Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data:15.01.2024
UNITATEA DE INVATAMANT :Gradinita nr 271,sect 5,Bucuresti
GRUPA : Mijlocie-Buburuze
PROPUNATOR : Popescu G Bisoceanu Camelia
TEMA DE STUDIU : Cand,cum si de ce se intampla ?
TEMA SAPTAMANII
TEMA ZILEI
TEMA ACTIVITATII : „Omul de Zăpadă”
MIJLOC DE REALIZARE : convorbire,activitati practice
TIPUL ACTIVITATII : consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi
DOMENIUL EXPERENTIAL :Domeniul Om si Societate(activitate practica)

Dimensiuni ale dezvoltarii:


 Motricitatea grosiera si motricitatea fina in contexte de
viata familiare
 Conceputul de sine
 Activare si manifestare a potentialului creativ
 Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in
activitate
Componente vizate :
 isi coordoneaza muschii in desfasurarea unor
activotati diversificate,specifice varstei
 utilizeaza mainile so degetele pentru realizarea de
activitati variate
 manifesta creativitate in activitati diverse
 realizeaza sarcinile de lucri cu consecventa
Obiective operaţionale:

O1 să folosească corect materialele de lucru;


O2 să-şi dezvolte muşchii mici ai mâinii;
O3 să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;
Forma de realizare: individual, frontal
Strategii didactice:

1
 metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, recompensa.
 materiale şi mijloace didactice: discuri din vată, crengute, hârtie
autocolantă, aracet, şerveţele umede, cartoane colorate.
 Durata activităţii: 20-25 minute

Bibliografie :
MEN,Curriculum pentru educația timpurie, București, 2019

Motodica predarii activitatii instructiv educative in gradinite, Colceriu


laura,2010

DESFASURAREA ACTIVITATII

Moment organizatoric :Amenajarea spatiului educational :aerisirea salii de


grupa;aranjarea scaunelor; introducerea copiilor in sala de clasa;asezarea
copiilor la masutele de lucru
Captarea atentiei se realizeaza prin citirea copiilor a unei ghicitori :
„Nasu-i de ardei
Ochii de cărbune,
Mătura sub braţ,
Îi stă de minune.
I-am pus oala-n cap,
În loc de pălărie,
Cât timp va fi ger,
Frig să nu-i mai fie.
Cine e oare?”

Se face o reactualizare a cunostintelor prin punerea de intrebari


-„În ce anotimp facem noi omul de zăpadă?”
-„Cum este afară iarna?”
-“Cum ne îmbrăcăm noi iarna?”
“Ce fac copiii din zăpadă iarna?”

2
Anuntarea temei si a obiectivelor : Anunţ că la activitatea de astăzi vom face
un om de zăpadă folosindu-ne de materialele din tăviţe;
Desfasurarea activitatii : Prezint copiilor planşa model;
- Analizez împreună cu elevii planşa,identificând materialele.
 Ce culoare are nasul omului de zăpadă? (portocaliu );
 Ce are omul nostru pe piept? (nasturi negri din hartie);
 Ce mai are omul de zăpadă? (ochi si manute);
- Prezint etapele realizării lucrării
„Acum să fiţi atenţi pentru că vă voi arăta cum trebuie să lucraţi. Ne uităm bine
de unde trebuie să începem, să avem loc suficient. Vom da cu aracet pe dischete
şi le vom lipi pe farfuriute care reprezinta burtica si capul omului de zapada .
Vom lipi cu grijă nasturii,nasul,ochii,crengutele şi pălăria.
Vom avea grijă să nu murdărim lucrarea,să nu punem prea mult aracet. Vom
lucra cât mai curat. V-am pregătit şerveţele cu care vă puteţi şterge”
- Efectuez exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii (închidem şi
deschidem pumnii);
- Le amintesc copiilor că trebuie să lucreze cât mai frumos şi cât mai curat;
- Îi ajut şi îi orientez în orice moment au nevoie, fără a stopa exprimarea
acestora, urându-le încă de la început „spor la lucru”;
- Urmăresc îndeaproape modul de lucru al copiilor;

Obtinerea performantei :- Copiii lucrează având în faţă modelul educatoarei


- Urmăresc ca lucrarea fiecărui copil să fie cât mai
corectă;
- Atenţionez copiii când se termină timpul de lucru;

Feed-back –ul se va obtine intreband copiii despre activitate: - Întreb copiii:


- „Ce am făcut noi astăzi noi astăzi la activitatea de
abilitare manuala?”(am lipit omul de zăpadă)
- „Ce materiale am folosit?”( dischete,hartie,lipici,crengute )
Evaluarea consta in expunerea lucrărilor pe tablă;aprecierea verbala asupra
lucrărilor, a modului de lucru al copiilor;
- Întreb copiii dacă le-a plăcut activitatea de astăzi şi dacă vor să mai lipim şi
altă data?;

Incheierea activitatii consta in recompensarea copiilor cu cate un fulg de nea

3
4

S-ar putea să vă placă și