Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

EDUCATOARE:

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Grupa mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Sărbători de iarnă”

SUBTEMA: ”Uite, vine Moș Crăciun”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA1 (Jocuri și activități liber alese)

FORMA DE REALIZARE: Activitate pe centre de interes

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe centre de activitate (pe grupuri)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


- Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
- Activare și manifestare a potențialului creativ;
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor(persistență în activități).

COMPORTAMENTE VIZATE:

- Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,emoțiilor,semnificațiilor etc.(comunicare


expresivă);
- Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei,nevoi,curiozități,acțiuni,emoții proprii(comunicare expresivă);
- Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
- Manifestă creativitate în activități diverse;
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

CENTRELE DE INTERES:

 Arte: „ Cofetarii Moșului”- modelaj


 Știință: „Drumul lui Moș Crăciun” – labirint
 Joc de masă: „Moș Craciun”- puzzle

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

Centrul Artă
- Să identifice materialele puse la dispoziție, denumindu-le corect;
- Să modeleze plastelina prin diferite tehnci prin aplicarea formei de prăjitură pe flanșetă, pentru a obține prajiturele
- Să-și dezvolte simțul estetic
Centrul Științe
- Să identifice materialele puse la dispoziție, denumindu-le corect;
- Să identifice urmele lui Moș Craciun prin zăpada
- Să mânuiască instrumete corect.

Centrul Joc de masă


- Să identifice materialele puse la dispoziție, denumindu-le corect;
- Să selecteze cu atenție pisele de puzzle pentru a obtine imagine identică plansei.
- Să se bucure de reușita sa și a colegilor.

Strategii didactice:

- Metode și procedee: Expunerea, observația,conversația,explicația,exercițiul,demonstrația, conversaţia de încheiere;


- Mijloace de învățământ: Ecusoane, puzzle( Moș Crăciun, cadouri, brad, spiriduș, om de zăpada, ren, om de turtă dulce) ,
plastelină, forme pentru modelaj( cadouri, globuri), flanșete,elemente pentru decorare prjiturele, sucitor, cutii, gris.
- Forme de organizare: Frontal, individual, pe grupuri.

Bibliografie:

 Curriculum pentrueducațietimpurie 2019;


 Reperefundamentaleînînvățareașidezvoltareatimpurie a copilului de la naștere la 7 ani.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII:
- Trecerea spre activitățile liber alese se realizează dansând pe o melodie „“ Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap,
trap, trap,/Ne-nvârtim, ne răsucim,/ Şi la centre noi pornim!”, ”- joc muzical.”. Sunt prezentate centrele la care copiii
urmează să-și desfășoare activitatea, materialele puse la dispoziție la fiecare centru și sarcinile pe care le au de îndeplinit, astfel
la centrul Arte: „Cofetarii Moșului- modelaj, copiii vor avea la dispoziţie palastelină pe care o vor modela cu ajutorul
formelor de plastic( om de turta dulce, casa, stea) dupa vor decora forma realizata, la centrul Știință: „Drumul lui Moș
Crăciun” – labirint , copiii vor porni in cautarea urmelor lui Moș Crăciun prin zapadă spre casa lor, la centrul Joc de masă:
„Moș Crăciun”- puzzle copiii selecteze cu atenție pisele de puzzle pentru a obtine imagine specifice temei abordate.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Secvențe Conținutul Strategia didactică Forme și metode


didactice instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de de evaluare
procedee învățământ organizare
1.Moment Se organizează spațiul și climatul
organizatoric educațional, într-un mod optim de
desfășurare a activității propuse.
Se aranjează și se pregătesc
materialele didactice necesare.
2.Captarea Se va orienta atenția copiilor spre Expunerea Ecunoane Frontal Observarea
atenţiei centrele de interes amenajate. Le voi sistematică a
spune copiilor că astăzi vor putea comporta-
alege între a fi „micuții spiriduşi”. Observaţia mentului
Înainte de a porni spre cele trei centre
de interes, copiii vor alege câte un
ecuson, acesta reprezentând trei Conversaţia
spirudusii de culori diferite. În funcție
de ecusoanele alese aceștia se vor
așeza la centre: copiii care au ales
ecusonul cu spiridusul roșu cu se vor
așeza la centrul pregătit pentru „Arte”,
iar copiii care au ales ecusonul cu
spidușul albastru se vor așeza la
centrul „Știinte”, iar copiii care au ales
spiridușul verde se vor așeza la
centrul„ Joc de masă”.
3.Anunțarea Prezint copiilor tema pentru Conversaţia Frontal Observarea
temei și a fiecare centru și sarcinile pe care le au sistematică a
obiectivelor de indeplinit. comportamentului

Pe grupe
4.Precizarea Copiii se îndreaptă spre Pe grupe Observarea
conținutului și centrul, intuiesc și se familiarizează cu sistematică a
dirijarea materialele puse la dispoziție. plastelină, forme comporta-
invățării La centrul Arte: „Cofetarii pentru modelaj mentului
Moșului- modelaj, copiii vor avea la Observaţia flanșete,elemente
dispoziţie palastelină pe care o vor pentru decorare
modela si cu ajutorul formelor de prjiturele, sucitor
plastic( om de turta dulce, casa, stea) Individual Realizarea corectă
dupa vor decora forma realizata, la a sarcinilor de
centrul Știință: „Drumul lui Moș lucru
Craciun” – labirint , copiii vor porni cutii, gris,
in cautarea urmelor lui Moș Crăciun pensulă.
prin zapadă spre casa lor, la centrul Exerciţiul
Joc de masă: „Moș Craciun”-
puzzle, copiii selecteze cu atenție Explicaţia puzzle(Moș
pisele de puzzle pentru a obtine Crăciun, cadouri,
imagine identică plansei. brad, spiriduș, om
de zăpada, ren,
Voi explica procedeele de lucru pentru om de turtă dulce,
fiecare centru, după care vom realiza cadouri, globuri),.
exerciții de încălzire a mușchilor fini
ai mâinii și de creare a stării
emoționale propice realizării temei. Demonstraţia
Se fac recomandări privind poziția
corectă în timpul lucrului, asupra
modului de lucru: să încerce să lucreze
corect și îngrijit.
În continuare voi demonstra
procedeele de lucru pentru fiecare
sector de activitate, se va trece la
realizarea lucrărilor timp în care voi
interveni cu mici explicații și voi veni
în ajutor acolo unde sunt solicitată.
5. Obţinerea Le voi cere copiilor să denumească
performanţei lucrarea realizată la fiecare centru și le
voi adresa următoarele întrebări: Conversaţia Frontal Evaluare
-Ce simbolizează ecusonul tău? răspunsurilor
-Ce aţi făcut din forme de plastic? copiilor
-A reușit Moș Craciun șă ajunga la
căsușă ?
- Ce ai realizat din pisele de puzzle?
6.Analiza Se vor expune lucrările realizate la Expunerea Lucrările copiilor Frontal Observarea
lucrărilor/eva- cele trei centre de interes, se vor sistematică a
luarea observa și se vor analiza. Observaţia comporta-
mentului
7.Încheierea Se fac aprecieri verbale individuale Conversația Frontal Aprecieri colective
activității şi generale asupra desfăşurării de încheiere şi individuale
activităţii.
Toţi vor fi aplaudaţi pentru că au
lucrat corect şi ordonat.

S-ar putea să vă placă și