Sunteți pe pagina 1din 17

GRĂDINIŢA CU PROGRAM

PRELUNGIT NR 2

INSPECŢIE CURENTĂ I

SPECIALITATEA – EDUCATOARE

14 DECEMBRIE 2022

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 14.12.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit NR. 2
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR:
GRUPA: Mare - „Fluturași veseli ”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Ce ne aduce decembrie?
TEMA ACTIVITĂȚII: În așteptarea lui Moș Crăciun!
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea de priceperi, deprinderi şi aptitudini
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA I + ADE ( DȘ1+DOS2) + ALA II
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 120 min
SCOPUL: consolidarea și verificarea cunoștințelor matematice cu privire la conceptul de număr și
numerație; consolidarea și verificarea abilităților practice.
DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, volum
2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
DOMENIILE DE DEZVOLTARE: CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
D IMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență


2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
 Activare și manifestare a potențialului creativ
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA FIZICĂ A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI E
PERSONALE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei
DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A
PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
COMPORTAMENTE VIZATE:
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


1. CONSTRUCȚII: - „Căsuța noastră unde îl vom aștepta pe Moș Crăciun”
2
Mijloc de realizare: construcții din cuburi
Obiective operaționale:
O1 – să construiască din cuburi căsuța unde îl așteaptă pe Moș Crăciun
O2 – să respecte cerințele date
O3 – să exprime opinii referitoare la propria lucrare și ale colegilor
2. JOC DE MASĂ: - „Pe unde ajunge Moș Crăciun la sanie”
Mijloc de realizare: fișă labirint
Obiective operaționale:
O1 - să găsească drumul corect de la Moș Crăciun la ren
3. NISIP ȘI APĂ: - „Pașii lui Moș Crăciun”
Mijloc de realizare: amprentare
Obiective operaționale:
O1 - să facă pașii lui Moș Crăciun, folosind tehnica amprentării

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

I.ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)

1. Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața copii, a început o nouă zi !”


 Salutul
 Prezența
 Calendarul naturii,
 Noutatea zilei – „Scrisoare de la Moș Crăciun”
2. Rutine:
,,Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta deoparte” – deprinderi de igienă personală și colectivă;
„Eu sunt vesel tot mereu, fii și tu ca mine!” - deprinderea unei atitudini pozitive.
3. Tranziții:
“ Dimineața a sosit/Toți copiii au venit,/În semicerc să ne adunăm/Cu toții să ne salutăm/Bună
dimineața, copii!”
”După ce ne-am adunat,/Și frumos ne-am salutat,/Colegii ne-am întâlnit,/Oare cine azi la
grădinița n-a venit/Oare azi cine lipsește?/Să vedem cine ghicește!”
”Bat din palme clap, clap, clap;/ Din picioare Trap, trap, trap;/ Ne-nvârtim, ne răsucim;/ Și la
mese/centre noi pornim”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIMENTALE

I. DOMENIUL ȘTIINȚE - (Activitate matematică)


Tema: „Globuri strălucitoare, câte vad eu oare?”
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective operaționale:
O1 – să formeze mulțimi după culoare ;
O2 –să numere globuletele din fiecare grup asi sa raporteze numrul la cantitate
Scopul: verificarea și consolidarea numărării conștiente,
Sarcina didactică:,SA FORMEZE GRUPE DE OBIECTE DUPA CULOARE, ordinea elementelor
Regulile jocului:
1. Copiii răspund prin ridicarea mâinii.
2. Răspunde copilul numit de educatoare.
3. Copiii numără globulețele înainte de a așeza cifra corespunzătoare.
3
4. Copiii închid și deschid ochii la solicitarea mea.
5. Răspunsurile corecte sunt recompensate.
Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialului, formulele magice, mișcarea mâinilor, închiderea și
deschiderea ochilor, aprecierile, număratul, recompensa.
Strategii didactice:
 Resurse procedurale: jocul didactic,conversația, explicația, exercițiul, problematizarea,
demonstrația.
 Resurse materiale: globuri, cifre, săculețul magic, bagheta magică.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
II. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – (Activitate practică)
Tema:„Ornamente pentru brad”
Mijloc de realizare: aplicație
Obiective operaționale:
O1 – să lipească materialele primite, respectând numărul acestora și așezarea în pagină;
O2 – să se încadreze în spațiul dat;
O3 – să utilizeze corect instrumentele de lucru

O4 – să își exprime opiniile referitoare la lucrarea proprie și ale colegilor;


Strategii didactice:
 Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei.
 Resurse materiale: globuri din carton, fulgi capsați, lipici.
 Forme de organizare: individual, pe grupe.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


1. ȘTIINȚĂ: - „Ne-am jucat ....și multe am învățat”
Mijloc de realizare: fișă de lucru
Obiective operaționale:
Ș1 – să formeze mulțimi cu obiecte de același fel după un număr dat, după culoare și după criteriul
multe sau puține;
Ș2 – să asocieze cifra corespunzătoare numărului de globuri;
Ș3 – să numere câți moși au plecat către casele lor;
Ș4 – să specifice cum merg ei;
Ș5 – să arate prin încercuire care este al treilea moș;

2. ARTĂ: - „Ornamente pentru brad”


Mijloc de realizare: lipire
Obiective operaționale:
DOS1 - să lipească materialele primite, respectând numărul acestora;
DOS2 – să se încadreze în spațiul dat;
DOS3 – să exprime opinii referitoare la propria lucrare și a colegilor;
3. BIBLIOTECĂ: - „Clopoțelul magic”
Mijloc de realizare: fișă de lucru (semne grafice)
Obiective operaționale:
B1 - să traseze semnele grafice respectând conturul dat;

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II


ALA1 – „Renii lui Moș Crăciun” – joc distractiv
ALA2 - „Valsul fulgilor de nea” – dans
ALA3 - „Colindăm, colindăm” (audiție)
BIBLIOGRAFIE:
 Ana, Aurelia, Cioflică Smaranda Maria, Proiecte tematice orientative, Petroşani, `Editura Tehno-Art,
4
2003.
 Breben, Silvia et allia, ”Metode interactive de grup”, Editura Arves, 2002
 Glava, L. Tătaru, O. Chiș, (coord.), Piramida cunoașterii: repere metodice în aplicarea
curriculumului,Pitești, Editura Diamant, 2014.
 M. E. N., Curriculum pentru educația timpurie, Bucureşti, 2019.
 S.M.Cioflică,S.Borțeanu,G.Berbeceanu,E.Ilie,Suport metodic pentru planificarea
calendaristică,Ed.A2- a revizuită, Petroșani, Editura Tehno-Art,2018.
 „Ziua bună începe de dimineaţă”, ED. Tehno-Art, Petroşani, 2009
SCENARIUL ZILEI
1. Salutul – se va realiza cu ajutorul formulei de politețe „Bună dimineața copii, a început o
nouă zi !”
Se recită următoarele versuri, care marchează începutul întâlnirii de dimineață, în timpul cărora
copiii se așeazăîn semicerc pe scaunele
“ Dimineața a sosit
Toți copiii au venit,
În semicerc să ne adunăm
Cu toții să ne salutăm
Bună dimineața, copii!”

2. Prezenţa- se va realiza pe baza pozelor copiilor lipite pe imaginea unui pom . În funcție de prezența
copiilor din clasă se vor așeza pozele pe copăcel.
”După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine azi la grădinița n-a venit
“ Oare azi cine lipsește?
Să vedem cine ghicește!”
3. Calendarul naturii
Se va completa calendarul naturii prin aşezarea jetoanelor potrivite astfel încât să se stabilească
anotimpul în care suntem, starea vremii, aspecte ale anotimpului curent, luna în care suntem
-În ce anotimp suntem?
-Cum a fost vremea când aţi venit la grădiniţă?
-Cum ne îmbrăcăm?

4. Împărtășirea cu ceilalți: Arăt copiilor o imagine cu Moș Crăciunși-i întreb: Știți cine
este personajul din imagine? Voi îl așteptați?

5. Noutatea zilei: Astăzi e o zi importantă și specială pentru noi. Știți de ce?


Este specială pentru că astăzi avem musafiri care au venit să vadă câte lucruri interesante
știți voi să faceți, cât de frumos ne vom juca, vom cânta, vom recita, vom sorta, vom lipi,
și mai ales cum ne vom comporta.
Se aud bătăi în ușă și lângă ușa găsim un săculeț de la Moș Crăciun.
În sac găsesc o scrisoare de la Moș Crăciun pe care o citesc copiilor:

“Bună ziua, dragii Moșului!


Am găsit un brăduț în grădina mea și era tare supărat deoarece pe el nimeni nu l-a luat să-
l îmbrace frumos de sărbătoare. M-am gândit că voi o să-l ajutați, pentru că v-am urmărit
pe la geam și am văzut că sunteți harnici și pricepuți. Pentru că voi veți fi ajutoarele vă
transform printr-o vrajă în spiridușii mei.
„Hocuspocus fluturașii mei, / Vă transform în spiridușii mei.”
După ce veţi termina de rezolvat toate sarcinile veți avea o surpriză
5
Mulțumesc, Moș Crăciun!”
Voi întreba copiii daca vor să-l ajutăm pe Moș Crăciun.
6.Reguli
Se vor stabili un set de norme comportamentale. Mă voi axa pe ceea ce ar trebui să facă:
Lui Moș Crăciun i-ar plăcea să fim cuminți, să vorbim pe rând, să nu țipăm, să lucrați curat și ordonat.
Voi aminti clar ce comportamente voi aprecia şi la sfârşitul activităţilor, înainte de pauza de masă, vor fi
lăudaţi cei care au respectat regulile pe tot parcursul zilei.
7. Mesajul zilei:
Mesajul zilei va fi : „Să-l ajutăm pe Moș Crăciun“
8. Înviorarea (Rutine, tranziții)
Ne ridicăm de pe scăunele cântând:
Tranziţie:

,,Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim!”

Copiii grupați aleatoriu, după un simbol ales, vor lucra la centrele deschise și se vor ajuta în
realizarea sarcinilor.
Înainte de începerea lucrului la centre, se vor realiza exerciții de mișcare, pe următoarele versuri:

Umerii îi vom mișca,


Spatele vom îndrepta,
Sus-jos, sus-jos,
Pentru a lucra frumos
Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc
Ci se pregătesc de joc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.

Copiii se vor muta de la un centru la altul, până când țoți vor trece pe la toate cele trei centre de interes.

6
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Secvențele Obiective Conținutul instructiv – educativ Strategia didactică Evaluarea
instruirii operaționale
șidozarea
Activitatea educatoarei Activitatea Metode și Mijloace Forme de
copiilor procedee de organizare
învățământ
1.Momentul Se asigură condiţiile Copiii se așază
organizatoric necesare unei bune pe scăunele și se
desfăşurări a activităţii: pregătesc pentru
- aerisirea sălii de grupă; începerea
- aranjarea mobilierului activității.
pe centre de interes;
- pregătirea materialelor
didactice necesare.
2.Captarea Captarea atenției copiilor Conversația Scrisoarea de la Frontal
atenției se realizează introducerea Moș Crăciun
elementului surpriză: o
scrisoare de la Moș
Crăciun și un brăduț
artificial care așteaptă să
fie împodobit cât mai
frumos cu cele mai
frumoase globuri realizate
de copii
3.Anunțarea Anunț tema activității și Copiii ascultă Explicația Frontal
temei și a explic pe înțelesul explicațiile Conversația
obiectivelor copiilor, obiectivele mele.
urmărite. Împreună vom

desfășura jocul didactic:


Globuri strălucitoare,
câtevad eu oare? Pe
7
parcursul jocului vom
forma mulțimi de
elemente, vom număra
globulețe, vom așeza
cifrele în ordine
crescătoare/descrescătoare
și vom ghici a câta
steluță/brăduț/globuleț
lipsește dintr-un șir.
4.Dirijarea Prezentarea și intuirea
învățării materialelor:
Solicit copiilor să observe
și să denumească
materialele expuse: Conversația
globuri, baghetă, cifre, Globuri, Observarea
etc. bagheta sistemică
Explicarea și magică, Frontal
demonstrarea jocului: Explicația cifre
Explic copiilor că Moș
Crăciun mi-a trimis
câteva globuri colorate
care ne vor ajuta să
redescoperim și să ne
jucăm cu cifrele învățate. Copilul numit Demonstrația
O1 Copiii numiți trebuie să alege un glob și
separe globurile mari de îl așază la Individual
cele mici formând mulțimea de Exercițiul
elemente Observarea
corespunzătoare. sistemică
Conversația
mulțimi de elemente după Copiii numiți
criteriul mărimii, după vor veni pe rând
care le vom număra și și vor proceda la Exercițiul
vom așeza în dreptul fel. Individual
8
O1 După ce
mulțimii cifra globurile au fost
corespunzătoare așezate la
numărului de globuri. mulțimea
Copiii sunt numiți să corespunzătoare,
O2 răspundă cu ajutorul copiii vor
baghetei magice folosind număra
O3 formula: „Bagheta se - globurile din
nvârtește și la tine se fiecare mulțime
oprește” și vor atașa cifra
Solicit un copil să execute corespunzătoare Problematizare
jocul de probă. numărului de a
Executarea propriu-zisă elemente din Frontal Observarea
a jocului: mulțime. sistemică
Solicit alt copil să-și
aleagă un glob și să-l Copiii observă
O4 pună la mulțimea Exercițiul
corespunzătoare. că în fiecare Individual
Procedez la fel cu ceilalți mulțime este un
O1 copii, până când au fost alt număr de Aprecieri
formate toate mulțimile. globuri. verbale
Solicit pe rând, altor copiiCopiii identifică
cifrele
să numere globurile din schimbate și le
O2 fiecare mulțime formată și așază Problematizare
să așeze sub mulțime cifra corespunzător. a Observarea
corespunzătoare. sistemică
O3 Cer copiilor să observe ce
se întâmplă cu numărul de Copiii formează Exercițiul
globuri din fiecare mulțimi,
mulțime. respectând
Solicit copiilor să închidă criteriile date.
ochii în timp ce eu voi Copiii numără
schimba cifrele. elementele din
9
Copiii trebuie să fiecare mulțime.
identifice greșeala prin
numărarea globurilor din Alți copii vin și
mulțime și să așeze din așază cifra
nou cifra, la locul potrivit. potrivită
Voi solicita copiilor să
așeze globurile respectând Copiii
criteriile date de mine: ordonează
-2 globuri mar, 1 glob crescător și
mic, 1 glob mare descrescător
-1 glob mare galben, 1 cifrele.
glob mic roșu, 1 glob
mare albastru
După fiecare mulțime
formată, un alt copil
trebuie să vină să numere
globurile și să așeze cifra
potrivită.
Solicit copiilor să închidă
din nou ochii în timp ce
eu voi amesteca cifrele.
Copiii trebuie să ordoneze
cifrele
crescător/descrescător.

7.Evaluarea Se realizează prin turul Copiii își Conversația Frontal Observarea


performanței galeriei. Vor discuta exprimă păreri sistemică
împreună cu copiii despre privind lucrările Turul galeriei Individual
corectitudinea realizării proprii și ale
lucrărilor, despre aspectul colegilor.
lor estetic dar și despre
gradul de implicare al
fiecăruia.

10
Frontal Observarea
8.Încheierea ALA II Copiii ascultă Conversația sistemică
activității ALA1 Anunț copiii că vom juca indicațiile date. Explicația
ALA2 un joc distractiv „Renii Demonstrația
ALA3 lui Moș Crăciun”, dans
„Valsul fulgilor de nea”
după care vom audia și
vom cânta colinde.

11
Anexa 1 – Scrisoarea de la Moș Crăciun

“Bună ziua, dragii Moșului!


Am găsit un brăduț în grădina mea și era tare supărat deoarece pe el nimeni nu l-a luat să-
l îmbrace frumos de sărbătoare. M-am gândit că voi o să-l ajutați, pentru că v-am urmărit
pe la geam și am văzut că sunteți harnici și pricepuți. Pentru că voi veți fi ajutoarele mele ,
vă transform printr-o vrajă în spiridușii mei.
„Hocus - pocus fluturașii mei, / Vă transform în spiridușii mei.”
După ce veţi termina de rezolvat toate sarcinile veți avea o surpriză.”
Mulțumesc, Moș Crăciun!”

Anexa 2 - Fișă de lucru


1. Formează o mulțime cu cinci globuri
2. Numără globurile rămase și colorează cifra potrivită

4
3
2
5
1

12
3. Număra câți Moși Crăciuni au plecat către casele voastre
4. Cum merg ei? ( unul după altul )
5. Arată prin încercuire care este al treilea Moș Crăciun

13
6. 1.

1. Formează mulțimi de globuri după culoare


2. Numără globurile din fiecare mulțime și unește-le cu cifra potrivită

1 2 3

14
2.

1.Denumește obiectele desenate și spune ce culoare au


3. 2. Arată prin încecuire mulțimea cu cele mai puține globuri

Anexa 3

15
Anexa 3

16
Anexa 4
Renul lui Moș Crăciun

Copiii efectuează exerciții de mers, alergare, sărituri, etc., după cum aud în versurile de mai jos:

Renul a pornit la drum


Și la pas merge acum
1-2-3-4-1-2-3-4,
Mergem toți în pași vioi
Renul merge ca și noi
1,2 1,2,1,2,
Pe câlcâie merg acum
Nu mai este mult din drum
1,2,3,4,1,2,3,4!
Și pe vârfuri ne mișcăm
Mâinile le scuturăm.
1,2,3,4,1,2,3,4
Renul se grăbește, iată!
Și o ia la fugă-ndată!
1,2,1,2,
Alergăm frumos și noi,
În liniște alergăm
Renul să nu-l speriem,
Renul nostru se oprește
Și un pic se odihnește (ex de respirație).
Renul nostru se-nvârtește
Nicidecum nu obosește
Renul a pornit din drum
Sare-ntr-un picior acum –
1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6 atenție stai!
Renul zboară uite-așa!
Duce-n zbor sania sa
Renul nostru-a obosit
Și jocul nostru s-a sfârșit!
Pe scaune v-așezați
Și pe mine m-ascultați!

17

S-ar putea să vă placă și