Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM ?”

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,MAGIA SĂRBATORILOR DE IARNĂ”

TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE DE CUNOȘTINȚE ŞI DEPRINDERI

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ACTIVITATE INTEGRATA:


ADP+ALA1+ADE(DPM+DLC) +ALA2
ADPː
,, Sărbatorile la
români ˮ
Construcţii: Știință:
Joc de rol: Artă:
,,Meșteri pricepuți˝ ,,Decorațiuni pentru
,,De-a gospodinele˝ ,,Trăistuțe sărbători”
fermecate” (centru cu posibilitate
de deschidere)

DPMː ,, MAGIA DLCː


,,Pe urmele SĂRBATORILOR ,,Raspunde repede si
colindătorilor”-traseu DE IARNĂ ” bine” - joc didactic
aplicativ

ALA IIː

,,Cântece,poezii ,colinde de
Crăciun ˝- fragment din serbare

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


1. Întalnirea de dimineață ,,Sărbătorile la români ˮ
1
2.Tranziții:,,Bat din palme”, ,,Trenuletul”(poezie), ,,Vine iarna acuș ,acuș˝( cântec), ,,Deschide ușa creștine "
3.Rutineːsosirea copiilor,gimnastica de înviorare ,servirea mesei;

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE( ALA1):


1. Constructii: ,,Meșteri pricepuți˝
2. Artă: ,,Trăistuțe fermecate ˝

3. Joc de rol:,,De-a gospodinele˝

4. Ştiinţe: ,, Decorațiuni pentru sărbători”(centru cu posibilitate de deschidere)


ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
DPM: ,,Pe urmele colindătorilor” – traseu aplicativ
DLC:,,Raspunde repede si bine” - joc didactic

ALA 2:
,,Cântece,poezii ,colinde de Crăciun ˝-fragment din serbarea de Crăciun

SCOPUL ACTIVITĂȚI:

Consolidarea deprinderilor de exprimare orală prin activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la


sărbătorile de iarnă .

Consolidarea deprinderilor motrice insusite anterior

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să descrie principalele caracteristici ale vremii specifice momentului zilei şi anotimpului iarna:
precipitaţii, fenomene ale naturii, asociindu-le cu simboluri ale vremii aşezând imaginile
corespunzătoare pe calendarul naturii;
- să realizeze sarcinile de lucru de la centrele de interes ,pe baza indicațiilor primite și a cunoștințelor
dobândite;
- să execute corect deprinderile motric insusite anterior ;
- să răspundă la ghicitori identificând imaginea corespunzătoare răspunsului;
- să formuleze singularul/pluralul unor substantive asociind imaginile corespunzătoare;
- să despartă cuvântul în silabe reprezentandu-l grafic , precizând apoi numarul silabelor;
- să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical precizând numărul cuvintelor după
reprezentarea grafică;
2
- să alcătuiască ciochinele conform cerinței cu ajutorul întrebărilor și a cunoștințelor anterioare ;
- să redea expresiv poeziile şi colindele învăţate individual, în grup sau în grupuri mai mici;

SARCINA DIDACTICĂ: ,,Pe urmele colindătorilor”

Dezlegarea unor ghicitori și identificarea imaginilor corespunzătoare , formularea singularului /pluralului


unor substantive ,despărțirea cuvintelor în silabe și reprezentarea lor grafică precizând numărul
silabelor,formularea de propoziții simple și dezvoltate și reprezentarea lor grafică precizând numărul cuvintelor,
completarea ciorchinelui conform cerinței.

REGULILE JOCULUI:

Fiecare copil va lucra individual . Toate sarcinile sunt obligatorii şi se vor desfăşura la semnalul
educatoarei. Fiecare sarcină rezolvată corect va fi recompensată cu bulinuțe magice și aplauze.Ultimul copil
care răspunde la fiecare variantă o va ajuta pe Maria să treacă obstacolul care îi iese în cale.

ELEMENTE DE JOC:

Surpriza, aplauzele, mânuirea materialului , mișcarea, recompensa

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:

Conversaţia, brainstorming, explicaţia, descoperirea, exerciţiul, jocul didactic, ciorchinele,R.A.I .

MIJLOACE DIDACTICE:

Păpușa Maria, vase de bucătărie, șorțulețe,farfurii,prosopele,servețele umede,linguri,compoziție de salam de


biscuiți,cuburi,nucă de cocos, mozaic,decorațiuni,trăistuțe,lipici ,creioane colorate,scrisoare pentru Moș
Crăciun,jetoane,glob.

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII:

Frontal, individual, pe grupe.

DURATA: O zi

BIBLIOGRAFIE:

3
1. Curriculum pentru educaţie timpurie a copiilor de 3 la 6/7 ani –M.E.C.T. Universitatea de Management
al Proiectelor pentru Învăţământul Preuniversitar,București, 2008;
2. Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -,,Educaţie timpurie – ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
3. Glava, A. (coord.), Tătar, L. (coord.), Chiş, O.(coord.), Chiş, V.(ref. Şt.).- “Piramida cunoaşterii: repere
metodice în aplicarea curriculumului”, Ed. Diamant, Piteşti, 2014.

SCENARIUL ZILEI

I.Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii de învăţare: aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului didactic, aranjarea mobilierului şi intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
II. Ȋntâlnirea de dimineaţă
Activitatea debutează cu intâlnirea de dimineață:
,, În fiecare dimineaţă
S-avem gândul bun pe faţă, (trecem palmele peste faţă)
Către soare să privim (desfacem braţele în formă de cerc, privim în sus)
Iubire să dăruim (strângem braţele spre piept și apoi le desfacem)
De gând rău, să ne ferim (mâna alungă gândul rău)
S-adunăm doar bucurie! (strângem braţele spre piept şi apoi le desfacem)
Şi-n lume s-o răspândim! (sărim în sus cu braţele desfăcute)
Şi-atunci orişice copil,
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă! (trecem palmele peste faţă). ˮ

Salutul
Copiii sunt așezați în semicerc în fața panoului care conține calendarul naturii. Educatoarea salută
copiii: ,,Bună dimineața, copii! Tare mult mă bucur să ne revedem!”.Copiii răspund la salut: ,,Bună dimineața,
doamna educatoare!” ,după care se salută intre ei .
Prezenta
” După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine n-a venit? ”
Voi face prezența strigând catalogul grupei .
Calendarul naturii
,,Data, ziua, luna, anul
4
Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”
După o discuție despre anotimpul iarna, despre ziua, luna și data în care ne aflăm, copiii, vor atașa jetoanele
corespunzătoare pe calendarul naturii.

TRANZIŢIE: ˮ Dimineaţa a sosit


Şi deja noi am muncit!
Uşurel ne ridicăm
Şi puţin să ne mişcăm!ˮ

Moment de mişcare: “Dacă vreau să cresc voinic,


Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior.
Mă opresc, respir uşor,
Întind braţele să zbor.
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început:
Ia priviţi cât am cresut!”

Ȋmpărtășirea cu ceilalţi
Educatoarea va iniţia o discuţie despre sărbătorile de iarnă ,ce știu copii despre ele și cum doresc ei să le
petreacă. Câțiva copii vor comunica grupei cum vor să petreacă sărbătorile de iarnă.

Activitatea de grup

Se va realiza prin interpretarea colindului,,Busuioc verde pe masă” de către preșcolari .


III.Captarea atenţiei pentru activităţile de învăţare.

Captarea atenţiei se va realiza prin noutatea zilei, Maria pe care copii o cunosc de la Ziua Națională a
României.
Este prezentată Maria pe care am întâlnit-o când am venit la grădiniță și care este tristă pentru că s-a pierdut
de grupul de prieteni cu care a plecat la colindat.
Deoarece a ajuns din nou la noi în grupă ,educatoarea propune copiilor ca pentru o zi să fie prietenii ei, iar ca
prieteni ei trebuie s-o ajute să se alăture grupului ei de colindători.

IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor activităţii didactice.

5
Se anunţă copiii ce vor face pe parcursul zilei.Se prezintă centrele de interes deschise şi sarcinile la
fiecare centru .Vom desfășura jocul ,,Pe urmele colindătorilor” unde copii vor pătrunde în lumea magică a
sărbătorilor de iarnă si vom pleca pe urmele colindatorilor.Trecerea fiecărei probe o va duce pe Maria mai
aproape de grupul ei.

V. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei.


Educatoarea prezintă copiilor centrele de interes deschise şi sarcinile de lucru.
Cu ajutorul tranziţie:,,Bat din palme clap,clap,clap,
Din picioare tra,trap,trap
Ne-nvârtim ,ne răsucim
Și spre centre noi pornim.ˮ copiii se îndreaptă spre centrul pe care şi l-a ales.
Centrele de interes deschise sunt:
1. Constructii: ,,Meșteri pricepuți˝;
- îmbinare piese Lego
2. Arta: ,,Trăistuțe fermecate ˝;

- decorare prin lipire


3. Joc de rol: ,,De-a gospodinele˝
- prepararea prăjiturilor pentru colindători
4. Stiinte: ,, Decorațiuni pentru sărbători ”
- combinerea pieselelor de mozaic
Se mai repetă sarcinile de lucru la fiecare centru pentru a fi sigur că s-a înţeles, iar copii încep să
lucreze.
După finalizarea activităţilor la centre prin tranziţia:
“ Trenulețul să-l formăm
Lângă uşă ne-aşezăm
Şi cuminţi să aşteptăm,
Către baie să plecăm.
copiii merg la baie. Prin tranziţia:

,,Veseli revenim
Ca să mai muncimˮ

la intoarecera de la baie ,se trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale:DPM si DLC.In


prima parte a activitatii se vor executa catea exercitii penrtu influenţarea selectivă a aparatului locomotor:

ANUNTAREA JOCULUI
Exercițiile se desfășoară în formație de cerc.

6
Exerciţiul nr. 1: ,,Privim după fulgi’’
T0- stând depărtat, mâinile streaşină la ochi
T1-răsucirea capului spre stânga
T2-revenire T0
T3-răsucirea capului spre dreapta
T4-revenire T0

Exerciţiul nr. 2: ,,Fulgi zboară’’


T0-stând depărtat cu braţele pe lângă corp
T1-ridicarea braţelor la nivelul umerilor
T2-ridicarea palmelor sus cu bătaia palmelor
T3-coborârea braţelor la nivelul umerilor
T4-revenire T0

Exerciţiul nr. 3: ,,Ne aplecăm după zapada’’


T0-stând depărtat cu braţele sus
T1, T2-tragerea braţelor spre spate
T3, T4-aplecarea cu atingerea podelei cu palmele

Exerciţiul nr. 4: ,,Ne ghemuim sa afcem bulgari’’


T0-şezând, genunchii îndoiţi, braţele încrucişate
T1, T3-lăsarea genunchilor spre podea
T2, T4-ridicarea din poziţia ghemuit în picioare

,dupa care se anunță titlul jocului ,,Pe urmele colindătorilor”

Explicarea jocului.

Se vor explica regulile jocului: fiecare copil va lucra individual sau în pereche în funcție de sarcina primită,
Rezolvarea sarcinilor se face la semnalul educatoarei. Fiecare sarcină rezolvată corect va fi recompensată cu
bulinuțe magice și aplauze.
Executarea jocului demonstrativ de către educatoare

Educatoarea va răspunde la o ghicitoare identificând imaginea corespunzatoare răspunsului , va formula


singularul /pluralul substantivului ,va despărţi cuvântul în silabe după care il va reprezenta grafic prin liniuțe
orizontale, va preciza numărul acestora apoi va formula o propoziţie numarând cuvintele după care le va
reprezenta grafic prin liniuţe orizontale și va preciza numărul acestora asociind cifra corespunzatoare.

Executarea jocului de probă

Se execută jocul de către unul, doi copii pentru a verifica dacă au înţeles modul de desfăşurare al acestuia.

Executarea jocului propriu-zis

7
Varianta I
După ce copii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis concomitent cu parcurgerea
traseului aplicati. Ne pregatim de drumul ce trebuie parcurs de Maria impreuna cu prescolarii in care pe rând
câte un copil va răspunde la o ghicitoare , va alege de pe masă imaginea corespunzătoare răspunsului pe care o
va arăta colegilor și o va afișa pe panou.

GHICITORI
Parc-ar fi nişte petale
Ori steluţe ce dansează,
Norii le presară iarna Sub brăduţul cel frumos
Şi pe gene ţi le-aşează. Lasă Mosul cel iubit
(fulgii de zăpadă) O cutie mare,mare
Pentru mic și pentru mare
Ce sa fie oare?
(cadoul)
De copii este iubit,
De Crăciun împodobit,
Cu o mândră stea in vârf Vin în seara de Ajun
Si podoabe de beteala Și ne cântă pe la uși
Capata veșmânt de gală De Nașterea lui ISUS,
Verde e, majestuos Ce spuneți copiii,
Cine e aşa frumos? Cine colindă aşa frumos?
(bradul) (colindatorii)

Strălucește sus pe cer Pe brad stau cuminţele.


Dar și-n brad o s-o găsești, Sunt toate colorate,
Strălucește sus în vârf Rotunde sau pătrate.
Nașterea lui ISUS vestește acum Mai mari sau mai mititele,
Cin' să fie dragi copii
Hai gândiți-vă acum ? (globurile)
( steaua)

Copilul care a răspuns corect va fi recompensat cu bulinuțe magice și aplauze . Vor răspunde cerinţelor
patru,cinci copii după care se trece la proba urmatoare. Ultimul copil care răspunde o va ajuta pe Maria să
treacă peste pârâul care i-a ieșit în cale prin saritura de pe loc cu desprindere de pe ambele picioarea .Toti copii
grupei o vor urma si ei treacand pârâul prin saritura de pe loc cu desprindere de pe ambele picioarea si
va fi descoperita trăistuța fermecată ce conține sarcinile pentru următoarea variantă.
Varianta a-II-a
Pentru varianta a -II- a copilul numit va formula singularul/pluralul substantivelor din imagini asociind
jetoanele corespunzatoare acestora.

8
Copii care a răspund corect vor fi recompensaţi cu bulinuțe magice și aplauze . Ultimul copil care răspunde o
va ajuta pe Maria să treacă peste bușteanul care i-a ieșit în cale .
Toti copii grupei o vor urma si ei treacand pârâul prin pasire peste un obstacol , apoi va fi descoperita
trăistuța fermecată ce conține sarcinile pentru următoarea variantă.

Varianta a-III-a
Pentru varianta a -III- a a jocului vom folosi jetoanele expuse .Câte un copil va despărți în silabe
cuvântul corespunzător imaginii reprezentând grafic silabele prin liniuţ e orizontale ,apoi va preciza numărul
acestora .
Fiecare copil care a răspuns corect va fi recompensat cu bulinuțe magice și aplaudat . Vor răspunde cerinţelor
patru,cinci copii după care ultimul copil care răspunde o va ajuta pe Maria să treacă pe sub gardul care i-a ieșit
în cale . Toti copii grupei o vor urma treacand pe sub gard prin tarare pe coate si va fi descoperita trăistuța
fermecată ce conține sarcinile pentru următoarea variantă.

Varianta a-IV-a
Pentru varianta a -IV- a a jocului vom folosi panoul cu jetone .Vor ieși in față doi copii ,unul va formula o
propozitţie cu imaginea respectivă ,iar celălalt va reprezenta grafic cuvintele și le va număra.
Copii care au răspuns corect vor fi recompensaţi cu bulinuțe magice și aplauze . Vor răspunde cerinţelor
patru,cinci copii după care ultimi doi care răspund o vor ajuta pe Maria să deschidă poarta care i-a ieșit în
cale . Toti copii grupei o vor urma si ei treacand poarta prin mers in coloana cate unul apoi
va fi descoperita trăistuța fermecată ce conține sarcinile pentru următoarea variantă.
Varianta a-V-a
După finalizarea celor patru variante se trece la complicarea jocului. Pentru a fi primiți în casă de gazde,
copii trebuie șă dovedească că au cunoștințe, despre sărbătorile de iarnă. Câte un copil va completa
ciorchinele cu imagini sugestive descoperite în trăistuță referitoare la sărbătorile de iarnă.Vor răspunde
cerinţelor mai mulți preșcolari până la epuizarea ideilor.
Se fac aprecieri în legătură cu modul de desfășurare a jocului didactic,,Pe urmele colindătorilor”.Maria se
alătură grupului de prieteni asistând la următorul joc al preșcolarilor.
, iar prin tranziția ,, Deschide uşa creştine " , copii se aşeză pe covor în cerc.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului celor învăţate

9
Se va desfășura jocul R.A.I.(Răspunde-Aruncă-Interoghează. Educatoarea aruncă un glob unui copil care
va răspunde la o întrebare referitor la tema activităţii adresată de aceasta și aruncă mingea –prin aruncare de la
piept c ambele maini- unui alt copil adresându-i o altă întrebare la care va răspunde .Jocul continuând până la
epuizarea ideilor.

ALA II

Înainte de plecarea Mariei din grupa noastră copii îi vor prezenta un fragment din serbarea ,,Cântece,
poezii ,colinde de Crăciun ˝pe care o vor desfășura in așteptarea lui Moș Crăciun,după care își iau la revedere de
la aceasta.

VII. Încheierea actvităţii. Aprecieri finale.

La finalul activităţii se vor formula aprecieri colective şi individuale cu privire la prestaţia şi la


implicarea copiilor în activitate.

10
11

S-ar putea să vă placă și