Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Gheorghioiu Nicoleta


GRUPA: mică “Fluturașii”, nivel I
TEMA DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Animalele, prietenii omului
TEMA SĂPTĂMÂNII: Întâmplări din pădure
TEMA ZILEI: Ursul
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
FORMA DE ORGANIZARE: frontală
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe, formare și consolidare de priceperi și
deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: însușirea de cunoștințe cu privire la animalele din pădure, în general, și
la urs, în special; formarea deprinderilor motrice de bază (târărea pe palme și genunchi)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


 ADP:
 Întâlnirea de dimineață: Ce știm despre animalele din pădure? – convorbire
Salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei,
împărtășirea cu ceilalți.
 Rutine: Deprinderi de autoservire; deprinderi igienico-sanitare; deprinderea de saluta
la plecare; momentul zilnic de mișcare; momentul de poveste.
 Tranziții: Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne
răsucim/ Și spre centre noi pornim;
Câte unul pe cărare– joc cu text și cânt;
Ursul doarme și visează- joc distractiv
 ALA1: Bibliotecă: Curiozităţi despre vieţuitoarele pădurii (,,citire” de imagini);
Joc de masă: Ajută ursul să ajungă în pădure (labirint);
Bibliotecă: Mașenka și ursul (povestea educatoarei).
 ADE: I. Activitate integrată: DŞ1 și DEC1: Ursul (observare și colorare siluetă);
II. DPM: Umblă ursul prin pădure după fragi şi după mure (târârea cu sprijin pe palme şi
genunchi).
 ALA2: Culcăm ursulețul – joc liniștitor

1
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
3. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
4. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
5. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
6. Activare și manifestare a potențialului creativ
7. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
8. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
9. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă);
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă).
2.1. Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare grafică și
orală pentru transmiterea unui mesaj
3.1. Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute
4.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
4.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
5.1. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii
6.1.Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și
povestiri creative
7.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
8.1. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
9.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
Durata: o zi
Data: 25-01-2023
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru educația timpurie, București 2019
- Suport pentru înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculumul
pentru educație timpurie, București 2019
- Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana, Pitești 2019
- https://www.twinkl.ca/resource/ro-t-t-8907-new-days-of-the-week-romanian

2
Scenariul zilei

Activitatea zilei va debuta cu întâlnirea de dimineață: salutul, prezența și completarea


calendarului naturii.
1.Salutul: ”Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În semicerc ne adunăm
Cu toți să ne salutăm.”
“Buna dimineața, fluturașilor drăguți!”. Le pun copiilor în piept un fluturaș, iar apoi ne
salutăm în semicerc: „Bună dimineața, fluturaș, Sofia!”
2. Prezența: Voi întreba copiii dacă și-au dat seama dacă lipsește vreun coleg de-al lor sau
toată lumea este prezentă. Se face prezența copiilor prin strigarea catalogului grupei și aranjarea
pozelor la panourile de prezenți și absenți. Apoi se va completa calendarul naturii.
3.Calendarul naturii: Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din
ziua respectivă pentru a completa calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare, reprezentat de
planșa cu Șoricica.
Vom face câteva exerciții de încălzire a vocii: clopoțelul face „bam”, avionul face
„vuuu”, oaia face „me, me”, gâsca face “ga, ga”, “bim-bam, bim-bam, bim-bam/ na-ni, na-ni,
na-ni/ cu-cu, cu-cu, cu-cu/ hop-hop-hop, în-ga-lop/ mac-mac-mac, tot-pe-lac/ pi-ți-goi, în ză-
voi/ ce frumos miroase floarea”. Pe urmă, cântăm melodia “Bună dimineața, dragă grădiniță!”.
4.Activitatea de grup: Plecând de la tema întâlnirii de dimineață, Ce știm despre animalele
din pădure?, pe “scaunul povestitorului” copiii care doresc vor descrie în câteva cuvinte dacă
cunosc animale care trăiesc în pădure și dacă știu ceva despre acestea.
5. Noutatea zilei: Copiii sunt anunţaţi că astăzi o să avem un invitat care vrea să observe ce
fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au învăţat, ce le place să facă. La finalul întâlnirii,
copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei.
Copiii sunt invitaţi să observe imaginile expuse la centrul tematic unde, unde îl vor întâni pe
Moș Martin, un ursuleț maro de pluș. El le va spune copiilor că vor învăța astăzi mai multe lucruri
frumoase, iar pentru început trebuie să lucreze la măsuțe: la centrul Știință se vor uita în niște
imagini și vor afla curiozități despre animalele pădurii, la centrul la centrul Joc de masă trebuie să
ajute ursul să ajungă în pădure, rezolvând un labirint, iar la centrul Bibliotecă le voi citi o parte din
povestea Mașenka și ursul.
Se poartă o scurtă discuţie despre ursulețul Moș Martin, din ce este realizat, ce culoare are,
unde cred că trăiește.

3
Tranziția de la întalnirea de dimineață la activitățile liber alese se va face prin cântecelul
„Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și spre centre
noi pornim.”
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor. Se va face încălzirea muşchilor
mici ai mâinilor prin câteva exerciţii (ninge, și fulgii grei cad pe pământ/ prindem câte un fulg în
mâini, închidem pumnii, apoi îi deschidem și suflăm/ apăsăm degetul mare pe degetul mare,
arătătorul pe arătător, mijlociul pe mijlociu, inelarul pe inelar, degetul mic pe degetul mic, apoi
degetele de la mână pe degetele de la cealaltă mână/ rotim înainte și înapoi mâinile/ batem din
palme/ scuturăm mâinile), după care se va trece la executarea sarcinilor de către copiii.
Le voi explica încă o dată ce au de realizat la fiecare centru pentru a fi sigură că toți
copiii au înțeles. Copiii se vor roti astfel încât să participe la fiecare centru. Dacă doresc să
participe doar la unul sau la două dintre acestea, le voi respecta decizia.
După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite, invit copiii să viziteze fiecare centru pentru a
observa ce s-a realizat, iar apoi copiii se vor îndrepta spre baie pentru spălatul mânuțelor, prin jocul
cu text și cânt „Câte unul pe cărare”, urmând ca mai apoi să trecem la ADE.
Activități pe domenii experiențiale (activitate integrată): DȘ (Domeniul Științe-
cunoașterea mediului) și DEC (colorare)
În cadrul activităților experiențiale se va folosi elementul surpriză, reprezentat de Moș
Martin.
„Ursul” este prima activitate pe domenii experiențiale, care aparține Domeniului Științe
(observare) și Domeniului Estetic și Creativ (colorare). Copiii sunt așezati pe scaunele la măsuțele
aranjate în forma de semicerc cu fața spre mine. Folosind imagini reprezentative, am descoperit,
împreună cu copiii, ursul și caracteristicile acestuia. Copiii observă materialele primite pe măsuțe și
le denumesc. Li se explică ce vor realiza cu aceste materiale. Nu se mai fac exercitii pentru
încălzirea muschilor mici ai mâini, deoarece au fost executate înaintea activităților liber alese.
Pe măsură ce identificăm părțile componente ale corpului ursului, copiii le vor colora : cap,
gât, trunchi, picioare, coadă. La final, voi sintetiza înformațiile transmise.
Activități pe domenii experiențiale (activitate monodisciplinară): DPM, se va realiza
învățarea târârii înainte cu sprijin pe genunchi și palme. Copiii vor fi împărțiți pe două coloane. În
sala de clasa va fi așezat un covor, pe care copiii vor executa târârea. Din poziția stând- cu sprijin pe
genunchi și palme se execută înaintarea cu deplasarea corpului înainte, efectuată cu ajutorul
mâinilor și picioarelor, deplasând simultan brațul cu piciorul opus. Capul se ține ridicat, cu privirea
orientată înainte. Se va demonstra târârea corectă, care se execută pe o distanță de 3-4 metri pe
covor.

4
În cadrul activităților liber alese – ALA 2, se va defășura jocul liniștitor Culcăm ursulețul:
copiii sunt așezați pe covor în formație de cerc, stând în șezut vor da din mână în mână ursulețul,
până acesta va ”adormi”. Ca și recompensă, la finalul zilei vor primi câte un ecuson cu ursuleț.
Încheierea activității. Voi face aprecieri asupra modului de comportare și participare
al copiilor pe parcursul zilei și îi voi întreba dacă le-au plăcut activitățile desfășurate. Copiii
se vor pregăti pentru masa de prânz.

I. ALA1
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese
CENTRUL DE INTERES: Știință + Artă + Bibliotecă
TEMA ACTIVITĂȚII: Animale din pădure
MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri și activități liber alese
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. Știință
O1- să recunoască imaginile;
O2- să formuleze propozitii simple pe baza imaginilor date;
2. Bibliotecă
O1- să urmărească lectura educatoarei;
O2- să răspundă la întrebări;
Joc de masă
O1- să denumească materialele de pe masă;
O2- să descrie verbal imaginile de pe fișa-labirint;
O3- să urmărească cu degetul arătător traseul;
O4- să traseze cu creionul drumul.
STRATEGII DIDACTICE:
- metode și procedee: conversaţia, lectura educatorei, explicația, observaţia, , exercițiul,
- mijloace didactice: cărți cu animale sălbatice, carte cu povestea Mașenka și ursul, fișa-
labirint, creion
- forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
II. ADE 1
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experiențiale
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: DȘ1(observare) și
DEC1 (colorare)
TEMA ACTIVITĂȚII: Ursul
MIJLOC DE REALIZARE: observare și colorare
5
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe, formare și consolidare de priceperi și
deprinderi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 DȘ1:
O1 - să recunoască animalele din imagine (animale sălbatice);
O2 - să numească părțile componente ale corpului uman;
O3 - să numească părțile componente ale corpului uman
O4 – să răspundă la întrebări în propoziţii simple cu ajutorul educatoarei;
 DEC1:
O1 – să denumească materialele și instrumentele de lucru;
O2 – să utilizeze corect materialele și instrumentele de lucru în vederea realizării desenului
propus;
O3 – să păstreze corect poziția corpului față de masa de lucru.
STRATEGII DIDACTICE:
- metode și procedee: observaţia, explicația, conversaţia, expunerea, demonstrația, Turul
Galeriei
- mijloace didactice: imagini cu animale sălbatice,videoproiector, imagini cu ursul brun și
părțile componente ale corpului, fișă cu silueta ursului, creioane colorate.
- forme de organizare: frontal, individual.

6
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII INTEGRATE – DȘ1 ȘI DEC1

Nr. Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare/


Crt activității Metode și
. Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Voi asigura condițiile
organizatori optime desfășurării
c activității: aerisirea sălii de
grupă, pregătirea
materialului didactic.
Pregătirea climatului
psiho-afectiv necesar
desfășurării activității,
asigurarea ordinii și
disciplinei.
2. Captarea și Captarea atentiei se Conversația Ursulețul de Reacția copiilor
orientarea realizează prin prezența plus Frontală
atenției ursulețului de pluș. Observația Observarea
sistematică a
comportamentul
ui copiilor
Recunoașterea
și denumirea
materialelor
3 Reactualizar Cine știe să îmi spună Conversația Încurajări și
ea despre ce ați discutat aprecieri
cunoștințelo săptămâna trecută la grădi? verbale
r (animale domestic)
Și ce ați aflat despre
animalele
domestice?
Voi încuraja copiii să îmi
spună cât mai multe lucruri
despre aceste animale.
4. Anunțarea Dagilor, pentru că tot îl Reacția copiilor
temei și a avem ca musafir pe Moș Conversația
obiectivelor Martin, ce ați spune dacă Frontală
am învăța mai multe
lucruri despre el și despre Observarea
alte animale? Doriți? sistematică a
Săptămâna aceasta vom Explicația comportamentul
vorbi despre animalele care ui copiilor
trăiesc în pădurile din țara
noastră, iar astăzi vom
vorbi despre unul dintre
animalele pe care în putem
întâlni în pădure, și anume
ursul.
7
Vom numi părtile corpului
ursului și vom colora un
urs.
5. Dirijarea Dragilor, fiecare are pe Hârtie cu
învățării masă, în fața lui, niste Explicația desen
a) Intuirea materialele, vă rog să îmi Creioane
materiale spuneți ce anume vedeți (o Conversația colorate
lor foie pe care este desenat un
urs și creioane colorate). Expunerea
Pe măsură ce vom
descoperi lucruri
interesante, vom și colora. Se concentrează
Nu vom mai face exerciții pe sarcini care
de încălzire a mușchilor îl/o intereseazã
mâinilor pentru că s-au Își menține
realizat deja la începutul atenția
zilei. concentrată pe
Animalele care trăiesc în sarcină între 5 și
pădurile din țara noastră se 10 minute
mai numesc și animale
sălbatice.
Ce animale sălbatice
cunoașteți voi? Copiii vor Videoproiec
numi animelele sălbatice tor
pe care le cunosc.
Le voi pune la
videoproiector
PowerPoint cu animalele
care trăiesc în pădure. Le
voi spune câteva lucruri
despre acestea.
Astăzi vom vorbi despre
unul dintre animalele
sălbatice, ursul.
Le voi pune la tabla
interactivă o
imagine.
- Ce reprezintă această
imagine? Găsește și
(În această imagine este un utilizeazã
Imagini cu materiale pentru
urs). ursul
Voi lăsa copiii să privească a pune în
atent practicã o idee
imaginea și apoi le voi cere
Se
să precizeze care sunt
concentrează pe
părțile componente ale
sarcini care îl/o
corpului nostru. Apoi, să
b) Realizare intereseazã
identifice dacă și corpul
a lucrării
ursului are aceleași părți
c) Integrare componente. Ursul are cap, Își menține
a DEC1 gât, trunchi, picioare, atenția
coadă.
8
Să vedem acum, cum este concentrată pe
capul Demonstraț sarcină între 5 și
ursului? Ce formă și ia 10 minute
mărime are? Ursul are
capul rotund și este mare.
După ce copiii răspund, voi
completa:
- Da, capul ursului este
rotund spre oval, mare, dar Frontală și
acum fiți atenți ca să vedeți individuală
ce are ursul la cap. Copiii Implicarea în
enumeră: doi ochi, un bot, activitate
gura, două urechi.
Voi întreba copiii, ce mai
are ursul la cap?
- Un bot.
- Da, un bot alcătuit din
nas și gură cu dinți ascuțiți.
Acum, ne uităm la desenul
de pe masa. Vom colora
capul ursului. Ce culoare
are? Maro. Luăm culoarea
maro și colorăm doar
capul, așa cum voi face și
eu (colorez odată cu copiii)
Gâtul este scurt și gros.
Trunchiul este mare.
Colorăm acum trunchiul.
Coada este scurta.
- Cu ce merge ursul? Câte
picioare are?
Ursul are patru picioare.
Două în
față și două în spate.
Picioarele sunt lungi,
puternice,
musculoase și sunt
prevăzute cu tălpi scurte și
cu gheare puternice.
Colorăm acum picioarele.
- Cu ce este acoperit corpul
ursului? Cu blană. Ce
culore are blana? Maro.
-Ce mănâncă ursul? Se
hrănește cu plante, insect
(furnici), melci, pește,
păsări, adoră fructele de
pădure (zmeura, afine,
măceșe, mere pădurețe) și
alte fructe, dar cel mai mult
îi place mierea.
6. Obținerea Vom purta o scurtă Conversația Orală
9
performanțe conversație despre cele Răspunde la
i observate, repetând părțile întrebări
componente ale corpului folosind
ursului, caracteristici limbajul verbal,
precum locul unde trăiește, Turul referindu-se atât
culoarea, mâncarea Galeriei la contextul
preferată. prezent cât și la
Lucrările vor fi expuse, alte contexte
astfel încât să poată fi Frontală și
văzute de toți copiii. individual
Folosindu-ne de Turul Analiză asupra
Galeriei, aceștia își vor corectitudinii
evalua lucrările lor și pe îndeplinirii
ale colegilor, având în sarcinilor
vedere estetica și
corectitudinea cu care au
lucrat.
7. Încheierea Voi face aprecieri generale Conversația Aprecieri
activității si individuale asupra verbale
modului de lucru și a stimulative
comportamentului copiilor
pe tot parcursul
activităților.

III. ADE 2
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Psihomotric (educație fizică și euritmie)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experiențiale
TEMA ACTIVITĂȚII: Umblă ursul prin pădure după fragi şi după mure
MIJLOC DE REALIZARE: Târârea cu sprijin pe palme şi genunchi.
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 DPM
O1- să execute târârea pe genunchi și palme cu deplasarea alternativă a mâinilor și picioarelor
pe baza explicațiilor și demonstrațiilor educatoarei;
O2- să respecte regulile și indicatiile primite;
O3- să răspundă motric la comanda dată;
STRATEGII DIDACTICE:
- metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
- mijloace didactice: covor
- forme de organizare: frontal.
10
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII MONODISCIPLINARE– DPM-

Nr. Etapele Conținutul științific Strategii/Indicații Dozare Formații de Evaluare/ Metode și indicatori
Crt activității metodice lucru
.
1. Moment 1.Adunarea
organizatoric 2.Alinierea 2 min În linie pe un Copiii sunt atenți la explicații ș se sincronizează
3. Verificarea ținutei și a stării rând
de sănătate
4.Salutul
5. Anunțarea temei și a Conversația
obiectivelor Explicația
Sunt foarte mândră de voi că v- Exercițiul
ati descurcat așa bine la În linie pe un
activitățile anterioare. Și cred rând
că și Moș Martin este la fel de
mândru. Eu propun să îl ajutăm
să adune fragi și mure. Ce
spuneți?
2. Pregătirea A.Exerciții de grupare și de Conversația 1 min
organismului organizare a grupei: Exercițiul În linie pe un Copiii se întorc în direcția indicate și se
pentru efort întoarceri prin săritură la Demonstrația 3x rând sincronizează, respectând direcția
stânga și la dreapta (indicarea Observația
unui obiect din sala de grupă):
Prin săritură, cu fața la…
(televizor, usă, geamul mare)
B.Exerciții de mers și
alergare
Variante de mers:
-mers în coloană după
11
educatoare;
-mers în cadență;
-mers normal;
-mers pe vârfuri cu ridicarea
membrelor superioare;
-mers normal;
-mers pe călcâie;
-mers normal;
-mersul piticului (deplasare în
ghemuit);
-mers normal
Variante de alergare:
-alergare ușoară;
-alergare cu călcâiele la
șezut(cu pendularea gamnei
înapoi);
-alergare cu genunchii la piept;
-alergare ușoară;
-mers normal cu respirații

3. Influențarea Așezare în linie pe un rând Conversația 4 min În linie, pe un Observarea sistematică a comportamentului
selectivă a Ex. 1 „ Ne uităm după rând copiilor
aparatului păsărele”- spre stânga , Analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor
locomotor spre dreapta, jos-sus Explicația 3x
(exerciţii pentru cap şi gât)
T1- T2 răsucirea capului
spre stânga şi spre Exercițiul
dreapta
Demonstrația
T3- T4 aplecarea capului în Observația
jos extensia gâtului în sus
Ex. 2 „Braţe scurte, braţe 3x
lungi(exerciţii pentru
braţe)
12
Stând depărtat;
T1, T3- îndoirea braţelor
cu palmele la umăr
T2, T4-ridicarea braţelor sus Observarea sistematică a comportamentului
copiilor
Ex. 3 „Culegem flori” Analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor
(exerciţii pentru 3x
trunchi)
Stând depărtat; T1,T3-
îndoirea trunchiului înainte
cu ducerea braţelor jos
T2, T4-revenire la poziţia
iniţială
Ex. 4 „Sări minge, minge
jos(exerciţii pentru 4x
picioare)
Stând cu mâinile pe şold -
săritură pe vârfuri pe ambele
picioare alternativ cu sprijin
în ghemuit

Ex. 5„Sări minge, minge 4x


sus” (exerciţii pentru
picioare)
Stând cu mâinile pe şold -
săritură pe vârfuri pe ambele
picioare alternând cu o
săritură înaltă

4. Învățarea Târârea înainte pe genunchi și Exercițiul 2-3x 7 Pe două coloane Poziția corectă în timpul deplasării
târârii înainte palme cu deplasare alternativă min Exactitatea târârii
cu sprijin pe a mâinilor și picioarelor. Menținerea respirației normale
genunchi și Formația de lucru: pe două
palme coloane.

13
În sala de clasă va fi așezat un
covor, pe care copiii vor
executa târârea;
Explicatia și demonstrația:
Din poziția stând-cu sprijin pe
genunchi și palme se execută
înaintarea cu deplasarea
corpului înainte, efectuată cu
ajutorul mâinilor și picioarelor,
deplasând simultan brațul cu
piciorul opus. Capul se ține
ridicat, cu privirea orientată
înainte. Se va demonstra
târârea corectă, care se execută
pe o distanță de 3-4 metri pe
covor.
5. Consolidarea Jocul Ursul și iepurașii (târâre Jocul 4-5 min În cerc Aprecieri stimulative
deprinderii pe genunchi și palme) Observarea sistematică a comportamentului
mortice nou Educatoarea explică regulile Demonstrația copiilor
învățate jocului: Analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor
-copiii sunt așezați împrejurul Observația 2x
unui cerc mare desenat cu creta
în mijlocul sălii, cu fața spre
centrul cercului;
- un copil este ,,ursul”, care stă
ghemuit în mijlocul cercului și
doarme;
-când ursul începe să sforăie,
copiii (iepurașii), pornesc spre
el, care se trezește și strigă:
mor, mor!
Educatoarea se folosește de
următoarele versuri: ,,Ursul
vine, vine,
14
Acum o să vă prindă,
Hai, iepurași, fugiți!”
-pentru a-i face pe iepurași să
iasă din cerc, târându-se pe
genunchi și palme, pentru a nu
fi prinsi de urs.
Ursul va merge tot prin târâre
cu sprijin pe palme și
genunchi;
Se evidențiaza copiii care s-au
târât corect;
La repetarea jocului, rolul
ursului va fi interpretat de
copilul care a executat cel mai
corect târârea.
6. Revenirea Joc de imitație: Hibernăm ca Exercițiul 1-2 min Așezați pe covor Observarea sistematică a comportamentului
organismului Moș Martin copiilor
după efort Copiii stau așezați pe covor Demonstrația Analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor
unul lângă celălalt. Îl vom
imita pe Moș Martin cum
doarme, stând liniștiți, cu
mâinile sub cap, ghemuiți pe o
parte, cu ochii închiși.
6. Încheierea Voi face aprecieri verbal 1 min În cerc, așezați Conversație
activității asupra desfășurării activității. Aprecieri verbale stimulative
Voi întreba copiii dacă le-a
plăcut activitatea. Salutul!

15
IV. ALA2
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Joc liniștitor
TEMA ACTIVITĂȚII: Culcăm ursulețul
MIJLOC DE REALIZARE: înmânarea unui obiect din mână în mână
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să respecte indicațiile educatoarei;
O2- să interpreteze rolul de mamă, legănând ursulețul de pluș;
O3- să își aștepte rândul.
STRATEGII DIDACTICE:
- metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul.
- mijloace didactice: covor, ursuleț de plus.
- forme de organizare: frontal.

16
ANEXA 1

17
ANEXA 2
URSUL
Nume: Data:

18
19
20

S-ar putea să vă placă și