Sunteți pe pagina 1din 3

SCHIȚĂ PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mijlocie "Iepurașii"


DATA: 15.03.2023
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Fulea Irina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: "Când, cum și de ce se întâmplă?"
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: "Bucuriile primăverii"
SUBTEMA: "Legume sănătoase"
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic și Creativ (Activitate Artistico - Plastică)
TEMA ACTIVITĂȚII: "Ridichea bunicului"
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE : frontală, individuală
MIJLOC DE REALIZARE: modelaj
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a lucra cu plastilina folosind tehnici variate de
lucru

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să denumească materialele primite pe măsuţă;
O2: să execute corect exerciţii pentru încălzirea mâinilor;
O3:să modeleze prin mişcarea translatorie a palmelor faţă de planşetă, apăsare, mişcare circulară;
O4: să menţină ordinea şi curăţenia la locul de muncă;

STRATEGII DIDACTICE:
♦METODE ȘI PROCEDEE:■explicația
■conversația
■demonstrația
■exercițiul

♦MIJLOACE DIDACTICE: siluetă, planşetă, plastilină, șervețele, recompense

DURATA: 15-20 min.

BIBLIOGRAFIE:
1. ***„Curriculum pentru educație timpurie”, (2019), București;
2. ***„Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educația timpurie”,(2019), București;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. MOMENT ORGANIZATORIC
Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității:
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului necesar desfășurării activității;
- aranjarea măsuțelor.

2. CAPTAREA ATENTIEI
Activitatea debutează cu ajutorul unei siluete, cu un bunic trist, care nu îşi găseşte ridichea.
Aceasta îi roagă pe copii să o modeleze.
“-Ce vedeţi în această imagine?(un moş)
-Copii, moşul este trist pentru că nu îşi găseşte ridichea, culeasă din grădină, vreţi să îl ajutăm, să
modelăm noi ridichea?”

3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI ENUNȚAREA OBIECTIVELOR


Se anunţă tema activităţii artistico-plastice:
“ Astăzi, la activitatea artistico-plastică, vom modela ridichi.”

4. PREZENTAREA NOULUI CONȚINUT ȘI DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII


●Intuirea materialului de pe mese
Se intuieşte materialul pe care copiii l-au primit pe mese: plastilina, planșete, șervețele.
●Demonstrarea tehnicii de lucru
Se explică şi demonstrează tehnica de lucru.
Pentru a putea lucra sau modela va trebui mai întai să încălzim plastilina trecând-o dintr-o mână
într-alta. Când este moale putem modela. O vom lasă pe planşeta şi cu mână dreaptă pe plastilină
vom executa mişcări circulatorii faţa de planșetă. Din bucata roșie vom modela ridichea iar din
cea verde vom realiza frunze.
5. OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Ȋnainte de a se apuca de lucru, voi executa împreună cu ei câteva exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinilor.
●Exerciţii pentru încălzirea mâinilor
 Mişcăm degetele.
 Morişca.
 Plouă.
 Cântăm la pian.
Realizarea lucrărilor de către copii.

 Se supraveghează de către educatoare modul de lucru al copiilor şi îndrumă copiii care au


dificultăţi în realizarea lucrării.

6. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANFERULUI


După finalizarea lucrărilor copiii aşează ridichile în grădină, în jurul moşului.

7. ÎNCHEIEREA ACTVITĂȚII
La sfârşitul activităţii se fac aprecieri verbale cu privire la modul de desfăşurare a activităţilor
din această zi. Preşcolarii pentru că au lucrat frumos primesc recompense.

S-ar putea să vă placă și