Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect

de
activit
ate
integra

„LA
SALON
UL DE
ÎNFRU
MUSE PROF. ÎNV. PREȘCOLAR:
Maria Georgiana FILIP

ȚARE”
(Chertiție)
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Ion Creangă” Baia Mare

Data: 25.01.2022

Grupa: Mare Step by Step

Propunător: Profesor pentru învățământ preșcolar – Filip (Chertiție) Maria Georgiana

Tema anuală: „Ce și cum vreau să fiu?”

Tema săptămânii: „Aș vrea să fiu…”

Tipul activității: Însușire de cunoștințe și consolidare de priceperi și deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrată

Tema activității: „La salonul de înfrumusețare”

Elemente componente ale activității integrate:

ADP + ALA1 + ADE + ALA2

ADP – Activități de dezvoltare personală

Întâlnirea de dimineață: „Tu unde te tunzi?”


Rutină: „Părul de-l voi pieptăna, bine eu voi arăta!”
Tranziții:„Bat din palme”
„Pe hol noi acum plecăm /
Gustarea să o luăm /
Apoi la centre lucrăm /
Părul ca să-l aranjăm!”
„Hai pe centre să lucrăm
Părul să îl aranjăm!”

ALA1 – Activități liber alese


ȘTIINȚĂ – „ Șuvițe colorate” – experiment
MANIPULATIVE – „Instrumentele coafezei” – sortare și așezare paiete/mărgeluțe pe
contur
ARTĂ – „Obiecte fermecate pentru coafor confecționate”
ADE – Activități pe domenii experiențiale
DLC – Educarea limbajului – Conni la coafor – povestirea educatoarei (Anexa 1) (se va
desfășura în centrul Alfabetizare)
DOS – Activitate practică – Codițele lui Conni – împletire (se va desfășura în centrul
Joc de rol)
ALA2 – Activități liber alese
Caută indiciul – joc de atenție

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Dimensiunea dezvoltării:

1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate


Comportament vizat:
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații
problematice specific

CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE

Dimensiunile dezvoltării:

1. Curiozitate, interes și initiative în învățare


Comportament vizat:
1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.

3. Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizat:

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse

3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, musicale și practice, în


conversații și povestiri creative.

DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI


SCRIERII

Dimensiunea dezvoltării:

1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

SCOPUL: Familiarizarea copiilor cu meseria de frizer/coafeză și cunoașterea materialelor și


uneltelor folosite în desfășurarea acesteia, precum și deprinderi de lucru în cadrul activităților
practice.

OBIECTIVE:
 Să relateze în succesiunea întâmplărilor conținutul povestirii pe baza planului de
întrebări;
 Să aleagă imaginile adecvate în vederea completării piramidei, conform cerințelor;
 Să realizeze împletirea părului, respectând indicațiile educatoarei;
 Să execute deprinderi practice cu respectarea tehnicii de lucru învățate;
 Să grupeze paietele după criteriul culoare;
 Să observe modificările survenite în timpul experimentului;
 Să recunoască instrumentele de lucru ale coafezei din imagini.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, povestirea, explicația, expunerea, exercițiul,


demonstrația, brainstormingul, piramida, jurnalul grafic.

MIJLOACE DIDACTICE: Laptop, prezentare PowerPoint, flipchart, videoproiector, ecran de


proiecție, cutie luminoasă.
MATERIALE DIDACTICE: imagini cu instrumentele coafezei (uscător de păr, perie, oglindă,
foarfecă, ondulator, placă de păr, fixativ, gel de păr, bigudiuri, cască de păr, mașină de tuns, perie
rotativă, cordeluță, agrafe, cordeluță), cereale, paiete, mărgeluțe, extensii de păr, lingurițe de
unică folosință, boluri, pipete, albastru de metilen, fuxină, violet de gențiană, șervețele, mănuși
de unică folosință, cap manechin coafor, elastice de păr, agrafe, pensule, foarfeci, sticker cu
uscător de păr, perii din polistiren, bețișoare de urechi colorate, oglindă din carton, staniol,
pietricele colorate, pom-pom, paletă pentru lipici, lipici universal, oglindă, imagini din poveste
pentru piramidă, coală de flichart, marker, eșarfă.

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educața timpurie 2019;


 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
Curriculumul pentru educație timpurie – 2019;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani;
 Alina, Glava, Piramida cunoașterii, Editura Diamant, Pitești, 2014;
 Metode interactive de grup, ed.Arves, 2009.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu „Întâlnirea de dimineaţă” sub genericul „Tu unde te tunzi?”


Copiii sunt aşezaţi în semicerc, respectând distanțarea fizică, pentru a putea stabili un contact
vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament,
zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare – verbală
şi nonverbală.

De dimineață ne-am trezit,

La grădiniță am venit,

În semicerc să ne-așezăm,

Cu toții să ne salutăm!

Bună dimineața, copii!

Salutul se realizează printr-un joc, fiecare salutându-și colegul din stânga, spunând
„Bună dimineața, eu mă tund la un frizer!” în cazul în care este băiat sau „Bună dimineața, eu mă
tund la o coafeză!” dacă este fată.

După ce ne-am adunat


Și frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Oare cine n-a venit?

Prezența se realizează într-o manieră interactivă, fiecare lipindu-și poza pe ușă, înăuntrul
căsuței, iar pentru copiii absenți, educatoarea va cere ajutorul unui copil să lipească și pozele
acestora, pe acoperișul căsuței.
Calendarul naturii va fi realizat cu ajutorul copiilor. Educatoarea împreună cu cei mici
poartă o discuţie referitoare la anotimpul, ziua și luna în care ne aflăm.

- Ce zi este astăzi? Haideți să ne reamintim cu ajutorul poeziei:

De la unu-ncep s-adun,

Prima zi se cheamă luni.

Unu și cu unu-s frați,

Cea de-a doua zi e marți.

Trei broscuțe saltă-n cercuri,

Știți c-a treia zi e miercuri?

Patru greierași vioi

Cântă pân’ se face joi.

Cucu-nvaț-a număra,

Ziua a cincea-i vinerea.

Cocostârcu-n apă stă


Ziua a șasea-i sâmbătă

Iar furnica harnică

Gătește duminică.

Zilele le știți pe toate,

Dar să-mi spuneți câte-s?

ȘAPTE!

Ei bine, dragi copii, eu vă anunț că ieri a fost prima zi din săptămână și a fost o zi cu totul
și cu totul deosebită, întrucât chiar dacă ar fi trebuit să venim la grădiniță, am stat cu o zi în plus
acasă.

- Ce zi a fost ieri?

- Dacă ieri a fost ziua de luni, atunci azi ce zi este?

- Dar mâine ce zi va fi?

- În ce dată suntem astăzi?

- În ce lună ne aflăm?

- În ce an suntem?

- În ce anotimp suntem?

- Cum este vremea afară?

- Cum ne îmbrăcăm în anotimpul iarna?

- Ce putem face în anotimpul iarna?


- Cum e zăpada?

- Se simte cineva trist azi? Haideți să îi trimitem inimioare vesele să își transforme tristețea în
bucurie!
Acum vom face gimnastica de dimineață, iar apoi vom descoperi împreună
surprizele pregătite azi:
Mâinile le ridicăm
Pe cam noi le așezăm,
Iar apoi pe ochi, pe nas,
Pe urechi ne-a mai rămas.
Iute batem din picioare,
Palmele le lovim tare,
Umerii îi vom mișca,
Spatele-l vom îndrepta.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile mi le rotesc,
Morișca o-nvârtesc
Și la centre eu pornesc:
Unu, doi, unu doi,
Înainte și-napoi.
Brațele cu palme mici
Le cobori și le ridici.
Unu, doi, unu doi,
Ca o trestie le-ndoi.
Duci în sus și lași pe rând,
Brațele pân’ la pământ.
Unu, doi, unu, doi,
Ca o minge sari apoi.
Fiindcă ai cât ești de mic
Inimioară de voinic.
Stângul, dreptul, stângul, stop!
Ducem hora la mijloc!
O desfacem tot așa,
Batem talpa de podea.
Ușurel, ușurel,
Ne-nvârtim într-un inel.
Bat din palme,
Clap, clap, clap,
Din picioare,
Trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Pe scăunele revenim.
Educatoarea îi anunță pe copii că astăzi ne bucurăm de prezența unui invitat special –
online, pe care îl salutăm și îi urăm bun venit, totodată invitându-l să urmărească activitățile zilei
care au ca și temă „La salonul de înfrumusețare”, aceasta fiind noutatea zilei. Activitatea
continuă cu un scurt joc-exercițiu „La ce te gândești când spun coafor?” fiecare copil
răspunzând printr-un cuvânt sau expresie la această solicitare (brainstorming). Notez pe un
flipchart toate răspunsurile copiilor, după care trag o concluzie vizavi de tema propusă spre
discuție. – captarea atenției
Copii, astăzi veți avea ocazia de a fi niște frizeri/coafeze iscusiți/iscusite pentru o zi. Dacă
ascultați povestea cu mare atenție, răspundeți corect la intrebările adresate și indepliniți sarcinile
de joc de la fiecare centru, veți primi sticker care vă va oferi posibilitatea ca la sfârșitul zilei să
participați la jocul de atenție „Caută indiciul”.
Anunț copiii că le voi prezenta în cadrul activității de Educare a limbajului o poveste cu
titlul „Conni la coafor”. Această activitate se va desfășura cu întreg grupul de copii. Voi expune
povestea folosindu-mă de prezentarea Power Point.
Voi insista pe verbalizarea acțiunilor cu interpretarea textului, utilizând mimica, gestica și
tonul potrivit și le voi explica cuvintele necunoscute.
După finalul poveștii, pentru că au fost deosebit de atenți și s-au concentrat
excelent, copiii vor ieși în pauza de fruct prin tranziția „Pe hol noi acum plecăm / Gustarea să o
luăm / Apoi la centre lucrăm / Părul ca să-l aranjăm!” În timp ce copiii servesc gustarea,
împreună cu ajutorul de educatoare, voi aranja sala de grupă cu materialele corespunzătoare
pentru desfășurarea activităților pe centre.
Copiii vor reveni în sala de grupă și se vor îndrepta spre centre pe tranziția „Hai pe
centre să lucrăm, părul să îl aranjăm!”. Educatoarea va prezenta copiilor centrele care vor fi
deschise pentru activitate, se intuiesc împreună materiale, uneltele şi instrumentele de lucru şi se
dau explicaţiile necesare.
Fixarea și valorificarea conținutului educativ al povestirii se va realiza în centrul
Alfabetizare. Copiii redau conținutul acesteia pe baza planului de întrebări și a imaginilor, apoi
se revizuiește titlul și ideea principală a acesteia.
PLAN DE ÎNTREBĂRI
1. Cum se numește povestea pe care am ascultat-o noi azi?
2. Ceum era părul lui Conni după ce s-a trezit?
3. Ce spune mama că ar trebui să facă Conni pentru ca părul ei să fie mai ușor de
descâlcit?
4. Ce părere avea Conni cu privire la tuns?
5. Cine a venit în vizită la Conni?
6. De-a ce s-au jucat fetele?
7. Ce a hotărât Conni să facă cu părul Iuliei?
8. Dar Iulia? Cum i-a făcut părul lui Conni?
9. Cu ce a fixat Iulia bigudiurile (creioanele) în părul lui Conni?
10. Cum s-a sfârșit jocul fetelor? Ce hotărâre a luat mama?
11. A reușit mama să scoată guma din părul lui Conni?
12. A fost acum de acord să meargă la coafor?
13. Cum a tuns-o Nina pe Conni? I-a plăcut?
14. Ce schimbări a dorit mama lui Conni să-și facă la păr?
15. Care e diferența pe care o sesizează Conni cu privire la spălatul părului la coafor și
acasă?
16. Ce a primit în dar Conni?
17. Ce părere au colegii de grădiniță a lui Conni despre noua ei frizură?
18. Ce face Conni cu părul păpușilor ei?
19. Cui i-a mai făcut Conni părul?
20. I-a crescut lui Conni părul înapoi?
21. Ce învățăm noi din această poveste?
Voi folosi metoda Piramida pentru consolidarea poveștii. Le voi prezenta piramida în
format 3D și le voi propune să răspundă la întrebările adresate de educatoare și să așeze
imaginile pe pătratele piramidei. Care este titlul poveștii pe care am ascultat-o? (primul pătrat)
Cum s-au jucat fetele de-a coaforul? (următoarele două pătrate – Copiii vor pune o imagine cu
Conni, care i-a făcut șuvițe Iuliei, iar a doua imagine cu Iulia, care i-a pus părul lui Conni pe
„bigudiuri”). Pentru ce a mers Conni și mămica ei la coafor? (ultimele trei pătrate – o imagine cu
Conni, în timp ce Nina o tunde, o imagine cu Conni după ce are părul aranjat și o imagine cu
mămica ei, în timp ce Nina îi face șuvițele).
Pentru că acum părul lui Conni e din nou lung și acum poate să îl prindă în codițe, ea își
dorește ca azi codițele ei să fie diferite, și anume împletite. Azi ne vom aminti în centrul Joc de
rol și noi cum împletim codițe, drept urmare v-am pregătit 5 manechine pe care puteți exersa
împletitul. Pentru a veni în ajutorul copiilor, voi prinde pe părul manechinului 3 fire de ață
colorată, pentru ca acestora să le fie mai ușor. Vom împărți părul manechinului în 3 părți egale,
fiecare parte fiind necesar să conțină un fir de ață, după cum urmează: partea stângă – ața de
culoare roșie, partea de pe mijloc – ață de culoare portocalie, iar partea dreaptă – ață de culoare
verde. După ce am împărțit părul în cele trei părți și le-am separate pe culori (în funcție de ață),
vom duce partea stângă (cea cu firul roșu) ca să fie la mijloc. Mai apoi, vom duce partea dreaptă
(cea cu firul verde) ca să fie la mijloc, vom continua mai apoi cu firul portocaliu ca să ajungă din
nou la mijloc și tot așa, până vom finaliza codița (roșu la mijoc, mai apoi verde, iar apoi
portocaliu, roșu – verde - portocaliu) . Când vom ajunge în partea de jos a codiței, o vom prinde
cu un elastic de păr, dar vom avea mare grijă cum o ținem în mână pentru a nu se desface când o
prindem.
La centrul Manipulative – „Instrumentele coafezei” – cu paiete/mărgeluțe/cereale”.
Preșcolarii vor sorta prima oară paietele, mărgeluțele și cerealele în boluri diferite. Mai apoi,
copiii descoperă cutia luminoasă în care vor găsi o imagine cu un uscător de păr, o perie de păr și
o foarfecă, pe care le vor contura cu ajutorul paietelor, mărgeluțelor și a cerealelor.
La centrul Știință – „Șuvițe colorate”. Copiii vor realiza un experiment cu
albastru de metilen/fuxină/violet de gențiană. Aceștia vor primi extensii de păr pe care le vor
vopsi cu culoarea preferată.
Într-un bol cu apă vor pune câteva picături de albastru de metilen/fuxină/violet de
gențiană, iar mai apoi vor amesteca cu ajutorul unei lingurițe. Mai apoi, aceștia vor introduce
șuvița în bol, unde o vor tine pentru câteva minute. Mai apoi o vor șterge cu ajutorul unui
șervețel și vor vedea rezultatul.
La centrul Artă – copiii vor realiza o oglindă. Pe o bucată de carton, copiii vor
decupa după contur staniolul și îl vor lipi, astfel obținând oglinda, pe care mai apoi o vor decora
lipind pietricele colorate, perluțe sau pom-pom.
O a doua opțiune la acest centru este aceea de a realiza peria de păr. Copiii
vor împunge în bucata de polistiren bețișoare de urechi colorate, acelea reprezentând dinții
periei. Opţiunea la centre este liberă potrivit intereselor copiilor, fiind
condiționată de numărul de scaune la centrul respectiv.
Educatoarea supraveghează toate centrele insistând asupra realizării obiectivelor propuse,
oferă sprijin, încurajează activitatea individuală şi de grup. După finalizarea sarcinilor de lucru
de la centre, copiii vor primi câte un sticker, acesta oferindu-le posibilitatea de a participa la
jocul de atenție – „Caută indiciul”.
Asigurarea retenției și a transferului o voi desfășura lucrând cu întreaga grupă de copii
prin metoda Jurnalul grafic, în cadrul căruia voi adresa următoarea întrebare: „Ce alte
instrumente de lucru folosește coafeza?”, la care copiii vor avea sarcina de a descoperi și numi
imagini corespunzătoare instrumentelor de lucru ale coafezei. Fiecare imagine selectată de copil
va fi așezată într-un cadran pe cutia luminoasă, iar dacă răspunsul este corect, atunci cutia
luminoasă va emite un semnal luminos.

După finalizarea jocului pentru asigurarea retenției și a transferului, copiii sunt invitați să
observe toate produsele activităţii. Se va face evaluarea zilei prin aprecieri asupra modului de
desfăşurare a zilei, al felului în care au realizat lucrările, asupra modului cum s-au comportat pe
parcursul întregii activităţi.

Pentru că toţi copiii au dat dovadă de hărnicie şi pricepere, la încheierea activităților


participăm la jocul de atenție ,,Caută indiciul!”.
Un copil este legat la ochi cu o eșarfă. Copiii stau la locurile lor în timp ce unul
dintre ei, care va fi numit de educatoare, ascunde un uscător de păr de jucărie. La comanda
educatoarei, copilul legat la ochi, îsi desface eșarfa si pornește în căutarea jucăriei ascunse. Când
se apropie de jucărie, ceilalți colegi împreună cu cel care a ascuns jucăria vor spune: „cald”, când
e foarte aproape strigă: „frige”, iar dacă se depărtează îl previn prin cuvântul: „rece”. Jocul se
desfăsoară prin îndrumarea copilului cu ajutorul acestor trei cuvinte, până găseste jucăria. Jocul
se reia prin schimbarea copilului care caută jucăria ascunsă.
ANEXA 1
CONNI LA COAFOR

Poveste de Liane Schneider

Ilustrații de Annette Steinhauer

- Au, mă doare! – strigă Conni în timp ce mama o piaptănă. Părul îi este vâlvoi, deoarece
tocmai s-a sculat din pat.
- Ar trebui să-l tundem – este de părere mama. Atunci se va putea pieptăna mai ușor.
Mâine mama are programare la coafor. Conni poate merge cu ea. Dar Conni dă repede
dezaprobator din cap. Nu, cu siguranță, nu-și tunde părul. Deși pieptănatul doare uneori foarte
tare!

După amiază Iulia vine în vizită. Conni se uită la părul Iuliei. Este tuns scurt. Cu
siguranță, Iulia a fost deseori la coafor.

Tunsul părului doare? – o întreabă Conni.

- Deloc – îi răspunde Iulia. Și, ca dovadă, își taie câteva vârfuri din păr cu foarfeca de
jucărie a lui Conni. Apoi îi taie și lui Conni câteva vârfuri de păr. Într-adevăr, nu doare. Conni
are o idee, ce-ar fi dacă s-ar juca acum de-a coaforul?
La început Conni va fi coafeza. Leagă în jurul Iuliei un prosop mare baie. Pentru că părul
Iuliei este atât de scurt, pieptănatul și periatul nu sunt prea amuzante. De aceea, Conni vrea să-i
vopsească părul. Cu o pensulă, aplică pe vârfurile firelor de păr mai multe culori din cutia ei cu
acuarele. Din păcate, nu-i reușește prea bine.
Acum i-a venit Iuliei rândul să fie coafeză. Are o idee grozavă: îi va face lui Conni bucle. Iulia
știe cum se fac. Trebuie doar să rotești părul pe bigudiuri și vei obține bucle frumoase. Dar
Conni nu are bigudiuri. Astfel că Iulia îi înfășoarăă părul pe creioane colorate și le fixează cu
cleme de păr. Totuși, câteva șuvițe nu vor să stea. În cele din urmă, Iulia trebuie să se ajute de
guma ei de mestecat ca să fixeze părul lui Conni.
Mama intră în camera copiilor. Conni îi spune că se joacă de-a coaforul.
- Ei, atunci chiar e nevoie să vă spăl părul! – spune mama. Sper să iasă culoarea!
Deasupra vanei, mama spală întâi părul Iuliei. Apoi scoate „bigudiurile” lui Conni. Doar
guma de mestecat nu se lasă desprinsă. Oare iese la spălat? Conni și Iulia își fac frizuri amuzante
cu spumă. Nu se mai pot opri din râs. A venit vremea ca Iulia să meargă acasă. Mama clătește
spuma și usucă părul Iuliei cu foenul.
Dar guma de mestecat nu s-a desprins din părul lui Conni. Mama încearcă să o scoată cu
ajutorul pieptenului. Dar nici așa nu iese.
- Doar foarfeca mai ajută – spune mama și taie porțiunea de păr în care se află guma de
mestecat. Conni se uită în oglindă. Acum chiar arată ca o găină jumulită! Dar mama îi spune că
mâine o va lua cu ea la coafor. Coafeza îi tunde părul mult mai bine decât mama. Acum Conni
nu se mai împotrivește.
Inima lui Conni bate cu putere când ajunge la coafor. Înăuntru e cald și miroase a
șampon. Nina, coafeza, le salută prietenos pe Conni și pe mama. Conni se cațără pe scaunul de
coafor pentru copii. Acesta se poate roti și ridica. Astfel Nina nu trebuie să se aplece pentru a
ajunge la părul lui Conni.
Conni primește o pelerină. Astfel nu-i cade părul tuns în gulerul pulovărului, care ar
gâdila-o dacă ar ajunge acolo. Conni ar prefera ca Nina să nu-i pieptene părul. Cu siguranță o va
durea mai tare decât atunci când o piaptănă mama. Nina se uită mai întâi la părul lui Conni. Apoi
o piaptănă cu atenție. Între timp o lasă pe Conni să-i povestească ce s-a întâmplat.
Nina o asigură pe Conni că-i va face o tunsoare nouă drăguță. Apoi, ia foarfeca.
În timpul tunsului, Conni își ține ochii strâns închiși. Părul tăiat o gâdilă pe față.
Speră ca Nina să nu dea greș! Conni deschide puțin ochii. Nina tunde acum mai scurt părul care
i-a fost mereu prins cu fundă. Conni închide repede ochii la loc.
În sfârșit Nina a terminat. Conni se privește în oglindă. Arată diferit. Conni nu știe
dacă-i place. Parcă lipsește ceva de acolo unde îi era funda mai devreme. Nina are o idee. Ea îi
pune lui Conni în păr o agrafă cu o mică fundă. Acum lui Conni îi place chiar foarte mult noua ei
frizură. În plus, părul lung nu-i mai intră în ochi.
- Își stă grozav! – constată mama. Acum e rândul ei. Mama vrea să-și facă șuvițe blonde.
Nina aplică vopseaua și înfășoară șuvițele de păr în folie de aluminiu. Astfel nu se vopsește tot
părul. Curând mama are folie argintie peste tot prin păr.
- Arăți ca un extraterestru! – chicotește Conni. Este foarte curioasă să vadă ce urmează.
Dar acum vopseaua trebuie mai întâi să acționeze. Nina setează alarma peste fix o oră.
Conni se așază pe scaunul liber de lângă mama. De aici îi poate vedea bine pe toți
clienții. Alături, un frizer tunde părul din spate al unui bărbat. Aparatul de tuns arată aproape ca
cel al tatălui ei. Dar tata îl folosește de al lui doar pentru barbă.
Și un băiețel a venit a tuns. El plânge și nu vrea să stea liniștit. Tunsul părului chiar nu
doare deloc.
În cele din urmă sună alarma mamei. Nina scoate folia din părul mamei și i-l spală.
Chiuveta se află în spatele capului mamei și are o formă specială. Astfel, spălatul părului merge
mult mai ușor decât acasă. Conni povestește că acasă, la spălatul părului trebuie să-și aplece
capul în față. Și astfel îi ajunge deseori spumă în ochi. Uneori o ustură.
La final, părul mamei mai este tuns și uscat cu foenul. La casă, Nina îi dăruiește
lui Conni o sticluță cu șampon pentru copii.
- De la acesta sigur nu te vor mai ustura ochii – îi garantează Nina.
Mama o duce pe Conni la grădiniță. Conni este puțin neliniștită. Poate că ceilalți
copii vor râde de frizura ei. Dar toți o găsesc foarte drăguță. Conni le povestește în detaliu
experiența de la coafor.
Emil spune că lui obișnuia să-i tundă părul unchiul său. Și el este frizer.
Xenia se gândește dacă o coafeză ar putea să-i facă și ei buclele ca ale Iolandei.
Iolanda a avut cândva chiar și o coafură cu flori adevărate. Asta s-a întâmplat la
nunta mătușii ei, când ea a fost fetița cu florile. Și Conni dorește să fie fetiță cu flori la o nuntă!
După-amiaza, păpușile și ursulețul lui Conni trebuie să meargă la coafor.
Mai întâi Conni piaptănă pe toată lumea. Dar Lili are părul foarte încâlcit.
- Doar foarfeca mai ajută – spune Conni și îi tunde păpușii părul la fel de scurt ca al ei.
Celorlalte păpuși le face multe codițe.
Când tata intră în cameră, Conni îl anunță că i-a venit și lui rândul. Îi face o frizură
amuzantă, cu multe agrafe de păr și panglici. Și motanul Miau primește o fundă frumoasă.
După o vreme, părul lui Conni este iar destul de lung pentru a fi legat cu o fundă
adevărată. Dar Conni dorește acum să meargă mai des la coafor. E amuzant și să-i privească pe
ceilalți. Și părul oricum crește la loc. Excepție face părul păpușii Lili – din păcate.

S-ar putea să vă placă și