceeaşi culoare, Exerciţiul Fişă de lucru Frontal Evaluarea


O4 etichetele care formează enunţuri cu capacităţii
sens. elevilor de a
Stabileşte
identifica
Respectă enunţurile de pe
etichete, astfel
Foloseşte încât acestea să
aibă sens
un program de studiu.

un loc potrivit pentru învăţare.

timpul fixat pentru studiu, joacă,


odihnă.
O4 5. Colorează numai activităţile pe Exerciţiul Fişă de lucru Individual Evaluarea
care le desfăşori în timpul liber. capacităţii
elevilor de a
identifica şi de a
colora activităţile
specifice timpului
liber.

5. Aprecierea Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Frontal Observarea


rezultatelor individuale asupra modului de lucru Autoevaluarea sistematică a
(4 min) al elevilor. Voi evidenţia elevii care Individual comportamentului
au fost cei mai activi şi au oferit cele Explicaţia copiilor
mai multe răspunsuri corecte.
6. Precizări, Se fac precizări în privinţa Explicaţia Frontal
recomandări (3 min) completării unor lacune.

S-ar putea să vă placă și