Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Gradinița PP 25 timișoara


Eucator: Viașu Ana Daniela
Nivel: antepreșcolar
Tema proiectului:Primăvară, bine ai venit!
Tema activității: ,,Ridichea din coșul cu legume timpurii”
Forma de realizare: Activități Liber Alese 1
Tipul activității: consolidarea și verificarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Mijlocare de realizare și tema:
Nisip și apă: „La cule de ridichii”
Construcții: ,,Gard pentru grădina cu ridichii”- lego;
Artă: „Ridichea”- modelaj

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întămpină dificultăți.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
SCOPUL: Consolidarea , verificarea și aplicarea cunoștințelor în diferite contexte de lucru.
OBIECTIVE:
O1: să modeleze plastilina pentru a obține forma unei ridichii.;
O2: să construiască prin alăturarea, suprapunerea și îmbinarea unor piese, gard pentru grădina cu ridichii;
O3: să culeagă ridichii din grădină;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee: observația, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul
Materiale didactice: lego, făină, cacao, ridichii, plastilină.
Forma de organizare: pe centre de interes
Forme şi tehnici de evaluare: observarea copiilor, aprecieri verbale curente.
BIBLIOGRAFIE:
*Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie;
*Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
*Curriculum pentru educatie timpurie, 2019
Desfăşurarea activităţii
Etapele Conţinutul Strategii didactice Evaluare
activităţii științific Metode şi Mijloace de Forma de
proc. did. învăţământ organizare
1. Momentul Se asigură condiţiile necesare pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea scaunelor
-pregătirea materialului didactic,
organizarea colectivului de copii în zona
în care se va desfășura activitatea prin
folosirea jocului cu text și cant:Noi
suntem pitici
2. Captarea Introducerea în activitate o voi face Conversația Silueta cu Frontal
atenţiei arătându-le copiilor o siluietă, un bunic bunicul
trist, care are nevoie de ajutor. Gardul de
la grădina cu ridichii s-a dărâmat,
ridichiile trebuie să le culeagă, iar el este
oboist și nu mai poate. Bunicul îi roagă
pe copii dacă vor să îl ajute.
3. Anunţarea „Pentru astăzi, pe măsuțe v-am pregătit Conversația Frontal Observarea
temei şi a următoarele sarcini de lucru: la comportamen
obiectivelor Construcții veți avea de construit gard tului copiilor
pentru grădina cu ridichii. La artă va
trebui să modelați ridichea, iar la nisip și
apă va trebui ”să culegeți” ridichiile.
4. Dirijarea După ce le-au fost prezentate pe scurt Conversația Lego, Frontal Observarea
comportamen
învățării centrele de joacă / de interes, copiii vor Explicația plastilină,
tului copiilor
opta pentru unul dintre ele îşi vor ocupa Exercițiul făina, cacao individual
locurile şi vor aştepta să primească
sarcinile de lucru .
La fiecare centru de interes voi începe
prin intuirea materialului aflat pe măsuţe
după care voi explica şi demonstra modul
de lucru dacă este necesar.
Astfel că la centrul Nisip și apă copiii vor
îndepărta pământul pentru a culege
ridichiile.
La centrul Construcții voi demonstra
copiilor cum trebuie să fixeze piesele de
lego pentru a construe gardul pentru
grădina cu ridichii.
La centrul ARTĂ voi demostra copiilor
modul de lucru: pentru a putea lucre sau
modela va trebui mai întâi să încălzim
plastilina trecând-o dintr-o mână în alta.
Când e moale o putem modela. O vom
lăsa pe planșetă și cu mâna dreaptă pe
plastilină vom executa mișcări
circulatorii față de planșetă

6. Încheierea Cadrul didactic va face aprecieri Conversaţia Frontal


activităţii individuale și generale asupra
comportamentului copiilor în timpul
activitații.

S-ar putea să vă placă și