Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 08.12.2022
Unitatea de învățământ:Gradinița ,,Floare de Colt”
Grupa Mică
Propunător: MARINESCU ILONA ALEXANDRA
Tema anuală: „Cum a fost, este și va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: Iarna veselă
Tema săptămânii: Moș Nicolae
Domeniul experiențial: Științe
Tema activității: “Unde sunt mai multe, unde sunt mai puține (cadouri)?”
Categoria de activitate: Activitate matematică
Forma de realizare: exercițiu cu material individual
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, priceperi si deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltării și comportamente vizate:


⮚ Dezvoltarea fizică, a sănătății şi igienei personale
1.3 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în
interacţiunea cu mediul apropiat
⮚ Capacități și atitudini în învățare
1. 1.Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și
învăţarea în situații noi
⮚ Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a
valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
⮚ Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a
mediului, folosind instrumente şi metode specific
2.2. Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea
(mult/-e – puțin/-e) obiectelor de același tip

Obiectivele operationale:
O1: Să formeze corect grupe de obiecte după un criteriu dat;
O2: Să formeze corect perechi între obiectele grupelor constituite;
O3: Să verbalizeze corect exprimȃnd diferite relații cantitative dintre grupele
comparate (“mai multe”, “mai puține”, “tot atȃtea”);
O4: Să rezolve sarcina fişei date în limita timpului acordat;

Strategii didactice:
1. Metode si procedee: explicația, demonstrația, instructajul verbal,
exercițiul.
2. Mijloace de învătămant: podoabe pentru pomul de Crăciun( îngerași,
clopoței), material individual pentru copii: jetoane – cadori mari si
mici, fișa individuală de lucru,creioane negre și colorate.
3. Forme de organizare: frontală, individuală.

Metode evaluare: orală, scrisă.


Dutata activitatii: 25 minute

Bibliografie:
1. Curriculum pentru educatie timpurie, 2019
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente
cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Etapele Ob. Demers didactic Strategii didactice Metode


Crt. activității Op. de
Metode si Mijloace Forme de evaluare
procedee de organizare
invătămȃn
t
1. Momentul - Aerisirea sălii de clasă. - - - -
organizatoric Aranjarea mobilierului în
careu deschis.
Pregătirea şi aranjarea
materialului necesar pentru
activitate.
Intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă.
2. Captarea - Captez atenția copiilor cu un - Frontală Orală
atentiei cadou ambalat, in interiorul Conversatia
caruia se afla un cub frumos
colorat .
3. Reactualizarea Pe fiecare fata cubul are o alta
cunostintelor culoare, aflandu-se si cate o
intrebare : Conversatia Frontală
1.Descrie imaginea ( descrie) - Individuală Orală

2.Compara cele doua forme.


( compara)
O3 3. Cu ce se mai aseamana Conversatia
figura aceasta?
( asociaza)
4.Deseneaza un cerc (aplica)
5. Anumite globuri din brad
se aseamana cu cercul ? Exercitiul
( argumenteaza)
6.Numeste obiecte care se
aseamana cu cercul
sau patratul .
( analizeaza )
Voi adresa întrebări copiilor:
- Copii, care mos a venit de
curand la voi?
- Pe cine așteptați voi
Conversatia
de Crăciun?
- Cum arată acesta? -
Unde lasă Moș Crăciun
darurile?
Cu ce podoabe împodobim
bradul?
4. Anuntarea “Astăzi, copii, ne vom juca cu
temei si a diferite forme si vom forma
obiectivelor grupe de obiecte (cadouri mari

- si mici, podoabe și clopoței) -


din coşul Zȃnei Iarna, vom - Frontală
forma perechi între ele şi vom
spune unde avem „mai multe,
mai puţine” sau “tot atȃtea
(podoabe)”.
5. Dirijarea Voi numi 2 – 3 copii să vină in
învătării fata grupei să identifice şi
apoi să grupeze câteva
podoabe, (îngerași și clopoței)
după un criteriu dat (formă),
apoi să le denumească: o
O1
grupă de îngerași, o grupă de Conversația Frontala
clopoței. Apoi cu ajutorul
copiilor voi stabili global Podobe
diferenţele cantitative dintre pentru Orală
grupele formate de ei. Pomul de
Voi aşeza pe tabla magnetică, Crăciun:
îngeraşi, Individuală
Explicatia clopoței
de jos în sus grupa de îngerași, Demonstrația Cadouri
la mâna stângă, iar la mâna mari si mici
dreaptă – în pereche cu
îngerașii voi aşeza o grupă de
clopoței. Voi face
corespondenţa de unu la unu
între obiectele celor două

grupe pentru a stabili „unde


sunt mai puţine” şi „unde sunt
mai multe”.
Voi proceda la fel cu grupe de
cadouri mari si cadouri mici.
6. Obtinerea Voi cere copiilor să intuiască
performantei materialele primite în coşuleţe
şi să lucreze cu ele după
indicaţiile mele. Jetoane cu Frontala Orală
O2 Voi insista ca fiecare copil să îngeraşi,
folosească ambele mâini clopoței individuală
deodată pentru formarea
perechilor, pentru a percepe ,
sesiza şi motiva cu uşurinţă Exercitiul
diferenţele dintre cele două
grupe comparate. Voi explica
copiilor că sunt „ mai multe
elemente în grupa de…”
deoarece un element a rămas
fără pereche.
O3

7. Asigurarea Metoda cubul


feedback-ului Voi adresa întrebari
suplimentare despre podoabele Conversația - Individuală Orală
pentru brad : Ce formă au
podoabele ? Ce culoare ?
8. Evaluarea Voi cere copiilor să întoarcă
activitatii fişele de lucru.
Se intuieşte fişa, se
analizează , apoi se dau
O4 sarcinile de lucru – pe rând. Fise
În timpul lucrului, voi ajuta Exercitiul individuale Individuală Scrisă
copiii care întâmpină greutăţi de lucru
în rezolvare. Se fac aprecieri
colective și individuale.

9. Incheierea O3 - Ce am învățat astăzi?


activitatii - Cu ce podoabe Frontală Orală
împodobim bradul de Crăciun? Conversatia - Individuală
Copiii vor fi recompensați.

S-ar putea să vă placă și