Sunteți pe pagina 1din 12

Grădinița Nr.

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

”În grădina
primăverii!”
Prof. înv. preşc.:
Grupa: Mică B

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 24.03.2016
Unitatea de învățământ:
Prof. înv. preșcolar:
Nivel I: Grupa Mică B
Tema: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: “Gâze, flori și culori”
Categoria de activitate: Activitate integrată: “În grădina primăverii”
ADP+ ALA I+ ADE (DLC +DOS) + ALA II
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
● Dezvoltarea exprimării orale, înțelegerea și utilizarea corectă a semnificațiilor
structurilor verbale orale;
● Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral;
● Îmbogățirea cunoștințelor despre materiale și caracteristicile lor, precum și despre
tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple.
● Stimularea imaginaţiei creatoare şi a deprinderilor practice.
Elemente componente ale activității integrate:
I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
RUTINE: deprinderi de igienă, disciplină, autoservire.
TRANZIȚII: Bună dimineața/ Ne așezăm/ Și frumos ne salutăm!
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
 Salutul, Prezența, Calendarul naturii, Noutatea zilei:
Copiii vor fi invitați în sala de grupă unde are loc întâlnirea de dimineață.
SALUTUL:
Zâna fluturașilor îi va saluta: “ Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața, dragi fluturași!”
Copiii răspund la salut: Bună dimineața, fluturașule!
PREZENȚA COPIILOR
Fiecare copil va primi câte o buburuză/ o albină sub forma unui ecuson, pe care este
scris numele lui și va spune “prezent” la auzirea numelui său, stabilindu-se astfel și copiii
absenți.

CALENDARUL NATURII
După salut copiii se vor îndrepta spre Calendarul Naturii unde vor fi așezate
însemnele zilei în curs. Zâna fluturașilor dorește să afle cum va fi vremea pe durata vizitei
sale și astfel copiii răspund la întrebările:
-Când aţi venit la grădiniţă aţi privit cerul?
-Erau nori ? Era soare? Bătea vântul ?
-Cum v-a îmbrăcat mama azi ?
-În ce anotimp suntem ?

NOUTATEA ZILEI:
Oaspetele surpriză “Zâna fluturașilor” se prezintă copiilor, iar apoi așează copiii pe
niște perinițe aflate în poziție de semicerc și le spune că a venit să-i cunoască și să se joace
puțin cu ei. “Dragi copii, v-am pregătit o mulțime de surprize deoarece am auzit că sunteți
niște copii foarte isteți și ascultători. Vreți să descoperim aceste surprize împreună?”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE I:


CENTRUL DE INTERES I: ARTĂ
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “Îmbracă-mă în culoarea preferată”
MIJLOC DE REALIZARE: colorare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să coloreze în contur, folosind culorile adecvate;
- să mânuiască corect instrumentele de lucru;
- să manifeste creativitate în realizarea temei.
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul.
MATERIAL DIDACTIC: fișe de lucru, creioane de colorat.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Copiii denumesc materialele de lucru aflate pe măsuțe (fișe de lucru și creioane
de colorat); se explică ce trebuie să facă cu materialul pregătit, după care copiii colorează
fluturașii respectând conturul.

CENTRUL DE INTERES II: ȘTIINȚĂ


SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “Culorile fluturilor”
MIJLOC DE REALIZARE: sortare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să recunoască culorile fluturilor din hârtie (galben, roșu, verde și albastru);
- să sorteze fluturașii după criteriul culoare în coșulețele aflate pe măsuță;
- să lucreze în echipă manifestând spirit cooperant.
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, observația, explicația, exercițiul.
MATERIAL DIDACTIC: fluturi din hârtie colorată, coșulețe.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Copiii denumesc materialul pregătit pentru activitate (coșulețe, fluturași din hârtie
colorată); se explică ce trebuie să facă cu materialul pregătit. Copiii vor identifica culoarea
fiecărui fluture și a coșului corespunzător cu aceasta, apoi vor sorta fluturașii după criteriul
culoare, obținând astfel patru coșulete cu fluturi galbeni, albaștrii, roșii și verzi.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


1.DLC (DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “Povestea celor trei fluturi”
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
● Să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-au înțeles;
● Să înțeleagă și să transmită mesaje simple; să reacționeze la acestea.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să audieze cu atenție povestirea spusă de educatoare;
- să urmărească succesiunea evenimentelor din cadrul povestirii;
- să numească personajele ce apar în poveste;
- să desprindă, ajutați de educatoare, latura educativă a poveștii;
SARCINA DIDACTICĂ: Sporirea capacității de a asculta o poveste și identificarea
personajelor.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: povestirea, conversația, explicația.
MIJLOACE DIDACTICE: costum de fluturaș; macheta (placă de poliester) reprezentând
grădina unde se petrece acțiunea povestirii; siluete artificiale ale: florilor, fluturașilor, soarelui
și căsuța fluturașilor.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, surpriza, imitarea unor fenomene din natură
( vântul, picăturile de ploaie), aplauzele.
METODE DE EVALUARE: evaluarea orală, observarea sistematică, aprecieri verbale;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Introducerea în activitate și captarea atenţiei
Copiii sunt așteptați în sala de grupă de personajul surpriză Zâna fluturașilor, care îi
invită să o însoțească într-o călătorie în lumea insectelor și a florilor de primăvară. Apoi se
descoperă elementul surpriză, macheta, și se intuiesc viitorii protagoniști: florile, fluturii,
soarele, norii și restul elementelor ce aparțin decorului.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se anunță preșcolarii că în momentele următoare vor asculta o poveste:
“Povestea celor trei fluturi” .
Dirijarea învăţării
Prezentarea conținutului povestirii cu ajutorul machetei. Se expune conținutul poveștii
cât mai expresiv, folosind mimica și gestica corespunzătoare, nuanțând astfel expunerea în
funcție de stările afetive pe care le implică povestirea. Se evidențiază momentele importante
ale acțiunii pentru fixarea povestirii.
Obținerea performanței
Copiii sunt solicitați să răspundă la o serie de întrebări ce vizează conținutul povestirii
(numele personajelor, ordinea succesiunii întâmplărilor și învățătura, morala, acesteia)
Încheierea activităţii
Se fac aprecieri verbale asupra modului de răspuns și de participare al copiilor în
cadrul activității ce a avut loc.
2. DOS (Domeniul Om şi societate)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “Tabloul primăverii”
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
● Să fie capabili să realizeze lucrări practice inspirate din natură, valorificând deprinderile
de lucru însuşite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să denumească materialele primite şi să le cunoască utilitatea;
- să asambleze corespunzător decupajele pentru realizarea lucrării;
- să lipească corect materialele primite conform modelului prezentat de educatoare;
SARCINA DIDACTICĂ: Formarea și consolidarea unor abilități practice, în vederea realizării
temei propuse.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
MIJLOACE DIDACTICE: hârtie colorată imprimată cu flori, insecte, farfurii din hârtie,
carton colorat, lipici, capsator.
FORME DE ORGANIZARE: individual
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică, analiza produselor, aprecieri verbale;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Introducerea în activitate și captarea atenţiei
Zâna fluturașilor prezintă un frumos tablou cu elemente ce alcătuiesc un peisaj de
primavară.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Oaspetele surpriză propune copiilor ca fiecare dintre ei să-și confecționeze un tablou
asemănător, pentru a sărbătorii astfel natura ce renaște primăvara.
Dirijarea învăţării
Copiii denumesc materialul pregătit pentru activitate iar zâna fluturașilor le explică și
demonstrează procedeul de lucru, apoi se va cânta un cântecel pentru exercițiile de încălzire a
mușchilor mici ai mânilor:
,,Degetul mare pleacă la plimbare
Arătătorul duce bastonul
Mijlociul duce pardesiul
Inelarul duce geamantanul
Iar degetul mic pentru că e mic, duce un covrig!”
Obținerea performanței
Se realizează prin analiza lucrărilor copiilor după criteriile: respectarea procedeului de lucru
și acuratețea lucrării.
Încheierea activităţii
Activitatea este finalizată cu o expoziție a lucrărilor, urmând a se face aprecieri asupra
modului de comportare al copiilor dar și a felului în care au dus la bun sfârșit tema dată.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II:

SUBIECTUL: “Zboară fluturașii”


MIJLOC DE REALIZARE: Joc muzical
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să realizeze mișcări ritmice pe baza cântecelor audiate;
- să respecte regulile impuse de joc;
- să participe activ la desfășurarea jocului.
MATERIAL DIDACTIC: CD cu cântece, CD player, fluturi din carton colorat, coș cu
flori.
DESFĂȘURAREA JOCULUI:
Se prezintă copiilor un cos cu flori pe care sunt așezați o mulțime de fluturi
care însă nu știu să zboare. Copiii au sarcina de a-și alege câte un fluturaș pe care îl vor
pune pe degetul arătător și cu ajutorul muzicii îl vor învăța să zboare.
Regulile jocului: Copiii sunt așezați în cerc, fiecare având pe degețel câte un
fluture. Dansul va începe la rostirea cuvintelor: “să zburăm împreună”, iar fiecare copil
va dansa individual. La un moment dat educatoarea va spune următoarele: “dragă copilaș
am obosit”, atunci copiii se vor așeza pe covor în poziția ghemuit cu fluturașul în mână.
La început se va efectua jocul de probă după care se va trece la jocul propriu-zis.

BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009;
- „Programa activităților instructive-educative în grădinița de copii” Ediția a II-a revizuită
și adăugită; Legislație și Documente Reglatoare, Ed. V& I Integral – București, 2005;
- Revista învățământului preșcolar, Ed. Arlequin, 2009
- Gabriela Kelemen „Pedagogia învățământului primar și preșcolar”, Ed. Universității
„Aurel Vlaicu”Arad, 2010.

Ziua va debuta cu întâlnirea de dimineață, când toți copiii stau pe covor, în semicerc,
asigurându-se contactul viziual între copii și educatoare (Zâna fluturașilor). Zâna îi va saluta: Bună
dimineața, fluturași ! iar ei vor răspunde: Bună dimineața, zâna fluturaș ! Captarea atenției se
realizează prin intermediul versurilor:
“Zici că-s floare zburătoare
Gingaș și plăpând,
Pe sub razele de soare
Zbor mereu pe câmp. ”
Se observă principalele componente ale unui fluture: aripioare, trunchi (cap, antene, ochi,
abdomen).
Se anunță copii că în momentele următoare vor asculta o povestire, între timp se descoperă
elementul surpriză, macheta poveștii, și se întuiesc viitorii protagoniști (fluturele alb, galben și roșu,
cele două flori). Este anunțat titlul povestirii: Povestea celor trei fluturi, iar apoi se povestește
conținutul utilizând macheta confecționată special. Se folosește un ton vioi, clar și expresiv, se
evidențiază momentele importante ale acțiunii: 1.Zborul prin grădină al fluturașilor; 2.Apariția
neașteptată a ploii; 3.Zborul către o lalea galbenă; 4. Zborul spre un crin alb; 5. Înseninarea
cerului, prin apariția soarelui; 6. Zborul spre casă a celor trei fluturi uscați de razele soarelui.
După povestirea propriu–zisă, copiii sunt rugați să numească personajele ce apar în poveste și de
asemenea sunt ajutați de către zâna fluturașilor să desprindă latura educativă a poveștii: Iubirea
dintre frați și protejarea lor.
Prin intermediul unor versuri (tranziția 1 -Anexa 2) se trece la activitățile liber alese. Copiii
sunt împărțiți în două grupe, selecția fiind făcută prin tragere la sorți a unor insecte sub forma de
imagini albinite/buburuze. Cei cu imaginea albinelor vor lucra la centrul Artă fișe de lucru, sarcina
fiind de a colora în contur un fluture cu creioane colorate, iar copiii cu imaginea buburuzelor vor fi
așezați la centrul Știință, având sarcina de a sorta fluturi după culoare.
Pornind de la o altă tranziție (tranziția 2 -Anexa 2) copiii sunt așezați la mese unde zâna
fluturașilor le spune următoarele: ,,Deoarece suntem în anotimpul primăvara, anotimpul prospețimii,
al culorii și al frumosului, astăzi voi o să mă ajutați să decorăm tablouri prin intermediul cărora să
ne arătăm recunoștința primăverii, ce trezește natura la viață an de an!.
Împreună cu cei mici se intuiesc materialele necesare activității practice, pentru realizarea
lucrării: Tabloul primăverii! Astfel pe fiecare masă vor fi așezate următoarele materiale de lucru : foi
de hârtie colorată, cartoane colorate, hârtie creponată, farfurii de unică folosință din carton, lipici.
După ce copiii au denumit materialele necesare activității, zâna explică și demonstrează procedeul de
lucru. Apoi se execută exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor: ,, Degetul mare pleacă la
plimbare/ Arătătorul duce bastonul/ Mijlociul duce pardesiul/ Inelarul duce geamantanul/ Iar degetul
mic pentru că e mic, duce un covrig!”. Zâna fluturașilor le urează copiilor spor la lucru, după care
aceștia realizează tema propusă.
În timpul executării temei, zâna va monitoriza activitatea copiilor pentru a-i corecta și a-i încuraja
în realizarea activității.
Zâna fluturașilor va aprecia munca depusă de copii și va așeza toate tablourile într-o expoziție. În
încheierea activității se fac aprecieri colective și individuale asupra modului de lucru și de
comportare.
Întâlnirea dintre zâna fluturașilor și cei mici este încheiată printr-un mic program artistic. ( tranziția
3/ anexa 2). Se prezintă copiilor un coș în care sunt o mulțime de fluturi care nu știu însă să zboare,
astfel copiii au sarcina de a-și alege câte un fluturaș pe care cu ajutorul muzicii îl vor învăța să zboare.
Se va audia un cântec despre fluturi și se va dansa cu întregul colectiv în locul special amenajat acestei
secvențe.
La sfârșitul zilei copiii vor fi recompensați cu o gustare dulce. Zâna face aprecieri colective
pentru buna desfășurare și organizare a copiilor. Apoi își ia la revedere de la toți copiii și îi
îmbrățișează cu drag.
Anexa 1
POVESTEA CELOR TREI FLUTURI
după autor necunoscut

Dimineață superbă de primăvară. Vânt lin și cer senin. Lumea renaște încet, încet la viață.
Grădina arată fantastic sub razele soarelui care țes o pânză magică. Florile strălucesc înrourare.

Trei fluturi poznași apar ca de nicăieri. Sunt minunați: unul e alb, altul e galben iar cel de-al
treilea are aripi roșii. Se joacă, dansând fantastic în lumina soarelui, zboară și se cufundă în cupele
florilor. Nu obosesc deloc, atât de mult le place jocul acesta.
Pe cer apar nori negrii fioroși de ploaie. Pic, pic, pic ... începe ploaie venită pe neașteptate. Cei
trei fluturi și-ar fi dorit să zboare până acasă dar din păcate aceasta era mult prea departe iar
picăturile de ploaie erau din ce în ce mai dese.
Fluturele alb vine cu ideea de a ruga florile să îi găzduiască cât timp va ploua. Zburară repede
la prima floare. Era o frumoasă lalea galbenă, cu cupa mare cât să încapă în ea toți cei trei fluturi.

- Dragă lalea, ești bună să ne deschizi cupa ta, să ne ascundem în ea, că altfel ne omoară ploaia?

Laleaua se uita la fluturi și apoi le răspunse:

- Îi pot primi în cupa mea pe fluturele galben și pe cel roșu, dar pe cel alb nu îl voi primi pentru
că nu seamănă cu mine.
- Îți mulțumim de așa primire, dar dacă nu îl primesti și pe fratele nostru alb, nu intrăm nici noi
în cupa ta, au răspuns în cor fluturele galben și roșu.
- Rămâi sănătoasă.
Grăbiți au alergat la altă floare. Era un crin alb, mare și tare frumos.
- Dragă crinule, deschide-ne floarea ta, ca să ne adăpostim în ea de ploaie!
- Pe cel alb îl primesc cu mare bucurie, căci este alb ca mine, dar pe ceilalți nu vă primesc, a
răspuns crinul.
- Dacă nu îi primești și pe frații mei, atunci nici eu nu vin la tine. Mai bine să fim udați de
ploaie toți trei decât să ne părăsim unul pe altul, a zis fluturașul cel alb.
Astfel fluturașii au zburat mai departe.
Soarele, care era ascuns după perdeaua norilor, îi vedea pe cei trei fluturași și se bucură să vadă
cât de uniți erau aceștia. Se vedea că erau legați între ei de sentimente puternice de iubire. De
aceea, el ieși dintre nori și alungă ploaia.
În scurtă vreme aripile fluturilor s-au uscat, iar trupul lor cel firav s-a încălzit. Au zburat acasă,
împreună, fericiti! Soarele îi salvase de la pieire pentru bunătatea lor!

Anexa 2
TRANZIȚIA 1:

Fluturașul bucurăm
Și la centre noi plecăm,
Harnici plini de voie bună
La muncă toți împreună!

TRANZIȚIA 2:
Zâna fluturaș ne-nvață,
Frumoase tablouri să confecționăm,
Primăvara să o bucurăm!

TRANZIȚIA 3:
Fluturașii fericiți
Sunt acum pregătiți
De zbor și voie bună,
Hai cu toții împreună!

Anexa 3
Colorează fluturașul în culoarea preferată!

S-ar putea să vă placă și