Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

GRUPA: pregtitoare
TEMA DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: Mrior - simbol al primverii
SUBTEMA PROIECTULUI: Martie - mrior
TEMA ZILEI: Mama- primvara mea
TIPUL ACTIVIT II: verificarea i consolidarea cunotinelor
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat
ACTIVIT I DE NV ARE:
ALA tiin : Ce tii despre anotimpul primvara?
ADE D Activitate matematic: pune cte flori ai
DOS Activitate practic: !elicitare de " Martie
DEC Educa ie plastic : !lori pentru mama
ALA Construc ii : #aruri pentru mama
ALA Program artistic: $nduri pentru mama
DPM Dans tematic muzical: Carnavalul primverii
SCOPUL ACTIIT! II:
%erificarea i consolidarea cunotinelor copiilor referitoare la
caracteristicile anotimpului primvara& a deprinderilor matematice de
utili'are a numerelor n concentrul (-(), e*primate ntr-un limba+
matematic corespun'tor&
,ducarea unei vorbiri corecte, coerente n structuri gramaticale
ample&
,fectuarea unor operaii simple de lucru cu material pus la
dispo'iie&
-C./%/.01/ 2, -3// #, ./M45-3,

tiin : Ce tii despre anotimpul primvara?
"i#loc de realizare: convorbire
O$IECTIE OPE%A IO&ALE:
-s identifice caracteristicile anotimpului primvara i lunile
corespun'toare acestuia&
-s preci'e'e semnificaia unor evenimente tradiionale 6 Mr i orul,
Ziua Femeii&

-C./%/.01/ 2, #7M,8// ,92,3,81/-5, :-#,;
1. Domeniul tiine (D)
Activitate matematic: pune cte flori ai
O$IECTIE OPE%A IO&ALE:
-s construiasc mulimi de flori de la ( pn la ()&
- s numere cresctor si descresctor n concentrul (-()&
-s identifice cantitatea prin raportare la cifr&
-s sorte'e numerele pare i impare din irul numeric )-()&
-s descompun numrul (), prin e*erciii de manipulare a materialului
mrunt&
- s re'olve corect fi a de lucru
Material distributiv: fie matematice, creioane colorate&
2. Domeniul om i societate (DOS)
A'ilit i practice: !elicitare de " Martie
"i#loc de realizare: aplicaie
O$IECTIE OPE%A IO&ALE:
-s confecione'e felicitri cu materialele date&
-s lipeasc i s asamble'e prile componente ale obiectului dat&
-s anali'e'e pe ba'a unor criterii clare lucrarea proprie i pe cele ale
colegilor&
Material necesar: fia de lucru, tulpinie, frun'e, flori din <rtie
glasat, lipici, coulee, foarfece, erveele&
3. Domeniul estetic i creativ (DEC)
Educa ie plastic: !lori pentru mama
"i#loc de realizare: pictur
O$IECTIE OPE%A IO&ALE:
-s utili'e'e adecvat instrumentele i materialele de lucru&
-s aplice pata de culoare pe o suprafa stabilit cu a+utorul pensonului&

Material necesar: foi de desen, acuarele, pensoane, vase cu ap, erveele&
-C./%/.01/ 2, -3// #, ./M45-3,
Activiti liber alese (AA)
Construc ii : #aruri pentru mama
O$IECTIE OPE%A IO&ALE :
-s utili'e'e corect materialele puse la dispo'iie &
-s mbine armonios formele n scopul reali'rii temei &
-s manifeste spirit de colaborare n reali'area original a construciei &
Material distributiv: truse de construit&
Program artistic : $nduri pentru mama
O$IECTIE OPE%A IO&ALE :
-s recite poe'ii cu respectarea intonaiei, ritmului, pau'ei&
-s intone'e cntece, nsoite de micri sugerate de te*t=
D!" Dans tematic muzical: Carnavalul primverii
O$IECTIE OPE%A IO&ALE:
-s-i coordone'e micrile cu ritmul i te*tul cntecului&
-s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de:
iniiativ, cooperare i interes&
STRATEGIA DIDACTIC: mi*t
METODE I PROCEDEE: conversaia, e*plicaia, e*erciiul, demonstraia,
lucru n ec<ip, +ocul, observarea spontan i diri+at&
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
MIJLOACE DE NV MNT: video-proiector,calculator, fie de lucru,
truse de construit, lipici, <rtie glasat, erveele, acuarele, pensoane, vase
cu ap, creioane colorate, stimulente&
RESURSE
(= UMANE: >? copii, educatoare
@= TEMPORALE: @?->)A
3. BIBLIOGRAFICE:
Curriculum pentru nvmntul precolar
3evista nvmntului precolar 8r= (-@B@))C
#idactica nvmntului precolar
Metodica predrii educrii limba+ului i a cunoaterii
mediului ncon+urtor&
SCENARIUL ZILEI
-#2: ntlnirea de diminea
Copiii se adun n sala de grup= -ctivitatea debutea' cu ntlnirea de grup,
ntre copii i educatoare, prin intermediul salutului de diminea= Copiii sunt salutai
prin intermediul versurilor:
Diminea a a sosit,
To i copiii au venit
n semicerc s ne-adunm,
Pe scunele s ne a ezm,
Cu to ii s ne salutm:
-un diminea a, dra!i pitici,
M "ucur c sunte i aici#
$-nceput o nou zi#
-un diminea a, copii%
Copiii rspund salutului i se salut reciproc=
2regtirea climatului socio-afectiv necesar: Copiii sunt invitai s se ae'e n
semicerc, pe scunele=#iscuiile n semicerc cuprind noutatea 'ilei:
-2re'entarea musafirilor
-7bservarea clasei
-2re'entarea grupei de copii
8outatea 'ilei este c avem musafiri= -u venit doamnele educatoare s ne vad ct
de frumoi suntem i cum ne vom +uca pe parcursul 'ilei=
e va pre'enta calendarul naturii i +urnalul grupei=
Calendarul naturii va fi ae'at pe flanelograf i mpreun vom purta o discuie
despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra
'ilei sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am ae'at imaginile respective n
calendar=
Etapele activit ii Activitatea educatoarei Activitatea pre colarilor "etode i
procedee
(orma de
organizare
"i#loace de
)nv m*nt
(= Moment
organi'atoric
-sigur condiiile necesare desfurrii
activitii:
- aerisirea slii de grup&
- ae'area mobilierului pe grupe i
semicerc&
- pregtirea aparaturii audio-vi'uale
:laptop, proiector;&
- organi'area colectivului de precolari&
/ntr ordonat n sala de
grup pe fond mu'ical i se
aea' n semicerc= - conversa
ia&
-e*plicaia
-frontal&
@= Captarea
ateniei
2re'int musafirii:
-#oamnele educatoare au venit s vad
cte lucruri interesante tii despre
primvar, ct de frumos recitm i
cntm, cum ne comportm=
-fiea' pe proiector un slide cu imagini
de primvar i solicit elevii s de'lege
urmtoarea g<icitoare:
Cnd zpada se tope te
&'iocelul se ive te
(ar praiele um)late
Cur! la vale *nspumate#
+reau s-mi spune i ne!re it
Ce anotimp a sosit,
7 feti motivea' desfurarea
activitii:
- #orim s oferim musafirilor tot ce e mai
frumos pe pmnt 4n 'mbet, o floare
Copiii ascult motivaia
activitii=
D primvara
-ne*a (-versuri
-'i e 'i de srbtoare
#oi copii druiesc
doamnelor flori=
-conversa
ia&
-frontal&
-video-
proiector&
-calculator&
Etapele activit ii
Activitatea educatoarei Activitatea pre colarilor "etode i
procedee (orma de
organizare
"i#loace de
)nv m*nt
>=3eactuali'area
cunotinelor
olicit copiilor s rspund unui set de
ntrebri care sistemati'ea' cunotinele
acumulate despre primvar:
- Care sunt anotimpurile anului?
- En ce anotimp ne aflm?
- Ce anotimp urmea'?
- Cte luni are anotimpul primvara?
- En ce lun suntem acum?
- Care sunt celelalte luni?
- Cum se mai numete primvara?
- #e ce?
Copiii rspund la ntrebri
Dprimvar, var, toamn i
iarn
Dprimvara
Dvara
D> luni
Dmartie-versuri:-ne*a @;
Daprilie, mai-versuri :-ne*a >;
Danotimpul renvierii
D renvie natura: crete iarba,
-conversa
ia&
-observa
ia spontan
i diri+at&
-frontal&
-individual&
-video-
proiector&
-<arta
proiectului

S-ar putea să vă placă și