Sunteți pe pagina 1din 5

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL DOMNESTI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Nivelul I (Grupa mică)


Tema: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Subtema: ,,AM SĂDIT UN COPĂCEL, GRIJĂ VOI AVEA DE EL!”
ACTIVITATE CU CONŢINUTURI INTEGRATE:
 ADP: Întâlnirea de dimineaţă “Este primăvară”
 ALA 1: a.) Ştiinţă: “Punem seminţe la încolţit”
c.) Construcţii: “Gardul grădinii cu flori”
 ADE: DOS: Lipire “Crenguţa înmugurită”
 ALA2:Jocuri muzicala-,,Câte unul pe cărare”

Tipul activităţii: dobândire, verificare şi consolidare de cunoştinţe

ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE:
a) Ştiinţă: “Punem seminţe la încolţit”

b) Construcţii: “Gardul grădinii cu flori”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE


1. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
ACTIVITATE PRACTICĂ - Lipire “Crenguţa înmugurită”
Scopul activităţii:
 Dezvoltarea simţului practic şi esthetic;
 Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice;
Obiective operaţionale:
 Să enumere câteva caracteristici esenţiale ale anotimpului primavara;
 să denumească materialele primite;
 Să realizeze corect crenguţa înmugurită respectând etapele de lucru şi păstrând acurateţea lucrării;
 Să traseze şănţuleţe, să distribuie seminţe puse la dispoziţie, să acopere şănţuleţele şi apoi să le stropească;
 Să mânuiască correct materialele ;

1
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, exerciţiul dirijat
MATERIAL DIDACTIC:jardiniere cu pământ, seminţe de grâu si flori, apă, jocuri de construcţie, carton colorat maro,
hârtie creponată verde, o tulpină de copac confecţionată din carton.
TRANZIŢII: Cântecul “Copăcelul din grădină
RUTINĂ: ,,Iubim plantele şi le îngrijim”

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2008
 G. Berbeceanu, E. Ilie, C. Lazăr, L. Lazăr, C. Moţ – Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţământul
preşcolar 3-6/7 ani, 2008
 G. Dumitru, M. Modoran, M. Moroianu, E. Simiciuc, C. Novac, J. Bangă, I. Ionescu – Metodica activităţilor
instructiv-educative în învăţământul preprimar, vol. II, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2008
 Aplicaţii ale metodei proiectelor – ghid pentru educatoare, Ed. CDPress, 2008

SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei începe cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe covor pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea pentru a
constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare – verbală şi
nonverbală.
Educatoarea rosteşte următoarele versuri:

1. SALUTUL Dimineaţa a sosit


Toţi copiii au venit
- Bună dimineaţa, ciupercuţelor!
Mă bucur că sunteţi aici,
A-nceput o nouă zi
- Bună dimineaţa, copii!
2
2. COMPLETAREA ÎN CALENDARUL NATURII

3. PREZENTA IN CATALOGUL GRUPEI

5.DISCUŢII DESPRE TEMA SĂPTĂMÂNII: se va cere copiilor să răspundă corect la o ghicitoare: “Când zăpada se topeşte/ Ghiocelul
se iveşte/ Vreau să-mi spuneţi negreşit/ Ce anotimp a sosit?. Se va purta o scurtă conversaţie referitoare la tema abordată în această săptămână.
Trezirea interesului pentru activitate se va face prin intermediul cantecului ,,Vine, vine primăvara!”.
Împreună cu copiii vom vizita centrele de interes şi vom descrie materialele pe care le vom utiliza.
La centrul de interes Ştiinţă vom pune seminţe la încolţit şi am pregătit pe măsuţe pământ, jardiniere, diverse seminţe , lopăţele pe care
le folosim pentru a face şănţuleţe şi apă pentru a uda pământul.
La centrul de interes Construcţii vom construi gardul grădinii. Am pregătit pe măsuţe ,,gradină cu flori” şi cuburile Lego. Fiecare copil
îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să lucreze. În timpul activităţii pe centre voi supraveghea activităţile desfăşurate dându-le
explicaţiile necesare.
După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite, invit copiii să viziteze fiecare centru pentru a observa ce s-a realizat.
Tranziţia o voi face cu cântecul ,,Copăcelul din grădină”. Astfel se face trecerea la activitate pe domenii experenţiale.

Activitate practică – Lipire “Crenguţa înmugurită”

etapele Conţinutul actştiinţific al activităţii Strategii Evaluare


didactice
1.Momentul organizatoric Pentru o bună desfăşurare a activităţii voi aşeza o parte din măsuţele în careu
deschis, pentru a permite tuturor copiilor sa aibă vizibilitate la tablă, iar
celelalte le voi grupa pentru a realiza centrele propuse. Pregătesc materialele
didactice necesar activităţilor. Aerisesc sala de grupă şi introduc copiii în
clasă. Expunerea

2.Captarea atenţiei Invit copiii să se aşeze pe periniţe, iar introducerea în activitate se va realiza
printr-o scrisoare primită de la o rândunică. Continuă

Se trece la activităţile ALA1.Copiii sunt îndrumaţi apoi spre centrele pregătite. Conversaţia

3
3. Reactualizarea Se poartă cu ei o scurtă conversaţie,apoi li se dau explicaţiile de necesare
cunoştinţelor începerii lucrului.
După terminarea lucrului pe centre se cântă cântecul,, Copăcelul din grădină”,
realizându-se tranziţia.

“Pentru că este primăvară, şi păsărelele îşi fac cuiburi în copaci, m-am gândit
ca la activitatea practică de astăzi să confecţionăm crenguţe înmugurite pentru
a înveselii această tristă tulpină rămasă fără ramuri. După ce refacem din nou
copacul, vom invita toate păsărelele să vină să-şi clădească cuiburi printre
ramurile lui.

4. Anunţarea temei şi Haideţi să ne aşezăm la măsuţe şi să vedem ce v-am pregătit. “


motivarea activităţii Le voi cere copiilor să denumească materialele de pe măsuţe , precizând
întrebuinţările fiecărui obiect.
Explic modul de realizare al crenguţei înmugurite. Le voi cere sa lucreze Explicaţia şi
curat. demonstraţia
Demonstrez copiilor cum să lucreze,apoi executăm împreună exerciţii pentru Continuă
încălzirea muşchilor mici ai mâinii. Prin îndemnul “Spor la treabă!” se trece la
5.Desfăşurarea propriu- activitatea propriu-zisă. Pe tot parcursul activităţii voi urmări îndeaproape
zisă modul de executare al lucrării (sugestii, explicaţii suplimentare, corectarea
poziţiei la masa de lucru)
În timpul lucrului asigur climatul favorabil muncii independente prin audierea
unor cântece despre primăvară.
Exerciţiul

6.Obţinerea performanţei Când lucrările sunt gata, fiecare copil va aduce crenguţa înmugurită la panoul
pe care este prinsă tulpina copacului pentru a-l reîntregii şi pentru a-l înveselii.
Exerciţiul
dirijat

7.Asig retenţei şi
transferului Se realizează prin jocul muzical ,,Câte unul pe cărare” şi cântecul ,,Ghiocei,

4
Ghiocei”

8. Încheierea activităţii Se fac aprecieri pentru felul cum au lucrat, cum au răspuns întrebărilor
adresate lor şi cum s-au comportat în timpul activităţii.
Rândunica le-a trimis copiilor şi surprize dulci, în acelaşi timp cu scrisoarea.
Le voi împărţii surprizele, apoi vor părăsii sala de grupă zburând ca nişte
păsărele.

S-ar putea să vă placă și