Sunteți pe pagina 1din 6

DATA: 23.01.

2017
GRUPA: Mică
UNITATEA DE ÎNV.: Grădiniţa Şcolii Gimnaziale nr. 96
Prof. înv. preşc: Gheorghe Claudia Mihaela

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: ”Cum este/a fost şi va fi aici pe Pământ?”


TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Poveşti la gura sobei…”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Actvitate integrată: ADP+ALA+ADE
TEMA ZILEI: Cărticica cu poveşti
 MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: dobândire de noi cunoştinţe

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii de comunicare a impresiilor pe baza observărilor
efectuate;
 Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum
şi  observarea diferitelor însuşiri şi transformări ale acestora;

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ADP-ALA-ADE

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Eu sunt vesel, tu cum te simţi astăzi?”

ALA:  BIBLIOTECA:”Citim cărţi cu poveşti”

CONSTRUCŢII :„Coliba iepuraşului”

   JOC DE ROL: „Scufiţa Roşie şi lupul cel rau”

ADE:  DS+DOS: „Cărticica de poveşti” – observare + îndoire şi lipire

OBIECTIVE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
ADP:
să poarte discutii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;

ALA: 
să răsfoiască şi să „citească” cărti cu poveşti;
să construiască „Coliba iepuraşului” folosind piesele din trusa „ Lego”
să participe activ  la activităţile de joc;

ADE: DŞ    
să observe cărtile din biblioteca grădiniţei
să identifice părţile componente ale unei cărti: coperta, paginile, conţinutul
să cunoască modalitatile de răsfoire a unei carti
să respecte regulile de îngrijire a cărtilor
să comunice impresii pe baza celor observate
         
DOS    
să recunoască modalităţile de realizare a unei carţi: îndoire şi lipire
să îndoiasca şi să lipească  „cărticica de poveşti” 
să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
să respecte indicaţiile educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,


învăţarea prin descoperire, turul galeriei.

Material didactic: cărţi cu poveşti, Lego, hârtie colorată, lipici, imagini cu personaje
din poveşti

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2009.
 Activitatea integrată în grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, 2008

DURATA: 1 zi
SCENARIUL ZILEI
 I. ADP

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă:

1.Salutul: Dimineaţa a sosit


                 Toţi copiii au venit
                 În cerc să ne aşezăm
                 Cu toţii să ne salutăm
                 „Buna dimineata, dragi voinici!
                 Mă bucur că sunteţi aici
                 A început o nouă zi
                 Bună dimineaţa copii!”

2. Împărtăşirea cu ceilalţi: „Aş vrea să-mi spuneţi cum vă simtiţi astăzi? Eu sunt


veselă deoarece am venit la grădiniţă, voi cum vă simţiţi?

3. Activitatea de grup: Copiii răspund la întrebări. Apoi copiii se vor juca jocul de
mişcare „Lupul la iezi”

4. Noutăţile zilei: „ Pentru a cunoaşte cât mai bine cărţile şi semnificaţia lor, astăzi la
activitatea  de cunoaştere a mediului vom observa cartea, vom întelege care sunt
părtile componente ale cărţii: coperta, paginile, conţinutul, iar apoi vom încerca să
realizăm chiar noi o cărticică. Ce părere aveţi?”

II. ALA

Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Biblioteca: vor citi
cărti cu poveşti, la Construcţii copiii vor îmbina piesele din jocul „ Lego” pentru a
realiza „Coliba iepuraşului”,  iar la  Joc de rol copiii se vor juca „De-a Scufiţa Roşie şi
lupul cel rău”.

III. ADE

  DS + DOS: „Cărticica de poveşti” – observare,


„Cărticica de poveşti” – îndoire şi lipire
Metode şi
Momentele activităţii Conţinutul învăţării Evaluare
procedee
Pentru o buna desfasurare a activitatii se vor lua
urmatoarele masuri:
Moment
- aerisirea salii de grupa;
organizatoric
- aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis;
- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;
Voi alege de pe raft cateva carti pe care le voi prezenta Conversatia Evaluarea
Captarea atenţiei copiilor. Le voi cere sa-mi spuna daca cartile au aceeasi raspunsurilor
marime, culoare etc. copiilor
  „ Pentru a cunoaste cat mai bine cartile si semnificatia lor, Conversatia
astazi la activitatea  de cunoastere a mediului vom observa Explicatia
Anunţarea temei şi a cartea, vom intelege care sunt partile componente ale cartii:
obiectivelor coperta, paginile, continutul, iar apoi vom incerca sa realizam
chiar noi o carticica. Ce parere aveti?”
Fiecare copil primeste o carticica.. Se formuleaza intrebari
Dirijarea ajutatoare pentru a antrena copiii in activitate:
învăţării - Oare ce am eu aici ? ( o carte)
- Cum este cartea, mare sau mica?
- Ce forma are cartea pe care ati primit-o? Cu ce seamana ? Conversatia Frontal
- Ce culoare are cartea voastra?
- Oare din ce este alcatuita cartea?(coperta, pagini, continut)
- Care dintre cele 3 parti inveleste cartea?(coperta)
Demonstratia
- Cum este coperta in comparatie cu paginile? Pipaiti-o. Incerc
sa indoiesc coperta cartii pentru a le demonstra copiilor textura
acesteia.
- La ce foloseste coperta? (protejeaza paginile de hartie ca sa
nu se murdareasca, sa nu se indoiasca)
- Ce se gaseste in interiorul copertii ? (foi de hartie) Observatia
- Cum sunt foile in comparatie cu coperta ? Pipaiti-le  Iau o
foaie de hartie si o mototolesc. In comparatie cu coperta pagina
se indoaie.
- Ce se gaseste pe foile de hartie ?(imagini, scris)
- Imaginile sunt la fel de mari? Dar scrisul ? Conversatia
- Copiii cartea este prietenul copiilor de aceea trebuie sa avem,
grija de ea, sa nu o murdarim, indoim si in nici un caz nu Frontal
trebuie sa o rupem.
Dupa fiecare parte prezentata voi face precizari intregind
raspunsurile copiilor. Observatia
Voi chema la mine copiii care vor dori sa raspunda la
intrebari si voi face sinteza partiala a celor prezentate , apoi se
va face sinteza finala.
- Unde gasim carti? ( labiblioteca, la librarie) Individual
- De ce avem nevoie de carti?
- Cum putem avea grija de carti?

Recitand urmatoarele versuri:


„ Care unul, cate doi
Frumos vom munci si noi”
se trece la realizarea activitatii practice ”Carticica de povesti”.

Se explica copiilor ca fiecare dintre ei trebuie sa realizeze Explicaţia


„carticica de povesti” folosind tehnica indoirii si lipirii hartiei
pentru ca lucrarea trebuie sa faca parte din portofoliu personal.
   Priviti cu atentie la modelul pe care vi l-am facut eu!
Observati ca am indoit foaia de hartie colorata in doua- Observatia
aceasta va fi coperta, la fel am facut si cu foaia alba - pagina de
hartie, iar apoi am lipit cele doua pagini de hartie la mijloc si Demonstraţia Frontal
am obtinut o carticica. Asa va trebui sa lucrati si voi.
Si pentru ca carticica noastra sa fie si mai frumoasa pe
coperta acesteia vom lipi cate o imagine cu personaje din
povestile pe care noi le-am invatat deja: ”Scufisa Rosie”,
„Ursul pacalit de vulpe”, „ Capra cu trei iezi”
Se fac exercitii de incalzire a degetelor printr-o poezie:
„Mana lebada o fac ,
Care da mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc,
Mainile eu le rotesc,
Mainile nu stau deloc Exerciţiul Individual
Si se pregatesc de joc.
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare.
Ploaia cade neincetat
Varful degetelor bat
Si apoi le rasfiram
Si la un pian cantam'.
Urez copiilor Spor la lucru!
In timp ce copiii lucreaza,dau indicatii,ii ajut daca este
cazul;
Pentru desfasurarea activitatii in mod cat mai placut copiii
vor lucra pe fond musical.
Rezultatele activitatii vor fi afisate pe panou si vor fi Individual
analizate. Educatoarea va prezenta rezultatele, cerand copiilor
sa stabileasca care sunt colegii care i-au demonstrat ca stiu sa
confectioneze o carticica..

Încheierea In finalul activitatii se fac aprecieri asupra modului de


Conversaţia Frontal
activităţii comportare si participare al copiilor pe parcursul activitatii.

S-ar putea să vă placă și