Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

INSPECȚIE CURENTĂ 2
GRAD DIDACTIC 1

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Grădinița PP Bocșa


PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Muntean Andreea
DATA: 30.03.2021
TEMA INTEGRATOARE: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Verde crud de primăvară
TEMA ZILEI: Surprizele Zânei Primvăvara
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată : ADP+ALA1+ADE(DȘ+DEC+DOS)+ALA2
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare, formare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal
DURATA: 1 Zi
GRUPA: mare

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII

I. Activitate de dezvoltare personală (ADP):


Rutina : Primirea copiilor ( deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: ,, Bună dimineața, grupa fluturașilor!”
Rutine : ,,Sunt harnic și adun toate jucăriile!” „Sunt copil politicos la masă!”
Tranziție: ,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Către centre noi pornim!”

II. Jocuri și activități liber alese (ALA I):


Joc de masă: ,,Castelul Zânei Primăvara” (puzzle 3D)
Ştiinţă: ,,Găsește drumul Zânei la castel” (fişă de lucru)

III. Activități pe domenii experențiale (ADE):


Domeniul Științe (activitate matematică) : ,,Predare numărul și cifra 8” (exercițiu cu material individual)
Domeniul Estetic și creativ: ,,Copacii înfloriți” (pictură pe folie alimentară)
Domeniul Om și Societate: „Covor de primăvară” (activitate practică)

IV Jocuri și activități liber alese (ALA2)


Joc de mișcare: „Dansul Zânei Primăvara”
Joc liniștitor: „Fluturașii se relaxează pe fiecare floare”

Dimensiuni ale dezvoltării


1. Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de exerciții și situații-problemă;
2. Activarea și manifestarea potențialului de a opera și de a deduce logic relația dintre cifră și număr;
3. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
4. Activare și manifestare a potențialului creativ;

Comportamente:
1.1 Efectuarea operațiilor de seriere, grupare, clasificare a obiectelor;
1.2 Rezolvarea de situații-problemă pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;
2.1 Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență;
2.2 Integrarea ajutorului primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
2.3 Familizarizarea cu conceptul de număr și numerația.
3.1 Solicitarea ajutorului pentru finalziarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
4.1 Demonstrează creativitate în activitățile artistico-plastice și practice.

SCOPUL
 formarea și consolidarea unor cunoștințe, priceperi și deprinderi, utilizând elemente specifice anotimpului primăvara și
aplicarea cunoștințelor în diferite contexte de lucru
 consolidarea unor deprinderi practic aplicative – decupare, lipire
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1: să numere crescător și descrescător în limitele 1-7;
O2: să raporteze numărul la cantitate, cifra la număr şi invers;
O3: să formeze mulțimea cu 8 elemente, prin raportarea cantității la cifră;
O4: să utilizeze corect numeralul cardinal;
O5: să rezolve itemii fișei de lucru individual.
O6: să numească materialele necesare realizării lucrării;
O7: să mânuiască în mod corect materialul didactic necesar realizării lucrării;
O8: să aplice corect culoarea pe suprafața foliei alimentare cu ajutorul pensulei;
O9: să evalueze lucrarea sa şi lucrările colegilor ţinând cont de aspectul estetic şi gradul de finalitate;
O10: să numească materialele necesare realizării lucrării;
O11: să mânuiască în mod corect materialul didactic necesar realizării lucrării;
O12: să aplice corect lipici pe suprafața elementelor;
O13: să decupeze frunze, respectând conturul.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exerciţiul.
Mijloace de învățământ: flanelograf improvizat, jetoane diverse, flori hârtie cartonată, jetoane cu cifre de la 1 la 8, panouri polistiren,
coșulețe individuale, coș nuiele, zâna primăvară improvizată, stimulente (jeleuri), acuarele, lipici, pensulă, folie alimentară.

EVALUAREA ACTIVITATII –Finalitatea zilei :


Aprecieri verbale, individuale si colective;
Recompense – jeleuri;
Fotografii din timpul activității;

Forme de organizare: individual, frontal

DURATA: 1 ZI
Bibliografie:
 Ştefania Antonovici, Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese, Editura Aramis, 2008
 Smaranda Maria Cioflică, Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă. Momentele întâlnirii de dimineaţă şi sugestii de jocuri,
Editura Tehno-Art, 2016
 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed Publishers, 2009
 Daniela Jeder, Elemente de didactică aplicată în învăţământul preşcolar. Metode didactice- repere şi exemplificări, Editura
Publishing House
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Editura Diamant
 Curriculum pentru grădiniță, 2019

SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață, când fiecare copil își salută colegul prin tehnica comunicării rotative. Toți
suntem așezați în semicerc,iar salutul pornește de la educatoare și continuat de fiecare preșcolar care salută colegul său din dreapta.
Completăm prezența la catalogul grupei, unde fiecare preșcolar prezent își așază o floare în dreptul numelui său. Continuăm cu
calendarul naturii, unde citim împreună data, ziua, luna, anotimpul și vremea de astăzi. Ne apropiem de Știrea zilei, momentul mult
așteptat de preșcolari. Astăzi noutatea/știrea va fi o scurtă întâmplare pe care educatoarea le-o prezintă și anume găsirea unui coș mare
și plin cu surprize, pe care Zâna Primăvara l-a lăsat la Centrul tematic. Le este prezentat coșul, în care se află plicuri de la Zână, pe
care suntem nerăbdători să le desfacem. Aflăm dintr-un bilețel că Zâna Primăvara a scris o scurtă scrisorică, adresată grupei
fluturașilor, prin care le transmite acestora că îi felicită pentru hărnicie și istețime, și azi are nevoie de ajutorul lor la matematică,
educație plastică și activitate practică, pentru învățarea numărului 8 și le-a pregătit cerințe istețe, pentru preșcolari isteți.
ALA1 se derulează la centrele Artă și Stiință, la alegere, fiecare lucrând la centrul dorit. La centrul Artă, preșcolarii pregătesc
castelul Zânei Primăvara, asamblând puzzle-ul 3D. La centrul Știință o ajută pe Zâna Iarnă să ajungă la castelul său, prin rezolvarea
unui labirint. Tranziția dintre centre se realizează prin versuri improvizate de educatoare, pornind de la „bat din palme, clap, clap,
clap...”
Rutine: Micul dejun
Pentru respectarea normelor de pandemie, preșcolarii vor ieși la masă pe urmele pașilor roz și vor reveniîn sala de grupăpe
urmele pașilor galbeni.
Grupa Fluturașilor mănâncă tot din farfurie, ordonat și civilizat!
După micul dejun, copiii, sub îndrumarea educatoarei se întorc la sectorul destinat Matematicii, intrând în sala de grupă pe
urma pașilor de culoare galbenă. Aici, deja captați cu momentul Știrea zilei, deschidem plicul cu cifra 1, pe care scrie Matematică. În
continuare derulăm activitatea Matematică, educatoarea citind primele cerințe surpriză, cu exerciții matematice, menite să aducă în
atenția lor numărul și cifra 8, despre care azi vor învăța. Activitatea se derulează prin activarea tuturor preșcolarilor, pentru a ajuta-o
pe Zână, care, după atâta timp petrecut la castel, s-a îmotmolit la cifra 8.
Tranziție: „Bat din palme, clap, clap, clap...”-cântec inventat de educatoare
In pași de dans, zboară fluturașii grupei mari până la baie, pentru o scurtă pauză, care-i va pregăti pentru următoarea activitate, pictură.
Educatoarea îndrumă copiii spre sectorul Pictură, unde vor descoperi mesele înfoliate cu folie alimentară, pahare cu apă, pensule,
acuarele, șervețele uscate și umede. Din plicul cu cifra 2, pe spatele căruia scrie Pictură, aflăm că zânei îi plac foarte mult copacii
înfloriți și tare mult își dorește pictura pe folie alimentară, cu copăcei care să aibă câte 8 flori pe crenguțe. Fiecare preșcolar va picta
câte 3 copăcei cu câte 8 flori pe crenguțe. Pictura se va derula pe fond muzical. După ce am evaluat lucrările tuturor, ne pregătm
pentru ADE3. Respectăm tranziția și pauza binemeritată, apoi ne întoarcem la ultima activitate experiențială, despre care aflăm din
plicul cu cifra 3, pe care scrie Activitate practică. Zâna iubește foarte mult florile, de aceea ne roagă să-i facem un covor de 8 flori, pe
care să le decupăm și să le lipim așa de frumos cum doar noi știm. După ce copiii au fost îndrumați la măsuțe, unde au descoperit și
intuit materialele cu care vor lucra (foarfecă, lipici, flori, frunze, foi colorate) fiecare preșcolar, sub îndrumarea educatoarei, va derula
activitatea practică. După evaluarea lucrărilor tuturor, ne pregătim pentru ALA2. Tranziție: „bat din palme, clap, clap, clap...”,
„zburați fluturașilor, zburați până la baie și înapoi...”
La ALA2 derulăm un joc de mișcare, dansând împreună cu zâna Primăvară, care a sosit între timp la noi și ne-a adus jeleuri.
După un superb dans, fluturașii se relaxează pe fiecare floare, unde își are scris prenumele, deoarece ne pregătim pentru masa de
prânz.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII FORMA DE EVALUARE


ACTIVITĂȚ DIDACTICE ORGANIZARE
II Metode și Mijloace de
procedee învățământ

Moment Asigurarea unui climat optim desfăşurării activităţii:


organizatoric - aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic necesar;
- aranjarea mobilierului pentru fiecare domeniu
experiențial Conversați
Întâlnirea de dimineață: Salutul: Bună dimineața a
fluturaș (numele copilului)
Prezența
Calendarul naturii

Captarea Introduși deja in activitatea de azi, prin știrea zilei, Zâna Observarea
atenției voi face captarea atenției în momentul descoperirii Primăvară comportament
coșului surpriză. Conversați Coș cu u
Vom găsi în coș Surprizele Zânei, în plicuri colorate a surprize lui
și parfumate, pe spatele cărora scrie ceva, iar Plic preșcolarilor
preșcolarul M mă ajută să citesc Matematică, Bilet
Pictură, Educație plastică.
Anunțarea Aflăm dintr-un bilețel că Zâna Primăvara a scris o Conversați Individual Observarea
temei și a scurtă scrisorică, adresată grupei fluturașilor, prin a Frontal comportament
obiectivelor care le transmite acestora că îi felicită pentru Explicația u
hărnicie și istețime, și azi are nevoie de ajutorul lor lui
la matematică, educație plastică și activitate practică, preșcolarilor
pentru învățarea numărului 8 și le-a pregătit cerințe
istețe, pentru preșcolari isteți..
Desfășurarea Voi purta o scurtă conversație cu copiii, despre Observarea
activității materialele pe care le au pe măsuțe, prin întrebări Exercițiul Coșulețe Frontal comportament
ajutătoare. Pentru că sunteți de acord s-o ajutăm pe Jetoane Individual u
Zâna Primăvară pentru învățarea număratului până Flanelograf lui
la 8, va trebui să dovediți că știți deja să numărați improvizat preșcolarilor
până la 7. Cifra 8
Pentru fixarea cunoștințelor, îi rog să caute în Explicația
coșulețele de pe masă, cifra 8, apoi să-i așeze lângă
ea, tot atâtea elemente (în șir), pe care le au în Fișă de
castronele (frunze, flori) verbalizând permanent Conversați lucru Evaluare
acțiunile. Voi trece pe la masa fiecăruia, pentru a a stimulativă
corecta eventualele greșeli și vom număra cu voce
tare elementele din fiecare mulțime (8).
La final rezolvăm o fișă de lucru, individual.
Obținerea Tranziție: „Bat din palme clap, clap, clap Observarea
performanței Din picioare trap, trap, trap Conversați comportament
Ne-nvârtim, ne răsucim a u
Către centre noi pornim!” lui
La sectorul amenajat pentru Pictură, preșcolarii sub preșcolarilor
îndrumarea educatoarei, vor derula activitatea ADE2 Acuarele
despre care zâna a scris în plicul 2, pe spatele căruia Pensule Individual
scrie Pictură. După intuirea materialelor cu care vor Explicația Pahar
lucra (acuarele, pensule, pahar cu apă, șervețele Șervețele
uscate și umede), fiecare preșcolar pictează copăcei
cu câte 8 flori pe crenguțe, utilizând culorile
potrivite. Evaluare
După ce am evaluat lucrările tuturor, ne pregătm stimulativă
pentru ADE3. Respectăm tranziția și pauza
binemeritată, apoi ne întoarcem la ultima activitate Exercițiul
experiențială, despre care aflăm din plicul cu cifra 3,
pe care scrie Activitate practică. Zâna iubește foarte Foarfecă
mult florile, de aceea ne roagă să realizăm un covor Foi colorate Individual
de 8 flori, pe care să le decupăm și să le lipim așa de Coșulețe
frumos cum doar noi știm. După ce copiii au fost
îndrumați la măsuțe, unde au descoperit și intuit
materialele cu care vor lucra (foarfecă, lipici, flori, Aprecieri
frunze, foi colorate) fiecare preșcolar, sub globale
îndrumarea educatoarei, va derula activitatea
practică. După evaluarea lucrărilor tuturor, ne
pregătim pentru ALA2. Tranziție: „bat din palme,
clap, clap, clap...”, „zburați fluturașilor, zburați până
la baie și înapoi...”

Asigurarea După finalizarea tuturor sarcinilor, se realizează


retenției și a turul galeriei, pentru a se prezenta lucrările în fața Conversați Frontal Aprecieri
transferului colegilor. Copiii vor aprecia lucrările lor și pe cele a globale
ale colegilor, adăugând acolo unde este cazul.
Educatoarea face apreciei asupra activității derulate.
Evaluarea Se va purta o scurtă discuție despre modul cum au Aprecieri
activității lucrat, cât de activi au fost și vom întreba zâna dacă Conversați Frontal globale
e mulțumită de copăceii pictați, decovorul de frunze a
obținut prin lipire, de modul cum s-a lucrat astăzi cu
numărul și cifra 8, dacă activitatea grupei
fluturașilor a ajutat-o să nu mai fie împotmolită la
cifra 8.

Încheierea Vor primi stimulente sub formă de ștampiluțe pe Ștampile Aprecieri


activității mânuțe hărnicuțe. globale

S-ar putea să vă placă și