Sunteți pe pagina 1din 45

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA: G.P.P Nr 28, Brasov

DATA : 20.01.2023

GRUPA: Germana „Albinuțele”

EDUCATOARE: Teleanu Monica

TEMA ANUALĂ: ”CÂND/CUM ȘI DE CE ÎNTÂMPLĂ ?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Jocurile copiilor iarna„

TEMA ZILEI :”Omul de zapada” (Schneemann)

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA1+ADE +ALA2


TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt (formare, consolidare și verificare de priceperi și deprinderi , însușire de noi
cunoștințe)

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, grupal, individual

DOMENIILE EXPERIENȚIALE: Domeniul Științe+ Domeniul Om și Societate+Domeniul limbă și


comunicare

D.S +D.O.S+D.L.C

DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII :Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării,


favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari.

Dezvoltarea simțului artistic prin Dactilopictura.

Sa-si îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi

Dimensiuni ale dezvoltării

A2 – Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

A3 – Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) si practici privind securitatea personala


B1 – Interacțiuni cu adulții si cu copiii de vârste apropiate

B2 – Comportamente prosociale, de acceptare si de respectare a diversității

B3 – Conceptul de sine

B4 – Autocontrol si expresivitate emoțională

C1 – Curiozitate, interes și inițiativă in învățare

C2 – Finalizarea sarcinilor si a acțiunilor (persistenta in activități)


.C3 – Activare și manifestare a potențialului creativ

D1 – Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

D2 – Mesaje orale în diverse situații de comunicare

E1 – Relații, operații si deducții logice in mediul apropiat

E2 – Cunoștințe si deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea


mediului apropiat

E3 – Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE

A1.1. Își coordonează mușchii in desfășurarea unor activități diversificate,specifice vârstei

A1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare


A1.3. Utilizează mâinile si degetele pentru realizarea unor activități variate

A2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în interacțiunea cu mediul apropiat

A2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțurilor

A2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii

A3.1. Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de baza specifice unei alimentații sănătoase

A3.2. Manifesta deprinderi de păstrare a igienei personale

A3.3. Demonstrează abilități de autoprotecție față de obiecte și situații


PROGRAMUL ZILEI

Activități de dezvoltare personală


 Rutine:

Întâlnirea de dimineață „ Ich bin ein Kind wie du”.

 ”Wir sind bestellt” – exersarea unor deprinderi de ordine


 „Seife und Wasser meine Freunde” – exersarea deprinderilor igienico-sanitare
 Salutul –„Guten Morgen Kinder...”
 Prezenta –„Wer ist heute nicht bei uns?”
 Calendarul naturii „Wie ist das wetter auf dem boden heute?”
 Tranziție către Ala1 -DER EISENBAHN

Scop:

 Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării


interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării
 Comportamentului empatic la preşcolari.

Obiective operaţionale:

Cognitiv-informale:
 să-şi salute colegii şi educatoarea;
 să sesizeze absenţa unui coleg;
 să observe vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia;
 să identifice ziua, luna și anul;

Psihomotorii:
 să execute exercițiile fizice pentru fiecare segment al corpului:
 să execute mișcările sugerate de textul cântecului;
 să utilizeze corect materialele puse la dispoziție

Afectiv-atitudinale:
 să-și exprime dorințele, satisfacțiile, emoțiile prin utilizarea mijloacelor de
comunicare verbală și non-verbală
 să manifeste încredere în forțele proprii prin angajarea în rezolvarea sarcinilor.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, „cerc interior-cerc


exterior”, observația

Materiale didactice: prezența, calendarul naturii, jetoane

Forma de organizare: frontal, individual, în grup.

Bibliografie selectivă:

***Aplicarea noului curriculum pentru educația timpurie-o provocare?, Editura


Diana, Pitești, 2008;

***Educația este un orizont, nu o destinație..., Scrisoare metodică, M.E.C.I, 2008-


2009;
Activități liber alese 1
 Joc de rol: „De-a Doctorii”( die Ärzte)
 Construcții : „ Micii constructori ” (kleine Baumeister) ”Castelul iernii”(Winterschloss)-
construire prin alăturarea, suprapunerea cuburilor
 Arta „ Omul nostru de zăpadă „(unser Schneemann)„ -dactilopictura

 Tranziția spre rutine:

”Haideți să ne adunăm,

La spălat noi să plecăm,

Unu doi, unu doi,

Hai și tu în rând cu noi!

(Copiii servesc micul dejun)

JOC DE ROL

Tema: „Doctorii iernii” – Copiii transformandu-se in doctori au grijă de pacienții lor.

Scopul: Verificarea si consolidarea cunostintelor dobandite in cadrul domeniilor experientiale.

Insusirea si respectarea regulilor de de comportare si intelegerea acestora in planul relatiilor


sociale. Demonstrarea capacitatii de comunicare clara a
unei idei,nevoi actiuni.

Sarcina didactica: Exersarea deprinderii de a utiliza formule de politete in diferite contexte.

Regulile jocului:Copiii-pacienti asteapta la rand sa intre in cabinetul doctorului, intra,


saluta,verbalizeaza simtomele pe care le au,sunt consultati de doctor, primesc reteta, multumesc si
pleaca.
Material didactic: Trusa doctor,halate, bonete

Desfasurarea jocului:Conducatorul jocului (educatoarea) desemneaza prin interviu un copil care sa


indeplineasca functia de doctor. Copilul care raspunde corect mai multor intrebari este numit doctor
si are dreptul sa-si aleaga doua asistente. La sectorul ,,Joc de rol” se amenajaza un spatiu
corespunzator: cabinetul doctorului si sala de asteptare.Cabinetul doctorului este dotat cu ,,Trusa
doctorului”(tensiometru, stetoscop, microscop, seringa,ace, etc),halate, boneta. Sala de asteptare
este dotata cu scaune pe care vor sta pacientii. Copiii-pacienti asteapta la rand in sala de asteptare. Ei
intra pe rand in cabinetul doctorului, saluta, prezinta cardul de sanatate si descriu simptomele pe care
le au.Doctorul consulta pacientul, stabileste diagnosticul, elibereaza reteteta si stabileste vizita cand
pacientul revine la control, (in functie de gravitatea diagnosticului).Asistenta noteaza in registru
datele pacientului.Exemplu:

Pacientul: ,,Buna ziua! Am venit pentru ca ma simt foarte rau, ma doare capul, nu pot sa dorm si nu
am pofta de mancare”.

Doctorul:,, Va rog sa va asezati pe pat sa va consult si sa-mi spuneti, de cand va simtiti rau.”

Pacientul:,, Nu ma simt bine de cateva zile!”

Doctorul: ,,Sunteti foarte obosit, va scriu pe reteta un tratament cu vitamine, le cumparati de la


farmacie, luati una pe zi si va reveniti.”

Jocul continua pana vor intra in cabinet toti pacientii.


La final toti pacientii primesc bomboane.

Obiective de referinţă:

 Să cunoască principalele activităţi ale medicului si ustensilele acestuia;


 Sa se identifice cu diferite roluri în joc;
 Sa interactioneze cu partenerii de joc;
 Sa-si asume roluri ce pot fi schimbate;
 Sa foloseasca un vocabular adecvat temei;
 Sa faca ordine la terminarea jocului;

Obiective operaţionale:
 să cunoască reguli de igienă;
 să recunoască ustensilele medicului: stetoscop, termometru, seringa;
 să denumească principalele activităţi ale medicului şi asistentei;
 să interpreteze rolul medicului desfăşurând activităţile prezentate de doamna asistenta;

Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea,


 Demonstraţia, exerciţiul, observarea;
 Material didactic: ustensile medicale, invitaţi: medicul si asistenta grădiniţei, păpuşa-bebeluş,
trusă de prim ajutor , set doctor.

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

CONSTRUCȚII

Tema „Castelul iernii” – construire prin alăturare, îmbinare, suprapunere

Obiective operaționale:

Cognitiv-informale:

 să sesizeze succesiunea logică a etapelor specifice construcțiilor – o bază solidă;

Psihomotorii:

 să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere castelul iernii;


 să redea în construcția lor, turnurile castelului.

Afectiv-atitudinale:

 să interacționeze cu colegii, cooperând în realizarea sarcinilor.


Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, îmbinarea, exercițiul, munca în echipă.

Materiale didactice: cuburi din lemn, turnuri din carton.

Forme de organizare: în grup și individual.

ARTA

OBIECTIVE CADRU:

 Cunoaşterea şi ȋnţelegerea frumosului din natură, artă şi viaţa socială;


 Formarea deprinderilor tehnice de pictură;
 Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin pictură.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

 Să recunoască elemente ale limbajului plastic ȋn mediul ȋnconjurător;


 Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii;
 Să diferenţieze forme şi culori în mediul înconjurător;
 Să utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferitele activităţi plastice concrete;
 Să diferenţieze materiale, instrumente de lucru şi reguli de utilizare a acestora;
 Să descrie tehnici de lucru pentru pictură folosind un limbaj specific;
 Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii;
 Să compună ȋn mod original şi personal spaţiul plastic, utilizând materiale şi tehnici diverse
alese de el;
 Să interpreteze liber, creativ, lucrări plastice exprimând sentimente estetice.

Activități pe domenii experiențiale

 DȘ – Activitate matematică – „Surprizele Omului de Zapada„(Schneemann überrascht)


 DOS – Activitate practică – „Omul de zăpadă”- aplicație (Schneemann)
 DLC – Educarea limbajului– ”Eu spun una,tu spui multe” (Ich habe eins, du sagst viel)

Scopul activității:

 Dezvoltarea capacității de a aplica cunoștințele matematice însușite (forme geometrice,


formare de mulțimi, poziții spațiale, numerația 1-5,
 Întrebuințând un vocabular adecvat, exersarea unor deprinderi practice prin aplicarea lor în
contexte variate, stimulând imaginația creatoare
Obiective operaționale:

Cognitiv-informale:

 să descrie și să formeze mulțimi cu formele geometrice, după criteriul mărimii;


 să asocieze formele unor obiecte prezentate cu figurile geometrice corespunzătoare din
imagini
 să formeze mulțimi după felul obiectelor și să raporteze numărul de obiecte al fiecărei
mulțimi la cifra corespunzătoare;
 să plaseze corect (prin lipire) jetoanele primite, în poziția spațială adecvată;
 să raporteze corect numărul și cifra la cantitate și invers
 să verbalizeze acțiunile întreprinse și constatările efectuate, utilizând un limbaj adecvat;

Psihomotorii:

 să mânuiască corect materialele pentru realizarea temelor;.


 să adopte o poziție corectă la masa de lucru, cât și pe scăunel, conform indicațiilor primite.

Afectiv-atitudinale:

 să participe activ, aducând contribuție la reușita echipei.

Sarcina didactică: - Rezolvarea diverselor sarxini: să descrie, să ,asocieze, să rezolve probleme


matematice. Copiii descoperă și corectează , greșelile matematice de pe planșa de lucru.

 Copiii compun și rezolvă probleme ilustrate individual.


 Răspunsurile corecte sunt aplaudate și notate cu câte o steluță.

Elemente de joc: aplauzele, mânuirea materialului didactic, acordarea recompenselor.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul, expunerea,
observația, problematizarea,munca în echipă.
 Materiale didactice: Fise de lucru ,jetoane ,hârtie albă ,hârtie cartonata ,cartie colorata
pălării, material mărunt – elemente decorative de Iarnă, lipici recompense.
 Forme de organizare: frontal, individual, în grup

Activități liber alese 2


 Joc – concurs: ”Ștafeta bulgărilor de zăpadă”(die bulgarische Schneestaffel)

Tema activității: ”Ștafeta bulgărilor de zăpadă”(die bulgarische Schneestaffel)


Mijloc de realizare: joc sportiv – ștafetă
Tipul activității: jocuri și activități recreativ-distractive
Scopul: Satisfacerea nevoii de mișcare, destindere și recreere a copiilor, prin jocul – sportiv.
Obiective operaționale:
Cognitiv-informale:
 să rețină succesiunea acțiunilor motrice de desfășurare a jocului;
 să respecte și să aplice regula jocului.

Psihomotorii:
 să execute corect acțiunile motrice învățate;
 să-și coordoneze corect deprinderile motrice de bază;
 să-și exerseze viteza și îndemânarea;
 să execute ștafeta bulgărilor prin transportul și predarea obiectelor.

Afectiv-atitudinale:
 să interacționeze cu colegii, cooperând la reușita jocului – concurs;
 să-și exprime părerea în legătură cu jocul desfășurat și stările afective.
Aplicarea regulilor jocului:

Copiii sunt așezați pe cele patru grupe, în rând, unul după altul. Primul copil din fiecare rând
va avea în mână o lingură, iar în ea este ”un bulgăre” (o minge de poliester).

Copiii vor avea de parcurs (mers) o distanță de aproximativ 5 metri, până la lacul înghețat și
înapoi, fără să cadă bulgărele (mingea) din lingură, să-l predea celui de al doilea coleg din
rând, care are lingura pregătită. Copilul care a efectuat jocul, se așează ultimul în rând.
Regula jocului: Fiecare copil trebuie să parcurgă toată distanța (până la bol); Dacă bulgărele
alunecă din lingură, copiii trebuie să reia jocul de la început.
Copii care au realizat transportul bulgărelui, se așează ultimii în rândul fiecărei echipe;
Câștigătoare este acea echipă care termină prima de transportat toți bulgării în bolurile
pregătite.

Executarea jocului de probă:


Se va realiza de către educatoare.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului:
Toți copiii vor participa la acest joc, sub atenta îndrumare a educatoarei;

Se va urmări respectarea regulilor de către toți copiii și colaborarea cu colegii.


Materiale didactice: linguri de inox, mingi de poliester.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul (alergare/îndemânare);
Forma de organizare: individual și în echipă;
Locul de desfășurare: sala de grupă.
Scenariul activitatii

Activitatea debutează cu
 Întâlnirea de dimineață:
Salutul
Dragi albinuțe ,
În cercuri să ne așezăm
Cu toții să ne salutăm.”

Copiii formează două cercuri concentrice (fete - băieți),aceștia se vor roti față în față și astfel
se vor saluta.

”Roata iernii se rotește, se rotește

Și la STOP ea se oprește !”

Prezența se va realiza prin salutul fiecărui copil ,descoperind astfel copiii care nu vor participa
la concurs azi ,cu noi.

Calendarul naturii se completează, îndrumați de versurile:


”Calendaru-i încântat
Că va fi iar completat...”
Se va reactualiza calendarul naturii, prin întrebări:
”- În ce anotimp suntem...?, - Ieri ce zi a fost...?,
Astăzi ce zi este...?,
Mâine va fii...? ,
Cum este vremea... ?”.
Împărtășirea cu ceilalți: copiii sunt solicitați să relateze ce le place să facă cel mai mult în
anotimpul iarna? ”De ce îți place iarna?” Copiii își pot adresa întrebări pe această temă.
Noutatea zilei: SURPRIZE de la Omul de Zapada .
Cutii (cadou) în care sunt materialele didactice necesare desfășurării activității, o scrisoare,
jetoane colorate pentru fiecare copil.
Rosu-Grupa Mare
Galben -Grupa Mijlocie
Verde – Grupa Mica
Citesc scrisoarea: Dragi copii din lumea-ntreaga, Eu sunt Omul de zapada
Și am o mare supărare.
La concurs eu am plecat
Dar bagheta s-a stricat.
La concurs sunt multi ca mine.
Numai eu voi fi absent
Că nu mai am a mea baghetă!
Desigur mai am o șansă,
Dacă voi ve-ți rezolva...
Tot ce nu a putut bagheta mea!
Omuleti din întreaga lume.
-Vreți să îl ajutăm pe Omul de Zapada?
-Daaaaa....

La concurs de vom câștiga,


Tare mă voi bucura !

Anunțarea temei zilei: ” Omul de Zapada” – jocuri și concursuri

Tranziția spre ALA 1: cântec: ”Der Eisenbahn”

Copiii se vor grupa în funcție de jetonul primit și descoperă materialele de lucru de la Omul
de Zapada . Găsesc în prima cutie, numerotată cu Cifra 1, materialele necesare pentru
desfășurarea activităților liber alese, jetoane reprezentând aria de stimulare și cerințele
temei acesteia.
Doamne educatoare va împărții copiilor ,jetonul colora,impartindu-i astfel pe centre.
Pentru că Omul de Zăpadă va trece prin multe probe la concursul la care își dorește să
participe și va trebui să rezolve sarcini diferite, eu zic să îi arătăm pentru început, cum știm
noi să pictam, să construim, cât suntem de harnici și isteți. Cei mai buni dintre voi, vor putea
participa la
Concursul „Stafeta bulgarilor de zapada”
De aceea, astăzi vom organiza și noi un concurs, care se numește ” Ștafeta bulgarilor de
Zapada”. Se prezintă panoul unde fiecare grupă va primi câte o steluță pentru sarcinile corect
realizate.
Se prezintă temele și sarcinile de lucru de la centrele pe arii de stimulare deschise și se atrage
atenția asupra modului de lucru, pentru că este concurs.

ALA 1: Activități liber alese

 Artă – Micii artiști – ”Iarna și omul de zăpadă” ( Dactilopictura )


 Construcții – Micii constructori – ”Castel de gheață” (din cuburi de lemn)
 Joc de rol – „Doctorii iernii”

Copiii rezolvă sarcinile de lucru în echipă, apoi se realizează expunerea și aprecierea


lucrărilor, prin metoda – Turul galeriei. Grupele care au respectat sarcinile de lucru vor primi
câte o steluță drept recompensă, pe panoul de concurs.
Tranziția spre rutine:
”Haideți să ne adunăm,
La spălat noi să plecăm,
Unu doi, unu doi,
Hai și tu în rând cu noi!”.
ADE – DȘ: activitate matematică, ”Peripețiile Omului de Zapada”
Copiii descoperă materialele de lucru primite de la Omul de Zapada, din cutia nr. 2,
Se anunță denumirea, și sarcina
Copiii rezolvă cerințele, apoi fiecare își prezintă lucrarea realizată. Se fac aprecieri atât
colective cât și individuale. Se primesc recompense

Copiii vor primi câte o fișă de lucru individuală (o imagine sugestivă cu o problemă ilustrată).
Fiecare copil va efectua problema individual și va obține rezultatul corect.
Copiii prezintă problemele matematice realizate de ei și rezultatul individual, al acestora.
Se fac aprecieri atât colective cât și individuale. Se apreciază rezolvarea problemelor și copiii
primesc steluțe.

ADE:DOS – activitate practică – aplicație ”Tablou de Iarna” (Omul de zăpadă)


Activitatea se continuă în cadrul obținerii performanțelor, cu domeniul om și societate.
Vom realiza în cadrul activității practice, ”Omul de zăpadă”, (lipire, după indicațiile doamnei
educatoare).
Copiii vor realiza lucrările, după indicațiile precizate.
Omul de zăpadă din: 3 hârtii albe rulate si lipite
1 pălărie -Hartie colorata (Negru+roșu),
2 ochi,
1 nas din triunghi portocaliu
1 gură neagra
4 nasturi mici
Se recită versurile: Eu sunt omul de omăt,
Singur nu mai vreau să fiu.
N-am cu cine să mă joc
Și pe alți copii, nu-i știu.
Mă bucur că v-am aflat

Se prezintă un om de zăpadă care să redea versurile de mai sus, dar se atrage atenția copiilor
că acesta e un om de zăpadă nefericit, pentru ca nu este bine realizat. Noi vom lucra mult
mai îngrijit și il vom bucura pe Omuleț. . Se realizează un joc: ”Pod,casa,vale”, pentru
încălzirea mușchilor mici ai mâinilor.

Copiii lucrează respectând cerințele de pe cartonașul primit. Vor utiliza doar piesele indicate.

ADE: DLC – educarea limbajului – ”Eu spun una tu spui multe”, joc didactic
Anunțarea temei: ” Pe baza imaginilor ,copiii vor trebui sa precizeze forma la plural al
obiectului respectiv.
Tranziția către ALA2 – „Bat din palme „
Omul de zăpadă ,fiind bucuros de rezultatele noastre ne îndeamnă să jucăm împreună un joc
distractiv, care se numește: ”Ștafeta bulgărilor de zăpadă”. Drept mulțumire, la finalul
activității, doamna educatoare va da recompense, mici amintiri de la Omul de zăpadă.

ALA 2: Activități liber alese

Joc concurs –”Ștafeta bulgărilor de zăpadă”


Copiii se grupează pe patru grupe, așezați în rând, unul după altul. Primul copil din fiecare
rând va avea în mână o lingură, iar in ea este ”un bulgăre” (o minge din poliester).

Copiii vor avea de parcurs o distanță de aproximativ 2-5 de metri, (până la lacul înghețat) fără
să cadă bulgărele (mingea) din lingură, și să se întoarcă alergând, să predea lingura celui de al
doilea coleg din rând, care are lingura pregătită.

Dacă bulgărele ”alunecă” din lingură, copiii trebuie să reia jocul de la început.

Copiii care au realizat ștafeta bulgărelui, se așează ultimii în rândul fiecărei echipe, iar echipa
câștigătoare este aceea care termină prima de transportat bulgării.

Se explică, se demonstrează, și se execută jocul propus ”Ștafeta bulgărilor de zăpadă” o


singură dată. Echipa aflată pe locul I, va primi o steluță pe panoul de concurs.

Încheierea activității:
Copiii își exprimă părerile și sentimentele cu privire la activitatea desfășurată . Educatoarea,
apreciază activitatea copiilor pe parcursul intregii zile, se află clasamentul echipelor se
realizează premierea copiilor. Aceștia primesc PREMII (recompense)
Eveniment Conținut stiintific Strategii Evaluare
didactic didactice
Moment Se asigură condiţiile necesare pentru Exercitiul Observarea
organizatoric desfaşurarea optimă a activităţii: organizatori comportamentul
c ui non verbal

- Aerisirea sălii de grupă;

- Aşezarea mobilierului;

- Distribuirea materialului
didactic;

Captarea Captarea atenției se realizează prin Conversația Evaluarea stării


atenției scrisoarea de la Omul de Zapada de reacţie a
copiilor la
Dragi copii sesizarea
mediului
Eu sunt Omul de zapada ambiental

Și am o mare supărare,
dialogul
La concurs eu am plecat
Dar bagheta magică s-a stricat...... în grup

............................................................... individual
....
frontal
- Vreți să îl ajutăm.pe Omul de Zapada?

- Dacă vă doriți să îl ajutati să poată


participa la concurs, trebuie sa aveți
exercițiu și să fiți foarte bine pregătiți.
El
va avea de trecut mai multe probe:
- proba matematică,
- proba artistică
- proba de limbaj

Anunțarea Eu vă propun să organizăm și noi astăzi Prelegerea Observarea


temei și a un astfel de concurs și să vedem cine
obiectivelor poate participa , la concurs. comportamentul
ui
Explicația
Concursul nostru se numește: „Stafeta verbal și
bulgarilor de zapada”
non verbal
și trebuie să demonstrăm că suntem:
al copiilor
buni matematicieni, lucrăm frumos și Conversația
îngrijit, că putem învăța lucruri noi ,de
asemenea trebuie să dăm dovadă de
bunătate și rapiditate pentru a
participa la ”Concursul Prietenii Omului
de Zapada”.
Prima probă este proba de bunătate,
pe care o vom desfășura pe trei grupe
(centre)

- Fiecare copil va primi un


jeton cu culoarea
centrului respectiv

Apoi vom merge la centrul care vi se


potrivește.

Pe fiecare masă de lucru, se află


același Simbol de pe jetoanele copiilor.
Ajunși la centre, li se explică copiilor
sarcinile de lucru.

Artă –„Omul nostru de zăpadă”

Vom picta prin metoda Dactilopicturii


o imagine ” omul de zăpadă”.

Le spun copiilor să utilizeze culori la


alegere pentru omul de zăpadă.
Observarea
- Cine este prietenul din imagine?
Copiilor și

Reactualizarea Construcții – Micii constructori – Convorbirea a modului


cunoștințelor La construcții vom realiza ”Castelul
iernii” (din cuburi de lemn), Explicatia De a lucra
Joc de rol „De-a doctorul”
individual.
Copiii-pacienti asteapta la rand sa intre
in cabinetul doctorului, intra,
saluta,verbalizeaza simtomele pe care
le au,sunt consultati de doctor, primesc
reteta, multumesc si pleaca.

Material didactic: Trusa doctor,halate,


bonete

Desfasurarea jocului:Conducatorul
jocului (educatoarea) desemneaza prin
interviu un copil care sa indeplineasca
functia de doctor. Copilul care
raspunde corect mai multor intrebari
este numit doctor si are dreptul sa-si Dialogul
aleaga doua asistente. La sectorul ,,Joc
de rol” se amenajaza un spatiu
corespunzator: cabinetul doctorului si
sala de asteptare.Cabinetul doctorului
este dotat cu ,,Trusa
doctorului”(tensiometru, stetoscop,
microscop, seringa,ace, etc),halate,
boneta. Sala de asteptare este dotata
In grup
cu scaune pe care vor sta pacientii.
Copiii-pacienti asteapta la rand in sala Individual
de asteptare. Ei intra pe rand in
cabinetul doctorului, saluta, prezinta
cardul de sanatate si descriu
simptomele pe care le au.Doctorul
consulta pacientul, stabileste
diagnosticul, elibereaza reteteta si
stabileste vizita cand pacientul revine
la control, (in functie de gravitatea
diagnosticului).Asistenta noteaza in
registru datele pacientului.Exemplu:
Pacientul: ,,Buna ziua! Am venit
pentru ca ma simt foarte rau, ma doare
capul, nu pot sa dorm si nu am pofta
de mancare”.

Doctorul:,, Va rog sa va asezati pe


pat sa va consult si sa-mi spuneti, de
cand va simtiti rau.”

Pacientul:,, Nu ma simt bine de


cateva zile!”

Doctorul: ,,Sunteti foarte oboist, va


scriu pe reteta un tratament cu
vitamine, le cumparati de la farmacie,
luati una pe zi si va reveniti.”

Jocul continua pana vor intra in


cabinet toti pacientii.
Educatoarea supraveghează modul de
lucru al copiilor și îi îndrumă acolo
unde este cazul.

Îi anunță pe copii să se apropie de


finalul lucrărilor cu 2 min. Înainte.

Educatoarea apreciază munca copiilor,


îi ajută să așeze lucrările la expoziție și
le oferă fiecărei echipe o steluță
argintie pe panoul de concurs, pentru
încurajare și ”spargerea gheții” la
concurs.
La sfârșitul activităților de la centre ,
copiii se îndreaptă către măsuțe pentru
a lua micul dejun intonând versurile :
Haideți să ne adunăm,

La spălat noi să plecăm,

Unu doi, unu doi,

Hai și tu în rând cu noi!

Dirijarea Copiii,așezați la măsuțe așteaptă surpriza Observarea


învățării începerea activității matematice .
Pentru a le deschide în ordine observația capacității
crescătoare a
explicația de a
numerelor de pe cutie, cutia cu care
număr trebuie să o deschidem? Dialog înțelege o
Numarul 2.
Educatoarea împarte fisele de lucru și cerință
explică sarcina. Individual
dată.

- Vă rog să vă uitați cu atenție și să


corectați greșelile cu mare grijă, pentru
a putea participa la concurs.

La finalizarea fișelor, copiii le prezintă


apoi se apreciază munca copiilor și li se evaluarea
dau recompense.
Domeniul om și societate: cunoștințelor
matematice cu
- După cum v-am spus
copii, Omul de Zăpadă privire la
va
formarea
Trebui să treacă și printr-o probă Dialogul
practică, așa că, el ne-a trimis să de mulțimi
Instructajul
realizăm tabloul ”Omul de Zăpadă”.
și forme
Exercițiul
- După ce pregătim toate
materialele necesare, geometrice
Îmbinarea
Cu ajutorul foilor albe ,pe care le vom
rula apoi lipi ,vom realiza omul de
Explicatia
zăpadă ,împreună cu elementele care
trebuiesc lipite.
Înainte de a începe, ne vom pregăti
mușchii mici ai mâinilor pentru
realizarea lucrărilor prin jocul:

„Pod ,casa ,vale”

Asigurarea Domeniul limbă și comunicare Explicația evaluarea


retenției și a Joc didactic „ Eu spun una ,tu spui
transferului multe „ simțului de
Pe baza imaginilor sau a
obiectelor,copiii vor fi nevoiți să observație
precizeze forma la plural. Observația
La finalul activității de educarea a copiilor
limbajului, copiii vor fi apreciați și
recompensați cu steluțe

„Îmi doresc foarte mult să vă jucați


împreună un joc distractiv, care se
Frontal
numește: ”Ștafeta bulgărilor de
zăpadă””.Ne mai transmise Omul de
Individual
Zapada

Drept mulțumire, la finalul activității,


doamna educatoare vă va da
recompense, mici amintiri de la mine
(Omul de Zapada).”

- Vreți să ne jucăm împreună?

- Atunci va trebui să fiți foarte atenți la

explicațiile mele, la modul de


desfășurare . Observarea
ALA 2:
Dialogul Atenției
Joc concurs
Voluntare
–”Ștafeta bulgărilor de zăpadă”

Va trebui să parcurgeți o distanță în


mers, de aproximativ 5 metri (dus) + 5
metri (întors) cu bulgărele (mingea) în
lingură, fără să cadă (la capătul
traseului), să predea bulgărele celui de
al doilea coleg din rând. In grup Observarea

Se explică, se demonstrează, și se Capacității


execută jocul propus ”Ștafeta de
bulgărilor de zăpadă” o singură dată. cooperare
Individual
Jocul de probă este realizat de
educatoare.
Exerciții
Dacă bulgărele alunecă din lingură, motrice
copiii trebuie
Alergare
să reia jocul de la început.
Mers
Va câștiga echipa care va termina
prima Concursul. Evaluarea
.
deprinderilor
motrice de bază

: mers,

îndemânare,

alergare.
Evaluarea Se fac aprecieri asupra activității: Conversația Aprecieri
performantelo
r verbale,
Recompens
Se enumeră obiectivele atinse în e individuale
cadrul activității. Și colective
-ați gândit, v-ați consultat

Și sarcini corecte ați rezolvat

Dar timpul s-a terminat

Câte elemente (steluțe) ați câștigat?

Hai să numărăm în cor

Și să stabilim un scor,

Să rostim cu voce tare


Echipa câștigătoare !

Încheierea In încheierea activității copiii primesc Recompens


activității recompense. e
Anexa
Planșa Dactilopictura
Planșa DLC
Exercitii D.S

Precizează:

Care sunt vecinii cifrei 2?


Care sunt vecinii cifrei 3?

Care sunt vecinii cifrei 4?

Adauga tot atâtea jetoane cat arată cifra!

S-ar putea să vă placă și