Sunteți pe pagina 1din 7

Prof. înv. preșc.

MIHAI CORINA FLORENTINA

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL/GRUPA: II, Grupa mare „Albinutele”


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/ suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Corpul meu”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Cresc și mă descopăr”
FORMA DE REALIZARE: online
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de cunoștiințe, priceperi și
deprinderi
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP (Activități de dezvoltare personală): Întâlnirea de dimineață “Acesta sunt eu”
,
Tranziție: “Am două mânuțe” – joc cu text și cânt
ALA (Activități liber alese 1): Artă - “Microbi pe mânuțe ” – desen
Știință - “Cu apă m-am clătit, microbii au fugit”–
experiment
Joc de rol: “Bucătari pentru Pinocchio”
ADE (Activității pe domenii experențiale):
AI (Activitate integrată) ADP+ ALA+DȘ+DOS “Cresc și mă descopăr” –
Domeniul Științe (Cunoașterea mediului) – joc didactic
Domeniul Om și societate (Activitate practică) – decupare +lipire
- ALA (Activități liber alese 2): “Spune ce-ai gustat” – joc senzorial.
“Mâinile ni le spălăm” – joc de mișcare
“A ramzam, zam, zam” – joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a


corpului uman, stimularea curiozității acestuia, concomitent cu realizarea unei
compoziții practice și plastice proprie ;
OBIECTIVE:
- să recunoască părțile componente ale corpului omenesc;
- să ansambleze schema corporală pe baza imaginilor vizuale;
- să denumească organele de simț precizând și funcțiile acestora;
- să stabilească reguli de igienă personală;
- să mânuiască corect instrumentele specifice sarcinii propuse;
2
- să folosească tehnicile învăţate, stăpânind deprinderi motrice elementare în
realizarea unor lucrări plastice și practice.

STRATEGII ȘI PROCEDEE:
Mijloace de învățământ: joc didactic, experiment, desen, modelaj.
Materiale didactice: jetoane vizuale cu părțile componente ale corpului, minge,
floare, prăjitură, ceas cu alarmă, microfon, tablou, bicicletă, vas cu apă, pungă
alimentară, creioane colorate, carioci, foaie, eșarfă, condimente, fructe, legume.
planșe în care sunt reprezentate portrete, machetă familia, mănuși cu chipul
membrilor familiei.
Mijloace de realizare: povestirea, conversația, explicația, demonstrația,
problematizarea, jocul, experimentul.
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATĂ ESTIMATĂ: o zi
BIBLIOGRAFIE:
***Curriculum pentru educație timpurie 2019;
“Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului, de la
naștere la 7 ani”.

3
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

ADP (Activități de dezvoltare personală) – ÎNTÂLNIREA DE


DIMINEAȚĂ
Le transmit un salut, însoțit de o apreciere: “Bună dimineața, fetițe și băieți
frumoți”! Mă bucur să vă văd! Aceștia vor răspunde salutului adresat de
educatoare: “Bună dimineața, doamna educatoare”!
Îi rog pe copilași să completăm împreună, calendarul naturii: anotimpul,
vremea, luna, ziua. Voi realiza captarea atenței prin prezentarea mascotei -
Pinocchio, personaj cunoscut copiilor din povestea zilei precedente. Pinocchio este
supărat, și ne propunem să aflăm de ce.
Pentru că, Pinocchio refuză să ne spună, cauza supărării lui, le sugerez
copiilor să-l înveselim vizualizând un cântecel împreună.
Tranziție: Vizualizăm, ascultăm și imităm personajele din cântecelul:
“Două mânuțe”, pentru a-l determina pe Pinocchio să ne spună cu ce îl putem
ajuta.
Pinocchio a ascultat cu atenție cântecelul, și ne spune, că este supărat,
pentru că nu își cunoaște părțile corpului și nici nu știe, la ce îi folosesc.
ADE – DȘ (DOMENIUL ȘTIINȚĂ – Cunoașterea mediului)
Le propun copiilor jocul didactic: “Cresc și mă descopăr” pentru ca,
Pinocchio să învețe să-și utilizeze corect părțile corpului, joc care presupune
ansamblarea vizuală a jetoanelor care alcătuiesc corpul omenesc. Pe baza
cunoștiințelor acumulate în activitățile anterioare, copii vor da răspunsurile corecte
pentru rezolvarea sarcinii. Voi anunța titlul jocului. Jocul se va desfășura sub
formă de întrebări adresate de educatoare și răspunsuri oferite de copii, pentru
finalizarea schemei corporale.
Pentru complicarea jocului, voi folosi diverse obiecte pe care le voi mânui
în fața monitorului, iar copiii vor fi solicitați să denumească ce părți ale corpului ne
sunt necesare pentru a folosi obiectele respective. De exemplu: minge = ochi,
mâini, picioare.
Floare în ghiveci = nas, ochi
Tablou = ochi

4
Apreciez copiii pentru răspunsuri, și împreună cu Pinochio le mulțumim
pentru că, l-au ajutat pe Pinochio să se descopere.
Îi anunț că, urmează o mică pauză, dar Pinochio, mă întrerupe și-mi șoptește
la ureche, că vrea să plece acasă la unul dintre copii. Pentru că, Pinocchio este doar
unul, iar copiii sunt mai mulți, le propun ca după pauză, să realizăm fiecare câte un
personaj Pinocchio, astfel îi rog să-și pregătească materialele necesare.
Pauză
ADE – (DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – activitate practică)
După ce ne întoarcem în fața monitorului, ne încălzim degețelele pentru a
realiza fiecare personajul Pinocchio.
Le prezint copiilor modelul educatoarei și le explic pașii pe care urmează să-
i parcurgă.
Copiii vor avea ca sarcină să decupeze pe contur, chipul și pălaria lui
Pinocchio, apoi să-i deseneze ochișorii și gura, sis ă-I lipească fire de păr și nasul.
După finalizarea lucrării, copii vor descoperi surpriza din interiorul chipului,
și anume, nasul care se alungește atunci când copii manipulează instrumentul care
ține loc de nas.
Le spun copiilor că, îl voi ruga pe Pinochio să rămână alături de noi, pentru a
afla o regulă de igienă importantă, pe care trebuie să o folosim des, pentru a ne
păstra curați și sănătoși, și totodată îi rog să-și pregătească materialele necesare.
Pauză

ALA 1 – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


ARTĂ - desen
Îi anunț pe copii, că Pinochio a rămas alături de noi și este foarte curios, să
vadă ce am pregătit. Le explic copiilor că, vom realiza un experiment pentru a
vedea importanța utilizării apei pentru corpul nostru. Pentru a putea trece la
următoarea etapă ne pregătim degețelele de lucru:

Exerciții de încălzire
Se fac exerciții de încălzire a mâinilor:

“Batem palmele ușor,


Batem palmele de zor
5
1, 2, 1,2 faceți toți la fel ca noi.

Pe mânuțe ne spălăm
Curat noi ca să lucrăm.
1, 2, 1,2 faceți toți la fel ca noi.

La pian acum cântăm,


Liniște să ascultăm.
Se urează spor la lucru.

Copiii vor fi îndrumați permanent de educatoare. Se trece la realizarea


experimentului.
Cu materialele puse la îndemână, îi rog să deseneze pe coală albă, cu carioci,
chipuri de microbi așa cum și-i imaginează ei.
ȘTIINȚĂ - experiment
Apoi, coala respectivă o vor introduce într-o pungă alimentară transparentă,
pe care își vor desena conturul palmelor, și întreaga lucrare o să fie scufundată în
vasul cu apă, alăturat.
Explicație:
- prin scufundarea lucrării în apă, unghiul luminii modifică aspectul fișei,
astfel încât, în apă microbii devin invizibili reflectând doar conturul palmei,
la ridicarea fișei din apă, microbii revin în aceeași poziție cum au fost
desenați.
Mesajul experimentului: - importanța spălării mâinilor cât mai des, pentru
ca microbii să nu supraviețuiască pe corpul nostru.
Apreciez lucrările individual și colectiv, și facem un tur virtual al galeriei.
JOC DE ROL – “Bucătari pentru Pinocchio” – le propun copiilor, să
modeleze din plastelină sau aluat, biscuiți pentru că Pinocchio, tocmai mi-a șoptit
că i s-a făcut foame. Ca să-l surprindem încă o dată, vom modela biscuți
reprezentând chipul acestuia.
Ne pregătim mânuțele pentru activitate:
,,Miscam degetelele
Batem tare palmele,
Invartim moristile
6
Și-nchidem mânuțele”.
Parcurgem spre rezolvarea sarcinii activității. În timp ce copiii modeleaza,
ofer indicații acolo unde este nevoie, și apreciez lucrarile individual și colectiv.

Pauză
- ALA 2 – ACTVITĂȚI LIBE ALESE
“Spune ce-ai gustat” – joc senzorial.
“Mâinile ni le spălăm” – joc de mișcare
În cadrul activităților liber alese, le propun un joc senzorial, joc pe care îl
exersez în timp real cu Pinochio, copiii cu ochii acoperiți de o eșarfă de către
părinți, vor gusta diverse condimente sau alimente cu texturi diferite puse la
îndemână. Copiii vor fi solicitați să spună denumirea produsului pe care l-au
gustat.
Încheiem activitățile zilei, cu jocurile cu text și cânt: “Mâinile ni le spălăm”
și “A ram,zam, zam”, în care copiii, împreună cu educatoarea, execută mișcările
sugerate de videoclip.
Ne aplaudăm reciproc pentru reușita activtităților de astăzi, le mulțumesc
pentru prezență și le urez o zi minunată!

S-ar putea să vă placă și