Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ,,MIHAI EMINESCU”, TG-MUREȘ

EDUCATOARE:
ȘTEFAN DIANA CRISTINA
GRUPA: combinată ,, Ștrumfii"

DATA: 27.02.2023

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Să simțim prin intermediul poveștilor”

TEMA ZILEI: “Prietenii din povești”

DURATA: o zi

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare, sistematizare a cunoștințelor

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe microgrupuri și individual

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

Întâlnirea de dimineață: ,, Bună dimineața, prieteni dragi!”

Activități pe domenii experiențiale:

Domeniul Limbă și comunicare + Domeniul Estetic- Creativ (Educarea limbajului; Educație


plastică): ,, Prietenii din povești” – joc didactic, pictură statuete

Activități liber alese: ALA 1 - Bibliotecă: ,,Ghici, ghicitoarea mea” - ghicitori despre povești

Joc de masă: ,,Cine e câștigătorul?” - joc Bingo

Nisip și apă: “Comorile din mină” – selectare pietre prețioase;


tranfer cu penseta în cufăr

ALA 2 – Joc distractiv: ,, Umbreluța poveștilor”

SCOPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea ( și verificarea) dezvoltarii vocabularului prin


intermediul poveștilor studiate; dezvoltarea simțului creativ prin activități artistico-plastice.

STRATEGII DIDACTICE:

● Metode și procedee: conversația, explicația, exemplificarea, exercițiul, jocul didatic


● Mijloace didatice: costum Albă- ca- zăpada, panou calendarul naturii, căciulițe colorate,
decor mină, pietre prețioase, pensule, pensete, cufere, cadrane cu imagini specifice temei,
jetoane, cutiuță, nasturi colorați, puzzle cu scene din diferite povești, carusel cu personaje
din poveștile selectate, bilețele cu ghicitori, cheițe, panou cu pom și mere vrăjite, bilețele
cu sarcini, jetoane specifice fiecărei sarcini, cub cu imagini (antonime), roată cu imagini
(sunete), pietre prețioase (silabe), cufăr mare, statuete din ipsos (personaje din povești),
guașe, pensule, pahare, snur, jetoane perforate cu scene din imagini, recompense.
● Resurse umane: educatoarea și copiii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

● Curiozitate, interes și inițiativă în învățare


● Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistența în activități)
● Activare și manifestare a potențialului creativ
● Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
● Mesaje orale în diverse situații de comunicare
● Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:

● Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
● Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
● Demonstrează creativitate prin activitățile artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
● Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
● Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
● Discriminează/ diferențiază fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

● Să găsească răspunsul corect la ghicitorile ascunse în puzzle-urile cu povești, pe baza


cunoștințelor anterioare;
● Să asocieze jetoanele extrase cu imaginile din cadranul jocului, așezând un nasture
colorat pe fiecare pereche descoperită;
● Să transfere cu penseta pietrele prețioase găsite în nisip, asezându-le în cufăr la locul
destinat fiecăreia în funcție de culoare;
● Să rezolve corect sarcinile jocului didactic, prin colaborarea cu toți membrii echipei sale;
● Să păstreze acuratețea lucrărilor în decorarea statuetelor reprezentând personaje din
poveștile cunoscute, conform modelului dat.

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru Educație timpurie, București 2019.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe pernuțe.

Vor primi o vizită din partea Albei – ca – zăpada care își caută prietenii – cei șapte pitici,
dispăruți de acasă. Urmează un dialog între Albă – ca – zăpada și mama sa vitregă care
recunoaște că i-a ascuns pe pitici în niște încăperi din castelul său și că vor putea fi eliberați,doar
dacă Albă - ca – zăpada va trece prin niște probe; pentru aceasta va avea nevoie de ajutorul
ștrumfilor.

Pentru a verifica dacă ștrumfii sunt pregătiți, Albă – ca – zăpada va completa Calendarul naturii
împreună cu ei și le va adresa câteva întrebări despre tema săptămânii. Apoi vor face gimnastica
de înviorare și vor porni pe urmele celor șapte pitici.

Copiii vor fi împărțiți în trei echipe cu ajutorul unor căciulițe de culoare verde, roșie și
portocalie; în funcție de culoarea echipei din care fac parte, se vor așeza la unul din cele trei
centre de interes puse la dispoziție, respectiv: Bibliotecă, Joc de masă sau Nisip și apă.

După rezolvarea fiecărei sarcini, atât la centrele de interes cât și în cadrul jocului didactic, copiii
vor primi câte o cheiță cu ajutorul căreia vor elibera câte un pitic.

Pe parcursul jocului vor descoperi că împărăteasa a capturat și alte personaje din diferite povești
și le-a vrăjit, luându-le culoarea și așezându-le într-un cufăr. Ștrumfii vor picta acele personaje și
le vor reda culorile și veselia.

Activitatea se încheie cu jocul distractiv ,, Umbreluța poveștilor”, în care copiii vor asocia
personajul cu povestea de pe umbreluță, atunci când se va opri cântecul.
Nr. Etapele Conținut științific Strategii didatice Evaluare
Crt
activității Metode și Mijloace de
procedee învățământ

1. Moment Se asigură condițiile optime Conversația


organizatoric pentru desfășurarea
activității( aerisirea sălii de
grupă, pregătirea materialului
didactic, aranjarea
mobilierului).
Copiii intră în sală și se
așează pe pernuțe, sub formă
de semicerc.

2. Captarea atenției Se va realiza prin vizita Albei Conversația Costum Albă – Observarea
– ca – zăpada care își caută ca - zăpada comportament
prietenii – cei șapte pitici, ului
dispăruți de acasă.

3. Reactualizarea Pentru a vedea dacă copiii Conversația Panou și Evaluarea


cunoștințelor sunt pregătiți și isteți, Alba – jetoane – individuală
ca - zăpada le va adresa câteva Calendarul
întrebări legate de vremea de Naturii
afară și anotimp, completându-
se astfel și calendarul naturii.
Apoi se va face prezența și
gimnastica de înviorare.
Drept recompensă pentru
atenția lor, copiii vor primi câte
o căciuliță colorată. (roșie,
portocalie sau verde)
.
4. Anunțarea temei Copiii vor fi anunțați că pe Conversația Căciulițe Observarea
și a obiectivelor parcursul zilei, împreună cu colorate comportament
Explicația
urmărite Albă – ca - zăpada, vor încerca ului
să îi elibereze pe cei șapte
pitici din castelul împărătesei.
Pentru aceasta, ei vor avea de
rezolvat câteva sarcini în urma
cărora vor primi cheițe care
deschid încăperile în care au
fost așezați piticii.
Apoi,în funcție de culoarea
căciuliței primite, copiii vor
desfășura activitățile specifice
fiecărui centru de interes.
5. Prezentarea Copiii vor primi indicațiile Conversația
optimă a necesare, atât frontal cât și la
Explicația
conținutului și fiecare centru în parte.
dirijarea
învățării
La centrul NISIP ȘI APĂ, Decor mină,
copiii vor descoperi pietrele pietre
Exemplificarea Evaluare
prețioase din mina piticilor pe prețioase, individuală
care le vor transfera cu penseta pensule,
în cufere. pensete, cufere

La centrul JOC DE MASĂ, Exercițiul Cadrane cu


copiii vor juca Bingo astfel: imagini
conducătorul jocului extrage specifice
dintr-o cutiuță diverse jetoane temei, jetoane,
iar jucătorii așează un nasture cutiuță, nasturi
colorat pe imaginea colorați
corespunzătoare jetonului
extras, până când completează
tot cadranul și strigă: ,,Bingo!”.

La centrul BIBLIOTECĂ, Explicația Puzzle cu


copiii vor rezolva câte un scene din
puzzle pentru a descoperi diferite
despre ce poveste este vorba. povești,
Apoi vor alege de pe un carusel carusel cu
personajul corespunzător personaje din
poveștii descoperite și vor poveștile
rezolva ghicitorile de pe selectate,
bilețelul acestuia. bilețele cu
ghicitori.
In urma rezolvării sarcinilor de
la fiecare centru, copiii vor
Conversația Cheițe
primi trei cheițe cu ajutorul
cărora vor elibera 3 pitici din
castel.
După eliberarea celor trei
pitici, prin intermediul
tranziției:“Noi suntem piticii”,
vor lua o scurtă pauză.
La revenirea în sala de grupă,
copiii se vor așeza în semicerc
și vor primi informații privind
desfășurarea jocului didatic.
În cadrul activității de educare
a limbajului, copiii vor
descoperi sarcinile jocului în Jocul didactic Panou cu pom Observarea
interiorul merelor vrăjite din și mere vrăjite, comportament
pomul împărătesei. Fiecare Explicatia
bilețele cu ului
dintre cele trei echipe va sarcini, jetoane
rezolva câte două sarcini, în specifice
urma cărora va primi o cheiță fiecărei sarcini,
pentru a-i elibera pe pitici. cub cu imagini
Sarcinile jocului sunt: (antonime),
roată cu
1. Alcătuiește propoziții imagini
Exercițiul
cu următoarele cuvinte: (sunete), pietre Evaluare
poveste, castel, prețioase frontală, pe
împărăteasă, vrajă, (silabe) grupuri
moșneag, car.
2. Cu ce sunet începe
cuvântul? ( Scufița – S
Porcușor – P, Capră –
C, Albă – ca – zăpada –
A, Motanul – M,
Turtița – T, Găinușa –
G)
3. Desparte în silabe
următoarele cuvinte:
pădure, vulpe, căsuță,
vânător, cărămidă, ied.
4. Găsește antonimul
cuvintelor ilustrate pe
fețele cubului!
5. ,,Eu spun una tu spui Exemplificarea Cufăr mare, Observarea
multe! – găsește statuete din comportament
pluralul cuvintelor Explicația
ipsos ului nonverbal
6. Care sunt diminutivele (personaje din
următoarelor cuvinte? povești),
( ciubote - ciuboțele, guașe, pensule,
casă - căsuță, găină - pahare
găinușă, brad - brăduț,
iepure - iepuraș, babă –
băbuță, carte –
cărticică)
În partea a doua a activității,
copiii vor afla că împărăteasa a
încuiat și alte personaje din
povești într-un cufăr mare,
lăsându-le fără culoare. La
rugămintea Albei – ca – zăpada
de a-i ajuta prietenii, copiii vor
picta statuetele din ipsos
reprezentând personaje din
diferite povești, în culorile
specifice acestora.

6. Asigurarea Complicarea jocului: Exercițiul Șnur, jetoane Evaluare


feedback-ului perforate cu individuală și
Se realizează prin intermediul
scene din de grup
ultimei sarcini : ,,Înșiră-te,
poveste!” - fiecare echipă va imagini
Observarea
primi o serie de jetoane comportament
reprezentând scene dintr-o ului nonverbal
poveste pe care trebuie să le
înșire pe un șnur în ordinea
cronologică a întâmplării
faptelor. Fiecare serie va
conține, de asemenea, două
jetoane care nu fac parte din
povestea respectivă.
În urma rezolvării acestei
sarcini, va fi eliberat și cel de-
al șaptelea pitic.

7. Aprecieri și Se vor face aprecieri verbale Conversația Recompense Evaluarea


recomandări individuale și de grup, asupra orală a
comportamentului pe durata modului de
întregii activități; se vor oferi desfășurare a
recompense. activității

S-ar putea să vă placă și