Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Prof.înv.preşcolar

Data:

Unitatea de învățământ

Educatoare:

Grupa:

Tema anuală: „Cum este ,a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema proiectului:,,Iarna şi bucuriile ei”

Tema săptămânii:„Datini si obiceiuri de iarna”

Tema zilei:,,Se aud colindători”

Forma de realizare: Activitate integrată (D.S +D.E.C)

Forma de organizare: Frontal, individual

Tipul activităţii: consolidare de cunoştiinţe,priceperi şi deprinderi


Componenţa activității:

ACTIVITĂŢII PE DOMENII EXPERENŢIALE ( ADE ) :

Domeniul Ştiinţe ( DŞ ) :

Cunoaşterea mediului:,,Săculeţul fermecat”- joc didactic

Domeniul Estetic și Creativ ( DEC ) :

Activitate artistico-plastică: Tema plastică : pata de culoare - pictură

Subiectul:,,Decoraţiuni pentru bradul de Crăciun”.

Scopul :

 Consolidarea cunoştiinţelor copiilor despre obiceiurile şi tradiţiile de iarnă la români;

 Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a compune creativ spaţiul plastic, aplicând

uniform pata de culoare pe diferite suprafeţe

Obiective: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :

 Să descrie verbal imaginile de pe jetoane

 Să identifice obiecte specifice fiecărui obicei;

 Să interpreteze rolul de colindător prezentând un anumit obicei.

 Să picteze clopoţei, brăduţi,oameni de zăpadă folosind pata de culoare;

 Să respecte regulile jocurilor .

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea munca


independentă, turul galeriei, .

Material didactic:

acuarele, pensule, pahare cu apa, şerveţele,săculeţ ,jetoane cu obiceiuri şi tradiţii,plicuri cu versuri


din colinde,obiecte specifice obiceiurilor de iarnă;
Locul de desfasurare: Sala de grupă

Durata: o zi

Bibliografie:

Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, M.E.C.T.,2008;

Aplicarea noului Curriculum pentru educație timpurie – o provocare, Editura Diana, Pitești, 2009;

Metodica activităților instructiv educative în învățământul preprimar, vol.,II, Editura Didactica Nova,
Craiova, 2008;
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE-DŞ) :

Pentru activitatea de Cunoaşterea mediului, copiii se vor aşeza pe scăunele, în semicerc şi vor
desfășura jocul didactic „Săculeţul fermecat”.

Moş Crăciun ne-a trimis un săculeţ.Preşcolarii vor descoperii ce se află în acest săculeţ.

Se prezintă copiilor jocul .

Sarcina didactică:

a) -să denumească şi să descrie obiceiurile şi tradiţiile reprezentate pe jetoane;

b) – să precizeze obiceiul sau tradiţia prezentată în versuri;

c) –să selecteze obiectele specifice fiecărui obicei,interpretând rolul de colindător.

Elemente de joc: pălăria iernii, aplauze, mânuirea materialului.

Regulile jocului: răspunde copilul pe capul căruia educatoarea va așeza pălăria iernii.

Intuirea materialului: copiii observă materialele puse la dispoziție.

Explicarea jocului: copilul căruia educatoarea îi va aşeza pe cap pălăria iernii extrage un jeton din
săculeţ, denumeşte şi descrie obiceiul reprezentat pe jeton.

Se va executa jocul demonstrativ, jocul de probă şi jocul propriu-zis.

Complicarea jocului : copiii vor descoperi în săculeţ nişte plicuri în care sunt versuri din colinde şi
urări,aceste versuri vor fi citite de educatoare şi preşcolarii vor ghici despre ce obicei /colinda este
vorba
Artă (ADE-DEC): copiii vor picta pe model clopoţei, brăduţi și oameni de zăpadă folosind pata de
culoare.

a) Intuirea materialului. Se intuieste materialul didactic expus pe măsuţe.

b) Prezentarea modelului educatoarei. Se face o scurtă descriere a lucrării model.

c) Demonstrarea şi explicarea modului de lucru. Explic și demonstrez tehnica de lucru: mai intâi
introducem pensula în apă, apoi alegem culoarea potrivită şi o aplicăm uniform pe forma
dorită.

d) Enunţarea criteriilor de evaluare. Se prezintă preşcolarilor criteriile de evaluare:

- acurateţea lucrării;

- Originalitate/creativitate în compunerea spaţiului plastic;

- Gradul de finalizare al lucrării.

e) Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:„Ne jucăm,noi ne jucăm”- versuri ritmate


( Tranziţie ).

f) Executarea propriu-zisă a lucrării. Copiii lucrează individual la realizarea lucrării. Se


supraveghează preşcolarii în timpul lucrului şi se oferă explicaţii şi sprijin celor care necesită.

După terminarea lucrului la centru se va face turul galeriilor pentru a evalua produsele obţinute

Dimensiuni ale dezvoltării

A1 – Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

B1 – Interacțiuni cu adulții si cu copiii de vârste apropiate

B2 – Comportamente prosociale, de acceptare si de respectare a diversității

B3 – Conceptul de sine
B4 – Autocontrol si expresivitate emoțională

C1 – Curiozitate, interes și inițiativă in învățare

C2 – Finalizarea sarcinilor si a acțiunilor (persistenta in activității

C3 – Activare si manifestare a potențialului creativ

D1 – Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute

D2 – Mesaje orale in diverse situații de comunicare

E1 – Relații, operații si deducții logice in mediul apropiat

E3 – Caracteristici structurale si funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE

A1.1. Își coordonează mușchii in desfășurarea unor activități diversificate,specifice vârstei

A1.2. Participa la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare

A1.3. Utilizează mâniile si degetele pentru realizarea unor activități variate

A2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) In interacțiunea cu mediul apropiat

A2.2. Se orientează in spațiu pe baza simțurilor

A3.2. Manifesta deprinderi de păstrare a igienei personale

A3.3. Demonstrează abilități de autoprotecție fata de obiecte si situații


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONŢINUTUL STRATEGII EVALUAREA


ACTIVITĂŢII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Moment Se asigură condiţiile Exercitiul Observarea
necesare pentru organizatoric comportamentului
organizatoric desfaşurarea non verbal

optimă a activităţii:

- aerisirea sălii de grupă;

- aşezarea mobilierului;

- distribuirea
materialului didactic;
Captarea Conversația Evaluarea stării de
reacţie a copiilor
atenţiei Se va realiza prin la sesizarea
prezentarea mediului
„săculețului fermecat” ambiental
trimis de Moș Crăciun.
Anunţarea Se anunță tema zilei și Conversația Evaluarea
se prezintă obiectivele Explicaţia comportamentului
temei pe intelesul Stârnirea non verbal
copiilor.Copiii sunt interesului și a
anunţaţi că pe parcursul curiozității
zilei vor picta, se vor
juca Globala
vor descrie obiceiuri şi
tradiţii, vor desluşi nişte
ghicitori.
4.Desfăşurare Pentru activitatea de Conversaţia Evaluarea frontala
a Cunoaşterea și individuala
mediului(DS) copiii se Explicaţia asupra creativității
activităţii vor aşeza pe scăunele, și originalității
în semicerc şi vor folosind
desfășura jocul didactic materialele puse
„Săculeţul fermecat”. Demonstraţia la dispoziție
Moş Crăciun ne-a trimis
un săculeţ cu Exerciţiul
surprize.Preşcolarii
vor descoperi ce se află Jocul
în acest săculeţ.
Problematizarea
Se prezintă copiilor
jocul : Conversaţia

Sarcina didactică:
a) – să denumească şi să
descrie obiceiurile şi
tradiţiile reprezentate
pe jetoane;

b) – să precizeze
obiceiul sau tradiţia
descrisă în versuri;

c) – să selecteze
obiectele specifice
fiecărui
obicei,interpretând rolul
de colindător.

Elemente de joc:
pălăria iernii, aplauze,
mânuirea materialului.

Regulile jocului:
răspunde copilul pe
capul cărui educatoarea
va așeza pălăria iernii.

Intuirea materialului:
copiii observă
materialele puse la
dispoziție.

Explicarea jocului:
copilul căruia
educatoarea îi va aşeza
pe cap pălăria iernii
extrage un jeton din
săculeţ, denumeşte
şi descrie obiceiul
reprezentat pe jeton.

Se va executa jocul
demonstrativ, jocul de
probă şi jocul propriu-
zis.
Complicarea jocului :
copiii vor descoperi în
săculeţ
nişte plicuri în care sunt
versuri din colinde şi
urări,aceste
versuri vor fi citite de
educatoare şi preşcolarii
vor ghici
despre ce obicei este
vorba.

Tranziţie :,,
Recitative:,,Hai copii sa
ne jucam/Pe la centre
ne mutam/Multe, multe
să-nvățăm
Artă (ADE-DEC): copiii
vor picta clopoţei,
brăduţi și oameni de
zăpadă de folosind pata
de culoare.

Obţinerea La măsuţe este pregătit Conversaţia Evaluarea frontala


materialul pentru și individuala
Performanţei activitate iar copiii Explicaţia asupra creativității
împreună cu și originalității
educatoarea vizitează Demonstraţia folosind
centrul descoperind materialele puse
la dispoziție
materialele şi sarcinile
corespunzatoare
centrului Arta

Artă (ADE-DEC): copiii


vor picta clopoţei,
brăduţi și oameni de
zăpadă folosind pata de
culoare.
Intuirea materialului. Se
intuieste materialul
didactic expus pe
măsuţe.
Prezentarea modelului
educatoarei. Se face o
scurtă descriere a
lucrării model. Exerciţiul
Demonstrarea şi
explicarea modului de Jocul
lucru. Explic și
demonstrez tehnica de Munca
lucru: mai întai
introducem pensula în independent
apa, apoi alegem
culoarea potrivită şi o
aplicam uniform pe
forma dorită.
Enunţarea criteriilor de
evaluare. Se prezintă
preşcolarilor criteriile de
evaluare:

- acurateţea lucrării;

-originalitate/creativitat
e în compunerea
spatiului plastic;
- gradul de finalizare al
lucrării.
Exerciţii de încalzire a
muschilor mici ai mainii:
„Ne
jucăm,noi ne jucăm”-
versuri ritmate
( tranziţie ).
Executarea propriu-zisă
a lucrării. Copiii lucrează
individual la realizarea
lucrarii. Se
supraveghează
preşcolarii în timpul
lucrului şi se oferă
explicaţii şi sprijin celor
care necesită.
După terminarea
lucrului la centru se va
face turul galeriei
pentru a evalua
produsele obtinute.

Asigurarea Doamna educatoare Conversaţia Evaluarea


retenției și Invita copiii să își individuala,globală
asigurarea prezinte lucrările . și orala
transferului Se adresează copiiilor
întrebări despre
activitatea de astăzi:
Ce am realizat noi astăzi
?
Care a fost tema zile de
astazi?
Care sunt sărbătorile și
obiceiurile importante
iernii?

Încheierea După prezentarea Conversatia Aprecieri generale


activității lucrărilor ,preșcolarii vor a modului de
părăsi sala de grupă implicare în
activitate
Anexe

Pentru D.S (săculețul fermecat)


Astăzi s-a născut Hristos(versuri).

Astazi s-a nascut Hristos


Mesia chip luminos

Laudati si cantati

Și....(continua copii)

Plugușorul(urătură )
Aho, aho, copii si frati,
Stati putin si nu manati,
Langa boi v-alaturati
Si cuvantul mi-ascultati.
(Continua copii)

Maine anul se inoieste


Plugusorul se porneste
Si incepe a ura
Pe la case a colinda

Moş Crăciun cu plete dalbe

A sosit de prin nămeţi

(Continua copiii).

Şi aduce daruri multe

La fetiţe şi băieţi

Moş Crăciun, Moş Crăciun


Mos Nicolae

Anexa Dec

S-ar putea să vă placă și