Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate

integrată
Grupa mijlocie
„Ursuletii”

Educatoare:
Mihai Corina
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădinița Isvoarele Giurgiu

GRUPA : Mijlocie ”Ursuletii”


INSTITUTOR : Mihai Corina

TEMA ANUALĂ : „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ”


SUBTEMA : ”În lumea insectelor”
TEMA ACTIVITĂȚII : „ Gâze hărnicuțe și inteligente!”

FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată ADP+ ALA 1 + ADE ( D.Ș.)+ ALA 2


TIPUL DE ACTIVITATE : de verificare și sistematizare a cunostințelor
FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual, în perechi.
DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
 Verificarea și consolidarea cunoștințelor
copiilor, referitoare la număratul in limitele 1-9;
 Exersarea unor operații ale gândirii ( analiza,
sinteza, comparare), precum si cultivarea unor
calități ale gândirii ( corectitudine,
promptitudine, rapiditate)
 Stimularea interactivității și cooperării.

OBIECTIVE OPERATIONALE (ADP- D.Ș.- ALA 1)


O1- să numere conștient cu și fără material intuitiv in ordine crescătoare în limitele
1-9;
O2- să raporteze corect numărul la cantitate și invers;
O3- să formeze mulțimi de obiecte pe baza însușirilor comune;
04- să rezolve itemii din fișa de lucru;
05-să stabilească vecinii unui număr;
06- să răspundă corect la ghicitori;
07- să ”citească” jetoane cu insecte și imaginile din enciclopedii;
08- să lipească forme geometrice pe aripile fluturilor;
09- să construiască prin îmbinare, suprapunere, alăturare stupi pentru albine.
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul, jocul ,


metoda ”Turul Galeriei”, metoda ”Aleargă, îngheață, formează perechi!”, metoda
”Piramidei”, lucrul in grup si individual, învățarea prin cooperare, Brainstormingul,
problematizarea.

MATERIALE DIDACTICE: jetoane cu cifre, jetoane cu insecte, jetoane cu flori, jetoane


cu frunze, imagini cu insecte, enciclopedii despre insecte, ecusoane cu insecte, lipici,
fluturi colorați, forme geometrice din hârtie, cuburi, carte de ghicitori, fișe de lucru,
panou, coșulețe, casetofon, CD, insecte de pluș.

BIBLIOGRAFIE:

*** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti,


2008
*** „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” – vol.I,
Ed. DPH., Bucureşti, 2009
***, Revista “Învăţământul Preşcolar” – Nr. 3- 4 / 2010, Ed. Arlechin, Bucureşti,
2010
Bane, Colleen, „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului
didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti, 2004
Rafailă, Elena, „Educarea creativităţii la vârsta preşcolară”, Ed. Aramis,
Bucureşti, 2002
Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, ”Metode
interactive de grup” -ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Ed. Arves,
Bucureşti, 2002
Bojneag, Maria „Educaţie pastică- ghid metodic pentru învăţământul preşcolar”,
Ed. Tehno- art, Petroşani, 2007.
Bărboni, Elena, Bojneag, Maria , „In lumea culorilor- caiet pentru educaţie
pastică”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2006.
 Despre insecte si alte vietuitoare- culegere de texte literare.
 ”Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineață”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

I. A.D.P.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ : Salutul:„ !”


Prezența
Calendarul naturii
”The Ants Go Marching”- joc cu text și cânt
”Incy Wincy Spider”
Noutatea zilei: ghicitori despre insecte
( metoda piramidei).

TRANZIŢII : The Ants Go Marching ( Furnicile mărșăluiesc)

II. A.D.E.

D.Ș. Activitate matematică- ”Gâze hărnicuțe și inteligente!”- exerciții cu material


individual

III. A.L.A. 1

BIBLIOTECĂ: ”Citim imagini din enciclopedii despre


insecte”

ARTĂ: ” Decorăm fluturi!”- lipire cu forme geometrice

CONSTRUCTII: ”Construim stupi pentru albine!”- din cuburi

IV. A.L.A. 2

Jocuri de mișcare: ”Zboară, zboară!”, ”Albina si florile”

Joc liniștitor: Plimbă insecta!


ADP: ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ :

ETAPELE ACTIVITĂŢII :

a ) Salutul: ”Good morning, dear insects!”

b) Prezența: Se realizează prezenţa copiilor prin strigarea catalogului.


Un băieţel numără băieţii prezenţi, iar o fetiţă numără fetiţele prezente.

Se stabilesc elevii de serviciu ( leader line si class responsible)

c) Calendarul naturii
Copiii denumesc ziua săptămânii, data, luna , iar educatoarea indică jetonul pe care este
scrisă denumirea acestora. În continuare, copiii sunt îndemnaţi să spună ce au obsevat ei
dimineaţă când au veni la grădiniţă pentru a stabili cum este vremea şi cum ne îmbrăcăm
în acest anotimp ( se completeaza pe panou si cântăm Days of the Week Song – cantecul
zilelor saptamânii si Weather Song- cantecul despre vreme)

d) Noutăţile zilei: se poartă un dialog despre unitatea la care suntem si despre


insecte. Le citesc ghicitori despre insecte, formând piramida insectelor la tablă.

Cântam împreună cântecul in limba engleză:


The Ants Go Marching ( Furnicile mărșăluiesc)- joc cu text si cânt

Le explic copiilor că astăzi ne vom juca cu jetoane cu insecte, vom număra, vom dansa
si vom forma scara numerică în limitele 1-9. Copiii au deja ecusoane in piept, deci ne
vom juca pe echipe- fluturi, albine si buburuze.

TRANZIŢIE :
Copiii cântă The Ants Go Marching si se așează conform
insectei de pe medalionul purtat, pe grupe.
DEMERS DIDACTIC- DȘ - ACTIVITATE MATEMATICA

Eveniment Continut didactic Strategii Evaluare/


didactic didactice forme/ metode
Metode si si instrumente
procedee/
Mijloace didactice
Moment Crearea condiţiilor
necesare bunei desfăşurări a
organizatoric activităţii:
 Aerisirea sălii de grupă
 Amenajarea spaţiului
de desfăşurare a activităţii
 Pregătirea materialelor

Captarea Captarea atentiei se face prin


Cutia misterelor-
atenției Brainstorming
brainstorming- Ce credeti ca
se afla in aceasta cutie? Este Cutia misterelor
mare? Este mic?

Din cutie scot Marioneta- Marioneta-


Păianjen si le spun copiilor ca Păianjen
m-am întâlnit de dimineață cu
el si m-a rugat să-l iau la
Evaluare orala
gradiniță ca să vadă cum vă
jucati si cum numărați voi conversatie
astăzi la activitate matematică.
explicatie
Voi aveti in piept ecusoane
si sunteti impartiti in trei
grupe : Echipa Fluturilor,
Echipa Albinelor si Echipa
Buburuzelor.

Anunțarea Se anunță tema zilei: Astăzi la explicatie


activitate matematică, vom
temei, lucra cu gâze harnice si
scopurilor si inteligente, le vom grupa, le
obiectivelor vom așeza în perechi și le vom
număra.”
Reactualizarea - Haideți să numărăm crescător exercitiu
de la 1 la 9.
cunostintelor
Numesc copii să numere in
română și engleză în limitele 1-9
Voi cere copiilor să descopere
Evaluare orală
materialele din coșulețe si să
le intuiască utilizând limbajul
matematic.
Prezentarea Se va lucra pe grupe,
educatoarea le dă câte o
continutului si
sarcină fiecărei grupe. Se va
dirijarea alege prin rotație câte un lider
Capacitatea de
Cosulete cu concentrare si
invatarii de grup.
jetoane si cifre modalitatea de
manipulare a
Grupa fluturilor – formează 1-9 materialelor
grupa fluturilor și grupa ( instrumente si
florilor. Apoi formează Ecusoane indicatori).
perechi fluture-floare ( asezare
in corespondenta). Fiecarei panou
multimi i se asociaza cifra
corespunzatoare. Apoi
grupeaza fluturii după criteriul
culoare. Raportarea numărului
Jocul
la cantitate.
problematizarea Evaluare orală
individuala si pe
Grupa albinelor- formează echipe
grupa albinelor și grupa Conversatia
lalelelor, punerea în perechi, euristica
raportarea numărului la
cantitate, formarea grupei de Învățarea prin
albine dupa criteriul mărimii cooperare
( mare- mic). Raportarea Aprecierea
numărului la cantitate. verbală
Grupa buburuzelor- Munca in echipa
formeaza grupa buburuzelor si
grupa frunzelor, punerea in
corespondență, raportarea
numărului la cantitate, Exercitiul
Gruparea buburuzelor după
criteriul culoare ( portocalii,
roșii) si raportarea numărului
la cantitate. Jocul
În timpul lucrului voi urmări
și corecta copiii unde este
nevoie. Mânuirea
Pe rând, fiecare echipă va veni materialelor
si va așeza la panou grupele
formate in ordine crescatoare
de la cel mai mic la cel mai
mare, de la stânga la dreapta si
de jos in sus, și vom așeza
Panou
cifra corespunzatoare fiecărei
mulțimi. ( de la 1 la 9)- scara
numerică.
exercitiul

Obținerea Se cere copiilor să danseze pe Casetofon


muzica/ să imite zborul CD
performanțelor insectelor, iar când muzica s-a
si asigurarea Lucrul in Observarea
oprit să formeze perechi
diferite albină-fluture sau perechi comportamentului
feedback-ului
gărgăriță- albină, sau fluture-
gărgăriță. În spatele Metoda
ecusonului fiecărui copil se ”Amesteca,
afla un număr intre 1 si 9, îngheață,
inclusiv. In perechi ei trebuie
formează
sa spună vecinii cifrei de pe
ecusonul colegului și invers. perechi!”
Evaluarea Copiilor le se va da o fișa de
rezolvat individual cu
performanțelor Fișă de muncă
următorii itemi:
 Formează grupe de independenta Evaluare scrisă
insecte de același fel.
 Numără insectele si Lucru individual
unește cu cifra corectă.
Colorează grupa cu 5
insecte.
Încheierea Se fac aprecieri verbale Evaluare orala
colective si se oferă
activității
recompense. ( stickere cu
Stickere cu
insecte). Marioneta-Păianjen
insecte
le mulțumește copiilor ca l-au
invatat si pe el matematică si
le promite ca o să-i mai
viziteze și la alte activități.

Tranzitie: Incy Wincy Spider/ elemente de euritmie : zborul insectelor


Rutine : Sunt o insecta harnicuță!- deprinderea de a face curățenie în sala de
grupă

DEMERS DIDACTIC - ACTIVITATI LIBER ALESE 1

EVENIMENT CONTINUTUL DIDACTIC STRATEGIA EVALUARE


DIDACTICĂ
DIDACTIC
Moment Crearea condiţiilor necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii:

 Aerisirea sălii de grupă


 Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii
 Pregătirea materialelor

Captarea atentiei Atentia va fi orientată spre Marioneta


materialele prezentate sub forma de
Păianjen
surpriza si Marioneta-Păianjen care
doreste să participe și la aceasta
activitate pentru a învăța de la copii
lucruri noi. Conversația
Anuntarea temei, Copiii împreună cu educatoarea vor Conversatia
scopului si intui materialele de la fiecare sector
obiectivelor iar educatoarea le va explica ce au de Explicatia
făcut.

Prezentarea Copiii își vor alege centrul la care Jetoane cu


vor să lucreze.
continutului si insecte
dirijarea invatarii Centrele sunt:
exercitiul
Centrul Bibliotecă: ”Citim imagini
despre insecte in enciclopedii”- Enciclopedii Evaluare
copiii vor rasfoi paginile despre insecte globală
enciclopediilor se vor uita pe imagini
si le vor ”citi”. Educatoarea îi va Fluturi
incuraja sa formuleze propozitii
simple cu si despre insectele
observate.
Forme
Centrul Artă: ”Decorăm fluturi”- geometrice
copiii au de lipit forme geometrice
invatate ( cerc, patrat, triunghi,
dreptunghi) pe aripile fluturilor Aprecieri
decupati pentru a-i înfrumuseta. Lipici verbale
Centrul Construcții: ”Construim cuburi
stupi pentru albine!”- copiii au de
construit stupi pentru albine din exercitiul
cuburi prin imbinare, suprapunere si
alaturare. conversatia
Educatoarea va trece pe la fiecare explicatia
sector, incurajand copii si ajutandu-i
daca au nevoie.

Obținerea Prin metoda Turul galeriei, copiii Metoda ”Turul


vor trece pe la fiecare sector , Galeriei”
performenței
observând si admirând lucrările
tuturor. observatia

Evaluare Educatoarea numește câte un copil Exercitiul Evaluare orală


care să numere câți stupi s-au
construit, sau câte figuri geometrice conversatia
au lipit pe aripile fluturelui, sau câte
jetoane cu insecte s-au folosit la
centrul bibliotecă.

Încheierea Se fac aprecieri globale. Se oferă conversatia


recompense ( bomboane) copiilor
activității
pentru activitatile lor iar Marioneta-
Păianjen le multumeste că din nou l-
au învățat multe lucruri noi și
frumoase.

ALA 2 –
JOCURI DE MIȘCARE – ”Zboară, Zboară!”- joc de miscare. Copiii sunt imprastiati in
sala iar educatoarea le spune nume de animale si insecte unele care zboara si altele care
nu zboară, copiii trebuie sa fie atenti si cand aud numele unei insecte care zboara sa imite
zborul insectei respective, iar daca animalul numit nu zboara, cu totii trebuie sa nege
faptul ca zboară.

- ” Albina si florile”- joc de miscare Un copil va fi albinuța iar


ceilalti vor fi flori.La semnal ,albina va zbura si toti canta si bat din palme;,,Albinuta a
zburat/Sa culeaga miere/Pe-o floare s-a asezat/ Si nectar ii cere/ De ghicesti cum o
chema/ Albinita draga/ Cu tine o vei lua/ Albinita draga”

Albina trebuie sa ghiceasca numele florii .Daca ghiceste ,copiii canta:Ai ghicit,ai ghicit/
Floarea cea aleasa/ Fericit, multumit/ Ai s-o duci acasa” si albina danseaza cu floarea.

Daca raspunsul nu este correct se canta:N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne pare/ De acum
ai sa fii/ Ca si noi o floare.”

JOC LINISTITOR- ”Plimbă insecta”- copiii sunt asezati in cerc si vor da din mana in
mana o insecta de plus ( fluture, albina, furnica, buburuza). Cand educatoarea spune
STOP! Copilul in mana caruia s-a oprit insecta trebuie sa spuna ce stie despre acea
insecta ( s-o denumeasca, sa spuna din ce este alcatuit corpul si unde traieste)

ANEXA 1- GHICITORI
” Colorat e ca o floare,
Trupul fin si mic el are,
Zboara chiar din floare-n floare,
Ce-ar putea sa fie , oare?”
( Fluturele)

”Mititică si drăguță
În stup cu regina stă.
Ea zboară din floare-n floare
Mierea dulce s-o prepare.”
( Albina)

”Roșie dar si portocale


Cu buline pe spinare
Când copiii o gasesc
Repede așa rostesc:
”Unde vei zbura,
Acolo m-oi marita!”
( Buburuză)

Neavând cu ce să-mpuște,
Ce si-a zis el? ”Lasa, lasă”
Si-ntr-un colț la mine-n casă
A tesut de zor o plasă,
Iar cu plasa prinde muște.
( Păianjen)

Nu-i simpatică deloc


Ti se baga-n nas, în gură
Chiar si-n oala de pe foc,
Și-n tigaia cu friptură!
( Musca)

Mică, dar voinică


In spate ridică
Sacul cu povară
Sa-l ducă-n cămară.
( Furnica)

S-ar putea să vă placă și