Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mică

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?

SUBTEMA/ PROIECTUL: A sosit vara!

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Științe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului

TEMA ACTIVITĂȚII: „Ghicește și potrivește”

MIJLOC DE REALIZARE: Jocul didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi și deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
O1- Să recunoască și să descrie verbal caracteristici ale anotimpului vara;
O2- Să recunoască jetoanele cu imagini specifice anotimpului vara.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
- să diferențieze în mod corect anotimpurile;
- să denumească în mod corect cel puțin două caracteristi;
ale anotimpului vara
b) afectiv-atitudinale:
- să participe cu interes la activitatea desfășurată;
c) psiho-motorii:
- să păstreze o poziție corectă pe scăunele în timpul activității.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, observația, exercițiul, jocul, problematizarea

Resurse materiale: jetone, imagine A3 cu Zâna Vară, panou, cutia de la Zâna Vară, scrisoarea de la Zâna Vară

Forme de organizare: frontală, individuală

Locul de desfășurare: sala de grupă

Durata: 10-15 minute

Bibliografie:
M.E.C.I. - Curriculum pentru învățământul preșcolar (3 – 6/7 ani), București, 2008
Laura Colceriu, Metodica predării activităților instructiv – educative în grădinița de copii, 2010.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității Activitatea educatoarei STRATEGII DIDACTICE Evaluare


Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățare organizare

1. Momentul Se asigură climatul necesar desfășurării activității în


organizatoric bune condiții: așezarea scăunelelor în semicerc și Conversația
pregătirea materialului didactic.
Înțelegerea
2. Captarea atenției Se va realiza captarea atenției și introducerea în Conversația Scrisoarea Frontal mesajului
activitate cu ajutorul unei cutii fermecate trimisă de de la Zâna transmis
Zâna Vară, împreună cu o scrisoare. Vor afla însă la Vara
ce le vom folosi doar dacă vor fi cuminți și atenți. Înțelegerea
Frontal mesajului
3. Reactulizarea Se vor pune câteva întrebări legate de anotimpuri: Conversația transmis
cunoștințelor Ce anotimpuri cunoașteți?
Ce se întâmplă pe 1 iunie?
În ce anotimp ne aflăm acum?
Cum este vremea vara?

Frontal
4. Anunțarea temei și Copiii vor fi anunțați că ne vom juca „Ghicește și Conversația Individual
a obiectivelor potrivește”, prezentându-le totodată și obiectivele Înțelegerea
într-un mod accesibil. mesajului
transmis
Conversația
5. Dirijarea învățării Se va citi scrisoarea de la Zâna Vară, scrisoare în care Explicația Frontal
sunt explicate regulile jocului: Înțelegerea
- fiecare copil va participa la joc mesajului
- fiecare răspuns corect va fi recompensat cu aplauze transmis
- nimeni nu va vorbi neîntrebat; cine știe răspunsul,
va ridica mâna.

Va veni un copil care va extrage din cutia fermecată Demonstrația Frontal


un jeton. Copilul va trebui să spună dacă imaginea
este potrivită anotimpului vara. Dacă imaginea nu va
corespunde, copilul va trebui să motiveze răspunsul.
Se va realiza mai întâi jocul de probă. Un copil va ieși
în fața celorlați și va urma etapele și regulile stabilite.
După efectuarea jocului de probă, se va desfășura
jocul propriu-zis.

Varianta 1
Respectându-se regulile jocului, alți câțiva copii vor
extrage imagini din cutia fermecată, urmând
exemplul jocului de probă. Exercițiul Înțelegerea
Varianta 2(complicarea jocului) Mesajului
Pe un panou așezat în fața semicercului, se va afla o Problematizarea transmis
imagine cu Zâna Vară. Copiii vor extrage dintr-un Zâna Vara
coșuleț unele elemente caracteristice verii (fructe,
flori, spice de grâu, soare, curcubeu), dar și elemente Coșuleț cu
corespunzătoare altor anotimpuri (ghiocei, frunze jetoane
uscate, fulgi). Dintre acestea, copiii vor trebui sa
aseze langa Zâna Vară doar obiectele specifice
anotimpului vara.

6. Fixarea și Copiii vor fi împărțiți în două grupe: grupa fetelor și Pe grupe


consolidarea grupa băieților. Grupa fetelor se va numi „grupa
cunoștințelor Margaretelor”, iar cea a băieților se va numi „grupa
Macilor”.
Pentru realizarea feed-back-ului și obținerea
performanței, le voi spune două ghicitori. Prima va fi Ghicitori
pentru „grupa Margaretelor”, iar a doua pentru „grupa
Macilor”.
„E rotund și-ngălbenit,
Chiar din cer a răsărit.
Ziua întreagă strălucește
Și pământul încălzește.
Cine este?”
(Soarele) Conversația
“Soarele dogorește,
Macul înflorește,
Grâul e aurit,
Ce anotimp a venit?”
(Vara)

recompense
Conversația
Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Aprecieri
7. Încheierea modului de participare la activitate și se vor oferi frontal verbale
activității recompense.

S-ar putea să vă placă și