Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
„FLORI DE PRIMĂVARĂ”
Comisia de inspecție:
Metodist:
Director,
Propunător:
DATA: 23.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Cu Program Normal Nr. 1, Băltăreți
PROPUNĂTOARE: Prof. înv. preșc. Goldan Daniela Elena
Nivelul: II
GRUPA:„Fluturașii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CUM ESTE/A FOST ȘI VA FI AICI, PE PĂMÂNT?”
TEMA PROIECTULUI: „Primăvara a sosit”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Povestea florilor”
TEMA ZILEI: „Flori de primăvară”
Mijloc de realizare: Activitate integrată ADE (DȘ+DOS) + ALA II
TIPUL ACTIVITĂŢII: fixare, consolidare a cunoștințelor și formare de priceperi și
deprinderi
DURATA: 90 min
Loc de desfășurare: sala de grupă
Scopul activității: Consolidarea și verificarea cunoștintelor referitoare la anotimpul primăvara,
dezvoltând capacitatea de a întelege și transmite intenții, gânduri, semnificații mijlocite.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
MOMENT DE MIȘCARE
⮚ „Din floare în floare” - joc de mișcare;
⮚ „Jocul culorilor” – joc de atenție
⮚ „Înfloresc grădinile” - audiție.
ADE - ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
DOMENII DE DEZVOLTARE
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să identifice cifrele cifrele în intervalul 1-8;
O2 – să așeze pe flip-chart tot atâtea petale cât îi indică cifra;
O3 – să identifice răspunsurile adecvate la întrebările adresate;
O4 – să comunice liber în cadrul grupului, exprimându-și ideile, gândurile.
RESURSE:
PROCEDUALE: jocul, conversația, explicația, demonstrația, exerciriul, apreciere
verbală.
MATERIALE: elemente de decor specifice primăverii, planșe sugestive cu flori de
primăvară, jetoane, flori pe care le vom folosi la jocul didactic.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri mici.
ADE - ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
DOMENII DE DEZVOLTARE
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
A. 1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
C. 2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C. 3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să denumească materialele și instrumentele puse la dispoziție;
O2 – să așeze, să lipească materialele de lucru respectând ordinea;
O3 – să lucreze îngrijit;
O4 – să finalizeze lucrarea.
RESURSE:
PROCEDUALE: observația, conversația, explicația, demonstrația, exercițiu, Turul
Galeriei, munca individuală, apreciere verbală.
MATERIALE: lucrarea model, hârtie colorată, lipici, simboluri decorative.
FORME DE ORGANIZARE: individual.
SPAȚIALE: sala de clasă
UMANE: preșcolarii grupei, educatoarea.
ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES
Resurse
Procedurale: conversația, explicația, exercițiul;
Materiale: culori, fișe de primăvară,
Forma de organizare: pe sectoare (arii de stimulare, centre de interes).
Resurse:
Procedurale: observația, explicația, conversația, demonstrația, exercițiul,
munca individuală, aprecieri verbale;
Materiale: lucrarea model, simboluri, decorațiuni, lipici, hârtie colorată,
Forma de organizare: pe sectoare (arii de stimulare, centre de interes.
EVALUAREA:
❖ continuă (observarea comportamentul copiilor, analiza răspunsurilor, observarea
modului de lucru, observarea capacității de a duce lucrul la bun-sfârșit),
❖ finală (analiza lucrărilor realizate printr-o expoziție).
JOCURILE ȘI ACTIVITĂȚILE LA ALEGERE (JALA II)
MOMENT DE MIȘCARE
1.„Din floare în floare” - joc de mișcare:
SCOPUL: satisfacerea nevoii de mișcare, destinderea și recreere a copiilor,
dezvoltarea atenției și a rapiditătii.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. să răspundă motric la o sarcină simplă dată;
O2: să participe activ la joc, respectând regulile și mișcările impuse de joc;
O3: să manifeste spirit de competiție.
RESURSE:
PROCEDUALE: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul
MATERIALE: coșulețe, flori de primăvară
FORME DE ORGANIZARE frontal
DESFĂȘURARE JOCULUI:
Copiii sunt așezati pe două rânduri. La începutul jocului, copiii vor fi împărțiți în
două echipe. Fiecare echipă va avea pregătit o „potecă din floricele”, iar la capătul acesteia va
fi așezat un ghiveci cu lalele. Copiii trebuie să ajungă la ghiveciul cu lalele, sărind din floare
în floare, cu picioarele apropiate. Ajunși la ghiveciul cu lalele, copiii trebuie să culeagă o lalea
din ghiveci, după care să se întoarcă la echipă, prin aceeași metodă, sărind cu picioarele
apropiate.
REGULI DE JOC:
DESFĂȘURARE JOCULUI:
Copii vor vi așezați în semicerc, pe scăunele, iar la indincațiile doamnei educatoare
aceștia vor urmări mișcările de ritm efectuate de cadrul didactic. Atunci când va începe
cântecul „Cearta culorilor” , preșcolarul va încerca, pe cât posibil, să pășească la timp pe
culoarea indicată de cadrul didactic.
REGULI DE JOC:
Jocul este realizat într-un mod prietenos și fără a-și da seama preșcolarul învață
culorile, cântecul, dar se și relaxează.
Copii care realizează corect acest joc sunt recompesați de către cadrul didactic.
BIBLIOGRAFIE
1. ***CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE, 2019, București.
2. Cioflica, S-M., Berbeceanu, G., Marta, C. & Ilie, E. (2016). Ziua bună începe de la
întâlnirea de dimineață.Ediția a III-a. Editura Tehno-Art, Petroșani.
3. Coord. Tătaru, L., Glava, A. &Chiș, O.(2014). Piramida cunoașterii. Repere metodice
în aplicarea curriculumului preșcolar. Editura Diamant, Pitești.
SCENARIUL ZILEI
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Sala de grupă este pregatită pentru desfășurarea activității astfel încât sa fie respectate
toate măsurile de prevenție împotriva îmbolnăvirii cu SARS COV 2, deoarece aceste măsuri
au rămas sub formă de recomandare, iar fiecare copil are scaun personalizat.
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii
sunt salutați de către educatoare care este ajutorul Zânei Primăvară astfel:
,, -Buna dimineata, flori de primăvară!”
Se va face prezența, salutând fiecare copil. Completarea calendarului naturii se va
realiza prin intermediul întrebărilor: „În ce anotimp suntem?”, ,,Ce zi este?”,,Cum este
vremea afară?”, ,,Cum ar trebui să ne îmbrăcăm în anotimpul primăvara?”.
Mesajul zilei va fi prezentat printr-o scrisoare de la Zâna Primăvara, acesta fiind :
„ Să iubim florile și să le apreciem”.
Momentul de înviorare se va realiza cu ajutorul versurilor:
„ Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic,
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior,
Zâna Primăvară, știe cât sunteți voi de talentați și mai știe că activitatea voastră preferată
de la grădiniță este lipirea (introducerea în activitate), ea vă roagă să îi pregătiți un ghiveci
cu lalele.( anunțarea temei și a obiectivelor)
Prezint o lucrare model cu etapele de lucru: „Deschidem ghiveciul pe care îl avem pregătit în
fața noastră, punem lipici în partea de jos a tulpinei lalelei, după care o lipim în ghiveci. Luăm
cele hartie creponată si o mototolim și o așezăm astfel: bucățică lângă bucățică până când
obținem floarea propriu-zisă. După ce am obținut „capul” lalelei, vom lipi tulpina după același
procedeu. După obținerea ghiveciului cu lalele, urmează să lipim stickere pe ghiveci. Ultima
etapă a lucrării constă în punerea panglicii în jurul ghiveciului.” Port o discuție despre modul
de realizare al lucrării, specificând ca aceștia să respecte etapele de lucru, iar ghiveciul îl pot
decora cum doresc, cu ceea ce au pe măsuță. Împreună cu copiii discut despre materialele de
pe măsuță. (prezentarea și intuirea materialului)
Copiii vor realiza lucrarea, folosind lipiciul, hârtia creponată, ghiveciul, panglica și
stickerele. (explicarea și demonstrarea procedeului de lucru)
Pentru a putea realiza cele mai frumoase lucrări haideți să ne încălzim mâinile „ cade ploaia”,
„ cântăm la pian”, „morișca”(exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor)
Înainte de începerea lucrului, li se va aminti copiilor tehnica de lucru. Copiii lucrează
independent, iar educatoarea îi urmărește și îi îndrumă individual pe cei care întâmpină
greutăți (executarea independentă a lucrărilor de către copii).
În final, lucrările vor fi adunate pe o sfoară agățate cu cleme. Evaluarea se va realiza
frontal prin aprecieri verbale asupra modului de lucru a copiilor și asupra efortului depus de
către aceștia și recompense( evaluarea activității). Copiii vor merge la baie să își spele
mâinile.
La finalul zilei fac aprecieri verbale asupra modului în care au realizat copiii sarcinile,
asupra comportamentului acestora , respectarea regulilor de igienă și sunt recompensați cu
bombonele de ciocolată.
Tranziție:
„ Înfloresc grădinile, ceru-i ca oglinda
Prin livezi albinele și-au pornit colinda
Observarea
comportamentului
Calendarul naturii Individual
2.CAPTAREA ATENȚIEI Se va realiza cu ajutorul unui cufăr Conversația Cufărul surpriză Frontal Observarea
surpriză de la Zâna Florilot. de la Zâna comportamentului
Florilor
Interesul pentru
cufăr
3.ANUNȚAREA TEMEI ȘI Le voi propune copiilor să jucăm împreună Explicația Cufăr cu plicuri Frontal
A OBIECTIVELOR jocul numit „FLORILE AU MULTE
CULORI”, în cadrul căruia o vom ajuta pe Flori de
Zâna Florilor să aducă primăvara mai aproape primăvară
Conversația
de noi. Se prezintă obiectele urmărite pe
înțelesul copiilor.
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE
RESURSELE
PROCESUALE: explicația, conversația, observația, demonstrația exercițiul, aprecierea
verbală.
MATERIALE: hârtie creponată, lipici, pământ, plante, semințe, flori,ghivece, creioane
colorate, fișe de individuale.
ORGANIZATORICE: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE
-pregătirea
materialelor didactice
pentru activitate.
2.REACTUALIZARE Se realizează prin Individual Conversația Observarea sistematică
A CUNOȘTINȚILOR adresarea unor întrebări Individual
pentru a se afla jocurile
preferate și ce jocuri au
mai desfășurat în
cadrul centrele: Joc rol,
Bibliotecă, Arte.
Culori
Lipici
5.ANUNTAREA Se vor anunța temele Copiii vor Conversația Individual Observarea sistematică
TEMEI ȘI A propuse și obiectivele afla
OBIECTIVELOR pentru fiecare arie de criteriile de
stimulare. evaluare ale
activității.
6. PREZENTAREA Copiii sunt rugați să Copiii Instructajul verbal Observarea sistematică privind
NOULUI CONȚINUT aleagă sectorul la care ascultă cu interesul pentru ariile de
ȘI DIRIJAREA dorește să participe: atenție Ghivece stimulare
ÎNVĂȚĂRII explicațiile Conversația Pământ
La centrul „Joc de rol” educatoarei
copiii vor trebui să dela fiecare Semințe
semene semințe de flori sector
în straturi. descris și
Bibliotecă: „Cartea denumesc
mea cu flori de materialele
primăvară” observate
pe măsuțe.
Explicația
Educatoarea le indica
folosirea cărticelelor Fișă Observarea sistematică privind
aflate pe măsuțe și
Demonstrația Individuală interesul pentru ariile de
explică preșcolarilor că
stimulare
împreună vor realiza un
Creioane Individual
album cu flori de
colorate
primăvară colorate de Instructajul verbal
ei. Când vor termina
albumul aceștia vor
putea să îl ia acasă. Copiii sunt
atenți la
explicația Exercițiu
Centrul Arte: „Daruri sarcinilor de Imagini
pentru Zâna Florilor” la iecare laminate Observarea sistematică privind
sector interesul pentru ariile de
Preșcolari vor dschis. stimulare
descoperi în coșulețul
de la acest centru
diverse „biluțe” de
hârtie creponată ce
așteaptă să fie lipite și
așezate pe fișa
individuală de lucru.
Lipici
Hartie colorată
Fișă
individuală
Hârtie
creponată
7.DESFĂȘURAREA Educatoarea se Copiii se Conversația Individual Observarea sistematică
ACTIVITĂȚII/ asigură că preșcolari au așează la
o poziția corectă sectorul
REALIZAREA lamasa de lucru preferat,
SARCINILOR DE Explicația Aprecieri verbale
apoi trece
CĂTRE COPII Cadrul didactic pe la fiecare Demonstrația
oferă indicații, sector
stimulând și încurajând nevizitat.
jocul copiilor, oferind
Instructajul verbal
ajutor unde este nevoie.
Exercițiu