Sunteți pe pagina 1din 18

LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI

GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

PROIECT DIDACTIC DE
ACTIVITATE INTEGRATĂ
Grădinița cu Program Prelungit, Nr 2, Dumbrăveni

Grupa: Mare „Voiniceii”

Educatoare: Avram Nicoleta Octavia


LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

DATA: 03.03.2023
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Avram Nicoleta Octavia
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “Timotei Cipariu”- Dumbrăveni
GRUPA: mare ”Voiniceii”
NIVELUL II
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Zâna Primăvară și surprizele ei”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ne jucăm cu Zâna Primăvară”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată pe o zi: A.D.P. + A.L.A.1 + A.D.E(D.Ș. + D.O.S.) + A.L.A.2
TIPUL DE ACTIVITATE: Dobândire de cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Observare “ghiocelul” + activitate practică “rochița Zânei”
DURATA: Pe parcursul întregii zile
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe.
SCOP: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului și a lumii înconjurătoare, a capacității de exprimare și aplicarea
cunoștințelor în diferite contexte de lucru.

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: (ADP)


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Activitate de grup: “Cui i-ai oferit un mărțișor ?”
RUTINE: „Treaba noi am isprăvit și la baie am pornit”
TRANZIŢII: ”Mâinile sus...jos,”/ “ Dacă vesel se trăiește “ / „Câte unul pe cărare ,,
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Dimensiuni ale dezvoltării:


Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui(comunicare receptivă)

 ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES: (ALA 1)

 Centrul Nisip și apă: ,,Ghiocelul”- tablou în făină


 Mijloace de realizare: individual
 Metode didactice: exercițiul
 Mijloace de învățământ: planșetă, făină, sită, siluetă – ghiocel;
Obiective operaţionale:
O1: Să identifice materialele puse la dispoziție;
O2: Să realizeze tabloul folosindu-se de toate materialele puse la dispoziție;
O3: Să păstreze curățenia la locul de joacă.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Premise ale citirii și scrierii în contexte ale comunicării cunoscute;
Comportamente vizate:
Asimilează unele elemente ale scrisului și foloseste diferite modalități de comunicare grafică pentru transmiterea unui mesaj;

 Centrul Construcții: ,,Castelul Zânei Primăvara ” – construcții din cuburi


LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

 Mijloace de realizare: individual, pe grupe;


 Metode didactice: exercițiul;
 Mijloace de învățământ:cuburi;
Obiective operaţionale:
O1: Să își folosească creativitatea pentru a construi castelul Zânei Primăvara;
O2: Să așeze piesele lego pentru a realiza castelul Zânei Primăvara;
O3: Să manifeste interes pentru activitate.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
Comportamente vizate:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei

 Centrul Artă: ,,Ghioceii”– ansamblare


 Mijloace de realizare: individual
 Metode didactice: modelaj, îmbinare
 Mijloace de învățământ: bastonașul ghiocelului, plastelină, semințe de dovleac.
Obiective operaţionale:
O1: Să asambleze materialele puse la dispoziție pentru a realiza ghiocelul;
O2: Să descrie produsele realizate.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Comportamente vizate:
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.


 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
ADE: Activitate integrată: “Ghiocelul ”
 Domeniul Științe: (Cunoașterea mediului): Ghiocelul – observare
 Domeniul Om și Societate: (Activitate practică): Rochița Zânei – confecționare
Strategii didactice:

Mijloace de realizare: Activitate Integrată - Observare+Aplicație


Tipul activității: Însușire de noi cunoștințe
Scopul activității: Însușire de noi cunoștințe despre anotimpul primăvara și consolidarea priceperilor și deprinderilor de a
realiza o lucrare prin tehnica lipirii;

Obiective operaționale:
O1 – să identifice părțile componente ale ghiocelului – rădăcina, bulb, tulpina, frunza, floarea;
O2 – să identifice condițiile de care depinde creșterea plantei – apa, lumina, căldura;
O3– să răspundă la întrebările adresate de educatoare;
O4 - să utilizeze corect tehnica lipirii;
O5- să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
Curiozitate,interes și inițiativă în învățare;
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;


Comportamente vizate:
Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
Manifestă creativitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
Manifestă creativitate în activități diverse ;
Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat;
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: observaţia spontană şi dirijată, conversaţia, explicaţia, brainstorning , turul galeriei, metoda ciorchinele.
 Mijloace de învățământ: ghiocelul, ecusoane, planse, lipici, hârtie cartonată, puzzle ghiocelul, creioane colorate, coșulețe,
siluete, recompense, făină, sită.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Forme de evaluare: observare sistematică şi aprecieri orale.


Durata: 1 zi.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2):


 Joc de mișcare: „Atinge ghiocelul” (joc de orientare)
Scop: participarea activă la desfășurarea jocului de mișcare ”Atinge ghiocelul” dând dovadă de bună dispoziție și fair-play.

Obiective:
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

O1 – să respecte regulile jocului;


O2 – să atingă prin săritură ghiocelul suspendat.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitatea grosieră și fină în contexte de viață familiar
Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

Comportamente vizate:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;

Bibliografie:

 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura V&I, Bucureşti, 2005.


 ’’Cunostințe despre natură și om în grădinița de copii’’, Editura didactică și pedagogică, București.
 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (5 – 7 ani), MEC – 2019;
 ,,Jurnalul de evidenţă a activităţii şi prezenţei cadrului didactic din învăţământulpreşcolar în grădiniţa de copii”, Editura
Delta Cart Educaţional – Piteşti
 ,,Laborator preşcolar” – ghid metodologic (ediţia a II – a revizuită), Bucureşti
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, când copiii, împreună cu doamna educatoare fac înviorarea pe jocul ”Mâinile
sus...jos,”,după care se așează în semicerc pe scăunele.
Salutul: „Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În semicerc ne adunăm
Cu toți să ne salutăm.”
„Bună dimineața, dragi voinicei”

SALUTUL : „Bună dimineața, voinicei veseli!”- pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei.

PREZENŢA – : Copiii sunt invitați să meargă la panou și să atașeze semnul atunci când își aud numele. Se numără semnele, se
stabilește numărul copiilor absenți și numărul copiilor prezenți.
CALENDARUL NATURII: Prin intermediul unei conversații se completează calendarul naturii verbalizând acțiunea.

Ce zi a săptămânii este astăzi?


Ce zi a fost ieri?
Dacă astăzi este... ce zi va fi mâine?
În ce anotimp suntem?
Care sunt aspectele caracterice ale anotimpului de primăvară
Cum este vremea ?
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI: : Educatoarea organizează jocul „Adevărat sau fals”, formulând propoziții false și adevărate
despre anotimpul primăvara. Copiii răspund cu adevarat pentru propozția corectăși cu fals pentru propoziția incorectă.

NOUTATEA ZILEI: Atenția copiilor este îndreptată spre o măsuță din grupă acoperită, unde se află un coș trimis de Zâna
Primăvara. Educatoarea citește scrisoarea:
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Dragi voinicei,

Eu sunt Zâna Primăvara și sunt foarte supărată deoarece astăzi, pe când voiam să așez toate frumusețile mele în grădină, a bătut
vântul foarte tare și mi-a răsturnat coșul. Nu am reușit să strâng toate elementele și de aceea am nevoie de ajutorul vostru. Eu știu că
voi sunteți copii isteți și harnici și de aceea am venit să mă ajutați. Mai am câteva bogății în coș, iar altele le realizați voi. Dacă
reușiți să realizați toate sarcinile propuse , o sa primiți o floricică dulce. Mă ajutați, dragii mei?

ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI- Copiii sunt solicitati sa răspundă la următoarea întrebare:,, La ce vă gândiți când spuneți
cuvântul primăvară?”(metoda brainstorming). Toate răspunsurile copiilor sunt apreciate, desprinzându-se astfel sentimentul de
bucurie ce ne cuprinde în acest anotimp.
MESAJUL ZILEI- Citim mesajul unei scrisori lăsate de Zâna Primăvară.
După prezentarea centrelor, copiii sunt invitați la activitatea care o preferă, urmând să se rotească pe la toate centrele. Rotația
grupurilor se va face în așa fel încât toți copiii să participe la sectorul artă, nisip si apă și construcții.
Tranzitie : Bat din palme - copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza la centre.Ne urcăm cu toții în trenulețul veseliei fredonând
cântecelul „Bat din palme” și vom trece pe la fiecare centru, intuind materialele puse la dispoziție și descoperind sarcinile
corespunzătoare fiecăruia:
- Nisip și apă ,,Ghiocelul”- tablou în făină
- Artă: „Ghioceii”-ansamblare
- Construcții: ,,Castelul Zânei Primăvara ” – construcții din cuburi
Domeniu Științe/Cunoașterea mediului : ”Ghiocelul” – observare
Tranziția către activitatea pe domenii experiențiale se va realiza printr-o strofă din ”Glasul florilor” : ”Sunt micuț și
frumușel/Și mă cheamă ghiocel,/Eu alung iarna din țară/Și-aduc dulcea primăvară!”, deoarece ghiocelul este vestitorul
primăverii m-am gândit să îl observăm și să aflăm cât mai multe despre el, despre părțile componente, mirosul, culoarea,despre
locul unde crește.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Utilizând metoda interactivă de grup “Ciorchinele”, copii vor avea posibilitatea să realizeze conexiuni între idei, să integreze
informațiile dobândite precum și să înțeleagă un conținut mai vast.

Domeniu Om și Societate/ Activitate practică: „Rochița Zânei Primăvara” – confecționare/ lipire


Tranziția către activitatea practică se va realiza prin intonareacântecului ”Dacă vesel se trăiește”. Aici copii vor realiza ”rochița
Zânei Primăvara”, utilizând tehnicile însușite anterior (decupare pe contur, asamblare, lipire) cu ajutorul elementelor primite.
Lucrările vor fi expuse la panou, iar prin metoda ”turul galeriei” copiii vor analiza lucrările, alegându-le pe cele mai bine realizate.
ALA2 Joc de mișcare: „Atinge ghiocelul” (joc de orientare) Câte un copil de la fiecare echipă va porni în acelaşi timp, va trebui să
meargă pe linia trasată pe podea, cu braţele întinse lateral, apoi în momentul în care se va termina linia vor executa săritura în
înălţime şi va atinge ghiocelul, apoi se va întoarce alergând în spatele ultimului copil al grupei din care face parte.
Castigă echipa care parcurge traseul cel mai repede.
Activitatea se încheie cu aprecieri referitoare la participarea și implicarea copiilor în joc, muncă și învățare, iar medalioanele cu flori
sunt recompensele pentru ei.
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Strategia didactică Evaluare/
crt. Etapele activității Conținutul științific Mijloace de Metode și Forme de Metode și
învățământ procedee organizare indicatori
Se asigură un climat educațional favorabil în
1. Moment organizatoric concordanță cu tema zilei. Pregătirea Conversaţia Zâna Individual Intrare
materialelor necesare pentru fiecare centru de ordonată
activitate.
Captarea atenției este efectuată cu ajutorul
cadoului primit de la Zâna Primavară.
Atenția copiilor este îndreptată spre o măsuță, Observarea
2. Captarea și orientarea din grupă, acoperită, unde se află un coș trimis Conversația Coșuleț Individual comportamen
atenţiei de Zâna Primăvara. Educatoarea citește tu-lui
scrisoarea... Ghiocei copiilor;
În coșulet se găsesc materiale, o scrisoare și
un buchețel de ghiocei, care vor fi împărțiți Materiale Stimularea
copiilor după realizarea sarcinilor propuse de interesului
Zâna Primăvara. Ce ziceți ? Vreți sa rezolvăm pentru
împreună aceste sarcini ? activitate;
Aprecieri
verbale.
3. Anunţarea temei și a Aşadar, anunţ copiii că la activitatea de astăzi Conversația Observarea
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

obiectivelor vom învăța împreună mai multe lucruri despre sistematică


ghiocel, vor realiza diverse obiecte pentru a o
surprinde pe Zâna Primăvara.
Educatoarea începe activitatea la întâlnirea de Conversaţia Observarea
4. Reactualizarea dimineață: „Plăpumioara s-a topit, ghiocelul s- Individual sistematică
cunoștințelor a ivit.” Îndemn copiii să vină la panou și Explicaţia
pornim o dicuție despre sosirea primăverii.
Tranzitie: Bat din palme Demonstrația
ALA 1
1. Nisip și apă:,,Ghiocelul”- tablou în Exercițiul
făină
Copiii se așează la măsuțe unde găsesc
materialele primite de la Zâna Primăvara, ei Făină Individual
trebuie să realizeze un tablou în făină. Pe Planșetă Observarea
planșetă așează ghiocelul din hârtie, cern făina Turul galeriei Sită sistematică
albă peste ghiocel, iar apoi cu atenție luăm Silueta
ghiocelul din hârtie și ne bucurăm de tabloul ghiocel
realizat. Fiindcă tablourile sunt frumoase ne
ridicăm de pe scăunele și apreciem lucrările
colegilor noștri. După parcurgerea metodei
turul galeriei preșcolarii sunt rugați să
realizeze alte floricele de primăvara, realizate Aprecieri
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

cu degetul în făină. verbale


2. Construcții ,,Castelul Zânei
Primăvara ” – construcții din cuburi. Cuburi de Individual
La centru construcții vom realiza Castelul lemn
Zânei Primăvara, așezând piesele mai mari la
bază, iar piesele mici mai sus.
3. Artă,, Ghioceii din grădină” – Munca
ansamblare individuală Observarea
La centrul artă preșcolarii realizează ghiocei Tulpina sistematică
pentru a înfrumuseța grădina Zânei Primăvara. ghiocelului,
La tulpna ghiocelului (sub formă de bastonaș, plastilină, individual
gata realizată) se aplica o biluță din plastelină semințe de
în care se înfig trei sâmburi de dovleac, dovleac
realizând astfel ghiocelul. După finalizarea explicația
ghioceilor, aceștia v-or fi așezați în grădina
Zânei.

După terminarea activităţilor pe centre, copiii


vor părăsi sala de grupă pe tranziţia: Conversația
”Bat din palme clap,clap,clap/
Din picioare trap, trap, trap/
Ne-nvârtim, ne răsucim/
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

Și la baie noi pornim.”


Se distribuie ghiocei din coșul Zanei Observarea
Primăvara tuturor copiilor. Se va demonstra sistematică
5. Prezentarea noului cum trebuie ținut pentru a-l păstra și a-l pune Ghiocei Individual
conținut și dirijarea într-un pahar la sfârșitul activității.
învăţării Se prezintă un tablou cu diferite flori: ghiocei, Planșă cu
brândușe,allele,narcise. Voi adresa diferite flori de
întrebări copiilor pe baza imaginilor primăvară
prezentate. Demonstrația Observarea
- „Ce observaţi în aceste imagini?” abilității de a
- „Cum se numesc aceste flori?” identifica
- „Unde cresc aceste flori?” Observația părțile
- „Care este simbolul, sau vestitorul componente
primăverii?”
Iau din coşuletul Zânei un ghiocel, îl prezint
copiilor şi analizez cu aceştia, pe rând, părţile
componente ale plantei şi rolul fiecarei părți în Convorbirea
viața ei:
-radacina: firoasă, extrage din pământ
hrana(sărurile minerale) și apa. Este utilă Ghiocel
plantei și pentru fixarea acesteia în pământ. Explicația
-bulbul sau tulpina subterană, îi folosește
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

plantei pentru depozitarea hranei. El este Observația


cămara plantei.
- tulpina: conduce apa și sărurile minerale
spre frunză. Are culoarea verde și seamănă cu
un bastonaș. Aprecieri
-frunzele: pregătesc hrana și au rol de Explicația verbale
bucătărie pentru plantă. Sunt în număr de
doua, au culoarea verde și sunt lungi. Individual
-floarea la capătul tulpinii firave observam
floarea de ghiocel care seamană cu un clopoțel
alb și care este protejată de o frunză mică
verde.
- locul de creștere: spontan în păduri,
poieni și cultivat în grădina de flori sau în
ghivece; Observarea
- înmulțire: prin multiplicarea bulbului; abilității de a
-înflorire: din ianuarie și până în martie; Observația gândi logic
deoarece înflorește foarte devreme a
fost denumit ”vestitorul primăverii”.
Se desfășoară cu copiii jocul: "Completează ce
lipseste". Se prezintă copiilor imaginea
fragmentată a ghiocelului. Copiii trebuie să Explicația Puzzle - Individual
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

așeze corespunzător fiecare componentă și să ghiocel


spună tot ce știu despre ea. Chestionare
orală
“Hai la joc cu Zâna Primăvara !”
Folosind metoda “ciorchinele” se vor sintetiza
cunoștințele despre ghiocel. Exercițiul Aprecieri
Se organizează colectivul de preşcolari, sub verbale
forma de semicerc, pe tabla magnetică se află Expunerea privind
silueta ghiocelului. activitatea
Se cere copiilor să spună cât mai multe idei, Ciorchinele grupurilor.
care le vin în minte despre ghiocel. Silueta
În completarea ciorchinelui, preșcolarul care a ghiocel Aprecierea
formulat un raspuns este rugat sa gasească pe Sinteza raspunsurilor
masuță imaginea sugestivă și să o așeze la primite.
panou pentru a realiza ciorchinele. Se Imagini cu
continuă până la epuizarea răspunsurilor. caracteristici
Educatoarea stimulează conexiunile între idei le
și relevă noi sensuri ale ideilor. ghiocelului
Copiii sunt anunțați cӑ vor asambla diferite Observația Ghiocei Observarea
6. Obținerea performanței materiale pentru a realiza rochița Zâne. sistematică
Se va solicita copiilor sӑ efectueze diferite
exerciții pentru ȋncӑlzirea mușchilor mici ai
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

mȃini: “Furtuna, ploaia, vine soarele, s.a.”.


Cadrul didactic prezintӑ modelul și invitӑ Explicația
copiii sӑ descopere ustensilele și materialele Lipici
puse la dispoziție pentru realizarea lucrӑrii
practice. foarfecă
Cadrul didactic le va explica în detaliu ordinea
efectuării operațiilor pentru realizarea temei Exercițiul floricele, Aprecieri
date, apoi urează copiilor ”Spor la lucru!” fluturași, verbale
Pe tot parcursul activității cadrul didactic buburuze
verifică poziția corpului, stadiul lucrărilor,
ȋndrumӑ și încurajează copiii în vederea
realizării temei date.

ALA2 Joc de mișcare: „Atinge ghiocelul”


7. Asigurarea retenției și a (joc de orientare) Explicația Traseu
transferului În sala de grupă trasez două linii paralele, una aplicativ Aprecieri
roșie și una verde. Demonstrația verbale
Copiii vor fi ȋmpărțiți ȋn două echipe și sunt Recompense
asezaţi pe două rânduri, unul în spatele
celuilalt, după linia de start. Se aşteaptă
semnalul pentru începerea jocului. Se execută
jocul de probă, apoi se trece la desfăşurarea
LICEUL TIMOTEI CIPARIU - DUMBRĂVENI
GRĂDINIȚA CU P.P. NR 2

jocului propriu-zis. Câte un copil de la fiecare


echipă va porni în acelaşi timp, va trebui să
meargă pe linia trasată pe podea, cu braţele
întinse lateral, apoi în momentul în care se va
termina linia va executa săritura în înălţime şi
va atinge ghiocelul, apoi se va întoarce
alergând în spatele ultimului copil al grupei
din care face parte.
Castigă echipa care parcurge traseul cel mai
repede.
8. Încheierea activităţii Încheierea activităţii se face prin aprecieri Conversația Aprecieri
asupra desfăşurării activităţii şi asupra verbale și Aprecieri
comportamentului copiilor la activitate. prin verbale
La sfârșitul activității copiii primesc recompense
recompense de la Zâna Primăvară.

S-ar putea să vă placă și