Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: septembrie 2011 NIVELUL : I (Grupa Scufita Rosie:a 2-a mic) EDUCATOARE: Birca Veronica GRADINIA: Romanita nr.-2 Hulboaca TEMA PROIECTULUI: Cnd, cum i de ce se ntmpl? SUBTEMA PROIECTULUI:Fructe bune si gustoase TEMA ZILEI:"Marul" MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat cu elemente de interdisciplinaritate TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si consolidare de cunotine si deprinderi

FORME DE ORGANIZARE:Frontal, pe grupe, individual ELEMENTE COMPONENETE ALE ACTIVITII INTEGRATE: ADP: ntlnirea de diminea :Buna dimineata, soare! Ia priveste-ma un pic, Nui asa ca sunt mai mare? Am crescut nu mai sunt mic!!! Tranziii Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, N e-nvirtim, ne rasucim, Si spre centre noi pornim.

Obiective Cadru:
ALA1: Joc de masa: sa reconstituie imaginea formand din jumatati intregul; sa denumeasca obiectele din imaginea intregita; sa precizeze culoarea acestor obiecte. Arta: Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic , lexical , sintactic . Dzvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia . Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene , picturi , modelaje . Educarea activitatii de a intra in relatie cu ceilalti .

sa denumeasca materialele de lucru primite;


sa imbine tehnicile creativ pentru a obtine forme asemanatoare celor din natura. sa completeze copacul cu mere prin metoda amprentei;

Stiinta: sa formeze grupe de obiecte dupa culoare ; sa denumeasca grupele formate; sa recunoasca culorile grupelor formate;

ALA2: Joc de micare:Mar, mar viermanos!" SCOP:-dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia. OBIECTIVE DE REFERIN: DOMENIUL TIINE: S comunice impresii, idei pe baz observaiilor fcute. S manifeste disponibilitate n a participa la aciuni de ngrijire i protejare a mediului, aplicnd cunotinele dobndite. DOMENIUL ESTETIC I CREATIV: S compun n mod original i personal spaiul plastic, utiliznd materiale i tehnici diverse alese de el . S cunoasc i s diferenieze materiale i instrumente de lucru, s cunoasc i s aplice reguli de utilizare a acestora. DOMENIUL OM I SOCIETATE: S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice. S identifice, s proiecteze i s gseasc soluii pentru realizarea temei propuse n cadrul activitilor practice. S efectueze operaii simple de lucru cu materiale.

OBIECTIVE OPERAIONALE: Activiti liber alese (ALA) 1. Joc de masa a)Obiective cognitive: O1- S reconstituie imaginile primite. O2-S compun n mod original i personal spaiul plastic. O3-S denumeasc materialele folosite. b) Obiective afective: O4-S participe cu interes la activitate. O5-S doreasc s fie apreciai.

c) Obiective psihomotorii: O6- S aib o poziie corect la msue O7- S mnuiasc cu ndemnare materialul primit. 2. Arta: a)Obiective cognitive: O1-S explice pentru ce au pictat merele pe copac. O2-S recunoasc elemente ale limbajului plastic i s diferenieze forme i culori n mediul nconjurtor. O3-S redea forma unor mere folosind tehnica ,,amprenta". O4-S numeasc culorile folosite. b) Obiective afective: O5-S participe cu interes la activitate. O6-S doreasc s fie apreciai. c) Obiective psihomotorii: O7-S aib o poziie corect la msue. O8-S mnuiasc cu ndemnare materialul primit. Activiti pe domenii experieniale(ADE) 1.Domeniul tiin: O1-S ncadreze laleaua n grupul florilor ce nfloresc primavera. O2-S numeasc prile componente ale lalelei (rdcina, tulpina i floarea). O3-S descrie diferitele pri ale lalelei(rdcina, tulpina, floarea). O4-S precizeze care este mediul de via al lalelei. O5-S recunoasc laleaua printe alte flori. OA- S manifeste o atitudine corespunztoare fa de mediu. 2. Domeniul om i societate: O6-S exerseze tehnici specifice activitilor practice. utilizeze corect materialele de lucru. capabili s aplice corect mototoalele de hrtie pe suportul primit. stabileasc relaii de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului. manifeste interes pentru investigarea realitii nconjurtoare. OA- S recunoasc frumosul n natur i n creaii artistice. Activiti de dezvoltare personal(ADP): O7-S O8-S fie O9-S O10-S

O1-S rspund corect la ghicitorile prezentate. participe la activiti att n calitate de asculttor ct i de vorbitor. aminteasc versurile cntecelor propuse spre interpretare.

O2-S O3-S i

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: M1: conversaia M2: explicaia M3: jocul M4: problematizarea M5: demonstraia M6: exerciiul M7: observarea M8: expunere Mijloace de nvmnt i materiale didactice: DISTRIBUTIV: cos cu fructe naturale , plane cu fructe cu mere, guas, hirtie alba cu forma copacului pe ea, 2 cosulete (1 rosu-1 galben), mere rosii-mere galbene, ecusoane. DEMONSTRATIV: imagini reprezent?nd marul, alte fructe naturale(strugure,mere,pere,prune.gutuie,nuci,etc.) Ciupercua-calendar al naturii, imagini cu soare, peisaj de toamna. BIBLIOGRAFIE: ,,Curriculum pentru nvmntul precolar: 3-6/7 ani, ,,Proiecte tematice de activitate, Activitatea integrat din grdini- Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar www.didactic.ro -surs on-line

SCENARIUL ZILEI
n cadrul ntlnirii de diminea copiii vor fi aezai n semicerc pe scunele--''Buna dimineata strugurasii mei ''apoi vom completa calendarul naturii :'' ce zi este ?'',''cum este vremea afara ?'' precum si absentii din ziua respectiva , dupa care vor raspunde la cateva intrebari in legatura cu tema din saptamana respectiva . Ne vom apropia de ,, Zana Toamna '' o papusa imbracata specific anotimpului care se afla la noi in clasa de cand am demarat acest proiect si vom descoperi ca in fiecare zi surprizele din cutia ei precum si cerintele : ,, Zana ne-a rugat frumos Sa o ajutam putin Si la multe intrebari Sa raspundem daca stim :'' 1. ,, Ce fructe de toamna cunoasteti ?'' 2. ,, Ce fructe are ea in cosul ei ?'' 3. ,, Ce culoare pot avea merele ?'' 4. ,, Ce contin fructele ?'' 5. ,, Cum se pastreaza fructele pe timpul iernii?'' 6. ,, Unde le depozitam pe timpul iernii ?'' Dup salut, prezen i discutarea calendarului naturii,le voi prezenta copiilor o ghicitoare depre elementele definitorii ale anotimpului toamna. Apoi li se va comunica copiilor noutatea zilei. Apoi,dup acest moment,vom afla mai multe lucruri interesante despre un fruct drag noua. Pentru urmtoarea etap a zilei, vom apela la elementul surpriz,Zna Toamn, care are pentru copiii cumini i ateni la activiti o surpriz. Ea va dori s-i urmreasc pe copii n timpul activitilor pentru a-i rsplti cu ce le-a promis, i anume stimulente. Pe parcursul primei activiti, le-am pregtit copiilor fructe pentru a-le observa. Copiii se vor aeza la msue unde vor gsi materialele de lucru pe care le vor observa. Asftel m asigur c c eea ce am discutat mai devreme va contribui la mbogirea bagajului de cunotine al copiilor. La finalul acestei activiti, copiii vor fi apreciai pentru rspunsurile pe care le -au dat i vor fi ncurajai pentru a intra n urmtoarea activitate. Tranziia spre urmtoarea parte a activitii se va face recitind o poezie. Pentru a doua parte a activitilor pe domenii experieniale, copii trebuie s picteze merele in copaci, la centru de interes: Arta. La centrul ,,Joc de masa '' copiii vor alcatui puzzle-uri cu diverse fructe: ''Marul '',-Para ,''- ''Gutuita'' - si altele. La centrul ,, Stiinta '' vom depozita merele rosii in cosuletul rosu si merele galbene in cel galben.

La finalul activitii facem aprecieri asupra modului de lucru, al lucrrilor realizate i al felului cum au respectat tema. Lucrarea se aeaz n expoziia care i ateapt pe prini s o admire. Dup attea activiti, meritm sa ne mai destindem puin i vom organiza mar,mar viermanos, un joc de micare ce presupune mersul pe cerc. La finalul zilei, copiii vor fi apreciai i stimulai pentru ncurajarea activitilor i performanelor viitoare. Evaluarea copiilor prin acordarea stimulentelor si discutii libere pe baza activitatilor desfasurate .

S-ar putea să vă placă și