Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

REGATUL DE GHEAȚĂ

EDUCATOARE: NICORUȚ ADELA TEODORA


INVENTAR DE ACTIVITĂȚI

ADP:
Salutul; ALA I:
Prezența; Artă: ” Fulgi de
Calendarul naturii; nea”- modelaj
Împărtățirea cu Bibliotecă:”
ceilalți; Labirintul de
Noutatea zilei; gheață”- grafisme
Mesajul zilei; Joc de masă: Puzzle
Înviorarea. cu Elsa și Anna

ADE:
ALA II: DȘ: ” Olaf, Anna și
Joc de atenție: Elsa în ținutul de
”Unde s-a ascuns gheață”-joc didactic
Olaf?” DOS: ”Prietenii lui
Olaf” lipire
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.1 Derna

Grădiniţa cu program normal nr.3 Sacalasău vechi

EDUCATOARE: Nicoruț Adela Teodora

NIVEL: I

DATA: 19.01.2023

GRUPA: Boboceilor (grupa combinată)

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

TEMA PROIECTULUI: ” Iarna și bucuriile ei”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ”În împărăția iernii !”

TEMA ZILEI: ”Regatul de gheață”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrată- ADP+ALA I+ ADE (DȘ, DEC)+ ALAII

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual și pe grupe

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

DURATĂ: O zi
SCOPUL: Dezvoltarea cunoștințelor elementare matematice specific vârstei, expimare corectă din punct de vedere gramatical și al
structurilor verbale și consolidarea unor deprinderile de lucru practice în conformitate cu dezvoltarea motrică precum și stimularea
imaginației.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

COMPETENȚE VIZATE:

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

1. Activităţi de dezvoltare personal (ADP):

Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul: „Bună-i regăsirea, bună-i dimineaţa”;


Prezența;
Calendarul Naturii;
Noutatea zilei,
Înviorarea.

Rutine:

- ”Suntem harnici”- exersarea unor deprinderi de ordine;


- ” Gustarea”- exersarea unor deprinderi de autoservire.

Tranziții:

- ,,Haideți toți cu mic, cu mare!/ Cu mine la înviorare”- exerciții de înviorare


- ,,Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare Trap,trap,trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la centre noi pornim”- deplasare spre
centre
- ”Hai afară la zăpadă”- cântec relaxant între ALA si ADE
- ” Dansul fulgilor de nea”- mișcari lente între DȘ și DEC
- ,,Mers ușor pe gheață”- deplasare spre baie
- ” Noi facem mișcare/ Mergem pe cărare/ Pe Olaf îl căutăm/ Și ne bucurăm”-inainte de ALA II

2. Activităţi liber alese (ALA I):

- Artă: ” Fulgi de nea”- modelaj


- Bibliotecă:” Labirintul de gheață”- grafisme
- Joc de masă: Puzzle cu Elsa și Anna

3. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE):


- DȘ: ” Olaf, Anna și Elsa în ținutul de gheață”-joc didactic
- DEC: ”Prietenii lui Olaf ”- lipire

4. Activităţi liber alese (ALA II):


- Joc de atenție: ”Unde s-a ascuns Olaf?
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

ALA I:

Artă:

Joc de masă:

Bibliotecă:

ADE- DȘ:

ADE- DEC:
-

ALA II:

STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE UMANE: educatoare și copii

METODE ŞI PROCEDEE:

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :

MODALITĂȚĂ DE EVALUARE: continuă și finală

BIBLIOGRAFIE:

• Repere metodologice pentru consolidarea achizițiilor din anul școlar 2019-2020: Educație timpurie – nivel preșcolar, Editura
Didactică și Pedagogică S.A

• Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Copyright, Bucureşti, 2019


• Activitatea integrată în grădiniţă-ghid metodic, Ed. DPH, Bucureşti, 2008.

• Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie, 2019
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață ” Bună dimineața, omuleții mei de zăpadă”, în care copiii au posibilitatea de a-și
împărtăși opiniile și starea de spirit.

Salutul: Așezați în semicerc pe scaunele, copiii se salută reciproc, de la stânga la dreapta, cu un ton al vocii sugerând relaxare și buna
dispoziție. Educatoarea va fi cea care dă startul salutului.

Prezența: Se va realize cu ajutorul educatoarei, aceasta va stiga numele copiilor iar cei prezenți vor spune ”PREZENT” și vom așeza
poza pe panou iar pe cei absenți îi vom lasă în coșulețul cu poze.

Calendarul naturii: Consultăm buletinul meteo verbalizând acțiunea și având ca suport panoul ”Suntem în anotimpul iarna, luna
Ianuarie , data de 19. Ieri a fost marți, azi este joi , și maine va fi vineri. Cine știe să imi spună lunile anului ? Dar zilele săptămânii? Si
dacă ne uitâm pe geam afară , oare cum este vremea? ”

Noutatea zilei: Educatoare le spune copiilor că astăzi vor avea un inviat surpriză, acesta fiind OLAF, cel mai dragălaș omuleț de
zăpadă din Regatul gheții. Dar Olaf nu este singur, acesta este impreună cu prietenii lui Elsa, Anna, Sven si Christof. Aceste
personaje minunate din filmul Frozen au venit astăzi la noi cu o mulțime de activități palpitante și ne roagă foarte mult ca și noi să
luăm parte la ele.

Înviorarea: ,,Haideți toți cu mic, cu mare!/ Cu mine la înviorare”

Tranziție: ,,Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare Trap,trap,trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la centre noi pornim.”

În cadrul activităților liber alese, copiii vor regăsi materialele aferente fiecărui sector. Fiecare copil va primi câte un cartonaș afferent
centrului la care trebuie să meargă.

ALA I

La centrul Artă, copiii vor avea de realizat fulgi de nea din plastelină, după modelul dat, pentru a adduce iarna in Regatul de gheață;

La centrul Bibliotecă, copiii vor trebuii să îl ajute pe Olaf si prietenii lui să ajunga la Regatul de gheată, aceștia trebuind să traverseze
labirintul de cristal;
La centrul Joc de masă, copiii se vor delecta cu puzzle-uri despre Frozen, acestea urmănd să fie expuse.

Tranziție: ”Hai afară la zăpadă”

DȘ: În cadrul Domenilui Științe, respetiv al activităților matematice, copiii vor desfășura un joc didactic matematic, care se va realize
în două echipe prima fiind cea a Annei și cealaltă a Elsei, fiecare copil primid cate o sarcină pe care trebuie să o resolve. Echipa care
realizează cel mai bine sarcinile va câștiga. Sarcinile fiind de diferite complexități în funcție de vârta copiilor.

Tranziție: Dansul fulgilor de nea

DEC: În cadrul Domeniului Om și Societate, mai exact al activităților de lipire, copiii vor avea de lipit vată alba pe figurinele de
polyester pentru a realize omuleți de zapadă, ca Olaf să aibe noi prieteni și sa nu se mai simtă singur.

Tranziție: ” Noi facem mișcare/ Mergem pe cărare/ Pe Olaf îl căutăm/ Și ne bucurăm”

ALA II: După finalizarea lucrărilor copiii se vor recrea cu un joc de atenție alături de Olaf. La final Olaf și prietenii lui îi vor
recompensa pe copiii cu o gustare dulce.
Desfăşurarea activității
Nr. Eveniment Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt didactic Activitatea didactică procedee didactice organizare

1. Momentul Asigurarea condițiilor optime pentru buna desfășurare a activităților: Observar


organizatoric - aerisirea sălii; Conversația Scaune Frontal ea
- pregătirea materialelor didactice. Măsuțe comporta
mentului
copiilor

2. Introducerea în Întâlnirea de dimineață: Conversația Panou de Frontal Observar


activitate În cadrul întâlnirii de dimineță se va realiza: Explicația prezență ea
- salutul comporta
- prezența Calendar mentului
- calendarul naturii ul naturii copiilor
- împărtășirea cu ceilalți
- noutatea zilei

Salutul
Educatoarea se adresează copiilor cu formula:
” Bună dimineața, dragilor. Educatoarea îi invită pe copiii să se salute între
ei folosind formula ”rând pe rând”: Bună dimineața Armina, bună dimineața
Ionuț, etc.

Prezența
Se va realiza prin completarea panoului de prezență.

Calendarul naturii
Se va discuta calendarul naturii. Educatoarea va adresa urmatoarele
întrebări:
Care sunt cele patru anotimpuri?
În ce anotimp suntem?
Care sunt lunile anului?
În ce lună ne aflăm noi ?
Care sunt zilele săptămânii?
În ce zi ne aflăm noi ? Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi maine?
Cum este vremea afară?
Cum ne imbrăcăm când mergem afară?
Cum vă simțiți azi?
Împărtășirea cu ceilalți
Fiecare copil va zice pe rând o întâmplare interesantă petrecută în ultimele
zile.

Tranziție: ,,Haideți toți cu mic, cu mare!/ Cu mine la înviorare”

Înviorarea de dimineță- gimnastică de încălzire


3. Captarea Noutatea zilei
atenției Se va realiza prin apariția unui personaj surpriză: Olaf Conversația Machetă Frontal
Olaf a venit azi în grupă împreună cu prietenii lui să ne aducă o mulțime de Olaf
activități interesante și distractive. Observația
4. Anunțarea „Olaf ne va prezenta toate activitățile pe care le vom desfășura astăzi și Machetă Frontal Observar
temei și a materialele pe care le vom folosi” Conversația Olaf ea
obiectivelor Tranziție: ,,Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare Trap,trap,trap/ Ne- Observația comporta
nvârtim, ne răsucim/ Și la centre noi pornim” Explicația mentului
copiilor

5. Reactualizarea Educatoarea îi va întreba pe copii dacă își aduc aminte de unde a venit Olaf,
cunoștințelor cum îi cheamă pe prietenii lui și de ce Olaf nu se topește niciodată. Conversația Frontal Stimulare
a verbală
6. Dirijarea Copiii vor primii cartonașe cu diferite personaje, trebuind să meargă la Fișe
învățării și centrul corespunzător cu imaginea de pe cartonaș. Se va lucra după Creioane Individual Observar
obținerea indicațiile date de educatoare, ei au voie să schimbe sectoarele între ei în Conversația grafice Grup ea
performanței momentul în care au terminat sarcina de la sectorul respectiv, fără a-și Explicația Plastelina comporta
deranja colegii. Exercițiul Planșete mentului
Puzzle copiilor
La centrul Artă: copiii vor trebuii să modeleze” Fulgi de nea” rulănd
bucațele de plastelină albă până aceștia au forma unui șerpișor ca apoi se le Stimulare
pună unul peste altul pănâ formează un fulg. Modelajul se va desfășura pe o verbală
plansă de culoarea albatru deschis.

La centrul Bibliotecă: copiii îi vor ajuta pe Olaf să ajungă la prietenii lui,


trasând linii pe drumul corect acesta trebuind să treacă prin ” Labirintul de
gheață”

La centrul Joc de masă: copiii vor realiza puzzle cu personajele din


Frozen, încercând să le recunoască.

7. Asigurarea Voi pune întrebări despre ceea ce au lucrat la centre și voi acorda ajutor Conversația Individual Evaluare
retenției și a acolo unde este nevoie. curentă
transferului
8. Încheierea La sfârșit voi analiza activitatea de la fiecare centru și voi face aprecieri. Expunerea Lucrările Frontal Aprecieri
activității copiilor verbale
Tranziție: ”Hai afară la zăpadă”- cântec relaxant

S-ar putea să vă placă și