Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala : Gimnazială ,,Gheorghe Lazăr” Corbu


Structură : Școala Primară Vadu
Clasa: a II-a
Data: 27.01.2022
Profesor învăţământ primar: Enache Nela
Disciplina: Matematică
Aria curriculară : Matematică şi Explorarea Mediului
Unitatea de învăţare: Viețuitoare și medii de viață
Subiectul: Înmulțirea numerelor naturale. Despre viața plantelor și a animalelor.
Tipul lecţiei: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

Competenţe specifice:

1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0- 1000, recurgând la


numărare și/ sau grupare ori de câte ori este necesar;
1.5. Efectuarea de înmulțiri și împărțiri în concentrul 0-1000 prin adunări/ scăderi
repetate.

Obiective operaţionale:
O1 - să utilizeze terminologia matematică: factori, produs, de atâtea ori mai mare,
dublul, îndoitul;
O2 - să efectueze adunări repetate de termeni egali;
O3 – să scrie numere date ca adunare repetată de doi termeni egali;
O4 - să calculeze operațiile de înmulțire cînd unul dintre factori este 2;
O5 – să rezolve probleme după imagini.
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia,demonstrația, problematizarea, metoda
cadranelor, joc didactic.
Mijloace de învăţământ: fișe de lucru,manual,auxiliar, bilet, cartonașe de joc.
Forme de organizare : activitate frontală, activitate individuală.
Resurse umane: 10 elevi
Resurse temporale: 45 min.
Bibliografie:
 M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română – clasa
pregătitoare,clasa I și clasa a II-a”, Bucureşti, 2013.

 Matematică-manual pentru clasa a II-a,editura EDP, 2020, autori : Tudora Pițilă,


Cleopatra Mihăilescu;
 Matematică - Caietul elevului pentru clasa a II-a,editura Paralela 45, 2021.
Nr Etapele lecției Ob. Elemente de conţinut
Desfăşurarea lecţiei Metode, Materiale Forme de Evaluare
crt op procedee didactice organizare
.
1. Moment organizatoric Asigur condiţiile necesare unei bune defăşurări
a lecţiei, pregătesc materialul didactic, aerisesc
sala de clasă.
2. Verificarea cunoștințelor Rebus ( Anexa 1) Fișă de Individual Aprecieri
O1 Ne vom reaminti noțiunile învățate despre Conversația lucru și frontal verbale
înmulțirea numerelor, factori, produs etc. explicația

3. Captarea atenţiei Se va realiza printr-o conversație. Le voi spune frontal observarea


că am primit un bilet de la Gerda, prin care ne bilet sistematică a
roagă să o ajutăm, prin rezolvarea corectă a explicaţia comporta-
sarcinilor de lucru, să-l elibereze pe Kay din mentului
castelul de gheață, unde este ținut captiv de elevilor
către Crăiasa Zăpezii.

4. Anunţarea temei şi a Azi, la ora de matematică, ne vom juca cu conversația frontal


obiectivelor înmulțirea numerelor naturale prin numărare,
prin adunare repetată, înmulțirea când unul
dintre factori este 2. Voi scrie titlul la tablă și ei
în caiete.

5. Consolidarea cunoștințelor Vom recapitula, mai întâi, înmulțirea prin conversaţia individual evaluarea
O2 numărare ( Anexa 2). Vom număra oral, apoi explicația Fișă de orală
vom scrie adunările repetate la tablă și în caiete lucru
și înmulțirile corespunzătoare acestora. Metoda
O3 cadranelor
Metoda cadranelor (Anexa 3) Fișă de evaluare
Să rezolve exercițiile de pe fișa de lucru. exercițiul lucru scrisă
O4 problemati individual
zarea
Joc: ,, Eu am...Cine are?”
O5 Fiecare elev va primi câte un cartonaș de joc observarea
cu o înmulțire și un rezultat al unei înmulțiri. Cartonașe sistematică
Ei trebuie să fie atenți, să citească corect explicația de joc
numerele de pe cartonaș, să calculeze jocul didactic
înmulțirea și să dea răspunsul într-un timp cât
mai scurt.

6. Obţinerea performanţei individual evaluare


O1 Problemati fişă de scrisă
O2 Fișă de muncă independentă(Anexa 4) zarea lucru
O3 Elevii vor rezolva sarcinile de pe fișa de lucru.
O4
O5

7. Încheierea lecţiei În numele Gerdei, le voi mulțumi pentru frontal Aprecieri


ajutorul dat.Voi face aprecieri generale şi verbale
individuale asupra desfăşurării lecţiei, modului conversaţia
în care au participat elevii şi au răspuns la
solicitări.
Voi anunţa tema pentru acasă( fișele de lucru -
Anexele 5 și 6) şi voi face recomandări asupra
modului de realizare al acestora.
ANEXA 1 A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1. Nr. fără soţ sunt nr. ____

2. Nr. care se adună se numesc ___

3. Rezultatul adunarii se numeşte ___

4. Rezultatul înmulţirii se numeşte ___

5. Sumă sau ___

6. Nr. pe care îl scădem se numeşte ___

7. Rezultatul scăderii se numeşte rest sau ___

8. Nr. care se înmulţesc se numesc ___

9. Nr. din care scădem se numeşte ___

10. Nr. cu soţ sunt nr. ___


Anexa 2
Fişă de lucru – Înmulţirea prin numărare

● Fiecărui animal îi place să sară peste un număr de pietre.Priveşte cu atenţie şi scrie numărul
pietrei atinse la fiecare salt.
1. +4

2. +5

5 10

3. +6

6 12

4. +7

5. +8

8 16

6. +9

9 18
Anexa 3

2. Taie răspunsurile greşite:


1. Calculează şi completează:
4 x 2 = 10 ; 8 ; 16
2 + 2+ 2 = ____ x ___ = ___

2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ___ x ___ = ___ 5 x 2 = 5 ; 12 ; 10

2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ___ x ___ = ___


9 x 2 = 16 ; 14 ; 18

7 x 2 = 14 ; 20 ; 18

3. Dana are 7 nuci.Ana are de 2 ori mai multe. Gerda e fericită, a ajuns în Laponia .
Câte nuci au cele două fete? Deseneaz-o!

Rezolvare

1.___________________________________

__________________________

2._____________________________________

___________________________

R:__________________
Anexa 4

Fişă de lucru – Înmulţirea ca adunare repetată

1.Câţi pantofi sunt în total?

2 + 2 + 2 = ____ ____________________________

2. Câte flori sunt în total?

3 + 3 + 3 + 3 = _____ ____________________________

3. Câte roţi sunt în total?

_________________ ____________ ___________________

4. Câte picioare sunt în total?

________________________ ______________________

_______________________ ________________________
Anexa 5
Fişă de lucru – Înmulţirea ca adunare repetată

Observă modelul şi rezolvă următoarele exerciţii:


1. Câte pisicuţe sunt?

3+3=6 2+2+2=6
De 2 ori câte 3: De 3 ori câte 2:
2x3= 3x2=6
R: 6
pisicuţe
2. Câte creioane sunt în total?
____ + ____ + ____ = _____
De 3 ori câte 8:
____ x ___ = ____
R: _____ creioane

3. Câte bile sunt în total?

_____ + _____ + _____ + _____ + _____ = _____


De 5 ori câte 10:
_____ x _____ = _____ R: _____ bile

4. Câte bomboane sunt în total?

______ + ______ + _______ + ______ = ________


De 4 ori câte 7:
______ x _____ = ______ R: _____ bomboane

5. Scrie sub formă de înmulţire:


6 + 6 + 6 = ____ x ____ = _____
4 + 4 + 4 + 4 = _____ x _____ = ____
3 + 3 + 3 + 3 + = _____ x _____ = _____
Anexa 6
Fişă de lucru – Înmulţirea cu 2

1.Numără din 2 în 2 de la 0 la 20:


_____________________________________________
2. Observă desenele şi scrie operaţiile:
a) Câte pere sunt în total?
____+ ____ + ____ + _____ = ____
De 4 ori câte 2:
_____ x _____ = _____
R: _____ pere
b) Câţi porumbei sunt pe creangă?

_____ + _____ + _____ + _____ + _____ + _____ = ______


De 6 ori câte 2:
______ x ______ = ______ R: _______ porumbei

3.Află numerele de 2 ori mai mari decât: 5, 8, 7, 9.


• _________________________ • __________________________
• _________________________ • __________________________

4. Află produsul numerelor: 2 şi 4; 6 şi 2; 2 şi 10; 9 şi 2.


• __________________________ • __________________________
• __________________________ • ___________________________
Anexa 7

START! EU AM 10. EU AM 16. EU AM 4. EU AM 8.

CINE ARE CINE ARE CINE ARE CINE ARE CINE ARE
5X2? 8X2? 2X2? 4X2? 7X2?

EU AM 14. EU AM 20. EU AM 18. EU AM 6. EU AM 12.

CINE ARE CINE ARE CINE ARE CINE ARE CINE ARE
10 X 2 ? 9X2? 3X2? 6X2? 1X2?

EU AM 2.

STOP JOC!

Vă mulțumesc , copii!
Gerda.
99

66 99

S-ar putea să vă placă și