Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMȂNT: Grădiniţa cu Program Normal Blejoi, comuna Blejoi


DATA: 28.03.2023
PROF. ÎNV. PREŞC.: Neagu Costina Raluca
NIVEL I : Grupa mică ,,Steluţelor’’
TEMA ANUALĂ:
TEMA PROIECTULUI: Săptămană independentă
TEMA SĂPTĂMȂNII: “Săptămâna Verde”
TEMA ZILEI: “Pădurea o păstrăm curată”
ACTIVITĂŢI DE INVĂŢARE: ALA1 + ADE (DS+DOS) +ALA2
DURATA: O zi
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a proteja natura.


ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII:

1. ADP: Întâlnirea de dimineaṭă „Strâng mereu în urma mea”

2. ALA 1 :

Construcţii: Pubele pentru deșeuri


Joc de masă: Puzzle cu tipuri de deșeuri, pubele
Artă: Imagini cu masina de gunoi – colorare

3. ADE : Activitate integrată: DOS – „Ajutoarele naturii” - Activitate practică – lipire;


DPM: „ Prin pădure ne plimbăm, deșeuri noi colectăm”- traseu
aplicativ.

4. ALA 2: : „Drumul spre casa mea”- joc liniștitor

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaṭă familiare


- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
- Autocontrol și expresivitate emoṭională
- Curiozitate, interes și iniṭiativă în învăṭare
- Finalizarea sarcinilor și a acṭiunilor
- Activarea și manifestarea potenṭialului creativ
- Relaṭii, operaṭii și deducṭii logice în mediul apropiat
- Caracteristici structurale și funcṭionale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE URMĂRITE:

- Își coordoneazã mușchii în desfășurarea unor activităṭi diversificate specifice


vârstei;
- Utilizeazã simṭurile (văzul, auzul, simṭul tactil, mirosul, etc.) în interacṭiunea cu
mediul apropiat;
- Recunoaște și numește emoṭii simple;
- Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învăṭarea în situaṭii noi;
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvenṭă;
- Manifestă creativitate în activităṭi diverse;
- Finalizează proiecte simple ( ex. un puzzle din 3 – 5 piese);
- Realizează, în mod dirijat, activităṭi simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice;
- Evidenṭiază caracteristicile unor obiecte localizate în spaṭiul înconjurător.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei debutează cu ,, Întâlnirea de dimineață “, in cadrul căreia copiii au
posibilitatea de a-şi impărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziție.
SALUTUL -Educatoarea recită versurile:
„Bună dimineața în zi de primavară,
Mă bucur că ați venit toți iară,
Începe acum o nouă zi,
Bună dimineața, dragi copii!”
Copiii sunt așezați în semicerc. Salutul de dimineață se realizează prin tehnica comunicării
rotative. Acesta pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei.
Voi marca acest moment prin realizarea jocului „Salutul vesel”, fiecare copil alegându-și
forma prin care dorește să salute (îmbrățișare, salut, batem palma).
PREZENŢA : Cu ajutorul catalogului si al pozelor, depistăm copiii absenţi. Astfel, solicit
copiilor să precizeze colegii care lipsesc, poza acestora va rămâne în coşulețul de pe masă.
Gimnastica de înviorare: acest moment va fi realizat pe ritmul cântecului „Bună
dimineața”, desfășurat sub formă de exerciții motrice ușoare, specifice nivelului de vârstă,
realizate în mod gradual.
CALENDARUL NATURII : se discută despre cum este vremea în această zi pentru a
aşeza la “Calendarul naturii” jetoanele corespunzătoare referitoare la anotimp, se vor preciza
ziua, data şi luna în care ne aflăm.
NOUTATEA ZILEI: Se va aduce în prim plan elementul surpriză, masina de gunoi, cu
ajutorul careia copiii vor descoperi multe surprize pe parcursul zilei. Totodată, voi menționa
tema activității într-un limbaj accesibil vârstei preşcolare.
Prin tranziția ,,Bat din plame’’(Anexa1) se face trecerea la Activitățile liber alese 1.
Copiii își vor alege centrul la care doresc sã lucreze: Artă, Joc de masă sau Construcții. Le
voi reaminti copiilor, că pot lucra la un singur centru, la douã dintre ele sau la toate centrele
cu condiṭia sã lucreze pe rând. Le voi explica copiilor sarcinile de la fiecare centru și îi voi
ajuta atunci când este cazul. La final se va realiza o expoziṭie cu lucrările copiilor.

Tranziṭie: Zboară rândunica, uite așa!/ Se-nvârte morișca, uite-așa!/ Mâinile la spate, uite-
așa!/ Şi-apoi bat din palme, uite-așa! (Anexa 1)

Moment de mișcare: joc cu text și cânt „Noi suntem piticii” (Anexa 1)

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


DOS - Activitate practică: „Ajutoarele naturii”
DPM – Traseu aplicativ: „ Prin pădure ne plimbăm, deșeuri noi colectăm”
Se va aduce în prim plan elementul surpriză – reprezentantul companiei de reciclare.
Acesta ne solicită ajutorul cu privire la multitudinea de gunoaie care se află în pădure. El îmi
înmânează o scrisoare în care angajații companiei de reciclare îi roagă pe copii să îi ajute la
selectarea peturilor aflate în râul din apropiere și aruncându-le la pubelele special semnalizate,
dar si lipind gunoaie pe coșurile de gunoi pentru a constientiza pericolul pe care acestea il
reprezinta pentru natura.
Prin tranziția „Mingea sare”, copiii vor merge la locul semnalat de educatoare pentru a începe
activitatea din cadrul Domeniului Psihomotric - „ Prin pădure ne plimbăm, deșeuri noi
colectăm”. În cadrul acestei activități, preșcolarii vor parcurge un traseu aplicativ: vor porni spre
rau, ocolind ciupercute, la rău vor aduna pet-uri, cu care se vor întoarce spre coșurile de gunoi. În
drumul de întoarcere, vor trebui să sara pe buștenii aflați in rau, apoi să arunce bidoanele la
gunoi prin răsucirea mâinii. Copiii vor lua apoi o scurta pauza pentru hidratare și vom începe
activitatea următoare, din cadrul Domeniului Om și Societate. În continuare, preșcolarii vor
merge la măsuțe prin tranziția „Cate unul pe cărare”, pentru a desfășura activitatea practică
„Ajutoarele naturii”. Aceștia vor lipi imagini cu deșeuri pe tomberoanele de pe planșele de lucru.
Copiii vor fi solicitați să identifice și să analizeze materialele de pe măsuțe. Le voi explica
modul de lucru și voi realiza un model demonstrativ, pentru înțelegerea sarcinii. Apoi se vor
face câteva exerciții de încălzire a musculaturii. Copiii vor fi supravegheați și îndrumați în
timpul lucrului. La sfârșitul activității, se va realiza o expoziție cu lucrările făcute de copii,
educatoarea făcând aprecieri asupra modului în care au lucrat. Copiii vor face aprecieri cu
privire la lucrările colegilor, indicând lucrarile care le plac cel mai mult, menționând și de ce.
TRANZIŢIE:„ Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap,trap,trap/ Ne-nvârtim, ne
răsucim / Şi de joc ne pregătim!”

ALA 2 : „Drumul spre casa mea”- joc liniștitor

Când muzica începe, copiii vor merge, pe rând, în căutarea pet-urilor și a hârtiilor special
puse de educatoare prin clasă. Aceștia se vor plimba încet, îndreptându-se spre ieșirea din
clasă, spre hol, unde vor găsi coșul de gunoi pentru a arunca ce au colectat. La sfârşitul
activității, toṭi copiii vor fi recompensaṭi. Voi face aprecieri asupra întregii activități.
ANEXE
ANEXA 1

„Bat din palme”


Ваt dіn раlmе сlар, сlар, сlар,
Dіn рісіоаrе trар, trар, trар,
Nе-nvаrtіm, nе rаѕuсіm
Ѕі сu tоtі nе vеѕеlіm!
Nе-nvаrtіm, nе rаѕuсіm
Ѕі lа hоrа nоі роrnіm!

„Zboară rândunica”
Zboară rândunica, uite așa!
Se-nvârte morișca, uite-așa!
Mâinile la spate, uite-așa!
Şi-apoi bat din palme, uite-așa!

„Noi suntem piticii”

Noi suntem piticii,


Piticii voinicii,
Piticii bărboșii
Cu scufițe roșii!
Mergem în pădure
După fragi și mure,
După rândunele,
Să zburam că ele!
ANEXA 2
ANEXA 3

Dragi copii ai grupei mici „Stelutele”,


Noi suntem angajatii companiei de reciclare si avem
nevoie de ajutorul vostru!
Vrem sa ne ajutati sa adunam deseurile din padure, sa
sortam tipurile de deseuri, deoarece sunt foarte multe
deseuri nesortate si noi, angajatii, nu mai facem fata!
Natura va fi foarte fericita si va va fi recunoscatoare!
La finalul activitatilor, veti fi recompensati!
Ce ziceti, vreti sa ne oferiti o mana de ajutor?
Cu stima, angajatii companiei de reciclare!
ANEXA 4
ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și