Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DE LECTIE

DATA:14.10.2022
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ ALEXANDRU CEL BUN ” BACĂU
GRUPA: MARE A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Anghel Madalina Elena
TEMA ANUALĂ:“ Ce si cum vreau sa fiu?”
PROIECT TEMATIC:,, Copii si meserii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce- o să fiu când voi fi mare? ”
TEMA ZILEI: ,,Tot ce știu despre meserii ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea și consolidarea cunoştinţelor

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ : verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre meserii şi unelte, aplicarea acestora în diverse contexte de
invăţare “Eu, cand voi fi mare voi fi...:

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


 Artă : “Florile gradinarului” ( pictura)
 Biblioteca: ,, floricica din gradina”(grafisme)
 Joc de masa ,,puzzle cu meserii’’
 Stiinta: ,, Meseria preferata” (fisa de lucru)

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


 DOMENIUL ȘTIINȚĂ – CUNOASTEREA MEDIULUI

identificarea şi descrierea meseriilor şi a uneltelor specifice fiecareia; JOC DIDACTIC ,, Ce stim despre meserii?”
 DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – ACTIVITATE PRACTICĂ-GOSPODAREASCA
formare de priceperi și deprinderi - ,, Gradinarii priceputi”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – relaxare și revenirea organismului la normal


Joc distractiv: ,,Samba florilor’’
Joc linistitor: ,,Albinuta a zburat’’
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
DATA:
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ ALEXANDRU CEL BUN ” BACĂU
GRUPA: MARE A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Anghel Madalina Elena
TEMA ANUALĂ:“ Ce si cum vreau sa fiu?”
PROIECT TEMATIC:,, Copii si meserii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce- o să fiu când voi fi mare? ”
TEMA ZILEI:,, Tot ce știu despre meserii ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea și consolidarea cunoştinţelor

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Conduită senzorio-motorie,
Comportamente vizate:

 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi


 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți
 Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat.

Obiective operationale:
Cognitive:
• Oc1:să utilizeze corect formulele de salut;
• Oc2: să recunoască imaginea proprie şi a colegilor în fotografii;
• Oc3:să identifice imaginile care sunt asemănătoare caracteristicilor meteorologice ale zilei, care sugerează începutul de primăvară;

Psihomotorii:
• Opm1-sa pastreze poziţia corectă pe scaunele pe durata activităţii;

Afective :
• Oa1:vor participe activ şi cu interes la activităţi;

STRATEGII DIDACTICE:
• METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, problematizarea;
• ELEMNTE DE JOC: miscarea, surpriza, manuirea materialelor;
• RESURSE MATERIALE: calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii, etc.
• FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri mici.
BIBLIOGRAFIE:
M. Matasaru si colaboratorii “Proiectarea didactica in invatamantul prescolar” CCD, G. TABACARU, 2004, BACAU
Curriculum pentru educatia timpurie”2019

I. Salutul
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineaţă, la care copiii au posibilitatea de a- şi împărtăşi opiniile, de a -şi manifesta starea de spirit, buna
dispoziţie. Educatoare le zâmbeşte, transmiţându -le căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare. Vom forma „cercul prieteniei” prin
intermediul versurilor:
„De mânuţe ne luăm ,cercul mare îl formăm
Dimineaţa ne -am trezit
La grădiniţă am venit,
A început o nouă zi
Bună dimineaţa , copii!”
Pentru a-i determina să şi găsească locul pe scaunele, educatoare rosteşte următoarele versuri:
„Iar acum ne învârtim
Uşor locul ni -l găsim”
Salutul: Educatoare se adreseaza tuturor copiilor:
Bună dimineața,
Bine ati venit!
Azi ne vom juca
Și ne vom distra,
Dar mai întâi,
floricelelor, ne vom saluta! Pe rând, fiecare copil o dată salutat, salută, la rândul său pe celălalt, astfel, cercul integrator propagându-se la nivelul
întregii grupe.
II. Prezența
„După ce ne-am adunat /Şi frumos ne-am salutat,/Colegii ne-am întâlnit,/Oare cine n-a venit?”
Acest moment va fi realizat cu ajutorul copiilor, fotografiile cu chipurile copiilor prezenţi/absenti vor fi aşezate pe un panou.
III. Calendarul naturii
Vremea să o studiem
Şi -n calendar să notăm.
Şi -mpreună vom stabili aspectul vremii, anotimp,luna,ziua.
Calendaru-i încântat,
Că va fi iar completat,
Cu nori, ploaie, vânt ,furtună,
Mai bine cu vreme bună.”
Întrebări posibile:
- În ce anotimp suntem?
- Care sunt semnele acestui anotimp?(Copiii vor alege imagini de primăvară,imaginea preferată și o vor denumi)
- Cine ştie ce zi este azi?
Se vor stabili coordonatele: data, luna şi aspecte caracteristice. Se vor folosi cartonaşe, jetoane, diferite imagini adecvate temei/momentului
/anotimpului.

IV. Impărtăşirea cu ceilalţi


„Povestiţi ce aţi făcut de dimineaţă?”

V. Orarul
Să descoperim în coş ce activităţi ne propune gradinarul pentru astăzi.
Ce ne arată această imagine ?(Copiii citesc imaginile pe care sunt ilustrate activităţile care vor fi desfăşurate).
Vom face puzzel-uri, vom picta, ne vom juca cu roata meseriilor, ne vom juca de-a vanzatorul, , vom planta flori pentru gradina
gradinarului.
VI.Regulile grupei
Dar pentru a face toate aceste lucruri frumoase astăzi trebuie să respectăm regulile grupei , pe care voi deja le ştiţi , şi pe care câţiva copii o să le
reamintească.
VII.Responsabilităţi
„Să vedem cine astăzi/ Pe mine mă va ajuta /Curăţenie şi oridine va asigura”
Educatoarea stabileşte, de comun acord cu copiii care vor fi responsablii zilei în ceea ce priveşte aranjarea creioanelor, jocurilor. Marcarea
responsabilului se va face folosind poza copilului care va fi asezată în centrul panoului.
VIII. Noutatea zilei
Anunţ faptul că activitatea de astăzi se va desfăşura în prezenţa musafirilor.Bate la uşă un postas care ne aduce surprise. Le spune copiilor ca
Zâna Primăvara l-a trimis şi l-a rugat să aducă această scrisoare şi coşuleţul cu surprize. Copiii vor descoperi în coş o cutie cu ecusoane albe,
verzi,roşii si galbene care ii va plasa la centre.
Copiii care au ecusoane albe se vor îndrepta la centrul -ARTĂ, copiii cu ecusoane verzi la centrul -Joc de rol, cei cu galben la Joc de masâ, iar cei
cu ecusoane roşii la centrul- STIINTA.
IX.Mesajul zilei!
: „ Ce miros au meseriile?”

PROIECT DIDACTIC
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ ALEXANDRU CEL BUN ” BACĂU
GRUPA: MARE A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Anghel Madalina Elena
TEMA ANUALĂ:“ Ce si cum vreau sa fiu?”
PROIECT TEMATIC:,, Copii si meserii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce- o să fiu când voi fi mare? ”
TEMA ZILEI:,, Tot ce știu despre meserii ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea și consolidarea cunoştinţelor

CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese


.Dimensiuni ale dezvoltării:
• Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
• Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
• Activare și manifestare a potențialului creativ
• Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
• Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:

• Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi


• Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
• Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți
• Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
• . Observă și înțeleg că ființele vii au nevoie de apă și hrană pentru a crește și a se dezvolta
• Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specific
Centre de interes :
 Artă : “Florile gradinarului” ( pictura)
 Biblioteca: ,, Floricica din gradina”(grafisme)
 Joc de masa ,,puzzle cu meserii’’
 Stiinta: ,, Meseria preferata” (fisa de lucru)
Obiective operationale:

• Obiective cognitive
Oc1 - să observe florile de primâvrâ;

Oc2 - să precizeze culorile pe care le vor folosi;

Oc3 - să alcatuiasca puzzle-ul descoperind meseria ;

Oc4 - să urmareasca sarcinile din fisa de lucru;


• Obiective afective:
Oa1 - vor participe cu interes la activitate;

Oa2 - se vor adapta la condiţiile de schimbare a mediului de joc;

Oa3- vor respecta regulile de comportare civilizată în timpul jocului;

• Obiective psiho-motorice:
Opm1- sa-şi coordoneze corect mişcările oculare cu cele motrice;

Strategia didactica:

• metode și procedee: conversatia, explicatia, simularea, jocul de rol,exercițiul,turul galeriei;


• mijloace de învățământ: planșe cu flori, jetoane cu imagini cu meserii, fișe, acuarele, ,planșetă, coșulețe cu flori;
• forme de organizare : frontal, individual.
Evaluare: continuă- prin observarea comportamentului, analiza raspunsurilor.

Bibliografie

• M. Matasaru si colaboratorii “Proiectarea didactica in invatamantul prescolar” CCD, G. TABACARU, 2004, BACAU
• SITE-UL www.didactic.ro
• Laborator prescolar – ed. V& I Integral , Bucuresti , 1998

SCENARIUL DIDACTIC – ACTIVITATI LIBER ALESE

STRATEGII
EVENIMENTUL DIDACTICE
CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
DIDACTIC Metode si Mijloace
procedee didactice
Moment Pentru o bună desfășurare a activității voi avea în vedere următoarele: Observarea
organizatoric comporta-
 Aerisirea sălii de grupă; mentului
 Aranjarea mobilierului; Conversaţia copiilor
 Pregătirea materialelor necesare desfășurării activității și Verificare
distribuirea lor pe sectoare; orala
Panoul Verificare
Conversaţia specific practică/

Conversaţia
Exerciţiul
Captarea atenţiei este realizată printr-o scrisoare de la postas,in care zana Ecusoane
2.Captarea primavera ne cere sa-l ajutam pe gradinar sa umble gradina cu flori sis a o Conversaţia
atenţiei ingrijeasca. Știind că astăzi avem musafiri în sala de grupă, zana primavara Surpriza
ne-a trimis câteva materiale frumoase pe care noi le vom folosi la activitățile
noastre interesante.
Aşadar, astăzi Albinuţele vor fi ajutoarele gradinarului.
3. Enunţarea Observaţia
temei şi Voi anunţa activităţile ce urmează a se desfăşura în fiecare centru de interes. Conversaţia Lucrul
obiectivelor practic

Se prezintă centrele de lucru şi sarcinile, se intuiesc materialele de pe Explicaţia Turul galeriei


4.Prezentarea măsuţe, după care fiecare copil se îndreptă spre centre în funcţie de Discută
conţinutului medalioane primite la întâlnirea de dimineaţă. despre reuşita
La sectorul ARTĂ vom pictam floricica după model.La sectorul Stiinta vom Conversaţia Set muncii lor
5.Dirijarea realize o fişă interdisciplinară, iar la sectorul BIBLIOTECA vom scrie , explicaţia, Plastelino, Apreciaza
învăţării grafisme, iar la sectorul JOC DE MASA vom realiza puzzel-uri. demonstraţi planșete,cr obiectiv
a, exerciţiul, eioane finalităţile
jocul; colorate, activităţii
piuneze.
şerveţele
umede,
fișe Aprecieri
Copiii vor lucra cu atenţie pentru realizarea temelor de la fiecare Explicaţia Lucrările verbale
6.Obţinerea sector. pe centre
performanţei Pe tot parcursul activitǎţii se vor asigura condiţiile optime pentru lucru, de
se va urmǎri modul de relaţionare, de comunicare între parteneri şi se vor da activitate
indicaţii acolo unde este cazul.
Cu toate lucrǎrile copiilor, se va organiza o expoziţie, copiii vor putea vedea Conversatia
7.Feedback lucrǎrile şi vor alege pe cele mai frumoase .
Voi cere copiilor sǎ facǎ aprecieri şi autoaprecieri exprimând opinii Conversaţia
referitoare la modul cum s-a lucrat, cum s-a comunicat, cum au colaborat şi
8.Evaluarea rezultatele pe care le-au obţinut.

Voi pune întrebǎri privitoare la sarcinile pe care le-au avut de îndeplinit pe Conversaţia
fiecare centru.
9.Retenţia şi
 Ce am lucrat dimineaţă la fiecare centru?
transferul
 Care este tema activitǎţii ?
Tranziție spre activitatea matematică:

“Suntem veseli și cântăm


Tra,la,la,la…..
Nu e greu să învățăm
Tra,la,la,la…..
Dar noi vrem să ne jucăm
Tra,la,la,la
Și mulțimi noi să formăm
Tra,la,la,la…”

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ ALEXANDRU CEL BUN ” BACĂU
GRUPA: MARE A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Anghel Madalina Elena
TEMA ANUALĂ:“ Ce si cum vreau sa fiu?”
PROIECT TEMATIC:,, Copii si meserii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce- o să fiu când voi fi mare? ”
TEMA ZILEI:,, Tot ce știu despre meserii ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea și consolidarea cunoştinţelor
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experințiale/Domeniul Știință/Cunoasterea mediului

CAPITOL: ,,Meseriile”

TEMA: identificarea şi descrierea meseriilor şi a uneltelor specifice fiecareia;

SUBIECT LUDIC: ,,Ce ştim despre meserii?’’ Joc - concurs cu caracter interdisciplinar

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi

.Dimensiuni ale dezvoltării:


• Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
• Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
• Activare și manifestare a potențialului creativ
• Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
• Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:

• Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi


• Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
• Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți
• Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
• . Observă și înțeleg că ființele vii au nevoie de apă și hrană pentru a crește și a se dezvolta
• Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specific
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 OBIECTIVE COGNITIVE
O1 : să descrie meseria;
O2 : . să specifice uneltele meseriei;
O3 : să mimeze meseria data;
O4: sa raspunda corect la ghicitori;
O5-sa realizeze un ciorchine pornind de la un cuvant dat;
O6- sa alcatuiasca propozitii.

 OBIECTIVE AFECTIVE
Oa1 : vor colabora cu colegii pentru a rezolva sarcinile jocului;
Oa2:vor mânui materialul intuitiv pus la dispoziție, conform regulilor stabilite;

 OBIECTIVE PSHIHO MOTORII


Opm-sa manifeste curiozitate si interes pe tot parcursul activitatii.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, jocul, problematizarea, învăţarea prin cooperare, turul galeriei, Metoda
gândiţi-lucraţi în pereche- comunicaţi, Metoda 4 colțuri
MATERIAL DIDACTIC: jetoane, ecusoane, flanelograf, panouri, fişe, instrumente de scris
FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri, frontal
FORMA DE EVALUARE:verificare orală, aprecieri verbale, proba practică,

RESURSE :
UMANE : preşcolarii grupei mare A
TEMPORALE :30 minute
SPAŢIALE : sala de grupă
BIBLIOGRAFICE :
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008
 Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004
 ***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2009
***Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008
SCENARIUL DIDACTIC
ADE-DOMENIUL ŞTIINŢĂ/CUNOASTEREA MEDIULUI " CE STIM DESPRE MESERII! "

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL OB.
CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE Metode si Mijloace EVALUARE
DIDACTIC OP.
procedee didactice
Surpriza Expunerea
1. Captarea Le voi spune copiilor că unii copii dintr-o altă grădiniță au auzit
atenţiei că s-au descurcat foarte bine la activități în aceste zile și la
concursurile la care au participat, îi provoacă la un joculet distractiv.
Vreți să acceptăm provocarea ? Credeți că ne vom descurca ?
Astăzi și ceilalți copii, și noi, trebuie să desfășurăm aceeași Ascultă cu
competiție și apoi vom compara punctajul văzând cine a câștigat atenţie tema
jocul. şi obiectivele

Conversaţia Material
2. Enuntarea Aşadar, gradinarul doreşte să vadă cât de bine stim noi ceea ce Explicaţia didactic
temei şi a O1 trebuie sa faca el in gradina lui, si cat de bine cunoastem celelalte
obiectivelor meserii.
Jocul de astăzi se numește „ Ce stim despre meserii!”
.

Exerciţiul Panou
3. Actualizarea Se realizeaza pe baza imaginilor afisate la palenograf.
cunoştinţelor
Educatoarea citeşte sarcinile care trebuie îndeplinite de copii. Explicaţia
4. Prezentarea Sarcinile sunt citite de educatoare şi rezolvate pas cu pas de către
conţinutului echipe.

5.Dirijarea Explicarea si demonstrarea jocului. Metoda Coşuleţe


învăţării Copii vor fi impartiti in doua echipe, echipa doctorilor si gândiţi- Material
O3 echipa politistilor,pentru fiecare raspuns corect se primeste lucraţi în didactic
cate un punct. Echipa care primeste cele mai multe puncte va pereche-
fi declarata castigatoare. comunicaţi
Jocul va avea mai multe sarcini:
SARCINA 1 Jocul
Se prezinta copiilor o roata pe care sunt reprezentate meseriile.
Fiecare copil din echipa va veni si va da de roata, va indica ce Conversaţia
face meseria respectiva si ce unelte folosim. Fiecare raspuns Explicaţia Jetoane Rezolvă
corect va fi notat cu un punct. flori sarcinile
O1 Exerciţiul
SARCINA 2 - ,,MIMA’’
Echipa doctorilor:
Mimează cum lucrează bucătarul! Conversaţia
O2 Explicaţia
Echipa polițiștilor
Exerciţiul
Mimează cum lucrează șoferul!
O3
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului Problematiza
La joc participă toţi copiii, iar educatoarea îi îndrumă. Acolo unde rea
este nevoie se va realiza și jocul de probă.

SARCINA 3 Ghicitoare

Ghicește răspunsul la ghicitoare, spune o propoziție despre ....!


Echipa doctorilor:

Cine îţi spune să zâmbeşti,


Din ochi să nu mai clipeşti,
Pe buton apasă o dată
Şi poza-i gata îndată?
(Fotograf)
Echipa polițiștilor:
Ghicitoarea
Multe prăjituri gustoase,
Cu pricepere le face,
Când mergem la cofetărie,
Avem o mare bucurie
(Cofetar)

SARCINA 4
Ciorchinele

Fiecare grupă va realiza un ciorchine, pornind de la cuvintele


grădinar și doctor.

Ciorchinele se va realiza la tabla, de doamna educatoare, sub forma


unei flori. Fiecare echipa formeaza campul lexical al cuvintelor,
gradinar si doctor.
SARCINA 5

,,Raspunde repede si bine “


6.Realizarea Conversaţia Panouri
feed- Solicit copiilor sa aleaga câte un jeton si să formuleze o propozitie, Exerciţiul
backului şi cu ceea ce le indica jetonul ales.
obţinerea
performanţei
Apreciere
7. Evaluarea - Cine îmi poate aminti, copii, cum s-a numit jocul de astăzi? verbală
- Jocul de astăzi s-a numit: „Ce stim despre meserii!”
- Foarte bine! Și ce a trebuit să facem pentru a reuși să rezolvăm
sarcinile concursului?
-A trebuit să realizam toate probele cu succes.

Apreciere
9. Retentia şi Reamintesc titlul jocului ales pentru activitatea de cunoasterea verbală
transferul mediului, fac observaţii şi aprecieri asupra activităţii şi participării Stimulente
copiilor la desfăşurarea ei.
Copiii vor primi stimulente, dar şi dulciuri din coşul-surpriză adus de
Zâna Florilor.

Tranziţia la activitatea practică se face prin versurile:

,,Noi uşor ne ridicăm

Şi la mese ne aşezăm

În linişte aşteptăm

Să aflăm ce mai lucrăm”


PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ ALEXANDRU CEL BUN ” BACĂU
GRUPA: MARE A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Anghel Madalina Elena
TEMA ANUALĂ:“ Ce si cum vreau sa fiu?”
PROIECT TEMATIC:,, Copii si meserii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce- o să fiu când voi fi mare? ”
TEMA ZILEI:,, Tot ce știu despre meserii ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi și deprinderi
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activități pe domenii experințiale/Domeniul Om și Societate/Activitate practic-gospodareasca
CAPITOL :activitate practica
TEMA :formarea deprindelor de a planta
SUBIECT LUDIC : “ Gradinarii priceputi”

Dimensiuni ale dezvoltării:


• Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
• Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
Comportamente vizate:
• Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specifice
• Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
• . Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului
• . Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului
• . Demonstrează cunoașterea poziției omului în univers, ca parte a lumii vii şi ca fiinţă socială
Obiective operaționale:

• Obiective cognitive:
• Oc1 - să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
• Oc2 -să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;
• Oc3 -să mânuiască obiectele casnice, respectând norme simple de protecție și securitate
• Oc4 -să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării practice.

• Obiective psiho motorii:


• Opm1 -sa realizeze exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
• Opm2 –sa păstreze poziţia corectă a corpului în timpul lucrului;

• Obiective afective:
• Oa1-vor exprima impresii, trăiri afetive şi idei proprii legate de tema dată;
• Oa2-vor manifeste spirit cooperant în activitatea de grup;

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul
Material didactic: ghiveci,flori,pamant,farfurie
Forme de organizare: individual, pe grupuri, frontal
Forma de evaluare:verificare orală, aprecieri verbale, proba practică,
RESURSE :
UMANE : preşcolarii grupei mari A
TEMPORALE : 30 minute
SPAŢIALE : sala de grupă
BIBLIOGRAFICE :
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008

 Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004


 ***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2009
 ***Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008

SCENARIUL DIDACTIC

ADE - DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE/ACTIVITATE PRACTICĂ -GOSPODAREASCA


STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMENTUL OB.
CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE Metode si Mijloace
DIDACTIC OP.
procedee didactice
1.Captarea Se realizează prin vizionarea şi audierea cântecului : “Meseriile” Vizionare Calculator
atenţiei Slide-uri
Audiere

- Copii , tema activităţii de astăzi se numeste:”Gradinarii priceputi”


2.Enuntarea M-am gândit să-l ajutam pe gradinar sis a plantam fiecare cate o floare Explicaţia
temei şi a in ghiveci. Dacă veţi lucra frumos vom aranja împreuna o expoziţie Conversaţia
obiectivelor frumoasă, cu lucrările voastre, pentru a-i face Zânei si gradinarului o
surpriză la finalul activităţii.
Se va purta o scurtă conversaţie despre frumuseţea primăverii şi Conversaţia
a florilor , bucuria pe care o aduce în sufletele tuturor, despre culorile
3.Actualizarea specifice şi elementele din natură care s-au trezit la viaţă. Se intuiesc Explicaţia
cunoştinţelor materialele, tehnicile şi modul de lucru specific.

Se vor oferi informaţii şi precizări suplimentare referitoare la fiecare


tehnică.

4. Prezentarea O4 Intuirea materialului: Copiii vor fi solicitaţi să recunoască şi să descrie Conversaţia


conţinutului materialele de pe mese: suprafaţa de lucru, florile, ghiveciul, pamantul.

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: Voi prezenta copiilor Observaţia Suprafaţa Evaluare orală
modul de lucru, insistând asupra tehnicii de mânuire a obiectelor, a de individuală
5.Dirijarea florilor și a suportului de lucru. Demonstrez cum trebuie să lucreze şi
învăţării le voi atrage atenţia copiilor că trebuie să facă o lucrare frumoasă şi lucru, Aprecierea
Conversaţia lipiciul, pozitivă privind
curată, pentru ca Zâna să fie mulțumită. După ce explic tehnica de
lucru şi intuim materialele de care au nevoie, se trece la realizarea copacul, executarea
lucrărilor de către copii. norisorii,flo
Explicaţia ri, carton mişcărilor;
Voi executa cu copiii exerciţii deîncălzirea muşchilor mici ai
mâinii: colorat
O1
" Batem, batem palmele
Mişcăm degeţelele Exerciţiul
Ne lipim pălmuţele
Pumnişorii îi răsucim
O2 Şi apoi îi învârtim"
Executarea lucrărilor:
Pe tot parcursul activităţii voi urmări îndeaproape modul de executare Conversaţia

O3 al lucrării (sugestii, explicaţii suplimentare, corectarea poziţiei la masa Explicaţia


de lucru), voi stimula copiii în realizarea temei şi îi voi îndruma pe cei
care întâmpină greutăţi. Exerciţiul
În timpul lucrului asigur climatul favorabil muncii independente
prin audierea unor cântece despre flori si primăvară.
6.Obţinerea Se realizează prin analiza lucrărilor în diadă şi completarea, Evaluarea
performanţei acolo unde este cazul, cu sugestiile colegului. modului de
lucru al copiilor;

7. Feedback După finalizarea lucrărilor se procedează, prin metoda turul Conversaţia Turul Aprecieri
galeriei, la aprecierea şi valorizarea rezultatelor şi a modului de lucru galeriei generale şi
individuale

Se realizează evaluarea lucrarilor evidenţiind efortul colectiv şi Conversaţia Aprecieri


individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la generale şi
8. Evaluarea rezultatele obţinute de colegii lui, participă la analiza acţiunilor individuale
desfăşurate, face aprecieri despre activităţile celorlalţi şi poate exprima
predicţii despre posibile activităţi viitoare.

9. Retentia şi Se adresează copiilor întrebări legate de activitatea desfăşurată: Conversaţia Aprecieri


transferul - Ce am realizat noi astăzi? generale şi
individuale

Tranziția la activitățile recreative se face prin jocul cu text și cânt:” Vine, vine, primavara”

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ ALEXANDRU CEL BUN ” BACĂU
GRUPA: MARE A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Anghel Madalina Elena
TEMA ANUALĂ:“ Ce si cum vreau sa fiu?”
PROIECT TEMATIC:,, Copii si meserii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce- o să fiu când voi fi mare? ”
TEMA ZILEI:,, Tot ce știu despre meserii ”
CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese
CAPITOL :jocuri și activități recreative
TEMA :relaxare și revenirea organismului la normal
SUBIECT LUDIC :
 “ Samba florilor”
 “ Albinuța a zburat “

Dimensiuni ale dezvoltării:


• Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
Comportamente vizate:
• Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat.
• Se orientează în spațiu pe baza simțurilor.
• Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

Obiective operaţionale:

• Cognitive: Oc1- să recepționeze muzica sonor si afectiv


• Oc2- să-și controleze mișcările, ritmul mrlodiei și cerințele fogurilor de dans;
• Oc3-să respecte indicașiile date de educatoare;

• Afective:
• Oa1- vor manifeste atitudini de cooperare , spirit de echipă, de competiţie şi fair-play ;
• Psiho motorii:
• Opm1- vor executa corect acţiuni motrice învăţate în condiţii variate;
FORMAŢIA: cerc, grupuri
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicația, jocul, demonstrația

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT ŞI MATERIALE DIDACTICE: ecusoane, boxa, stick


LOCUL DE DESFAȘURARE: sala de grupă
ELEMENTE DE JOC: gruparea, regruparea, aplauze, întrecerea

SCENARIUL DIDACTIC – ACTIVITATI LIBER ALESE


“ SAMBA FLORILOR”

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
Metode şi Mijloace
DIDACTIC
procedee didactice

1. Captarea Copiii sunt invitaţi să participe la jocurile și activitățile Convorbire Ecusoane, cd Frontal
atenţiei recreative binemeritate după toate eforturile lor de a o ajuta pe Zâna
Florilor si pe gradinar.

2. Enuntarea Pentru că aţi reușit să o faceți fericită pe Zâna Florilor, ea ne-a lăsat Convorbire Frontal
temei şi a uncd cu melodii frumoase pe care le vom folosi în timpul jocului.
obiectivelor

3.Actualizarea 1. Care a fost tema zilei de astăzi? Convorbire Frontal


cunoştinţelor 2. Ce activităţi am desfăşurat?
3. Care a fost rezultatul muncii noastre?
4. Prezentarea Explicarea și demonstrarea dansului: Demonstrația Ecusoane, Frontal
conţinutului
Se prezintă câteva reguli prin explicația și demonstrația
educatoarei. Creta
Copii sunt așezați in perechi baiat-fată.
Educatoarea le va explica pașii de dans. Explicaţia

Exerciţul

5.Dirijarea EXECUTAREA DANSULUI DE PROBA: copiii îndrumați de Exerciţul Frontal


învăţării educatoare vor executa dansul de probă.
EXECUTAREA DANSULUI PROPRIU-ZIS: copiii vor executa fără
indicații dansul ,, SAMBA FLORILOR
6. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la prestația Convorbire Frontal/Individual
copiilor în cadrul jocului.

SCENARIUL DIDACTIC “ALBINUȚA A ZBURAT”

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
Metode şi Mijloace
DIDACTIC
procedee didactice

1. Captarea Copiii sunt invitaţi să participe la al doilea joc recreativ  “Albinuța a Convorbire Măşti, Frontal
atenţiei zburat “ costume, fond
muzical

2. Enuntarea Copiii vor fi anunțați că vor învăța un joc nou“Albinuța a zburat “ Convorbire Frontal
temei şi a
obiectivelor

3. Prezentarea Un copil va fi albinuța, iar ceilalți vor fi flori. La semnal, albina va zbura și Explicaţia Frontal
conţinutului toți cântă și bat din palme ,,Albinuța a zburat/Să culeagă miere/Pe-o floare
s-a așezat/ Și nectar îi cere/ De ghicești cum o chema/ Albiniță dragă/ Cu Exerciţul
tine o vei lua/ Albiniță dragă”
Albina trebuie să ghicească numele florii . Dacă ghicește, copiii
cântă: Ai ghicit, ai ghicit/ Floarea cea aleasă/ Fericit, mulțumit/ Ai s-o duci
acasă” și albina dansează cu floarea.
Dacă răspunsul nu este corect se cantă:N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne
pare/ De acum ai să fii/ Ca și noi o floare.”
4.Dirijarea Jocul de probă Copiii se aşează în cerc, pe scăunele. Frontal
învăţării Vom desfăşura împreună un joc de probă. Dacă se impune voi da explicaţii
suplimentare.
Desfășurarea jocului
Jocul se repetă. Se intervine numai dacă copiii întâmpină greutăţi sau
încalcă regulile stabilite
5. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la prestația copiilor Convorbire Frontal/
în cadrul activităților recreative.
Individual

S-ar putea să vă placă și