Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

,,GHETUȚA LUI MOȘ NICOLAE’’


Proiect de activitate
Data: 09.12.2022
Nivel de vârstă / grupă : nivel I / grupa mijlocie
Tema anuală de studiu : ,,Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?’’
Tema proiectului tematic: ,,Magia sărbătorilor de iarna’’
Subtema: ,,Ghetute lucioase de Moș Nicolae vizitate’’
Tema zilei : ,, Ghetuța lui Moș Nicolae”
Tipul activităti : Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.
Forma de realizare : Activitate integrată
Durată: 1 zi
Scopul activităţii :Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor matematice cu privire la conceptul de numar si numeratie, precum și exersarea unor deprinderi
practice și de muncă independentă prin aplicarea lor în contexte variate, stimulând imaginația creatoare.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Activarea si manifestarea potențialului creativ.
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor(persistența în activități)
Competențe vizate:
Demonstreaza familiarizarea cu conceptul de numar si cu numeratia
Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
Manifestă creativitate în diverse activități.
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
Integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Cognitive:
- Să verbalizeze acțiunile întreprinse și constatările efectuate, utilizând un limbaj adecvat;
-Să raporteze cifra la numarul de elemente al unei multimi
-Să denumeasca corect materialele si instrumentele de lucru folosite pentru realizarea temei;
Afective:
- Să participe activ, în spiritul regulilor jocului aducând contribuție la reușita echipei.
- Să coopereze în realizarea sarcinilor.
-Să analizeze prin comparare lucrările proprii și ale celorlalți,făcând aprecieri asupra lor.
Psihomotorii:
- Să respecte regulile de joc, acționând în consecință;
-Să aplice corect materialele primite pe suprafață plană,într-un spațiu dat - cizmulița;

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


I.Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
Întâlnirea de dimineață :„Ce ne-a adus Moș Nicolae în ghețute ?’’- Salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei.
Rutine: ,,Suntem harnici! ” - exersarea unor deprinderi de ordine.
,,Sunt copil politicos!” - deprinderea de a mulțumi
,,Gustarea!” - exersarea unor deprinderi de autoservire.
Tranziţii: T1:„Moșu-i tare supărat/Jucăriile nu le-a terminat/Cadourile nu le-a împachetat/Spiridușii au aflat/La centre ei au plecat/Și pe Moș l-au ajutat”-înainte la
centrele de interes
T2: „Moșu s-a mai liniștit/Însă nu e fericit/ Haideți să îl înveselim/o surpriză să îi pregătim”-între ALA 1 și ADE
T3: „Casuta” – joc cu text si cant si miscare între DȘ și DOS
T4:„Spiriduși, spiriduși/Harnici, jucăuși/Spuneți cu glas tare/ Cum l-am ajutat pe Moșul oare?”
T5: „Noi facem mișcare/Mergem pe cărare/Ghetuța o căutăm/Și ne bucurăm”– înainte de ALA2
II.Activităţi liber alese (ALA 1) – centre de interes
Artă: ,,Ghetuța’’- desen
Biblioteca: ,,Cizmulita lui Moș Nicolae’’-semne grafice
Joc de masa: ,,Puzzle- Moș Nicolae’’
III.Activităţi pe domenii experenţiale (ADE)
DȘ( activitate matematică): ,,Daruri in ghetute’’- joc didactic
DOS(activitate practică): ,,Ghetuța’’ –lipire
IV.Activități liber alese/ ALA II
,,Cursa spiriduşilor darnici”- joc distractiv

Strategii didactice:
a) Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea.
b) Metode şi mijloace: Expunerea, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observarea, problematizarea, instructajul verbal.
c) Resurse materiale:Ghetuta lui Moș Nicolae,jetoane cu daruri,hartie colorata,vata,lipici
d) Forme de organizare: frontal, individual,pe grupuri;
e) Locul de desfășurare: sala de grupa
f) Resurse temporale: 1 zi
Modalităţi de evaluare:
-continuă ( prin observarea comportamentului, analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor);
-finală ( apreciere verbală asupra întregii activităţi desfăşurate).
Bibliografie:
1. *** Curriculum pentru pentru educație timpurie 2019;
2. Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumpentru educația timpurie,2019;
3. Silvia Breben,Elena Goncea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Editura Arves, 2007;
4. Vrânceanu Maria(coord), Terzi Daniela, Terchină T., Cojocaru Viorica, Zotea Natalia“1001 idei pentru o educație timpurie de calitate”, Ediția I, Editura
Prodidactica, Chișinău, 2010.
5. Revista învăţământului preşcolar şi primar 1 – 2 /2015, Editura Arlequin, Bucureşti.
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă- „Bună dimineața, dragi spiriduși!”, în care copiii au posibilitatea de a-și împărtăși opiniile și starea de
spirit.
Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei cu o formulă specifică: „ - Bună dimineața,spiridușilor”.
Prezența: după recitarea versurilor:
,,După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare a venit?”
Educatoarea va identifica împreună cu preșcolarii copiii prezenți in sala de grupă .
Calendarul naturii:
,,Calendarul e-ncântat
Că va fi iar completat
Cu zăpadă, vânt sau ploaie
Dacă soarele n-apare!”
În cadrul acestui moment preșcolarii sprijiniți de cadrul didactic vor stabili anotimpul în care se află, aspecte specifice ale acestuia, schimbările meteo,
precum și îmbrăcămintea potrivită pentru această perioadă, fiind ajutați permanent de întrebările acesteia: „În ce anotimp suntem?”, ,,Cum este astăzi vremea
afară?”, „Cum trebuie să ne îmbrăcăm când este frig afară?”. Pentru completarea calendarului naturii din sala de grupă, educatoarea va solicita fiecărui preșcolar să
spună ce jeton consideră că este potrivit(soare/nor/norișor cu picături de ploaie, ninsoare etc -pentru starea vremii, geacă/ pantalon/ghetuțe/ căciuliță pentru
îmbrăcămintea.
Activitatea de grup: preșcolarii sunt invitați să participe la jocul cu text și cânt ,,Bat
din palme”. Educatoarea va cânta și va executa cu preșcolarii mișcările sugerate de cântecel și se va asigura permanent că toți preșcolarii participă la activitate.
Momentul de mișcare este marcat prin cântecelul :„Pune mânuța aici” și vom executa câteva exerciții de încălzire.
Noutatea zilei: Copiii sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au învăţat, ce le place să facă.
Copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei(vor continua discuţiile despre tradiţii şi obiceiuri de iarnă, în special despre Moș Nicolae, discuţii
purtate de la începutul săptămânii).Copiii sunt invitaţi să observe imaginile expuse la centrul tematic unde, pe lângă imagini vor mai descoperi o cutie mare şi un
plic. Se deschide plicul şi se citeşte scrisoarea.
,,Dragi copii,
Eu sunt Moș Nicolae, am fost mai devreme la grădiniţa voastră dar voi, copii, nu eraţi ajunşi la grădiniţă. Am văzut ce frumos aţi împodobit grădiniţa şi
sala voastră de clasă special pentru venirea mea! Am vrut să mă joc şi eu astăzi cu voi dar, fiindcă nu v-am găsit, v-am lăsat o cutie cu multe surprize şi vă rog
pe voi să vă jucaţi cu ele. Am aflat că aţi învăţat multe lucruri interesante despre obiceiurile şi tradiţiile de iarnă, iar astăzi ghetuța mea vrea să fie vedeta zilei!
Pentru început v-am pregătit la centrul ‘’ Artă’’ o ghetuță pe care voi trebuie sa o colorati cat mai frumos, la centrul ,,Biblioteca’’ vă rog să decorati o
cizmulita așa ca a mea, iar la centrul ,, Joc de masa’’ veţi incerca sa rezolvati puzzle. Veţi mai găsi în cutie multe alte surprize pe care le veţi descoperi pe rând
cu ajutorul doamnei voastre educatoare.’’
Se poartă o scurtă discuţie despre tradiţiile şi obiceiurile de Moș Nicolae.
Tranziția 1: înainte de centrele de interes:„Moșu-i tare supărată/Jucăriile nu le-a terminat/Cadourile nu le-a împachetat/Spiridușii au aflat/La centre ei au
plecat/Și pe Moș au ajutat”-
Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să lucreze. În timpul activităţii pe centre de interes se va supraveghea activitatea desfăşurată
în fiecare centru dându-le explicaţiile necesare copiilor. Aceştia trec, pe rând, prin toate centrele .
Tranziţia 2 către domeniile experienţiale: „Moșu s-a mai liniștit/Însă nu e fericit/ Haideți să îl înveselim/o surpriză să îi pregătim’’
Atenţia copiilor se îndreaptă înspre următoarele activităţi DȘ + DOS
La aceste activități, captarea atenţiei se realizează prin citirea de către educatoare a unei scrisori pe care au găsit-o în sala de grupă. Acestă scrisoare este
expediată de Moș Nicolae care vrea să le facă suprize copiilor pe parcursul zilei cât și un nou prieten(un spiriduș).
Prima activitate la domeniul Știință ,activitate matematică este un joc didactic unde copiii se vor transforma în spiridușii lui Moș Nicolae și vor trebui să
aseze in ghetute atatea dulciuri corespunzatoare jetonului extras.
Tranziţia 3-„Casuta”
Se trece la activitatea practică, unde preșcolarii vor avea de făcut ,,Ghetuța lui Moș Nicolae’’. Se va efectua evaluarea activităţii şi se vor expune la panou
lucrările , făcându-se turul galeriei.
Tranziţia 4:„Spiriduși, spiriduși/Harnici, jucăuși/Spuneți cu glas tare/ Cum l-am ajutat pe Moșul oare?”se trece la analiza întregii activităţi.Moment în
care copiii descriu cum s-au jucat cu materialul lăsat de Moș şi ce anume au realizat.
Tranziția 5 :„Noi facem mișcare/Mergem pe cărare/Ghetuța o căutăm/Și ne bucurăm”– înainte de ALA2
Încheierea activităţii se realizează prin jocul distractiv ,,Cursa spiriduşilor darnici” unde se vor forma două echipe. Echipa spiriduşilor roşii şi echipa
spiriduşilor albaştrii. Cu un săculeţ în mână vor trece mai întâi pe la casa fetei cele mari a bătrânului sărman şi îi va lăsa un galben, apoi pe la cea mijlocie, pe la
cea mică şi la final va trece pe la casa bătrânului pentru a-i lăsa şi lui un galben, ajunşi la final vor înmâna săculeţul următorului copil, tot aşa până vor termina
proba.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare
activității

Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi Resurse Forme de


procedee materiale organizar
e

Moment Crearea condițiilor necesare bunei Copiii vor intra organizat în Conversația Frontală Observarea
ganizatoric desfășurări a activității: sala de grupă și își vor ocupa comportam
locurile. entului
- amenajarea spațiului de desfășurare a
activității;

-pregătirea materialului demonstrativ și


distributiv.

Reactualizare Le adresez copiilor următoarele Sunt atenți la întrebări și Conversația Frontală Observarea
cunoștințelor întrebări: ,,În ce anotimp ne aflam?”„De răspund. comportam
unde ne dăm seama că a venit Dialogul entului
iarna?”„Cum ne îmbrăcăm în acest
anotimp?” ,,Cine vine în anotimpul
iarna și aduce cadouri’’

Captarea Se realizează prin citirea de către Copiii sunt atenți, curioși și Conversația scrisoarea lui Frontală
enției educatoare a unei scrisori pe care nerăbdători să afle ce le-a scris Moș Nicolae
împreună cu copiii au găsit-o în sala de Moș Nicolae
grupă. Acestă scrisoare este expediată
de Moș Nicolae care vrea să le facă
suprize copiilor pe parcursul zilei.

Anunțarea Se anunță copiii că vor trebui să îl ajute Copiii sunt atenți Explicația Frontală
mei și a pe Moș Nicolae să aseze darurile în
iectivelor ghetuțe prin jocul didactic ,,Ajută-l pe Conversația
Moș Nicolae”.
Expunerea

Dirijarea EXPLICAREA ȘI Explicația Evaluarea


vățării DEMONSTRAREA REGULILOR orală
JOCULUI Conversația Frontală

Se vor anunța regulile de joc și se vor


preciza sarcinile ce trebuie îndeplinite. Copiii ascultă cu atenție
Le voi spune copiilor ca pe masa avem regulile jocului, execute jocul
niste jetoane iar ei va trebui sa vina sa de probă, iar apoi pe cel
extraga cate un jeton si sa aseze in propriu-zis. Sunt nerăbdători
ghetuta de pe panou tot atatea cadouri să răspundă.
cate le indica cifra.

Explicația

Conversația

JOCUL DE PROBĂ

Se execută un joc de probă, oferindu-se


explicații suplimentare în cazul în care
se constată că regulile sau modul de
desfășurare al jocului nu au fost înțelese Explicația
corect.
Conversația
DESFĂȘURAREA PROPRIU-ZISĂ
A JOCULUI Demonstrația

Varianta I Problematiza
rea
Le voi aduce un saculet cu cifre iar Observația
copiii vor extrage cate un numar.Vor
aseza in ghetuta tot atatea cadouri cate Jocul
le arata numarul extras.
Exercițiul
Varianta a II-a

Educatoarea expune pe tabla magnetica


cizmulita iar pe masuta jetoanele.Copiii
aleg pe rand cate un jeton si lipesc tot
atatea daruri in ghetuta cate arata cifrele
de pe jetonul extras.

Complicarea jocului

Educatoarea le prezinta copiilor o


plansa cu scara numerica si le explica
copiilor ca va trebui sa lipeasca tot
atatea daruri cate le arata cifra.

Fiecare copil va primi o fișă în care va


trebui să formeze multimi cu dulciurile
de acelasi fel.

Se fac aprecieri asupra activității.


Frontala
Tranzitie
ghetute din
hartie
colorata,lipici,
De data aceasta vom desfasura o
Asigurarea vata,stelute,
activitate si mai frumoasa.Dupa cum
entiei si a fulgi
stiti,Mosul a umblat foarte mult trecand
nsferului pe la fiecare copil in parte si ghetele lui
s-au uzat.De aceea noi trebuie sa il
ajutam facand alte ghete pentru Mos
Nicolae.Vor intinde pasta de lipit pe
suprafata data si vor aplica vata ,stelute
si fulgi de zapada pentru a o decora si a
fi aleasa ca cea mai originala ghetuta.

Obținerea Educatoarea face aprecieri privind


rformanței modul de realizare a sarcinilor,apoi fac
turul galeriei.
Saculet,
galbeni
Incheierea activitatii se realizeaza prin
ncheierea jocul distractiv ‘‘Cursa spiridusilor
tivtății Pe echipe
darnici’’ unde se vor forma doua
echipe:echipa spiridusilor rosii si echipa
spiridusilor albastrii.Cu un saculet in
mana vor trece mai intai pe la cassa
fetei celei mari a batranului sarman si ii
va lasa un galben,apoi pe la cea
mijlocie,pe la cea mica si la final va
trece pe la casa batranului pentru a-i
lasa si lui un galben.Ajunsi la final vor
inmana saculetul urmatorului copil,tot
asa pana vor termina proba.

S-ar putea să vă placă și