Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

TURTIȚA FERMECATĂ

PROF. ÎNV. PRIMAR ȘI PREȘCOLAR:


BORBIL MARIANA
GRĂDINIȚA : P.P. „PALATUL FERMECAT”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


DATA: 10.03.2023
GRĂDINIŢA: PP „PALATUL FERMECAT” ARAD
NIVELUL: Antepreșcolar
GRUPA: Mare „Mămăruțele”
PROFESOR: Borbil Mariana
TEMA: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
SUBTEMA: ,,Magia poveștilor’’
TEMA ZILEI: Turtița fermecată
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: formare și consolidare de cunoștințe și deprinderi

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Rutine:- Deprinderi specifice primirii copiilor
- Deprinderi specifice servirii mesei și îngrijirii personale;
- „Sunt copil politicos” - deprinderea de a saluta la intrarea îngrupă;
- „Sunt copil ordonat”- deprinderea de a aduna jucăriile;
Moment de înviorare: „Poezia de dimineață”
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: „Întâlnirea cu turtița”
TRANZIȚII: : „Cutiuța cu surprize”
„Sărim ca iepurașii”
ALA 1: ACTIVITĂŢI LIBER ALESE
ARTĂ: „Personaje amestecate sunt în carte adunate”
CONSTRUCȚII: ,,Cuptor pentru Turtiță”

ACTIVITĂȚI TEMATICE

a)ACTIVITATE DE CREAȚIE ȘI COMUNICARE: „Turtița fermecată” - povestea

educatoarei.

b)ACTIVITATE ARTISTICĂ ȘI DE ÎNDEMÂNARE: „Turtița” – dactilopictură.

ALA 2: ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


Euritmie: ,,Dansul Turtițelor”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
 Curiozitate,interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Interacţiuni cu adulţii şi cu copiii de vârste apropiate;
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.3.Utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor
obiecte/instrumente;
1.1.Manifestă curiozitate pentru activități,persoane și obiecte noi;
2.1. Imită animale prin mișcare, onomatopee, înfățișare etc.
1.1. Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite,
inițial, de gesturi (comunicare receptivă)
2.1. Finalizează proiecte simple – (Turtița Fermecată).
Tranziţia spre ALA1 se va realiza prin:
„Cutia cu surprize”.
Dintr-o cutie uriașă se scot diferite animăluțe-jucării. Copiii le identifică și fac ca
rața ,sar ca iepurașul ,sar ca broscuța etc.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)

CENTRUL DE INTERES: ARTĂ


SUBIECTUL: „Personaje amestecate sunt în carte adunate”
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să lipească pe suportul dat, jetoanele care reprezintă personajele din povestea
cunoscută, obţinând astfel o carte.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul,
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: jetoane, lipici, coli de hartie
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
 Fiecare copil va lipi pe suportul dat, jetoane cu personaje din
povestea cunoscută, realizând astfel o carte.

CENTRUL DE INTERES I: CONSTRUCȚII


SUBIECTUL: ,,Cuptor pentru Turtiță’’
MIJLOC DE REALIZARE: joc de construcții
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să aranjeze cuburi unul lângă altul, astfel încât să obțină un cuptor pentru Turtiță;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: cuburi
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
 Copiii vor aranja cuburile astfel încât să obțină un cuptor pentru Turtiță.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activități de dezvoltare personală (ADP)


Deprinderi specifice primirii copiilor şi servirii mesei

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Copiii vor fi aşezaţi într-un semicerc. Voi


saluta copiii „Bună dimineața, dragii mei!”. În acest timp, copiii stau jos pe perinițe,
stând turcește pentru a se putea vedea mai bine și a relaționa în bune condiții.
Salutul: Copii, stând în semicerc, împreună cu educatoarea, recită versurile:
„Dimineața a sosit,
Toții copiii au venit,
În semicerc să ne adunăm,
Frumos să ne salutăm,
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii.”
Prezența: „După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Oare azi cine lipsește,
Să vedem cine ghicește?”
Împreună cu copiii fac prezența.
Calendarul naturii: „A-nceput o nouă zi,
Cum e vremea azi copii?”
Se folosesc jetoane, imagini, se completează calendarul naturii, menționându-se
ziua, data, luna, anul. Se discută starea vremii:
-„În ce anotimp suntem?”
-„Cum este vremea în acest anotimp?”
-„Cum v-ați îmbrăcat astăzi cand ați venit la grădiniță?”
-„Astăzi cum este vremea?”
Împărtășirea cu ceilalți: „Cu cine îți place să te joci?”.
Fiecare copil va numi cel mai bun prieten al său, argumentându-și răspunsul „Mie
îmi place de (Cristi, Dragoș...) deoarece mă ajută mereu, se joacă cu mine frumos, ne
înțelegem bine, este curajos, isteț…”.
Noutatea zilei: Educatoarea prezintă copiilor surpriza zilei care este reprezentată de o
traistă cu turtița.

ACTIVITATE TEMATICĂ

Categoria de activitate:Activitate de creație și comunicare


Subiectul activității: „Turtița Fermecată”
Mijloc de realizare: povestea educatoarei
Metode și proceee: conversația, explicația, povestirea, cubul, diamantul.
Mijloace de învățământ: imagini din poveste, scrisoarea, traista.
Obiective operaționale:
 Să asculte povestea pentru a reține ideile și personajele principale ale acesteia;
 să redea conținutul poveștii „Turtița Fermecată” prin intermediul întrebărilor;
Introducerea în activitate se va realiza sub formă de surpriză, cu ajutorul trăistuței
cu turtița, (noutatea zilei), pe care am adus-o pentru voi deoarece știu că sunteți niște
copii foarte ascultători și pricepuți. Asfel se va face trecerea spre (Activitatea de creație și
comunicare).
Captarea atenţiei se va realiza prin deschiderea săculețului și în care găsim un
plic în care se află imaginile poveştii ce urmează a fi expusă.
Comunicarea obiectivelor şi a temei activităţii: „Astăzi, vă voi spune o poveste
care se numește „Turtița Fermecată” care este o poveste foarte interesată.Vă rog să fiți
foarte atenți ca să putem răspunde la întrebările trimise de Zână.
Expunerea conţinutului povestirii: Conținutul poveștii va fi prezentat de către
educatoare clar, coerent, corect și expresiv, cu un ton și o mimică adecvată. (Anexa 1)
Fixarea povestirii o voi realize prin metoda diamanului cu ajutorul unor imagini
din poveste care vor fi de dimensiuni mai mici. Adresez întrebări copiilor, iar cel mai
cuminte copil este solicitat de către educatoare pentru a răspunde şi pentru a selecta
imaginea ce corespunde întrebării.
- Despre cine este vorba în poveste?
- Cine locuia în căsuța unde s-a făcut turtița?
- Care sunt personajele pe care le-a păcălit turtița?
Astfel, toți copiii sunt solicitați, pentru a răspunde și pentru a reda momentele
principale din poveste.
Încheierea activităţii se realizează cu ajutorul unui cub care are pe fețele lui
imagni cu personajele poveștii, copiii vor recunoaște și denumi personajele. Se vor face
aprecieri generale asupra felului cum au răspuns şi au ascultat copiii, precum şi asupra
comportamentului lor.
Tranziţia spre: (activitatea artistică și de îndemânare) se va face prin
următoarele versuri:
„Unu, doi;
Unu, doi;
Mergem toți în pas vioi,
Noi spre masă ne-ndreptăm
Pe turtiță s-o pictăm.”
ACTIVITATE TEMATICĂ

Categoria de activitate: Activitate artistică și de îndemânare


Subiectul activității: „Turtița”
Mijloc de realizare: dactilopictură
Mijloace de învățământ: turtițele rotunde în culoare albă, acuarele, şerveţele, turtița
model etc.
Obiective operaționale:
- să denumească corect instrumentele de lucru pregătite în vederea desfăşurării
activităţii;
- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
- să aplice culoarea pe suprafaţa dată cu ajutorul degetului ;
- să exprime prin propriile cuvinte impresii estetice apreciind lucrările proprii și
ale celorlalți;
Introducerea în activitate se va realiza printr-o scurtă conversaţie despre turtița,
care era foarte mândră și îngâmfată.
Anunţarea temei: „Astăzi vom picta și noi niște turtițe, pentru a le pune pe
fereasta căsuței noastre .’’
Intuirea materialului: Se vor enumera materialele pregătite pe măsuțe: „Ce
avem pregătit pe măsuțe?” (acuarele, o turtiță de culoare albă, șervețele etc).
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: „cu ajutorul degetului vom
picta o turtiță.’’
Efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor:
„Palmele nu stau deloc
Şi se pregătesc de joc,
Degetele sunt petale,
Şi se deschid ca la o floare,
Ploaia cade neîncetat,
Cu vârful degetelor bat,
Apoi le răsfirăm
Şi la pian cântăm.’’
Efectuarea temei de către copii: Ofer ajutor individual copiilor în realizarea
temei cerute, încurajându-i în vederea executării corecte a acesteia.
Analiza lucrărilor copiilor: Câţiva copii vor face aprecieri asupra lucrării.
Încheierea activității: Se vor face aprecieri asupra modului de comportare la
activitate și se împart recompense.
Tranziţia spre ALA2 se va realiza prin cântecul ,,Turtița”.
Se va desfăşura euritmia „Dansul Turtițelor”.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II (ALA 2)

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „Turtițele dansează’’


MIJLOC DE REALIZARE: Euritmie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să respecte ritmicitatea melodiei și mișcarile specific acesteia;
 să efectueze mișcări pe ritmul muzicii.
METODE ŞI PROCEDEE: Explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstrația
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: măști de Turtiță, leptop.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: Copiii sunt așezați în semicerc, iar fiecare dintre ei
vor primi o mască de Turtiță. La inceperea melodiei,copii bat cu palmele pe genunchi,
imită morișca și somnul pe o parte și pe cealaltă, fiecare segment e diferit. Se repetă
mișcările de la lent la foarte rapid.
Jocul se încheie în momentul în care melodia se termină.

BIBLIOGRAFIE:
 “Curriculum pentru eucația timpurie”, 2019;
 “Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. Gh-
Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
 Breben, Silvia; Gongea, Elena; „Metode interactive de grup” – ghid
metodic, Editura Arves.

ANEXA 1

TURTIȚA

„A fost odată un moș și o babă care trăiau într-o căsuță mai sărăcăcioasă.
Într-o zi, moșul o rugă pe babă să-i facă o turtiță, dar, baba nu mai avea făină.
Moșul îi zise:
- Caută, babo, prin ladă poate mai gasești oleacă de făină să-mi faci o turtiță! Baba se
strădui și strânse totuși, vreo doi pumni de făină de pe fundul lăzii, apoi turnă apa și
începu să frământe. Făcu apoi o turtiță și o băgă în cuptor. Când fu coaptă, baba o scoase
din cuptor rotunjoară și rumenă, iar mai apoi a pus-o pe fereastră și o lăsă să se răcească,
iar moșul abia stăpânindu-și pofta, aștepta ca turtița să fie numai bună de mâncat.
Turtița stătu ce stătu pe fereastră, iar când moșul a vrut să o mănânce, năzdrăvana
se rostogoli pe laviță și de pe laviță, drept spre ușă. Când ajunse la ușă, turtița sări peste
prag, apoi în curte și s-a dus spre poartă. De la poartă, a început să se rostogolească pe
drum, tot mai departe și mai departe. Era foarte fericită, râdea și cânta în timp ce se
rostogolea la vale. Cum se rostogolea ea pe drum, numai ce-i iese în cale un iepuraș, care
vru să o mănânce. Dar turtița fără teamă îi zise:
„Sunt turtița fermecată,
De prin ladă adunată,
În cuptor sunt rumenită,
Pe fereastră sunt răcită,
Pe bunic l-am păcălit,
De bunica am fugit,
Iepuraș rămâi cu bine,
N-ai să pui laba pe mine”.
Și se rostogoli mai departe, chiar de sub nasul iepurașului. Scăpând de iepuraș,
turtița porni din nou pe cărare, dar......se întâlni cu un lup, cu o gură cât o șură, care vru să
o înghită. Dar turtița îi cântă și lupului cântecul:
”Sunt turtița fermecată,
De prin ladă adunată,
În cuptor sunt rumenită,
Pe fereastră sunt răcită,
Pe bunic l-am păcălit,
De bunica am fugit,
Geaba lupul casă gura,
Fug de el mă dau de-a dura”.
Cum se rostogolea ea prin pădure, numai ce-i iese în cale un urs și acesta flămând
nevoie mare. Dar turtița nici că se sinchisi de dânsul. Îi cântă și lui același cântecel:
”Sunt turtița fermecată,
De prin ladă adunată,
În cuptor sunt rumenită,
Pe fereastră sunt răcită,
Pe bunic l-am păcălit,
De bunica am fugit,
Nu mă tem cât de puțin,
Am să fug și de Moș Martin”.
Rostogolindu-se turtița mai departe, în cale îi apăru cumătra vulpe. Vicleană, îi
dădu binețe și începu s-o laude, spunându-i că-i foarte frumoasă și rumenă. Turtița se
bucură că a găsit pe cineva care să o laude, așa că se opri și-i cântă și vulpii cântecelul ei:
”Sunt turtița fermecată
De prin ladă adunată,
În cuptor sunt rumenită,
Pe fereastră sunt răcită,
Pe bunic l-am păcălit,
De bunica am fugit,
Moșul, baba, Urechilă,
Lupul sur și Mormăilă,
M-au pierdut toți de sub nas,
Vulpe dragă, bun rămas”.
Vulpea îi lăudă cântecul, dar o rugă să nu plece, ci să îl mai cânte o dată, căci e
bătrână și nu a auzit bine. Ca să fie mai aproape, vicleana o pofti să se așeze pe botul ei.
Turtița, nebănuind nimic, făcu întocmai. Cântecul păru să-i placă mult vulpiței,
așa încât vru să-l mai asculte și a treia oară, așa pentru ultima dată, îi zise turtiței:
„- Of! surzenia asta. Stai mai bine pe limbă”. Turtița țup! pe limba vulpii. Și cum îi cânta
cu foc, vulpea.....„hap”, o-nghiți pe loc.

S-ar putea să vă placă și