Sunteți pe pagina 1din 28

COLEGIUL TEHNIC DE COMUNICAȚII ,,NICOLAE VASILESCU-KARPEN”,

BACĂU
Grădinița cu program normal și prelungit „Bambi”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Motto: „Limpede nu vezi decât cu inima. Miezul lucrurilor nu poate fi văzut cu ochii.”
(„Micul prinţ”, Antoine de Saint-Exupéry).
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

Tema proiectului: „Zâmbete de primăvară”


Tema zilei: „Te iubesc, mămica mea!”
Grupa mică B „Fluturașii”
Durata: 1 zi
Data: 03.03.2020

Profesor învățământ preșcolar Săpătoru Sorina-Dumitrița


Nivelul/ grupa: I, Grupa mică
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim”

Tema proiectului:„Zâmbete de primăvară!”

Tema săptămânii:„Mamă, te iubesc!”

Tema zilei:„ Te iubesc, mămica mea!”

Forma de realizare: activitate integrată

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ADP: Întâlnirea de dimineață. Noutatea si mesajul zilei : „Bună dimineaţa, dragii mamei
copilași!”
ADE: ,,Cum a fost bună Luna cu mama sa”-poveste (DLC - povestea educatoarei, pe baza
suportului intuitiv +DOS/ lipire- lipirea unor materiale după un model dat ,,Brioșe pentru
mama”)
ALA I:
● Artă-punctul elaborat obținut prin dactilopictură-,,Rochiță pentru mama”-
EXERCITIU
● Ştiinţă - exercițiu de formare de mulțimi de elemente de aceeași formă și culoare
,,Steluțe din părul mamei”
● Nisip și apă- ,,Prăjiturelele Lunei”– presarea nisipului cu diferite forme de prăjituri

ALA II: „Inimioare pentru mama!”-joc de miscare

DOMENII ȘI DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :


A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE:

Motricitate grosieră și de motricitate fină în contexte de viaţă familiare:

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ:

Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE:


Finalizarea sarcinilor si acțiunilor (persistentă în activități)
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII:
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți

Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)

Identifică elemente caracteristice ale unor relații din mediul apropiat

Scopul activității: Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului unui text epic sau liric,
înțelegere și exprimare a propriilor emoții în activitățile artistico-plastice

Strategie didactică: mixtă

● Metode şi procedee: jocul, povestirea, conversaţia, observaţia, explicaţia,


demonstraţia, jocul, problematizarea, exerciţiul.
● Mijloace didactice: covorul povestitor, figurine ale personajelor, steluțe colorate,
castronașe colorate, rochițe din carton decupate, acuarele, nisip kinetic colorat, forme de
prăjituri din plastic, stimulente.
● Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Evaluare:
✔ PREZENTAREA PRODUSELOR:
- Expoziție cu lucrările copiilor.
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei mici B
● Temporale: 1 zi
● Spațiale: sala de grupă

Bibliografie:
1.*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
2.***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie
3.Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, „Proiectarea didactica în învățământul preșcolar”,
Editura Casei Corpului Didactic “Grigore Tăbăcaru”, Bacău, 2004
4.Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, „Secrete metodice în didactica preșcolară”, Editura
Casei Corpului Didactic “Grigore Tăbăcaru”, Bacău, 2006

ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Activități de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineață
Tema zilei: Cât de dragă îmi ești, mamă!”
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1 – Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei
OC2 – Să recunoască imaginea cu chipul colegului sau al său la Panoul de prezență
OC3 – Să marcheze prin simbolul adecvat caracteristicile vremii la panoul
Calendarului naturii
● PSIHOMOTORII:
OPM1: Să poziționeze imaginea cu chipul său său al colegului căsuțele libere ale
Calendarului naturii
OPM2: Să realizeze, în concordanță cu mișcările educatoarei, elementele de
gimnastica de inviorare
● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1 - Vor manifesta atenție și interes față de activitățile propuse.
Strategii didactice:
● Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul
● Mijloace didactice: panoul de prezență, fotografiile copiilor, catalogul grupei,
calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii, ecusoane.
● Forme de organizare: frontal, în perechi, individual
Resurse:
● Umane:colectivul de copii ai grupei mici
● Temporale: 30 minute
● Spațiale: sala de grupă

Bibliografie:
*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie

ETAPELE ACTIVITĂŢII
Primirea copiilor: formarea de deprinderi de comunicare și consiliere a părinților.
Întâlnirea de dimineață:
„Fluturașii veseli/ Bună dimineața,/ În semicerc să ne așezăm,/Și să ne salutăm!”
Salutul și prezența copiilor:
Copiii vor intra în sala de clasă și se vor așeza pe scăunele, de unde vor împărtăși cum
se simt, diverse noutăți, etc. După acest moment de împărtășire, vom realiza prezența
folosind jetoanele cu pozele preșcolarilor.
„După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am prezentat/, Cu colegii ne-am întâlnit/Oare cine n-
a venit?”

Completarea calendarului naturii:


Voi iniția o discuție referitoare la ziua, luna și anotimpul în care ne aflăm. Copiii vor
răspunde la întrebări în propoziții complete.
„Vremea să o studiem,/ În calendar să o notăm,/ De e soare, de e ploaie,/ De e vreme de
plimbare!”
Noutatea și mesajul zilei:
Are loc o scurtă discuție despre mama, se reamintește faptul că peste câteva zilei o vom
sărbători, de aceea ne pregătim cu mare interes alături de prietenele noastre Luna, Soarele și
Vântul.
Le prezint preșcolarilor pe cele trei surori, alături de care ne vom petrece ziua. Mesajul zilei
de astăzi este „Să o prețuim pe mama!”
Gimnastica de înviorare se va realiza sub forma unui joc de mișcare, recitând poezia „Dacă
vreau să cresc voinic”, de Valeria Boiculeși.
Tranziție - preșcolarii vor merge la grupul sanitar/ vor servi apa și se vor pregăti pentru
activitatea următoare.
„Bat din palme, clap, clap, clap..”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?


Tema proiectului: „Zâmbete de primăvară!”
Tema săptămânii: „Mamă, te iubesc!”
Tema zilei: „Cât de dragă îmi ești mamă!”
Forma de realizare: Activitate integrată
Domeniul de dezvoltare: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și
scrisului
Dimensiuni ale dezvoltării: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate: Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

Domenii experiențiale: DLC+DOS


Capitolul: Lexic și comunicare
Tema: Comunicare și expresivitate - textul epic audiat și redat pe baza suportului intuitiv
Subiectul ludic: ,,Cum a fost bună Luna cu mama sa” - povestire
Comportamente vizate: Exersarea cu sprijin a ascultării active a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
Scopul activității: Receptarea textului epic și alcătuirea de propoziții simple cu expresii și
cuvinte din text
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească personajele din poveste.
OC2: Să enumere evenimentele relatate din poveste, în ordine logică și cronologică.
OC3: Să diferențieze personajele în funcție de comportamentul lor în poveste.
OC4: Să precizeze mesajul educativ al textului narativ.
 PSIHOMOTORII:
OPM1: Să indice pe covoraș elementele cerute
● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: Vor manifesta interes în realizarea activităților propuse
Strategii didactice:
● Metode și procedee didactice: conversația, povestirea, explicația, demonstrația,
problematizarea, jocul.
● Mijloace de învățământ:covorașul povestitor, figurine cu personajele povestii, alte
elemente din poveste, stimulente.
● Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei mici
● Temporale: 15-20 minute
● Spațiale: sala de grupă
Bibliografie:
1.„Curriculum pentru învățământul preșcolar” – 2019
2. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie
3. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004
4.Cojocariu, Venera, Mătăsaru, Maria Chiriloaie, „Secrete metodice în didactica preșcolară”
vol. I, Ed. Casei Corpului Didactic, Bacău, 2006
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Strategia didactică


activității op. Conținuturi și sarcini de învățare Modalități
de evaluare
Metode si Mijloace de Forme de
procedee invatamant organizare
1.
Captarea OA1 Le voi reaminti tema săptămânii discutată în ziua anterioară, Conversația Covorașul Frontală Evaluare
atenției precum și câteva elemente cheie ale acesteia. povestitor continuă
Unul dintre acestea este prilejul sărbătoririi zilei de 8 martie. orală
Le prezint copilașilor invitata noastră surpriză, Luna și surorile Menținerea
acesteia, Soarele și Vântul, alături de care ne vom petrece ziua unei poziții
adecvate
de astăzi.
Menținerea
interesului
2. OA1 Conversația Imagini de Frontală Evaluare
Actualizarea Le voi îndrepta atenția către planșele cu imagini specifice primăvară continuă
cunoștintelor anotimpului și temei expuse la centrul tematic din clasă, pe baza orală
cărora ne vom aminti cunoștințele învățate anterior. Menținerea
-Ce știm despre primăvară? interesului
-Cine este vestitorul primăverii?
-Cum sărbătorim venirea acestui anotimp?
3. Conversația Evaluare
Enunțarea OA1 Voi anunța că astăzi vom asculta împreună o poveste în care Frontală continuă
temei și a Luna ne învață cum să ne arătăm dragostea noastră față de orală
obiectivelor mămici. Problematizarea
Îi voi ruga pe copii să fie atenți la povestea, pentru a reuși să Mentinerea
răspundă la întrebările puse de mine la sfârșitul poveștii, Explicația unei poziții
deoarece Luna le-a pregătit surprize copiilor. adecvate
Mentinerea
interesului
4. Povestirea se va realiza cu ajutorul covorașului povestitor.
Prezentarea Personajele vor fi descoperite și scoase dintr-un săculeț, în Povestirea Covorașul Frontală Evaluare
conținutului OPM funcție de momentele subiectului, spre surprinderea celor mici. povestitor continuă
si dirijarea 1 Exprimarea, intonatia, ritmul, timbrul se vor modula și orală
învățării adapta pentru a le capta atenția pe tot parcursul povestirii. Săculeț
Explicatia
OA1 Figurine Mentinerea
Momentele povestirii:
personaje Frontală unei poziții
1. Cele trei surori, Luna, Soarele și Vântul sunt invitate la o
adecvate
petrecere la matușa și unchiul lor, Fulgerul și Tunetul. Elemente din Menținerea
2. Cele trei surori mănâncă brioșele primite, însă Luna este poveste interesului
singura care îi păstrează o bucățică și mamei sale. Conversația
3. Întoarse acasă, mama Stea le întreabă pe cele trei fiice ce Enumerarea
i-au adus de la petrecere. Problematizarea momentelor
4. Soarele și Vântul îi răspund mamei supărate că nu Individuală acțiunii din
trebuiau să îi aducă nimic. poveste
5. Luna este singura care îi dăruiește mamei bucățica de Denumirea
brioșă. personajelor
6. Mama le spune celor două fiice, Soarelui și Vântului, de Precizarea
mesajului
consecințele faptelor lor.
educativ al
poveștii
Povestirea se va finaliza în mod fericit, cei mici având
ocazia să admire/ pipaie daca doresc personajele.
-Care erau cele trei fiice ale mamei Stea?
-Unde au fost invitate cele trei surori?
-Cine i-a adus mamei brioșă?
-Cum se numesc surorile care nu au s-au comportat
frumos cu mama lor?
-Ce le învață mama Stea pe cele două fiice?
OC1
OPM
1
Voi cere enumerarea cronologică a evenimentelor, pentru ca
OC2 personajele să fie așezate corect pe covoraș.

5.
Obținerea OC4 După încheierea momentului, voi ruga pe cei mici să ajute Evaluare
performanței OC4 personajele să intre înapoi în săculeț, să se odihnească. Astfel, Conversația Figurine Frontală continuă
voi solicita nominal să fiu ajutată să așez înapoi în săculeț personaje orală
OPM personajele care nu s-a comportat prea frumos –Soarele și Exercițiul Elemente din Individuală
1 Vântul. poveste Diferențiere
OA1 Problematizarea a
Voi solicita copiilor să precizeze care este mesajul
personajelor
povestii de astăzi, întrebându-i ce anume au învățat - Jocul
întotdeauna este bine sa fim buni, să le arătăm mereu mămicilor
noastre cât de mult le iubim.

6. Se va realiza pe tot parcursul activității. Se va interveni Conversația Frontală


Feedback-ul pentru corectare dacă sau când este cazul. Individuală
7. OA1 Voi face aprecieri generale și individuale asupra participării Conversația Frontală Evaluare
Evaluarea copiilor la activitate prin raportarea la obiectivele operaționale. continuă
Copiii vor primi stimulente, care ulterior vor fi folosite Individuală orală
pentru formarea grupelor de lucru la sectoarele de activitate din Stimulente
cadrul activităților liber alese.
8. Voi întreba preșcolarii dacă s-au comportat vreodată ca Conversația Frontală Evaluare
Retenția și OA1 Soarele și Vântul, iar în funcție de răspunsuri, face promisiunea continuă
transferul de a ne schimba comportamentul. Individuală orală
Le propun copiilor de a audia cântecul „Mamă, te ador!”.
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Tema săptămânii: „ Mamă, te iubesc!”


Tema zilei: ,,Cât de dragă îmi ești mamă!”
Durata: O zi
Domenii experiențiale: Dezvoltarea fizică, a sănatății și igienei personale
Capitolul: Lipire
Tema: Lipirea într-o ordine dată
Subiect ludic: „Brioșe pentru mama”
Tipul de activitate: Formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească corect materialele de lucru
OC2: Să verbalizeze etapele și modalitatea de lucru
● PSIHOMOTRICE:
OPM1: Să execute exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii
OPM2: Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție
OPM3: Să lipească elementele suplimentare oferite
● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: Vor manifesta interes în îndeplinirea sarcinilor propuse
Strategii didactice:
● Metode și procedee didactice: exercițiul, conversația, demonstrația, explicația, turul
galeriei
● Mijloace de învățământ: părți ale brioșei, nasturi, farfurie de carton, nasturi, forme
din hârtie gumată, lipici
● Forme de organizare: frontal
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 15-20 minute
● Spațiale: sala de grupă

Bibliografie:
1.„Curriculum pentru învățământul preșcolar” – 2019
2. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie
3. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004
4.Cojocariu, Venera, Mătăsaru, Maria Chiriloaie, „Secrete metodice în didactica preșcolară”
vol. I, Ed. Casei Corpului Didactic, Bacău, 2006
5. Cerghit, Ioan, Metode de învățămant, Bucuresti, Ed. Polirom, 2006;
6. Taiban, Maria, Nistor, Valeria, „Jocuri didactice pentru grădinița de copii” , Ed. Didactică
și Pedagogică, București
SCENARIUL DIDACTIC
Strategia didactică
Etapele Ob. Conținuturi și sarcini de învățare Metode si Mijloace de Forme de Modalități de
activității Op. procedee invatamant organizare evaluare
1. Voi felicita copiii pentru atenția dată activității de dinainte și îi Evaluare orală,
Captarea OA1 voi invita să vedem ce surprize mai are Luna pentru noi. Conversația Flanelograf Frontal curentă
atenției OPM În coș găsim părți de brioșe pe care urmează să le asamblăm prin
3 lipire și să le decorăm cu nasturi cât mai colorați, pentru a o le ajuta
pe surorile Lunei să le dăruiască mamei lor, Steaua.
2. Voi dezvălui flanelograful cu imagini din povestea zilei și îi voi Flanelograf Evaluare orală,
Enunțarea OA1 anunța că astăzi vom asambla și decora brioșe -Vom realiza brioșe Conversația Imagini Frontal curentă
temei și a OPM pentru mama.
obiectivelor 3 Explicatia

Intuirea materialului Flanelograf Evaluare orală,


3. Copiii vor fi rugați să identifice materialele pregătite: părți Conversația Părțile brioșei Frontal curentă
Actualizare OC1 de brioșe, nasturi, lipici. Nasturi colorați
a OC2 - Mai avem nevoie de vreun material? Farfurie de Denumirea
cunoștințelo - Mai avem nevoie de o farfurie! carton materialelor de
r Lipici lucru

Prezentarea și analiza modelului Flanelograf Evaluare orală,


4. Voi prezenta copiilor o brioșă realizată de mine și îi voi întreba Conversația Frontal curentă
Prezentarea OC2 dacă își dau seama cum a fost realizată. Model de
noului brioșă Manifestarea
conținut Demonstrarea și explicarea modului de lucru Explicația Părțile brioșei intereseului
Pornind de la răspunsurile lor, le voi prezenta copiilor modul și Nasturi colorați pentru
OA1 etapele de lucru, executând o compoziție model: Lipici activitate
-voi așeza părțile brioșei pe carton, pentru a vedea cum anume Demonstrația
trebuie asamblată și lipită;
-voi decora brioșa cu nasturi colorați.
Voi numi un copil să verbalizeze modul de lucru pe care
OC2 tocmai l-am expus, pentru a mă asigura că explicațiile au fost
înțelese. Vom avea grijă să lucrăm cât mai curat și corect. Verbalizarea
etapelor de
lucru
Exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii
5. Ne reamintim împreună poezia și realizăm exercițiile, pentru a Conversatia Frontal Executarea
Dirijarea ne antrena mânuțele și a le pregăti să lucreze: Exercițiul exercitiilor de
învățării OPM Mâna mea e ca o floare, incalzire a
1 Degetele-mi sunt petale, musculaturii
Ele ușor se închid- Frontal
Ca bobocul se deschid, Flanelograf Evaluare orala,
Ploaia noi o imităm, Părțile brioșei curenta
Pic, pic, pic Nasturi colorați
La pian știm să cântăm, Lipici
La, la, la Carton cu
Degetele le mișcăm, farfurie Executarea
Din pălmuțe aplaudăm, Elemente din Manifestarea
Pe genunchi le așezăm. Exercițiul hârtie gumată interesului
OPM
2 Executarea temei de către copii pentru
OPM Voi da semnalul de începere a lucrului. În timp ce copiii activitate
3 lucrează, voi trece pe la ei și le voi da indicații individuale, acolo
OA1 unde este cazul.
Cu câteva minute înainte de epuizarea timpului dedicat
activității, voi da semnalul de încetare a lucrului.
6. Conversația
Obținerea OA1 Voi incuraja copiii să fie cât mai creativi și să își personalizeze Exercițiul Elemente din Frontal
performanț lucrarea prin detalii precum o floricică sau o inimioară gumată, etc. hârtie gumată
ei
7. Se va realiza pe tot parcursul activității. Se va interveni pentru
Feed-back corectare dacă este cazul.
8. Analiza lucrărilor Flanelograf
Evaluarea Voi expune lucrările şi voi fixa criteriile de analiză a lucrărilor: Conversația Lucrările finale Frontal Evaluare orală,
OA1 Au terminat lucrarea? Explicația ale copiilor curentă
Lucrarea este îngrijită, curată?
Voi chema preșcolarii pentru aprivi toate lucrările expuse.
La final voi aprecia fiecare lucrare în parte și voi acorda
stimulente copiilor.
9. Voi fixa tema activității: Explicația Aprecieri
Retenția și OA1 - Ce am realizat astăzi? Cum? Conversația Frontal verbale
transferul -Pentru cine am pregătit brioșele colorate?
Așa cum am pregătit brioșe pentru mama Stea, am putea să ne
arătăm iubirea noastră pentru mama, prin diferite gesturi frumoase.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I)
Tema zilei: ,,Cât de dragă îmi ești mamă!”
Categoria de activitate: ALA I (Activități liber alese)
Tipul de activitate : Formare de priceperi și deprinderi
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și de motricitate fină în contexte de viaţă familiare:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

Finalizarea sarcinilor ți acțiunilor (persistentă în activități)

Comportamente vizate:

Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat

Realizează în mod dirijat activitati simple de investigare a mediului, folosind instrumente si


metode specifice

Bibliografie:
1. Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, „Secrete metodice în didactica preșcolară”,
Editura Casei Corpului Didactic “Grigore Tabacaru”, Bacău, 2006
2. Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanta, „Psihopedagogie pentru gradul II și
definitivat”, E.D.P., București, 2003
3. „Curriculum pentru învățământul preșcolar ” – 2019
4. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie
5. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004
SECTOARE DE ACTIVITATE:

1.Sector ARTĂ

Capitolul: Elemente de limbaj plastic (linia, pata de culoare, punctul)


Tema: Punctul elaborat- prin dactilopictură
Subiect ludic: „ Rochița mamei”
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească materialele primite
OC2: Să verbalizeze pașii necesari realizării dactilopicturii
● PSIHOMOTRICE
OPM1: Să realizeze punctul prin urma lăsată de deget pe hârtie
OPM2: Să decoreze rochița mamei cu puncte colorate
● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: Vor manifesta curiozitate și interes în vederea îndeplinirii sarcinii date
OA2: Vor colabora in vederea realizarii lucrarii
Strategii didactice:
● Metode si procedee didactice: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația, jocul
Mijloace didactice: rochița din hârtie, planșete cu acuarele.
● Forme de organizare: pe grupuri
Etapele desfășurării activității:
● Prezentarea/descoperirea materialului și a scopului în care va fi folosit
● Explicarea modului de lucru
● Decorarea rochiței mamei
Evaluare:
✔ CRITERII DE EVALUARE PENTRU REALIZAREA PRODUSULUI FINIT:
- Corectitudinea realizarii tehnicii de lucru (aplicarea culorii pe hârtie cu degetul)
PREZENTAREA PRODUSELOR:
- Expoziție
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 15 minute
● Spațiale: sala de grupă

2. Sector ȘTIINȚE

Capitolul: Mulțimi - constituire de mulțimi dupa criteriile învățate


Tema : Constituire de multimi dupa criteriile invatate/forma si culoare
Subiect ludic: ,,Steluțele din părul mamei”
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească elementele care au aceeași formă și culoare
OC2: Să alcătuiască mulțimi

● PSIHOMOTRICE:
OPM1: Să așeze în prerechi steluțele
● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: Vor aplica regulile de comportare în grup, pentru realizarea sarcinii de lucru;

Strategii didactice:
● Metode si procedee didactice: jocul, explicația, demonstrația, exercițiul, conversația
● Mijloace didactice: steluțe de diferite forme și culori, farfurii colorate
● Forme de organizare: individual.
Etapele desfășurării activității:
- Prezentarea materialelor de lucru și a rolului acestora.
- Explicarea modului și a etapelor de lucru: vor denumi materialele puse la dispoziție în
realizarea sarcinilor.
Evaluare:
1. CRITERII DE EVALUARE PENTRU REALIZAREA PRODUSULUI FINIT:
- Respectarea criteriilor date în formarea de grupe după culoare
-Corectitudinea realizării de corespondență între steluțe
2. PREZENTAREA PRODUSELOR:
- Expoziție.
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 15 minute
● Spațiale: sala de grupă

3. Sector NISIP ȘI APĂ

Capitolul: Modul de prelucrare a materialelor cu plasticitate ridicată


Tema: Presare
Subiect ludic: ,,Prăjiturelele Lunei”
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească materialele puse la dispoziție
● PSIHOMOTRICE:
OPM1: Să preseze formele de plastic pe nisip, pentru realizarea prăjiturilor
● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: Vor manifesta interes în vederea îndeplinirii sarcinii date
Strategii didactice:
● Metode si procedee didactice: jocul, explicația, demonstrația, exercițiul
● Mijloace didactice: forme de prăjituri de plastic, nisip kinetic colorat, masă pentru
nisip, platouri
● Forme de organizare: individual
Etapele desfășurării activității:
- Denumirea materialelor de lucru și a rolului acestora
- Prezentarea modului de lucru: se vor presa pe rând formele de prăjituri din plastic puse la
dispoziție, pe urmă se vor așeza pe platouri produsele obținute

Evaluare:
1. CRITERII DE EVALUARE PENTRU REALIZAREA PRODUSULUI FINIT:
- Corectitudinea utilizării materialelor puse la dispoziție
- Estetica modului de lucru

2. PREZENTAREA PRODUSELOR:
- Expoziție cu lucrările copiilor
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 15 minute
● Spațiale: sala de grupă
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II (ALA II)
Tema proiectului: „Zâmbete de primăvară!”

Tema săptămânii: „Mamă, te iubesc!”

Tema activității: „Cât de dragă îmi ești, mamă!”

Categoria de activitate: Jocuri și activități alese


Modalități de realizare: Joc de mișcare
Subiectul ludic: ,,Inimioare pentru mama” (săritură liberă de pe loc, cu desprindere de pe
ambele picioare)
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să dialogheze cu colegii de grup în vederea desfășurării optime a jocului propus.
● PSIHOMOTORII:
OPM1: Să sară pe inimioarele de culoarea echipei
OPM2: Să parcurgă traseul în linie dreaptă
● AFECTIV-ATITUDINALE
OA1: Vor respecta regulile jocului
Strategia didactică:
● Metode și procedee didactice: jocul, exercițiul, conversația, explicația, demonstrația;
● Mijloace de învățământ: inimioare colorate lipite pe jos, inimioare mari din catoane
colorate
● Forme de organizare: pe grupuri, individual, frontal.
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 15 minute
● Spatiale: sala de grupă
Bibliografie:
1. Borțeanu, S., Vodiță, A. (2010), „Poftiți în trenulețul jocurilor”, Editura Diamant, Pitești;
2. Cojocariu, Venera, Matasaru, Maria, Chiriloaie, Maria, (2006), „ Secrete metodice în
didactica preșcolară” vol. I, Editura Casei Corpului Didactic, Bacau;
3. .„Curriculum pentru învățământul preșcolar ” – 2019
4. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie
5. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004
SCENARIUL DIDACTIC
Strategia didactică
Etapele Obiective Conținuturi și sarcini de învățare Metode si Mijloace de Forme de Modalități de
activității operațion procedee invatamant organizar evaluare
ale e
1. Le voi prezenta copiilor traseul aplicativ amenajat în sala de Conversația Traseu Frontal Evaluare orală,
Captarea clasă. Inimioare curentă
atenției
2. Prezentarea titlului jocului și a scopului acestuia Conversația Frontal Aprecieri
Enunțarea Le voi prezenta copiilor ideea mea de a aduna cât mai multe Explicația verbale
temei și a inimioare pentru mame. Astfel, m-am gândit la un joc, care se
obiectivelor numește ,,Inimioare pentru mama”.
3. OA1 Prezentarea sarcinii didactice și a regulilor jocului
Prezentarea ● Se vor forma două echipe: echipa inimioarelor roz și Jocul Traseu Frontal Evaluare orală,
noului echipa inimioarelor roșii. Echipele se vor întrece, Inimioare curentă
conținut așezate pe două rânduri, fiecare în dreptul traseului de Conversația Pe grupuri
parcurs.
● La semnalul, START, dat de doamna educatoare, Explicația
participanții celor două echipe vor sări pe inimioarele
puse pe stabilit, dus-întors, iar la întoarcere preia ștafeta
următorul coechipier. Demonstrați
● Câștigă jocul, echipa care termină prima traseul. a
● Participanții trebuie să lipească inimioarele pe panoul
echipei.
● Jocul se reia de mai multe ori.
Voi invita un copil alături de care voi efectua traseul de probă,
pentru a mă asigura că au fost înțelese regulile jocului.
5. OC1 Desfășurarea propriu-zisă a jocului Executarea
Dirijarea OPM1 Copiii vor parcurge traseul, vor fi aclamați și susținuți de Jocul Traseu Frontal săriturii de pe o
învățării OPM2 ceilalti colegi. Mă voi asigura că se respectă regulile și voi Explicația Inimioare Pe grupuri inimioară pe
OA1 aprecia eforturile lor. Exercițiul alta, cu

6. OA1 Exercițiul Pe grupe Aprecieri


Obținerea OA2 La finalul probei, preșcolarii vor număra împreună inimioarele Jocul verbale
performanței pe care au sărit. Mentinerea
Se vor număra prima dată inimioarele roz, pe urmă cele roșii, iar interesului și
la final cele roz și roșii la un loc. respectarea
regulilor jocului
Colaborarea cu
celalălt membru
al echipei
7. Se va realiza pe tot parcursul activității. Se va interveni
Feed-back pentru corectare dacă este cazul.
8. Încheierea jocului Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
Evaluarea Voi face aprecieri cu privire la evoluția copiilor în cadrul verbale
jocurilor, îi voi încuraja și stimula pozitiv.
Voi felicita ambele echipe pentru participare și reușita de a
finaliza jocul. De asemenea vom recapitula împreună
desfășurarea jocului, ne vom aminti împreună scopul său și
regulile.
Le voi acorda stimulente dulci.
Reamintim mesajul zilei „Cât de dragă îmi ești mamă!”
Ați văzut câte lucruri minunate am descoperit noi astăzi?
9. Solicit copiilor să enumere ce am lucrat noi astăzi.
Retenția și Ne așezăm în cerc și ne jucăm cu mingiuțe colorate pe „Valsul
transferul trandafirilor”. Conversația Frontal

S-ar putea să vă placă și