Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.01.2023
Profesor învățământ preșcolar: Stanciu Mariana
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr.34 Brașov
Profesor coordonator: Cornelia Lazăr
Propunătoare: Andrei Alexandra Georgiana
Balazs Ana-Maria
Nivelul de vârstă: Nivelul I
Grupa: Grupa mică A - Albinuțele
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului tematic: Hai afară, la zăpadă!
Subtema: Hai cu toții afară – jocurile copiilor în anotimpul iarna.
Forma de realizare: Activitate integrată ADP +ALA +ADE+ALA2

Elementele componente ale activității integrate:


I. Activități de dezvoltare personală(ADP):
Întâlnirea de dimineață: Bună dimineața, dragi albinuțe!
Salutul, calendarul naturii, prezența copiilor, noutatea zilei.

II. Activități pe domenii experiențiale(ADE)


Domeniul estetic și creativ: Pictura Omului de zăpădă- pata de culoare -
ștampilare cu buretele

III. Activități pe domenii experiențiale(ADE):


Activități liber alese(ALA1)-Centre de interes
Știință: Sortează nasturii omului de zăpadă- culoare, mărime
Joc de masă: Puzzle
Construcții: Pălăria omului de zăpadă

IV. Activități liber alese(ALA 2):


Joc distractiv: "Găsește nasturii omului de zăpadă"

Dimensiuni ale dezvoltării și comportamente vizate:


A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale:
1. Motricitate grosieră și motricitate fină, în contexte de viață familiare.
Comportamente vizate:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
B. Dezvoltare socio-emoțională:
1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate.
Comportamente vizate:
1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
C. Capacități și atitudini de învățare:
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Comportamente vizate:
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și premiselor citirii și scrierii:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă)
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii:
2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat
Comportamente vizate:
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate,
înălţime, lungime, volum

Tipul de activitate: Consolidarea și fixarea cunoștințelor

Scopul activității:
●Formarea capacității de a realiza pata de culoare prin ștampilare cu buretele;
●Formarea capacității de a sorta nasturii omului de zăpadă după mărime și
culoare;
●Formarea capacității de a realiza o pălărie pentru omul de zăpadă.

Obiective operaționale:
-Să completeze calendarul naturii, oferind răspunsuri corecte întrebărilor
adresate, stabilind un raport între cuvinte și imagini;
-Să execute exercițiile de înviorare;
-Să recunoască emoțiile proprii;
-Să picteze omul de zăpadă prin ștampilare cu buretele;
-Să sorteze nasturii omului de zăpadă după culoare și mărime;
-Să realizeze corect puzzle-ul primit;
-Să construiască o pălărie pentru omul de zăpadă;
- Să găsească nasturii omului de zăpadă care sunt ascunși prin sala de clasă.
Strategiile didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, turul
galeriei;
Resurse materiale: foi colorate, bureți, acuarele, nasturii omului de zăpadă,
puzzle, lego.
Forme de organizare: frontală, individuală.

Durata: o zi;
Evaluare: formativă prin aprecieri verbale și încurajări.

Bibliografie:
▪Curriculum pentru educația timpurie 2019.

SCENARIUL ZILEI

 Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineață.


Salutul pornește de la studente: "Bună dimineața, dragi albinuțe!". Toți copiii
salută în cor.
Urmează apoi înviorarea executând mișcările de pe cântecelul "Bună
dimineața soare luminos!"
 Prezența:
Rubrica copiilor prezenți va fi goală, fiecare copil vine, pe rând, își ia poza, și
o pune la copii prezenți.
 Calendarul naturii: Completăm calendarul naturii, amintind în ce anotimp
suntem, în ce lună, în ce zi ne aflăm, ce zi a fost ieri ce zi va fi mâine,
marcând și schimbările meteo, dacă este necesar.
 Noutatea zilei: Este marcată de o vizită neașteptată a unui om de zăpadă.
Apare la ușa studentelor și vrea să ceară ajutorul preșcolarilor.
 Tranziția: Copiii vor fi invitați la măsuțele de lucru pentru a desfășura
următoarea activitate prin cântecelul: "Bat din palme, /Clap, clap, clap/ Din
picioare/Trap, trap, trap/Ne-nvârtim, ne răsucim/ Si la lucru noi pornim!".
Copiii se așează pe săunele și realizează pictura omului de zăpadă prin
ștampilarea cu buretele. DEC: Pictura Omului de zăpădă- pata de culoare .
Prezentarea și intuirea materialului didactic:
Voi cere copiiilor să intuiască materialele de lucru: foi colorate, acuarele, bureți.
descrie care sunt materialele cu care vor lucra.
Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru și a modelului:
Copiii analizează modelul;
Le vom prezenta modelul nostru si apoi le vom demonstra și explica modul de
lucru;
Copiii sunt atenți la indicațiile studentelor;
Copiii vor ștampila cu buretele omul de zăpadă.
Prezint criteriile de evaluare a lucrărilor:
Corectitudinea execuției, aspectul estetic, originalitatea lucrării.
Încălzirea mușchilor mâinii:
Copiii execută exerciții de încălzirea a mușchilor mici și ai mâinii:
-Picură;
-Închidem și deschidem pumnii(boboc-floare);
-Ne spălăm pe mânuțe;
-Batem din palme;
-Suflăm din pumnișori.
Realizarea lucrării: Spor la lucru!
Copiii vor lucra individual, realizând sarcina primită. Vor primi explicații
suplimentare și ajutor, dacă este necesar. Se va organiza turul galeriei pentru a
identifica acele lucrări unde copiii au respectat toate indicațiile.
Rutină: Fiecare copil îți duce lucrarea la dulăpior.
 Tranziția: Se realizează prin jocul muzical"Bat din palme, /Clap, clap, clap/
Din picioare/Trap, trap, trap/Ne-nvârtim, ne răsucim/ Si la lucru noi
pornim!". După ce servesc gustarea, copiii sunt conduși de omul de zăpadă
la centrele jocurilor și activităților liber alese. Vor fi grupați pe trei centre,
astfel:
La centru știință: Sortează nasturii omului de zăpadă- după culoare și
marime.
La centru joc de masă: Puzzle- copiii vor îmbina piesele ca să realizeze un
om de zăpadă.
La centru construcții: Pălăria omului de zăpadă- construirea din piese de
lego a pălăriei unui om de zăpadă.
Copiii vor avea posibilitatea, în limita timpului disponibil, să se rotească și
pe alte centre de interes. Dup realizarea sarcinilor pe centre vom face turul
centrelor pentru e vizualiza toate produsele realizate.
 Activități liber-alese(ALA2)
"Găsește nasturii omului de zăpadă"- joc distractiv.
Copiii vor căuta nasturii omului de zăpadă ascunși în sala de clasă.
 Finalitatea zilei:
Constă în aprecierile verbale realizate de studente pentru a mulțumi
preșcolarilor în legătură cu implicarea lor în activitățile desfășurate și pentru a-i
felicita că s-au descurcat de minune.

S-ar putea să vă placă și