Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL/GRUPA: 5-6 ani, Grupa Mare „B”


PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Cincă Bianca-Maria
UNITATE: Grădinița P. P Giroc
MODULUL: I
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/ suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Învăț și descopăr despre mine”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Să cunoaștem corpul”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de cunoștiințe, priceperi și deprinderi
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP (Activități de dezvoltare personală): Întâlnirea de dimineață “Acesta sunt eu” ,
Tranziție: “Am două mânuțe” – joc cu text și cânt
ALA (Activități liber alese 1): Artă - “Microbi pe mânuțe ” – desen
Știință - “Cu apă m-am clătit, microbii au fugit”– experiment
Joc de rol: “Bucătari pentru Pinocchio”
ADE (Activității pe domenii experențiale):
AI (Activitate integrată) ADP+ ALA+DȘ+DOS “Cresc și mă descopăr” –
Domeniul Științe (Cunoașterea mediului) – joc didactic
Domeniul Om și societate (Activitate practică) – decupare +lipire
- ALA (Activități liber alese 2): “Spune ce-ai gustat” – joc senzorial.
“Mâinile ni le spălăm” – joc de mișcare
“A ramzam, zam, zam” – joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a corpului uman,


stimularea curiozității acestuia, concomitent cu realizarea unei compoziții practice și plastice
proprie ;
OBIECTIVE:
- să recunoască părțile componente ale corpului omenesc;
- să ansambleze schema corporală pe baza imaginilor vizuale;
- să denumească organele de simț precizând și funcțiile acestora;
- să stabilească reguli de igienă personală;
- să mânuiască corect instrumentele specifice sarcinii propuse;
- să folosească tehnicile învăţate, stăpânind deprinderi motrice elementare în realizarea unor
lucrări plastice și practice.

STRATEGII ȘI PROCEDEE:
1
Mijloace de învățământ: joc didactic, experiment, desen, modelaj.
Materiale didactice: jetoane vizuale cu părțile componente ale corpului, minge, floare,
prăjitură, ceas cu alarmă, microfon, tablou, bicicletă, vas cu apă, pungă alimentară, creioane
colorate, carioci, foaie, eșarfă, condimente, fructe, legume.
planșe în care sunt reprezentate portrete, machetă familia, mănuși cu chipul membrilor familiei.
Mijloace de realizare: povestirea, conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, jocul,
experimentul.
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATĂ ESTIMATĂ: o zi
BIBLIOGRAFIE:
***Curriculum pentru educație timpurie 2019;
“Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului, de la naștere la 7 ani”.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

ADP (Activități de dezvoltare personală) – ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

Educatoarea le transmite un salut, însoțit de o apreciere: “Bună dimineața, fetițe și băieți


frumoți”! Mă bucur să vă văd! Aceștia vor răspunde salutului adresat de educatoare: “Bună
dimineața, Bianca”!
Îi rog pe copilași să completăm împreună, calendarul naturii: anotimpul, vremea, luna,
ziua. Voi realiza captarea atenței prin prezentarea mascotei - Pinocchio, personaj cunoscut
copiilor din povestea zilei precedente. Pinocchio este supărat și ne propunem să aflăm de ce.
Pentru că, Pinocchio refuză să ne spună, cauza supărării lui, le sugerez copiilor să-l
înveselim vizualizând un cântecel împreună.
Tranziție: Vizualizăm, ascultăm și imităm personajele din cântecelul: “Două mânuțe”,
pentru a-l determina pe Pinocchio să ne spună cu ce îl putem ajuta.
Pinocchio a ascultat cu atenție cântecelul, și ne spune, că este supărat, pentru că nu își
cunoaște părțile corpului și nici nu știe, la ce îi folosesc.
ADE – DȘ (DOMENIUL ȘTIINȚĂ – Cunoașterea mediului)
Le propun copiilor jocul didactic: „Cresc și mă descopăr” pentru ca, Pinocchio să învețe
să-și utilizeze corect părțile corpului, joc care presupune ansamblarea vizuală a jetoanelor care
alcătuiesc corpul omenesc. Pe baza cunoștiințelor acumulate în activitățile anterioare, copii vor
da răspunsurile corecte pentru rezolvarea sarcinii. Voi anunța titlul jocului. Jocul se va
desfășura sub formă de întrebări adresate de educatoare și răspunsuri oferite de copii, pentru
finalizarea schemei corporale.

2
Pentru complicarea jocului, voi folosi diverse obiecte pe care le voi mânui în fațai preșcolarilor,
iar copiii vor fi solicitați să denumească ce părți ale corpului ne sunt necesare pentru a folosi
obiectele respective. De exemplu: minge = ochi, mâini, picioare.
Floare în ghiveci = nas, ochi
Tablou = ochi
Apreciez copiii pentru răspunsuri, și împreună cu Pinochio le mulțumim pentru că, l-au
ajutat pe Pinochio să se descopere.
Îi anunț că, urmează o mică pauză, dar Pinochio, mă întrerupe și-mi șoptește la ureche, că
vrea să plece acasă la unul dintre copii. Pentru că, Pinocchio este doar unul, iar copiii sunt mai
mulți, le propun ca după pauză, să realizăm fiecare câte un personaj Pinocchio.

ADE – (DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – activitate practică)


Ne încălzim degețelele pentru a realiza fiecare personajul Pinocchio. Le prezint copiilor
modelul educatoarei și le explic pașii pe care urmează să-i parcurgă. Copiii vor avea ca sarcină
să decupeze pe contur, chipul și pălaria lui Pinocchio, apoi să-i deseneze ochișorii și gura, să-I
lipească fire de păr și nasul. După finalizarea lucrării, copii vor descoperi surpriza din interiorul
chipului, și anume, nasul care se alungește atunci când copii manipulează instrumentul care ține
loc de nas.
Anunț copiilor că, îl voi ruga pe Pinochio să rămână alături de noi, pentru a afla o regulă
de igienă importantă, pe care trebuie să o folosim des, pentru a ne păstra curați și sănătoși.

ALA 1 – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


ARTĂ - desen
Îi anunț pe copii, că Pinochio a rămas alături de noi și este foarte curios, să vadă ce am
pregătit. Le explic copiilor că, vom realiza un experiment pentru a vedea importanța utilizării
apei pentru corpul nostru. Pentru a putea trece la următoarea etapă ne pregătim degețelele de
lucru:

Exerciții de încălzire
Se fac exerciții de încălzire a mâinilor:

“Batem palmele ușor,


Batem palmele de zor
1, 2, 1,2 faceți toți la fel ca noi.

Pe mânuțe ne spălăm
Curat noi ca să lucrăm.
1, 2, 1,2 faceți toți la fel ca noi.

La pian acum cântăm,


3
Liniște să ascultăm.
Se urează spor la lucru.

Copiii vor fi îndrumați permanent de educatoare. Se trece la realizarea experimentului.


Cu materialele puse la îndemână, îi rog să deseneze pe coală albă, cu carioci, chipuri de
microbi așa cum și-i imaginează ei.
ȘTIINȚĂ - experiment
Apoi, coala respectivă o vor introduce într-o pungă alimentară transparentă, pe care își
vor desena conturul palmelor, și întreaga lucrare o să fie scufundată în vasul cu apă, alăturat.
Explicație:
- prin scufundarea lucrării în apă, unghiul luminii modifică aspectul fișei, astfel încât, în
apă microbii devin invizibili reflectând doar conturul palmei, la ridicarea fișei din apă,
microbii revin în aceeași poziție cum au fost desenați.
Mesajul experimentului: - importanța spălării mâinilor cât mai des, pentru ca microbii
să nu supraviețuiască pe corpul nostru.
Apreciez lucrările individual și colectiv, apoi vom realiza turul galeriei.
JOC DE ROL – “Bucătari pentru Pinocchio” – le propun copiilor, să modeleze din
plastelină sau aluat, biscuiți pentru că Pinocchio, tocmai mi-a șoptit că i s-a făcut foame. Ca să-l
surprindem încă o dată, vom modela biscuți reprezentând chipul acestuia.
Ne pregătim mânuțele pentru activitate:
,,Miscam degetelele
Batem tare palmele,
Invartim moristile
Și-nchidem mânuțele”.
Parcurgem spre rezolvarea sarcinii activității. În timp ce copiii modelează, ofer indicații
acolo unde este nevoie, și apreciez lucrarile individual și colectiv.

- ALA 2 – ACTVITĂȚI LIBE ALESE


“Spune ce-ai gustat” – joc senzorial.
“Mâinile ni le spălăm” – joc de mișcare
În cadrul activităților liber alese, le propun un joc senzorial, joc pe care îl exersez cu
Pinochio, copiii cu ochii acoperiți de o eșarfă, vor gusta diverse condimente sau alimente cu
texturi diferite puse la îndemână. Copiii vor fi solicitați să spună denumirea produsului pe care l-
au gustat.
Încheiem activitățile zilei, cu jocurile cu text și cânt: “Mâinile ni le spălăm” și “A
ram,zam, zam”, în care copiii, împreună cu educatoarea, execută mișcările sugerate de videoclip.
Ne aplaudăm reciproc pentru reușita activtităților de astăzi, le mulțumesc pentru prezență
și le urez o zi minunată!

S-ar putea să vă placă și