Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode şi procedee – explicaţia, conversaţia, jurnalul grafic, jocul-exerciţiu
2.Mijloace didactice – jetoane, creioane, hârtie
3.Forme de organizare – în grup, individual
4.Evaluare orală – caracteristicile primăverii.
RESURSE:
1. Umane: preșcolari cu vârsta cuprinsă între 5-6 ani;
2. Spațiale: sala de grupă;
3. Temporale: 20 minute
4. Bibliografice:
• Dumitriun Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003
• M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C.Nedelcu, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, Bucureşti, 2008.
Sector Bibliotecă
Proiect didactic
Data: 18.03. 2014
Grupa: Mare B, Ursuleţilor (nivel II)
Tema anuală de studiu:,, Când/cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,Natura se trezește la viață!”
Tema săptămânii: ,,Salutare Primăvară”
Tema zilei: ,,Timp frumos, bine-ai venit!”
Domeniul: Limbă și comunicare
Disciplina: Educarea limbajului
Capitolul: Comunicare şi expresivitate
Tema de zi: Intonaţia, accentul, pauza, tonul în reproducerea unui text liric
Subiectul ludic: „Primăvara”, de Vasile Alecsandri
Modalități de realizare: memorizare
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi și deprinderi
Obiectiv de referință: Să recepteze textul liric , înţelegând în mod intuitivcaracteristicile
expresive şi estetice ale acestuia
Obiective operaționale:
Pe parcursul activității și la sfârșitul acesteia preșcolarii vor ști:
a) Cognitive:
b) Psihomotrice:
OPM1- să indice pe planşe aspectele cerute orientându-se conform reperelor verbale exprimate;
OPM2- să utilizeze corect materialele puse la dispoziție (planșe, machetă).
c) Afective:
OA1- vor exprima deschis gânduri, idei, propriile sentimente faţă de anotimpul de primăvară;
OA2- vor aprecia frumuseţea limbajului poetului Vasile Alecsandri.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
•Metode şi procedee didactice: exerciţiul, conversaţia, demonstrația, povestirea;
•Mijloace didactice: planşe, imagini, jetoane, carioci, machetă,foi A3
•Forme de activitate: frontal, pe grupe, individual
•Strategia de evaluare: probă orală- reproducerea a cel două strofe, corect, fluent şi coerent.
•Resurse:
1. Umane: preşcolari de 5 /6 ani, de la grupa mare
2. Spaţiale: sala de grupă
3. Temporale: 40 minute
4. Bibliografice:
•***Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008
•Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mătăsaru,
M. Mătăsaru, C. Nedelcu
•***Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECT, 2008
Primăvara
de Vasile Alecsandri
,
A trecut iarna geroasă,
Câmpul iată-l înverzit!
Rândunica cea voioasă ( expoziţiunea)
La noi iarăşi a sosit.
Turturelele se-ngână,
Mii de fluturii vezi zburând
Şi pe harnica albină,
Din flori miere adunând.
6.Obținerea Orală:
performanței OC3 Doi-trei copii vor recita cu Planșe reproducerea cu
Individual
OPM1 intonaţie, accent, pauză şi ton machetă Exercițiul intonaţie, accent,
adecvat poezia integral. pauză şi ton adecvat.
Frontal și
Conversația individual ,,Primăvara” , de
9.Retenţia OA2 Vasile Alecsandri
Solicit copiilor să precizeze
10. Transferul titlul poeziei.
Conversația Frontal
Explicația Observarea
Intern : comportamentului.
Reamintesc ideea poeziei:
,,Autorul ne transmite prin
această poezie sentimentele
sale faţă de anotimpul
primăvară.
Le spun copiilor ca vom învăța
și alte poezii de primăvară.
Extern:
Propun copiilor să ascultăm
cântecul: ,,Salutare primăvară”
Proiect didactic
Data: 18.03. 2014
Grupa: Mare B, Ursuleţilor (nivel II)
Tema anuală de studiu:,, Când/cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,Natura se trezește la viață!”
Tema săptămânii: ,,Salutare Primăvară”
Tema zilei: ,,Timp frumos, bine-ai venit!”
Domeniul: Estetic și creativ
Disciplina: Educație artistico-plastică
Capitolul: Capitolul: Elemente de limbaj plastic
Tema de zi: punctul, linia, pata de culoare
Subiectul ludic: „ Câmp cu iarbă și flori”
Modalități de realizare: joc-exercițiu
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi și deprinderi
Obiectiv de referință: să compună în mod original și personal spațiul plastic, utilizând materiale
și tehnici de lucru
Obiective operaţionale:
Psihomotrice:
OPM1-să efectueze exerciții pentru încălzirea mâinilor;
OPM2 -să înmoaie buretele /pensonul/ghemotocul de vată în apă și în culoare;
OPM3- să aplice culorile pe suprafața dată (foaia de hârtie A4);
Cognitive :
OC1- să denumească culorile necesare pentru utilizarea lucrării;
OC2- să enumere toate etapele de lucru;
Afective:
OA1- vor aprecia frumusețea lucrărilor în raport cu obiectivele lecției.
Strategia didacticǎ :
a. metode şi procedee : conversaţia , explicaţia, observaţia, exerciţiul, demonstraţia;
b. mijloace de învǎţǎmânt: acuarele, bureți, apă, coala de hârtie A4, planşe model,
paletă de culori, planșa model, portet de primăvară;
c .forme de organizare: frontalǎ ,individualǎ şi pe grupe;
Strategia de evaluare: Practică-obținerea petei de culoare, liniei și punctului palstic cu ajutorul
buretelui/ghemotocului de vată/pensonului.
Orală -aprecieri verbale
Resurse:
1. Umane: 26 preșcolari cu vârsta cuprinsă între 5-6 ani
2. Spațiale: sala de grupă
3. Temporale : 35 de minute
4. Bibliografice:
XXX, (2009)Curriculum pentu învățământul preșcolar 3-6/7 ani, București;
M. Chiriloaie. V. Pricopie, L . Mătăsru, C. Nedelcu,(2004) Proiectarea didactică în
învățământul preșcolar;
A.V. Lovinescu, V. Gurău, A. Datcu (1971), Metodica predării desenului și modelajului în
grădinița de copii, București.
Scenariu didactic
Strategia didactică
Etapele
Obiective Conținut și sarcini de învățare Metode
activității Mijloace Forme de Evaluare
operaționale și
didactice organizare
procedee
0.Moment Organizez spațiul și climatul educativ într-un mod optim frontală orală
organizatoric desfășurării activității propuse.
1.Captarea Inițiez o scurtă conversație despre frumusețea primăverii și conversația Planșa orală
atenţiei despre bucuria pe care o aduce tuturor, despre culorile euristică, model frontală
specifice și elementele din natură care s-au trezit la viață. observația
explicația
3.Enunțarea Prezint, într-o manieră accesibilă, tema și obiectivele Planșa frontală Observarea
temei și a lecției, urmând să se observe atelierele de lucru. Conversația, model comportame
obiectivelor O vom ajuta pe Zâna Primăvara să picteze un câmp cu explicația ntului
iarbă și flori utilizând tehnica buretelui/ ghemotocului de
vată vom obține pata picturală.
4.Actualizarea Solicit preșcolarilor să enumere culorile primăverii. Conversația, Planșa Frontal și Orală
cunoştinţelor Solicit enumerarea materialelor necesarea realizării explicația individual
anterioare OC1 lucrării.
Repetăm cunoştinţele despre: culorile învățate anterior și
tehnicile utizate
Prezint copiilor modelul realizat prin tehnica acuarele , Obținerea
5. Prezenatarea buretelui/ghemotocului de vată/pensonului. Explicația, bureți , Individual, petei
optimă a Demonstrația apă, coala pe grupuri de culoare cu
conținutului OC2 Demontrez și explic preșcolarilor cum se realizează de hârtie ajutorul
învățării și OPM1 lucrarea prin tehnica buretelui/ghemotocului de vată și cu A4 buretelui./gh
dirijarea OPM3 ajutorul pensonului. emotocului
învăţării OA1 Solicit prin sondaj doi-trei preșcolari să verbalizeze de vată și cu
realizarea lucrării. ajutorul
Se vor efectua exerciții de încălzire a mușchilor fini ai Exercițiul. pensonului.
mâinii și de creare a stării emoționale propice realizării
temei.
Voi urmări modul de relaționare a copiilor și de exersare a
deprinderilor specifice de lucru.
acuarele , Frontal și Obținerea
6.Obținerea OPM2 Îndrum preșcolarii să treseze tulpina și frunzele florilor Explicația bureți individual liniei plastice
performanței OPM3 pictate. Exercițiul / cu ajutorul
Să finalizeze lucrarea și să aduge elemente noi: randunică pensoane , buretelui
apă,
7.Feedbackul Solicit preșcolarii să precizeze elementele compoziționale Conversația Frontal și Evaluarea
OC2 folosite individual orală linia
plastică și
pata de
culoare
8.Evaluarea Solicit preșcolarii să așeze lucrările la expoziția din fața Conversația Expoziția Frontal și Orală
performanțelor clasei. lucrărilor individual Modul de
Vom aprecia lucrările în funcție de obiectivele propuse: realizate aplicarea a
OA1 Aplicarea culorilor pe suprafața dată; de copii petei de
Acuratețea lucrării; culoare cu
Finalizarea lucrării. Se vor face evaluări și autoevaluări. ajutorul
buretelui etc.
9.Retenția Solicit preșcolarii să denumească tema lecției și materialele Conversația Frontal și
necesare. individual Orală
10.Transferul Intern - spun copiilor că vom utiliza această tehnică și în Exercițiul Frontal
realizarea altor lucrări. Solicit verbalizarea acțiunilor
efectuale.
Extern- propun copiilor să cântăm un cântec despre
primăvară și câmpul cu flori.( Sosește primăvara)
Activităţi liber alese (A.L.A2)
Sector artă
SUBIECTUL LUDIC – „A sosit primăvara!” – moment artistic
Capitolul: Interpretarea cântecelor în aranjamente polifonice simple
Tema: modele de cântece expresive, omogene