Sunteți pe pagina 1din 30

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

PROIECT DIDACTIC
Proiect de activitate integrată
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.12.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal Voetin

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Răcman Ionica Mădălina

PROFESOR METODIST: Milea Iuliana

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: I-II, Grupa combinată, ,,Fluturaşii”


GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA SĂPTAMÂNII: ,,Pregătiri pentru sărbători”

TEMA ACTIVITAŢII: ,,Brăduţ împodobit şi fericit”

DOMENIILE EXPERIENŢIALE : DŞ + DOS

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică şi Activitate practică

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ALA1 + ADE (DȘ + DOS) + ALA2 (exerciții cu material individual,
lipire)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare si verificare de cunoștinte și deprinderi
DURATA: O ZI

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:
 ADP
 Întâlnirea de dimineață:
Salutul: ,,Buna dimineata, Fluturaş vesel”!Copiii se vor saluta intre ei folosind tehnica comunicarii rotative.
Impartasirea cu ceilalti:
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

Se discuta despre anotimpul de iarnă ,despre aspectele ei specifice,despre cum anume se pregatesc oamenii pentru toate sărbătorile
ce urmează să vină dar mai ales pentru venirea Crăciunului. Se va aduce in discutie faptul ca Moş Crăciun ni-a trimis o surpriză
pentru realitarea activităţilor de astăzi.(Brăduţul cu globuri multicolore) ne.a rugat să-i trimitem poze cu ceea ce ne-a pregătit el
pentru ziua de astăzi şi să vadă cât de isteţi şi cuminţi sunt copiii grupei ,,Fluturaşii veseli”.
Prezenta:Se va citi catalogul grupei.
Calendarul zilei:Se va completa cu ajutorul copiilor precizandu-se ziua, luna, anul si starea vremii.
Noutatea zilei:Primirea braduţului trimis de Moş Crăciun şi numeroasele surprize pentru astăzi.
 Tranziții.
T1: ,,Bat din palme,clap,clap,clap!’’
T2: ,,Dacă vesel se trăieşte!”
T3: ,,Hai fetiţo hai la joc!”
 ALA1 – activități liber alese
 Bibliotecă: Semne grafice „Brăduţul împodobit” (Anexa I);
 Artă: Bradul lui Moş Crăciun (Anexa II)

• ADE – activități pe domenii experiențiale


 Activitate integrată (DŞ + DOS) – „Brăduţ împodobit şi ferici” (grupare + lipire);
 DȘ: „Îi demonstrăm lui Moş Nicolae că recunoaştem toate cifrele şi formăm mulţimi”-joc dodactic
 DOS: „Brăduţul împodobit ”-lipire
 ALA2
 ,, Cursa globurilor”-joc de atenţie

DOMENIUL ŞTIINŢE
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat.

COMPORTAMENT VIZAT:

2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia


2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
DOMENII DE DEZVOLTARE: CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI DE ÎNVĂŢARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENT VIZAT:

2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA1:
Bibliotecă:
O1- Sa folosească culorile adecvate pentru realizarea braduţului.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

Arta:

O1- Să denumească corect instrumentele de lucru puse la dispoziţie;


O2-Sa folosească culorile adecvate decorării brăduţului.

ADE
DŞ:
O1 – Să recunoască imaginile extrase.
O2 – Să menţioneze numărul extras din coşuleţ.
O3 - Să formeze mulţimi de elemente în funcţie de cifra extrasă.
O4 - Să afle câte elemente sunt în total în cele două mulţimi.

DOS :

O1 -Să denumească corect materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;


O2-Sa execute corect exercitiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii.
O3-Să respecte acurateţea lucrării.
O4-Sa lipească corect elementele decorative pentru ghetuţă (beteală, stele, globuleţe, acadele, funde, etc.).

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, joc didactic,Turul Galeriei.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fișe cu realizarea bradul(unirea liniilor punctate) , fişe cu bradul lui Moș Crăciun, globuri insignă, brad cu
globuri din polistiren, globuri din hârtie cartonată, baghetă, cifre magnetice,capul spiriduşului zâmbăreţ,(pluş, spiriduşul Rică),creioane
colorate,carioci, lipici, cifre magnetice, brad cartonat, fulgi de zăpadă, vată, magneţi, bombonele, globuleţe beteală, stele, recompense
(bomboane şi buline).
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală,
EVALUARE: aprecieri verbale colective, individuale, observarea sistematică a comportamentului copilului.
BIBLIOGRAFIE:
 S.M.Cioflica. Ziua bună începe la Ȋntâlnirea de dimineață. Editura Didactica Pre.

 M. Dumitrana. (2002), Activităţi matematice în grădiniţă- ghid practic-. Bucureşti: Editura Compania.

 Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;

 Revista Învăţământului Preşcolar 1-2/2008, Editura ArleQuin.

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă .Copiii sunt așezaţi în semicerc.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

Are loc salutul: ”Bună dimineaţa, fluturaş vesel!”. Salutul între colegi se realizează prin tehnica comunicării rotative, porneşte de la educatoare
şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul de langa el (Buna dimineata, fluturaş vesel, Yanis -Buna dimineata, fluturaş
vesel Sofia).

Urmează prezența-copiii vor fi strigati la catalog .


„Ca în fiecare dimineata, fluturaşii veseli,
În sală s-au adunat , bună dimineaţa şi-au dat
Şi îndată au aflat dacă toţi suntem prezenţi,
Cine astăzi n-a venit şi bineţe nu ne-a dat!”
Impartăşirea cu ceilalţi se face pornind de la apelativul cu care educatoarea se adreseaza copiilor”fluturaşi”, urmată de o scurta discuţie
despre anotimpul iarnă şi de cine urmează să vină pentru a ne lăsa cadou sub brad
Se completează calendarul naturii, verbalizând acţiunea:
„ -Suntem în anotimpul de iarnă, în data de 12, luna decembrie ,
,,-Astăzi este marţi, a doua zi a săptămânii”.
Va fi ales un copil care va aşeza jetoanele pe calendarul naturii.Se va preciza cum este vremea afara şi cum s-au îmbrăcat astăzi.
Noutatea zilei: Voi scoate în fata copiilor bradul pe care ni l-a trimis Moş Crăciun, pentru a vedea cât de deştepţi şi cuminţi suntem.

Voi desface împreună cu copiii cutia cu surprize (materialele didactice cu care vor lucra azi, voi citi scrisoarea pe care am primit-o de la
Moş şi vom afla ce trebuie să facem pentru a trece pe la noi la grupă şi a ne lăsa cadouri).
Rutine: ,,Ma gândesc desigur bine, apoi trec la actiune! (deprinderea de a-şi planifica şi organiza orice acţiune’’)
Tranzitii: ,,Pe la centre ne mutam, multe, multe sa-nvatam!’’
Voi trece pe la fiecare centru de interes si voi explica copiilor sarcinile pe care le au de indeplinit:
La sectorul BIBLIOTECĂ copiii vor realiza braduţul prin unirea semnelor grafice.
La sectorul ARTA copiii vor colora braduţul lui Moş Crăciun cu culorile corespunzatoare.

După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi să meargă unde doresc să lucreze. Se face precizarea că
fiecare va trece pe la toate centrele să acumulze stimulente. Cine va trece pe la toate sectoarele va ieşi căştigător şi va primi stimulent o bulină
veselă. La semnalul dat de clopotel, copiii se vor ridica de pe scaunele şi vor merge la alt centru de activitate. Voi supraveghea şi antrena copiii
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

la fiecare centru de activitate, oferind şi explicaţiile suplimentare, acolo unde este necesar. Se vor expune lucrările realizate de copii la panoul de
la fiecare sector.
Dupa ce toţi copiii au trecut pe la fiecare centru, sunt antrenaţi într-un joc de mişcare « Dacă vesel se trăieşte !» apoi se trece la activitatile pe
domenii experientiale :
DLC « Bradul Moşului cu globuri» -joc didactic
DOS « Brăduţul lui Moş Crăciun»-activitate practică

SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGIA DIDACTICĂ
LECŢIEI PROPUNĂTOAREI ELEVILOR OB Metode şi Resurse Forme de EVALU-
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

procedee materiale organizare AREA

Se crează condiții Copiii sunt atenți şi


1.Moment ergonomice pentru nerăbdători să înceapă o
organizatoric desfăşurarea activităților. nouă zi. Conversaţia Scaunele Frontală
Activităţi
Aerisirea şi pregătirea
de întărire a
sălii de grupă pentru sarcinilor
activitate. Măsuţe Individuală formulate
Aranjarea mobilierului,
stabilirea liniştii şi
asigurarea unei atmosfere .
propice pentru buna
desfăşurare a activităţii.
.

2. Reactualizarea Copiii sunt atenţi şi Conversaţia Frontală


Reactualizarea cunoştinţelor se va face răspund la întrebări.
cunoştinţelor prin adresarea unor Explicaţia Individuală
întrebări: Observarea
sistematică

*Moș Crăciun vine la


-La cine vine Moș copiii care au ascultat și au
Crăciun? fost cuminți. Frontală
Conversaţia
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

*noi, trebuie să-i trimitem Individuală


-Ce trebuie să-i trimitem lui Moş Crăciun o scrisoare Explicaţia
Moşului pentru a şti ce să cu toate dorinţele noastre.
ne pună sub brad

*Pe Moş Crăciun îl


Aprecieri
-Cu e îl aşteptăm pe Moş aşteptăm cu lapte ald şi
verbale
Crăciun? Ce îi lăsăm fursecuri. Conversaţia
pregătit pe masă? Frontală
Explicaţia
Individuală

Aprecieri
Pentru a le capta copiilor Copiii sunt impresionați Conversaţia verbale
3. Captarea atenția și pentru ca aceștia de apariția darului de la Cadou Moș Frontală
atenţiei Moș Crăciun. Explicaţia Crăciun.
să participe cu interes la
Individuală
activitate, va apărea un
dar lăsat de Moș Crăciun,
capul lui Rică, spiriduşul. Conversaţia
Cadou Moș
Darul lăsat de Moș Explicaţia Crăciun.
Crăciun este Rică şi un Copiii sunt impresionați de Frontală
apariția darului de la Moș Brăduţul lui Moș
brăduţ plin cu cadouri şi
Crăciun și analizează Crăciun
materiale pentru panoul cu imaginea sa. Conversaţia
activităţile pe care le vom
defăşura astăzi.de astăzi. Explicaţia
Frontală
Copiii vor primi și o
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

scrisoare de la Moș Scrisoarea de la Individuală


Crăciun prin care sunt Copiii sunt entuziasmați de Moș Crăciun.
rugați să participe la ceea ce le-a adus Moșul și
ascultă scrisoarea de la Conversaţia (AnexaIII )
activitate și să accepte să îl
Moș Crăciun.
ajute în sarcinile pe care le Explicaţia
au de îndeplinit, să fie Copiii ascultă scrisoarea Aprecieri
ajutoarele moșului. lăsată de Moș Crăciun. verbale
Surpriza dulce de Frontală
Moșul le spune că acum Conversaţia la Moș Crăciun
nu le-a putut lăsa jucării și Individuală
Copiii ascultă de sfaturile
multe dulciuri, deoarece
Moșului și vor surpriza
încă nu au reușit să le dulce la finalul activității. Frontală
pregătească pe toate, dar Aprecieri
totuși nu a venit cu mâna verbale
goală la ei și le-a adus
ceva dulce.
Conversaţia

Scrisoarea
Moșul le comunică Moşului
copiilor faptul că trebuie Individuală
să mănânce după ce Explicaţia
termină activitatea.

Scrisoarea lui Moș


Crăciun:
(AnexaIII)
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

4.Anunțarea Le propun copiilor ca


temei şi a astăzi să fim ajutoarele lui Copiii ascultă tema Conversația
obiectivelor activităților de astăzi și Frontală Observarea
Moș Crăciun și să
activității sunt atenți la ceea ce au de sistematiă
ascultăm ceea ce ne-a spus făcut. Explicația
el în scrisoare.

Astfel, astăzi îl vom Individuală


ajuta pe Moș Crăciun să Copiii ascultă cu
găsească cifra, să spună ce entuzism ce activități au de
realizat şi sunt nerăbdatori
cifră este, apoi vom realiza
să participe la minunatele Explicația
mulțimi corespunzătoare jocuri.
cifrei extrase. Vom decora
bradul trimis de Moş Machetă din Frontală
Crăciun, vom pune tot Copiii ascultă cu entuzism polistiren, cifre
atâtea globuri cât ne indică ce activități au de realizat Conversația magnetice,
cifra extrasă. Iar la cea și ce material vor folosi.
jetoane (cadouri,
de-a doua activitate,
globuri)
activitatea practică, vom Individuală
realiza un brăduţ pentru capul
Moș Crăciun, plin cu spiriduşului( cutie
globuri, stele şi beteală. de pluş în formă
de capul
spiriduşului)
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

5.Desfăşurarea Copiii sunt aşezaţi în Copiii sunt foarte atraşi,


activităţii semicerc şi le voi spune curioşi, încântaţi de Conversația Frontală Aprecieri
că vom realiza împreună, explicaţiile mele şi ceea ce verbale
Cifre magnetice
un joc minunat. urmează să realizeze.
Explicația Individuală
Anunţarea jocului: Acest
joc se numeşte
,,DECORĂM BRADUL
MOŞULUI” Le explic
preşcolarilor ce au de
făcut, va trebui să vină în
Exercițiul Macheta brad Frontală
faţă câte un copil, acest
Jetoane: cifre, Aprecieri
colil va fi ales de către globuri colorate verbale
bagheta magică trimisă de Individuală
Moş, să extragă din capul
spiriduşului, Rică, o cifră,
să spună ce cifră este iar Preşcolarii ascultă cu Conversația
apoi să pună în brad tot atenţie regulile precizate de
atâtea elemente cât indică către mine.
Observarea
cifra extrasă. Le expun sistematică
regulile jocului pe care Frontală
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

trebuie să le respecte în
cadrul desfăşurării
acestuia: Explicația
- păstrarea liniştii
-aşteptarea rândului
-aplaudarea tuturor Frontală Aprecieri
răspunsurilor orecte verbale
- ridicarea mânuţei Cifre magnetice Individuală
atunci când vrem să Saculeţ
vorbim pentru a ne ajuta Coşuleţe
colegul.
O1
Jocul de probă: În cadrul Copill vine extrage cifra şi
acestei etape voi solicita numărul 3, le pune
un preşcolar să vină în faţă celorlalţi colegi că a extras Conversația
şi să execute jocul de cifra şi numărul 3. Ia trei
probă. El va trebui să globuri şi le pune în brad,
extragă din capul lui Rică spunând că a format o O2 Explicația Brad din
polistiren Frontală
o cifră, să se întoarcă cu grupă cu trei globuri
Jetoane: globuri,
faţa către colegi, să o cadouri, cifre
recunoască, apoi să Exercițiul Aprecieri
alcătuiască o grupă de tot verbale
atâtea elemente cât îi Preşcolarul numit vine în
indică cifra pe care a faţă, extrage o cifră apoi o
extras-o. recunoşte spunându-le
Individuală
Executarea jocului colegilor ce cifră a extras
propriu-zis: În cadrul din saculeţ, ulterior Conversația
acestei etape, copilul ales formând mulţimea O3
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

de bagheta magică vine în corespunzătoare.


faţă pentru a extrage din Preşcolarii îşi aplaudă
capul spiriduşului Rică o clegul şi cântă: ,,ai ghicit,
cifră, apoi, se întoarce cu ai ghicit, mergi la loc, fii
Exercițiul Frontală
faţa către colegii săi să mulţumit” care a realizat
spună ce cifră a extras şi sarcina corect până la final.
să pună în brad tot atâtea
elemente cât îi indică cifra
extrasă, astfel formându-se Marker
multimea corespunzătoare. Tablă magnetică
Conversația Jetane Observare
După ce s-a format
sistematică
multimea şi s-a recunoscut Individuală
numărul extras preşcolarul Explicația
este aplaudat de către
clegii săi şi poftit pe
scăunel ,,ai ghicit, ai O4
ghicit, mergi la loc, fii Exercițiul
multumit”. Asa se va
desfăşura întregul joc
didactic până ce toţi copiii Copilul numit vine să
vor participa la acest joc. numere elementele aflate în
Complicarea jocului: În fiecare mulţimime. În
cadrul acestei etape le prima mulţime sunt şase
spun preşcolarilor să pună elemente iar în cea de-a
mânuţele la ochi până doua sunt trei elemente.
număr eu la 3. În acest Pentru a afla câte elemente
timp eu realizez două sunt în total trebuie să se
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

multimi de elemente, efectueze o operaţie de


(cadouri) apoi voi ruga un adunare, (6+3=9 elemente,
copil să vină în faţă pentru elementele mele sunt:
a număra elementele apoi cadouri de diferite culori).
pentru a scrie cifra şi
numărul corespunzător şi
să realizeze operaţia de
adunare. Preşcolarii spun că, jocul s-
Încheierea jocului: În a numit: ,,DECORĂM Jetoane (globuri
încheierea jocului BRADUL MOŞULUI” colorate, cadouri
colorate, cifre)
didactitc li se adresează Copiii sunt bucuroşi pentru
Conversaţia Tabla magnetică Individual Apreciri
întrebarea: ,, Cum s-a recompensele primite şi marker, colective
numit jocul nostru de sunt mândri că au fost bulinuţe
astăzi? Dacă le-a plăcut, felicitaţi.
apoi vor fi felicitaţi cu toţii
şi drept recompensă vor
primi o bulinuţă.

Grupa mica
La grupa mica copiii vor
avea de recunoscut
elementele extrase din
coşuleţ. Elemente precum
cadouri şi globuleţe și să
identifice culoarea
acestora.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

6.Obţinerea În cadrul următoarei


performanţei activităţi copiii vor avea Copiii sunt foarte
de facut o activitate bucuroşi, deoarece Conversaţia
practică. urmează să avem o
activitate practică.
Frontală
Copiii la cea de-a doua Explicaţia Observarea
activitate vor avea de -Brad pe carton Individuală sistematică a
realizat un brad pentru colorat; comporta-
Moș Crăciun. Copiii sunt atenți la -globuri din mentelor
modelul prezentat de către material textil; copiilor
-fundiţe
Prezentarea lucrării cadrul didactic.
Conversaţia cartonate;
model -steluţe cartonate;
Li se prezintă preșcolarilor Demonstrația
lucrarea model a cadrului -coş pentru
didactic, bradul model Copiii analizează modelul Explicaţia materiale Frontală
pentru Moș Crăciun. prezentat.
-bomboane Aprecieri
verbale
Explicarea modului de
lucru -Brăduţ pe carton
Educatoarea va prezenta colorat; Frontală
etapele de lucru, Copiii sunt atenţi la paşii -globuri din
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

verbalizând fiecare etapă, explicaţi. Conversaţia material textil; Individuală


apoi, spre a se asigura că -funde cartonate;
au înțeles, vor descrie și ei Demonstrația -steluţe cartonate; Aprecieri
- ghirlande din individuale
modul de lucru. Copiii sunt atenți la
Explicaţia hârtie colorată
Realizarea brăduţului fiecare etapă de lucru, -boluri
model se va face de către pentru a putea realiza și ei individuale
cadrul didactic, iar toții brăduţul. pentru materiale
copiii sunt atenți la -bomboane Frontală
demonstrație. O1 -buline Aprecieri
Copiii execută exerciţiile -baloane Individuală verbale
Conversaţia
Intuirea materialului de încălzire a mânuţelor.
Copiii vor intui Demonstrația
materialele descoperite și
le vor denumi. Apoi voi Explicaţia
realiza încălzirea
muşchilor mici ai mâinii,
prin următoarele exerciţii:
Mişcăm pumnii;
Morişca înainte; Copiii încep să lucreze în O2
Morișca înapoi; linişte. Observarea
Cântăm la pian; Conversaţia Frontală sistematică a
Braţe lungi; comporta-
Braţe scurte; Demonstrația Individuală mentelor
Bate vântul; copiilor
Explicaţia
După executarea Copiii lucrează cu atenție și
exerciţiilor pentru îngrijit brăduţii pentru Moș O4
încalzirea muşchilor mici Crăciun Aprecieri
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

ai mâinii se trece la verbale


executarea propriu zisă a Conversaţia
lucrări. Le urez copiilor
Frontală
spor la lucru.
Explicaţia Individuală
După terminarea Copiii expun lucrările pe
brăduţului, lucrările vor fi un panou, apoi aleg câteva Aprecieri
așezate pe un panou unde lucrări respectând criteriile individuale
vor putea fi analizate de date.
copii. O3
Conversaţia
Se vor alege 2-3 lucrări și
Frontală
se vor analiza împreună cu
copiii dupa criteriile: Individuală Aprecieri
acuratețe și grija în verbale
finalizarea lucrării.

7. Încheierea La finalul activităţii,


activităţii copiii vor fi întrebaţi: Răspunsurile copiilor:
Aprecieri
Conversaţia Frontală verbale

-Cum trebuie să fim *Pentru a veni Moşul pe la Individuală


pentru a trece Moş noi să ne lase daruri
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

Crăciun pe la noi? trebuie, să fim cuminţi. Explicaţia


Aprecieri
individuale
*La activitatea matematică
-Ce am făcut noi la am decorat bradul trimis
activitate matematică? de Moş Crăciun realizând Conversaţia
mulţimi. Frontală

Individuală Aprecieri
-Ce am făcut noi la *La activitatea practică am Explicaţia verbale
activitate practică? realizat un brăduţ pentru
Moș Crăciun drept
mulţumire pentru Conversaţia Frontală
minunatele materiale
ALA2: trimise pentru noi. Individuală
Pregătirea pentru
realizarea jocului- Explicaţia
întrecerea, cine ajunge Copiii se pregătesc pentru Ghetuţe Aprecieri
primul la brad. Voi lua începerea jocului. Papucei Perechi individuale
ghetuţe/ papucei şi le voi Demonstraţia
aseza în diferite poziţii, iar
în capătul lor va fi asezat
bradul pe care trebuie să il
recupereze după
parcurgerea traseului
aplicativ.

La sfârşitul zilei voi face


aprecierile pe întreaga zi,
îi voi felicita pe toţi copiii
pentru cum s-au
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

descurcatîn cadrul Bulinuţe Individual Aprecieri


activităţilor de astăzi şi le Baloane individuale
ofer recompensele cu Conversaţia Bomboane Aprecieri
mentiunea ca sunt cei mai colective
destepti si mai cuminti
copii!
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

ANEXA I –BIBLIOTEĂ
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

ANEXA II – CENTRUL ARTE ,,Bradul lui Moş Crăciun”- colorare


GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

ANEXA III – SCRISOAREA LUI MOȘ Crăciun

Am auzit că sunteţi copii foarte harnici şi ascultători, eu de câtva timp trec pe la ferestrele sălii de grupă şi i-am
trimis şi pe spiriduşii mei să se uite pe geam şi să vadă ce frumos răspundeţi, cât de atenţi sunteţi şi câte lucruri ştiţi
voi.
M-am gândit ca azi să fiți și voi ajutoarele mele la activitate. Voi, copii, trebuie să fiţi atenţi la doamna voastră
educatoare, pentru că eu, împreună cu spiriduşii mei voi urmări activitatea şi voi şti cărui copil îi voi trimite cadou.
Va trebui să număraţi, să spuneţi ce cifră aţi extras de la Rică, spiriduşul meu, să decoraţi bradul cu globuri şi veţi
descoperi şi alte surprize.
După ce voi vedea cât de atenţi aţi fost, voi trece prin grădiniţa voastră să văd dacă aţi ştiut să rezolvaţi sarcinile
pe care vi le-am pregătit. Eu, vad tot ceea ce faceţi prin camera ascunsă din ochii spiriduşului din sala voastră de
grupă.
Cu siguranță că voi vă veți descurca și veți fi cuminți, de aceea eu am trimis pentru voi și o surpriză dulce, dar
o primiți de la doamna voastră la sfârșitul activității.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

Vă doresc spor la treabă! Cu drag, Moş Crăciun!


GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

ANEXA IV – „BRĂDUŢUL” DE LA ACTIVITATEA PRACTICĂ


GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL VOETIN Răcman Mădălina

S-ar putea să vă placă și