Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect didactic (activitate integrată)

”Dacă aș fi un instrument muzical, aș fi…”

ADP+ ADE (DS_cunoașterea mediului) + ADE (DOS_activitate


practică)

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 22.11.2023
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 din TÂRGOVIŞTE
PROPUNĂTOARE: Nichita Ștefania- Adriana, Nicolae Elena Iuliana
NIVELUL I : Grupa mijlocie A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: O lume magică

Tema săptămânii: Micii muzicieni

Tema zilei: “Dacă aș fi un instrument muzical, aș fi...”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată- ADP + ADE(DȘ_Cunoașterea mediului) +


ADE(DOS_Activitate practică) +ALA
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate frontală, individuală, pe grupuri.
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
E . DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
3. Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi
metode specifice
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și
povestiri creative
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP):
Întâlnirea de dimineaţă: Fluierul ursulețului Martinel

2

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE):
 DOMNIUL ȘTIINȚE – Observare: fluierul

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE– Activitate practică: Confecționare fluier
Confecționăm și decorăm un fluier.

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE PE CENTRE (ALA):


Științe naturale: Instrumente muzicale- Jocul umbrelor
Artă: Instrument muzical, fluier. – Confecționare fluier, decor prin lipire.
Alfabetizare: Recuperează chitara șoricelului Pecos, labirint .
Materiale de construcţie: Construim un pian.
Joc de rol: De-a cântăreții. Ne prefacem că suntem adevărați artiști și cântăm la diferite
instrumente.

 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


Joc de mișcare- Scaunele musicale, Îngheață dansul
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1. Să recunoască instrumentul (fluier), cu ajutorul propunătoarei
O2. Să denumească părțile componente ale fluierului observat ( un tub din lemn ce are 6 găuri mici,
pentru emiterea sunetelor și două mai mari, prin care se suflă, respective iese sunetul), cu ajutorul
propunătoarei;
O.3. Să descrie fluierul prezentat ( culoare, formă, mărime)
O4. Să asocieze fiecare obiect din imagine cu umbra corespunzătoare;
O5. Să realizeze un obiect muzical, folosind tehnica de lipire;
O6. Să traseze drumul spre chitară, conform indicațiilor primite;
O7. Să construiască prin alăturare, îmbinare și suprapunere un pian;

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia.
Mijloace de învățământ: fluier, săculeț, hârtie creponată, accesorii, aracet, hârtie cartontă,
pensulă, cuburi din lemn, instrumente muzicale de jucarie, creion, jetoane cu instrumente muzicale
Durata: o zi
3
Material bibliografic:
Curriculum pentru educația timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale
Culea L., Sesovici A., Grama F., Pletea M., Ionescu D., Anghel N., (2008). Activitatea integrată din
grădiniţă. București: Editura Publishing House.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Rutină și tranziție: Ne pregătim pentru activități. Copiii se așază pe pernițe în semicerc.


Rutină: Întâlnirea de dimineață:
Salutul: „Bună dimineaţa!”.Salutul porneşte de la propunătoare şi este continuat de toţi copiii
grupei.
Se va face prezenţa, după catalog, apoi un băieţel va fi rugat să numere toate colegele, apoi o
fetiţă va număra toți băieții prezenţi.
Se completează Panoul de prezenţă, un copil/mai mulți copii punând pozele preșcolarilor care
lipsesc în săculețul destinat acestui lucru.
La Calendar, se va stabili stabili anotimpul în care ne aflăm, zilele săptămânii, ziua în care
suntem şi starea vremii, după care se va ataşa imaginea corespunzătoare la Calendarul naturii.
Momentul Împărtășirii cu ceilalți se va realiza prin jocul ”Amestecă, îngheață, formează
perechi”( La semnalul ”Amestecă!” al educatoarei, copiii se amestecă, trecând unii pe lângă ceilalți; la
semnalul ”Îngheață!”, copiii se opresc acolo unde se află, iar la semnalul ”Formează perechi!”, doi câte
doi copiii formează o pereche cu colegul care se află cel mai aproape; în cadrul perechii, fiecare copil
povestește ce legume a văzut în grădina bunicilor/ părinților ; la final, aleatoriu, educatoarea va numi
câțiva copii să povestească despre ceea ce s-a discutat în perechea realizată.
Noutatea zilei:Propunătoarea îl prezintă copiilor pe ursulețul Martinel. Acesta are cu el un
săculeț pe care l-a primit de la mama lui. Propunătoarea îi întreabă pe copii dacă sunt curioși să afle
ce se ascunde în săculeț și împreună cu ursulețul Martinel să observăm obiectul. Fiind pasionat de
muzica, mama lui i-a făcut cadou un instrument, doar că el nu-l recunoaște și vrea să afle cât mai
multe lucruri despre el.
În continuare, se va desfășura activitatea de obervare a instrumentului muzical, activitate de
grup.
Rutină: mersul la toaletă, băutul apei.

4
Se intuiesc materialele descoperite la centre. Prezentarea este însoțită de explicațiile de rigoare
referitoare la sarcinile de rezolvat, specificul unor materiale și rezultatele dorite a fi obținute.
Științe naturale: Dacă as fi un instrument muzical, as fi…, Jocul umbrelor
Artă: Confecționare fluier
Alfabetizare: Chitara șoricelului Pecos, labirint
Materiale de construcţie: Construim un pian ajutându-ne de marcajele de pe covor
Joc de rol: Micii artiști: Cântăm la diferite instrumente.
Se aminteşte copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activităţi – să vorbim în şoaptă
pentru a nu-i deranja pe ceilalţi, să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă materialele, să apreciem şi
protejăm lucrările făcute de colegi.
Copiii aleg liber centrul la care lucrează și pot să-l schimbe după ce și-au realizat sarcinile. În
timp ce copiii lucrează, se bucură de monitorizarea și sprijinul educatoarei la nevoie.
Cu ajutorul mai multor copii, se va face aprecierea activităţilor în fiecare centru.
La finalul zilei se vor folosi jocuri muzicale : Scaunele muzicale , Îngheață dansul

5
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Strategii didactice Evaluare


didactice Conţinutul ştiinţific Metode şi procedee Mijloace de (instrumente şi
învăţământ indicatori)
1. Momentul Se vor asigura condiţiile necesare pentru
organizatoric desfăşurarea optimă a activităţii:
- se va aerisi sala de grupă;
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în Observarea
fiecare centru de activitate. comportamentului
Întâlnirea de dimineață va cuprinde Conversaţia Panoul de prezenţă copiilor
următoarele momente: Calendarul naturii
 Salutul Răspunsurile
 Prezența copiilor
 Calendarul naturii „În ce anotimp
suntem?”;
„Ce schimbări au avut loc în natură?”; „ Ce zi a
săptămânii este?”; „Cum este vremea?”;
”Împărtășirea cu ceilalți!”
2. Captarea Îl prezint copiilor sub formă de surpriză pe
atenţiei şi ursulețul Martinel, care a primit cadou de la Conversaţia Ursulețul Marinel Stimularea
reactualizarea mama lui, un săculeț ce are în interior un obiect. Explicația Săculeț interesului pentru
Problema ursulețului Martinel este că el nu-l
6
cunoştinţelor recunoaște și vrea să afle cât mai multe lucruri Fluier activitate
despre el. Acesta m-a rugat pe mine să îi fac
cunoștință cu voi pentru că el a auzit că sunteți
niște copii foarte inteligenți. Propunătoarea îi
întreabă pe copii dacă sunt curioși să afle ce se
ascunde în săculeț și împreună cu ursulețul
Martinel să observăm obiectul.
Voi numi un copil care să extragă instrumentul
din săculeț și voi purta o scurtă discuție:
Ce obiect ați gășit în săculeț? (fluier)
Ce putem face cu acest instrument? ( să cântăm)

3. Anunţarea Voi anunța copiii că astăzi vom învăța alaturi de Conversaţia Stimularea
temei şi ursulețul Martinel lucruri noi despre Explicaţia interesului pentru
obiectivelor instrumentul: fluier. activitate

Vor observa fluierul și pentru început vom purta


4.Prezentarea o scurtă discuție despre acesta: dacă știu la ce-l
optimă a folosesc oamenii, ce culoare are, dacă au mai Conversația Fluier
conținutului și văzut vreodată un fluier. Explicația
dirijarea În continuare, fluierul va trece pe la fiecare copil
învăţării pentru a-l observa cât mai bine și îi rog să fie
7
atenți. În timp ce fluierul trece pe la fiecare
copil, le spun că acest instrument a apărut acum
foarte mulți ani și este realizat de ciobani.
După ce instrumental trece pe la fiecare copil,
voi trece la părțile componente ale fluierului.
Copii din ce credeți că este realizat fluierul? ( le Exercițiul Fluier Observarea
voi spune că fluierul este de mai multe feluri și comportamentului
că se poate realize atât din lemn cât și din os și copiilor
uneori din metal. De asemenea, le voi spune
copiilor că fluierul este un instrument de suflat. Răspunsurile
Copii, ce ați observant la fluier? ( că are găuri). copiilor
Vom număra împreună găurile fluierului.

SINTEZĂ PARȚIALĂ
“Fluierul este un instrument de suflat, care poate
fi realizat din lemn, om și rareori metal. Acesta
are 6 găuri care-l ajută pe cel care cântă să scoată
sunete.”

În continuarea vor observa fluierul și voi adresa


întrebări, după care le voi oferi explicații.
8
Copii ce formă are fluierul?
Ce culoare are fluierul?
Ce are fluierul în partea de sus?
“Fluierul are forma unui tub subțire și culoarea
verde. Fluierele pot fi de diferite culori și Conversația Observarea
mărimi, mai mari, mai mici, cu mai multe sau Explicaţia Fluier comportamentului
mai puține găuri”. videoclip copiilor

Răspunsurile
Voi întreba copiii dacă au auzit vreodată pe copiilor
cineva cântând la fluier.
În continuare le voi pune pe youtube un scurt
filmuleț cu un copil care cântă la fluier.
După ce audiază cântecul, îi voi întreba dacă le-a
plăcut și dacă ar vrea și ei să învețesă cânte la
acest instrument muzical.
https://www.youtube.com/watch?
v=7PRkhs9pEfM&ab_channel=Iliu%C8%9B
%C4%83delaJina Demonstrația

SINTEZĂ FINALĂ Răspunsurile

Recapitulăm ce am învățat nou despre acest


9
instrument cu ajutorul unor întrebări. copiilor
Ce instrument am observat astăzi?
Ce fel de instrument este?
Din ce este făcut fluierul nostru?
„Astăzi am observat instrumental fluier. Este un
instrument de suflat, care are mai multe găuri ce- Observarea
l ajută pe cel care cântă să emită sunete. Acest comportamentului
instrument este realizat din lemn.” preșcolarilor
Le mulțumesc pentru atenție și îi rog să iasă
afară să bea apă, urmând să fie prezentate
centrele de activitate.
.

5. Obținerea Voi continua fixarea cunoștințelor despre


performanței instrumentele muzicale, la centrele de activitate.
Științe naturale: Instrumente muzicale-
Jocul Umbrelor Jetoane cu instrumente
Artă: Instrument muzical, fluierul- Conversaţia muzicale și umbrele lor
confecționare și lipire Explicaţia Coli cartonate Probă practică
Alfabetizare: Chitara șoricelului Pecos, Exercițiul Aracet
labirint Creion
Materiale de construcţie: Construim un Pensulă Observarea
pian conform marcajelor de pe covor produselor
10
Explicaţia Accesorii activității
Demonstraţia Hârtie creponată
Joc de rol: De-a cântăreții. Ne prefacem că Exercițiul Fișă cu labirinturi
suntem adevărați artiști și cântăm la diferite Cuburi din lemn
instrumente. Instrumente muzicale
de jucărie
Bandă adezivă

6.Evaluarea După finalizarea activităților în centre,


performanţei preşcolarii şi propunătoarea vor purta o discuţie Conversaţia Produsele activităţii Observarea
pe baza lucrărilor şi a jocurilor desfăşurate în produselor
fiecare centru. activității
Copiii vor evalua lucrările, ţinând cont de
criteriile de evaluare: aspectul lucrării,
creativitate, originalitate.
Educatoarea va face aprecieri asupra modului în
care s-a desfășurat activitatea.
7.Asigurarea Copiii se pregătesc pentru ultima parte a
retenței și a activității de azi unde vor repeta două jocuri Conversația Antrenarea copiilor
transferului muzicale: Scaunele muzicale și Îngheață Explicaţia Scaune în joc
Dansul Jocul Laptop
Scaunele muzicale: Copiii, asezati pe scaunele Demonstrația
incep, la începerea melodiei, sa alerge in jurul

11
scaunelor. In timp ce copiii alearga,
propunătoarea oprește muzica și scoate din joc
un scaunel. Copiii vor lua loc. Copilul ramas in
picioare este eliminat din joc. Jocul continua
astfel pana cand ramane in joc un singur scaunel.
Copilul care se aseaza, la semnal, pe scaunelul
ramas, este declarat castigator.
Îngheață Dansul:
Propunătoarea va porni o melodie.
În timp ce copiii vor dansa, aceasta va opri
melodia. Când melodia este oprită, copiii vor
”îngheța”, neavând voie să se miște până nu
pornește din nou melodia. Copiii care se vor
mișca, vor fi descalificați și scoși din joc.

8. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale


activităţii referitoare la comportamentul copiilor
(relaţionare, colaborare) şi la activitatea acestora Conversaţia Aprecieri verbale
(modul de lucru , produsele realizate).

12
ANEXE

ANEXA 1
Numele: Data:

Fișă de lucru

Ajută-l pe șoricelul Pecos să-și recupereze chitara.

13
ANEXA 2

14
15
16
17
18
19

S-ar putea să vă placă și