Sunteți pe pagina 1din 27

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 13.01.2020
Nivel/Grupa: 5-7 ani, II, grupa mare
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?
Subtema: ,,Jocurile copiilor iarna”
Forma de realizare: Activitate integrată de o zi – ALA+ADE (DŞ1+DEC) +ADP
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: DŞ1: Cunoaşterea mediului
,, Bucuriile iernii” – joc didactic
DEC: Pictură
,, Omul de zapada” - amprentare
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe,pe echipe.
Durata: O zi
Scopul activităţii :
Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul iarna;
Obţinerea efectelor plastice prin tehnici specifice picturii.
Obiective cadru:

1
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii
pentru investigarea acestuia;
Utilizarea unui limbaj adecvat în prezentarea unor fenomene din natură şi din mediul înconjurător;
Formarea şi consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi;
Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin pictură.
Obiective de referinţă:
Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare, precum şi interdependenţa dintre ele;
Să recunoască şi să descrie verbal şi grafic anumite schimbări şi transformări din mediul apropiat;
Să obţină efecte plastice prin tehnici specifice picturii;
Să interpreteze liber, creativ lucrările plastice exprimând sentimente estetice.
Elemente componente ale activităţii integrate
I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
1. Rutine
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: „În cerc toţi ne aşezăm/ Şi apoi ne salutăm/ Să vedem cine-i prezent/ Poate cine e absent/ Să ne-
ncânte cineva/ Cu povestioara sa./Calendaru-i încântat,/Că va fi iar completat,/Cu nori, ploaie, vânt, furtună/ Mai
bine cu vreme bună:”
Prezenţa: Se va face prezenţa ia copiii absenţi vor fi trecuţi la rubrica „Absenţi”
Calendarul naturii: „De-a meteorologul”

2
Împărtăşirea: „Mie îmi place iarna pentru că....”
Mesajul zilei: „ Surprize pentru Zâna iarnă”

2. Tranziţii:
 Recitativ ritmic „Bagheta Zânei se-nvârteşte şi la sectoare vă pofteşte!”
 Cântec „Fulgi de nea”
 Joc cu text şi cânt: „Bat din palme”
 Recitativ- ritmic: „Uşurel ne ridicăm şi în cerc ne aşezăm,/Unul lângă altul stăm,/ Şi să spunem cu
glas tare ce am făcut noi azi oare?!”

II. Activităţi liber alese (ALA 1) – centre de interes


 Joc de masă: „Anotimpurile”; „Omul de zăpadă”-mozaic
 Construcţii: „La derdeluş:săniuțe”
 Joc de rol: „De-a gospodinele”

III. Activităţi pe domenii experenţiale (ADE)


 DŞ 1 – cunoaşterea mediului
 „Bucuriile iernii”- joc didactic

3
 DEC - pictură
 „Omul de zăpadă” – efecte plastice prin tehnici specifice: amprentare

IV. Activitate complementară / ALA II


 Joc de mişcare „Îngheaţă – dezgheaţă”

Obiective operaţionale
 ALA 1

 Joc de masă: „Omul de zăpadă”


- Să analizeze materialele primite în vederea realizării temei propuse;
- Să manipuleze materialul primit în vederea realizării temei propuse;
- Să coopereze cu colegii în vederea realizării temei.

 Construcţii: „La derdeluş” - saniute


- Să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese;
- Să relaționeze cu colegii.

4
 Joc de rol: „De-a gospodinele”
- Să interpreteze roluri;
- Să transpună în joc experiența din familie;
- Să relaționeze cu colegii.

 ADE
DŞ1 – Cunoaşterea mediului
„Bucuriile iernii”- joc concurs

Cognitiv – informaţionale:
- să recunoască imaginile de iarnă;
- să sorteze imaginile care nu aparţin anotimpului iarna;
- să denumească imaginile de pe jetoane;
- să clasifice elementele de iarnă pe categorii: fenomene, îmbrăcăminte, sporturi de iarnă;
- să dea răspunsul corect la ghicitori.
Afectiv-motivaţionale:
- să dea dovadă de implicare în activitatea propusă;

5
- să-şi păstreze atenţia pe întregul parcurs al activităţii;
- să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze şi să observe răspunsurile greşite, corectându-le/ajutându-şi
colegii atunci când este cazul;
Psihomotorii:
- să adopte o poziţie corectă pe scaun pe tot parcursul activităţii;
- să se orienteze în spaţiul educaţional;

DEC – Domeniul Estetic Creativ - Pictură

Cognitiv – informaţionale:
- să realizeze o compoziţie plastică prin tehnici cunoscute (tehnica amprentării);
- să obţină efecte plastice prin tehnica amprentării cu folie de protecţie şi bucăţi de hârtie mototolită;
- să cunoască şi să enumere materialele şi instrumentele de lucru;
- să finalizeze tema plastică propusă;
- să-şi organizeze corespunzător spaţiul de lucru.
Afectiv-motivaţionale:
- să ducă la bun sfârşit lucrarea începută manifestând stabilitate şi perseverenţă;
- să exprime aprecieri cu privire la propria lucrare căt şi a colegilor ;
- să trăiască bucuria reuşitei şi a recompensei.

6
Psihomotorii:
- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor fini ai mâinii;
- să execute corect mişcările cerute de sarcina de lucru,
- să respecte poziţia corectă a corpului în timpul lucrului.

ALA II – Jocuri si activitati didactice alese


 Joc de mişcare „Îngheaţă – dezgheaţă”
Obiective: - să respecte regulile jocului
- să participe cu interes la joc, păstrând ordinea şi disciplina;
- să manifeste interes în participarea efectivă şi afectivă.
Sarcina didactică:
- recunoașterea, denumirea și descrierea jocurilor şi caracteristicilor anotimpului iarna.
Reguli de joc:
Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa fulgilor și echipa oamenilor de zăpadă;
Copilul atins cu bagheta fermecată va rezolva o sarcină, astfel încât echipa din care face parte va fi recompensată
cu aplauze .
Fiecare sarcină rezolvată de către o echipă va fi punctată cu simbolul reprezentativ, astfel încât echipa care a
adunat mai multe simboluri va fi câştigătoare.

7
Elemente de joc : aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, închiderea şi deschiderea ochilor, formule de numire
a copiilor şi de stimulare, recompense.

Strategii didactice:
a) Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea.
b) Metode şi resurse procedurale: expunerea, conversaţia, explicaţia, observaţia, metoda Ciorchinelui,
braistorming-ul, munca în echipă, munca independentă, demonstraţia, exerciţiul, Turul galeriei, jocul.
c) Resurse materiale: imagini cu jocuri de iarnă şi cu alte elemente caracteristice anotimpului iarna, imagini
nereprezentative anotimpului iarna, plicuri, coşuleţe, medalioane cu fulgi şi oameni de zăpadă,bagheta Zânei,
planşa cu reprezentarea grafică a ciorchinelui, fişe cu ghicitori, tablă, recompense:fulgi şi oameni de
zăpadă,diplome, acuarele, şablon rotund din folie de protecţie, bucăţi de hârtie, pensule, vase cu apă, şerveţele,
rochiţă carton, fulgi decupaţi, lipici,mozaic, joc”Anotimpurile”,lego, vase (jucării),căsuţe pentru păsărele.
d) Modalităţi de evaluare:
- continuă ( prin observarea comportamentului, analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor);
- finală ( apreciere verbală asupra întregii activităţi desfăşurate).

8
Bibliografie:
1. Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
Cheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
2. Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational,
Bucureşti, 2005;
3. *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008, Bucureşti;
4. Revista învăţământului preşcolar şi primar 3 – 4 /2013, Editura Arlequin, Bucureşti.

9
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili
contactul vizual cu toţi membrii grupei.

Salutul:
„În cerc toţi ne aşezăm
Şi apoi ne salutăm
Să vedem cine-i prezent
Poate cine e absent/ Să ne-ncânte cineva/
Cu povestioara sa.
Calendaru-i încântat,
Că va fi iar completat,
Cu nori ploaie, vânt ,furtună
Mai bine cu vreme bună.”

„Bună dimineaţa, fulgi veseli”


Prezenţa se realizează cu ajutorul fotografiilor, fiecare copil când îşi aude numele spune „Prezent” şi îşi
vizualizează fotografia pe panou.
Absenţii sunt aşezaţi pe panou la la rubrica „Absenţi”.
Calendarul naturii se completează prin jocul „De-a meteorologul”.
Împărtăşirea cu ceilalţi constituie momentul în care se va lansa tema în dicuţie de către educatoare „Mie îmi
place iarna pentru că....”.
Acest moment al activităţii solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la
exprimarea liberă în faţa celorlalţi, copiii învăţând să îi asculte pe cei din jur.
10
Noutatea zilei se va realiza prin surpriza lăsată la uşă de Zâna Iarnă. Pentru a afla cine a lăsat surpriza la uşă va
trebui să deschidem plicul şi să realizăm puzzle-ul cu imaginea Zânei Iarna.Azi când am venit la grădiniţă m-am
întâlnit cu Zâna Iarnă şi mi-a spus că este tare supărată : nimeni nu mai vorbeşte despre ea, despre bucuria
jocurilor de iarnă; dar nu numai, şi-a pierdut şi fulgii de pe rochie din cauza vântului puternic şi nu îşi mai găseşte
nici oamenii de zăpadă care stăteau ţanţoşi în ogradă.

Tranziţie: „Bagheta Zânei se-nvârteşte şi la sectoare vă pofteşte!”

Ziua va continua cu ALA1:


Copiii se vor grupa în cadrul sectoarelor ajutaţi de educatoare, ei au voie să se schimbe de la un centru
la altul fără a-şi deranja colegii.
La centrul „ Joc de masă” copiii vor trebui să realizeze din jetoane tabloul fiecărui anotimp ; să realizeze din
mozaic oameni de zăpadă.
La centrul „Construcţii” copiii vor trebui să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese lego
„Derdeluşul”.
La centrul „Joc de rol „ fetiţele vor trebui să pregătească mâncare pentru păsărele;
După îndeplinirea sarcinilor de la centrele de interes, educatoarea împreună cu copiii vor trece pe la
fiecare centru pentru a observa corectitudinea îndeplinirii sarcinilor , dar şi pentru a aprecia rezultatele finale.

Tranziţie către domeniile experenţiale:


„Încet noi ne ridicăm şi pe scăunele ne aşezăm- „Fulgi de nea”

11
ADE
Atenţia copiilor se îndreaptă înspre următoarele activităţi DŞ1 + DEC
La activitatea de cunoaşterea mediului captarea atenţiei o voi face cu ajutorul medalioanelor lăsate de Zâna Iarnă
cu fulgi sau oameni de zăpadă, iar copiii vor forma două echipe în funcţie de medalionul ales: echipa fulgilor şi
echipa oamenilor de zăpadă, şi cu imaginile lăsate de Zâna Iarnă se desfăşoară jocul - concurs „Bucuriile iernii”

Tranziţie
„Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim ne răsucim şi spre măsuţe noi pornim”
Întreaga activitate de pictură se va realiza conform etapelor stabilite.
Prin tranziţia „Uşurel ne ridicăm şi în cerc ne aşezăm,/ Unul lângă altul stăm,/ Şi să spunem cu glas tare ce am
făcut noi azi oare?!”
Se trece la analiza întregii activităţi, moment în care copiii descriu cum s-au jucat cu materialul lăsat de Zâna Iarnă
şi ce anume au realizat.

ALA II – După finalizarea şi aprecierea lucrărilor, copiii se vor recreea prin intermediul unui joc de mişcare
„Îngheaţă – dezgheaţă”.

Activitatea se încheie prin aprecieri verbale asupra întregii activităţi şi prin oferirea de recompense.

12
DEMERS DIDACTIC

Nr Evenimentul Strategii didactice


Metode și Materiale Forme
crt didactic Conținut științific Evaluare
procedee didactice de
(instrumente
organiza
şi indicatori)
re
1. Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru
organizatori buna desfăşurare a activităţii: Scaune
c -amenajarea sălii de grupă Brainstormi Măsuţe Observarea
-amenajarea centrelor de interes ng-ul comportamentu
-pregătirea materialelor didactice Calendarul lui copiilor
Se începe activitatea prin întâlnirea Conversaţia naturii Frontal
de dimineaţă, copiii sunt aşezaţi în
semicerc pe covor : Observația Aprecierea si
 -salutul, stimularea
 -prezenţa, verbala

 -completarea calendarul naturii prin


jocul, “De-a meteorologul”
 -împărtășirea cu ceilalți
13
2. Expunerea
Captarea Noutatea zilei: se va realiza prin Coșulețul
atenției surpriza lăsată la uşă de Zâna Iarnă. Observația Zânei; Observarea
Pentru a afla cine a lăsat surpriza la comportamentu
uşă va trebui să deschidem plicul şi Frontal lui copiilor
să realizăm puzzle-ul cu imaginea
Zânei Iarna(anexa 1). Conversaţia
Azi când am venit la grădiniţă m-
am întâlnit cu Zâna Iarnă şi mi-a Puzzle Zâna
spus că este tare supărată :nimeni Iarnă;
nu mai vorbeşte despre ea, despre
bucuria jocurilor de iarnă; dar nu Scrisoare
numai, şi-a pierdut şi fulgii de pe
rochie din cauza vântului puternic
şi nu îşi mai găseşte nici oamenii
de zăpadă care stăteau ţanţoşi în
ogradă.
3.
Vreți să o ajutăm noi pe Zâna Iarnă?
Anunţarea Ia să vedem ce ne-a lăsat în coșuleț :
14
temei şi două plicuri cu imagini, acuarele şi Observarea
enunţarea multe plicuri. Conversaţia Coșulețul comportamentu
obiectivelor Zâna spunea ca nimeni nu mai Zânei cu Frontal lui copiilor
activităţii vorbește despre ea , aceste imagini materiale:
cred că ni le-a lăsat ca să încercam acuarele,
noi să le sortăm şi să găsim cuvinte Observația imagini,
potrivite imaginilor, să ne ajutam
între noi ca să o inveselim;
acuarelele mai mult ca sigur sunt
pentru pictură, spunea că nu îşi mai Conturul unei
găseşte oamenii de zăpadă. O să Explicația rochii;
încercam noi să-i realizăm oamenii Baghetă
de zăpadă prin tehnicile pe care noi magică
le cunoaștem.
Si i-a uitati ce am mai gasit! O
rochiță din carton dar nu are nici un
model... cu siguranță tebuie să
găsim fulgii pe care i-a suflat vântul
puternic şi să-i aşezăm pe ea.

15
Tranziția: “Bagheta Zânei se-
nvârtește şi la sectoare vă poftește!
4.
ALA1
Reactualizare Copiii se vor grupa în cadrul
a sectoarelor ajutaţi de educatoare, Explicația
cunostintelor ei au voie să se schimbe de la un Rochie carton
centru la altul fără a-şi deranja Demonstraţi Fulgi decupaţi Stimularea
colegii. a Lipici verbala
La centrul „Artă” copiii vor trebui Pensule
să lipească fulgii decupaţi pe rochiţa Exerciţiul
zânei; să păstreze acurateţea
lucrării; să utilizeze corect Joc de masă Observarea
instrumentele necesare realizării „Anotimpurile comportamentu
lucrării. ” lui copiilor
La centrul „ Joc de masă” copiii
vor trebui să realizeze din jetoane Conversaţia Pattern
tabloul fiecărui anotimp ; să ,

16
realizeze din pattern oameni de Pe grupe
zăpadă. Lego Stimularea
La centrul „Construcţii” copiii vor verbala
trebui să construiască prin alăturare, Explicația Cuburi din
îmbinare, suprapunere de piese lego lemn
„Derdeluşul”.
La centru „Joc de rol „ fetiţele vor
trebui să pregătească mâncare Vase de Evaluare
pentru păsărele. jucării curenta
Voi interveni cu sfaturi şi idei acolo
unde va fi nevoie. Şorţuleţe Aprecieri
„ I-am pregătit Zânei Iarna multe verbale asupra
surprize în cadrul sectoarelor: aţi Căsuţe produselor din
reuşit să sortați imaginile fiecărui păsărele cadrul
anotimp; ați lipit fulgii pe rochia Conversaţia sectoarelor
Zânei; aţi construit un derdeluş, iar
voi gospodinelor aţi pregătit
mâncare pentru păsărele.
Tranziție

17
„Încet noi ne ridicăm şi pe scăunele Turul
ne aşezăm”- „Fulgi de nea mii şi galeriei
mii/ Seara şi pomii au haine argintii/
Fulgi de nea cad din cer/ Nasul şi
obrajii sunt roşii de ger.”
Anunțarea temei si a obiectivelor
5. În continuare ne vom juca cu
Prezentarea imaginile lăsate de Zâna Iarnă jocul
conţinutului “Bucuriile iernii”.Dar haideţi să Explicația Observarea
vedem ce ne-a mai lăsat Zâna Iarnă comportamentu
în coşuleţ? Deschid plicul şi găsesc Medalioane cu Frontal lui copiilor
medalioane cu fulgi şi cu oameni de fulgi şi
zăpadă. oameni de
Le cer copiilor să închidă ochii, Conversaţia zăpadă
timp în care le voi oşeza în mână
medalioanele lăsate de Zână.
Priviţi copii! .Ce reprezintă aceste
imagini? Fulgi şi oameni de zăpadă.
Explicarea regulilor jocului şi a Pe

18
sarcini didactice echipe
Copiii se împart în două echipe
egale ca număr de participanți,
conform medalionului şi se aşează
pe scăunele: echipa fulgilor şi
echipa oamenilor de zăpadă.
Dar haideţi să vedem ce surpriză ne-
a mai pregătit Zâna Iarnă! Demonstrați
Zâna Iarnă ne-a lăsat un plic cu a
jetoane. PlicuriJetoane
Fiecare echipă trebuie să sorteze imagini
jetoanele pe anotimpuri şi să le
denumească.Echipa care rezolvă
sarcina corect va primi recompensă
un simbol(fulg sau om de zăpadă); Exercitiul
(anexa2). Câştigătoare va fi echipa
care a adunat cele mai multe
simboluri. Pe
Joc de probă echipe

19
Se desfaşoară jocul până când un
copil de la o echipă recunoaşte şi
denumeşte o imagine reprezentativă
anotimpului iarna şi un copil de la Conversatia Recompense Aprecierea
cealaltă echipă recunoaşte şi simboluri verbala a
denumeşte o imagine raspunsurilor
nereprezentativă anotimpului iarna.. corecte
Joc propiu-zis Plicul cu
După ce copiii au înţeles regulile ghicitori
jocului se trece la executarea jocului Recompense
propriu zis.
Prin formula: “Cu bagheta
fermecată, eu te voi numi îndată!”
copilul atins de bagheta vine în faţa Planşă cu
grupei , alege un jeton şi îl reprezentarea
denumeşte . grafică a
Răspunsurile corecte vor fi echipelor Aprecierea
apreciate, punctate cu un simbol verbala a
corespunzător fiecărei echipe şi cu Jocul Pe raspunsurilor

20
aplauze. Pe tot echipe corecte
parcursul jocului sunt antrenaţi toţi
copiii, încurajându-le spiritul de Recompense
competiţie şi interesul pentru Planşă cu
rezolvarea sarcinii. Ciorchinele
Varianta I Aprecierea
Copiii din ambele echipe vor trebui verbala a
să răspundă la câteva ghicitori raspunsurilor
representative anotimpului corecte
iarna(anexa3). Răspunsurile corecte
vor fi apreciate, punctate cu un
simbol corespunzător fiecărei
echipe şi cu aplauze.
Complicarea jocului Recompense
Imaginile din cadrul jocului vor fi Braistormin
vor fi folosite pentru a completa gul
planşa cu “Ciorchinele”(anexa4).
Copiii din ambele echipe vor Observarea
extrage jetoane, le denumesc şi vor comportamentu

21
fi aşezate pe planşă după anumite Problematiz lui
criterii: caracteristici şi jocuri de area copiilor
iarnă.
Răspunsurile corecte vor fi
apreciate, punctate cu un simbol Conversatia
corespunzător fiecărei echipe şi cu
aplauze.
„ Pană acum eu cred că ne-am
descurcat foarte bine şi Zâna Iarnă
o să fie multumită de tot ce am facut
noi…dar să vedem dacă în coşul ei
nu ne-a mai rămas vreun material.
Scot din cosuleţ acuarelele
Au mai ramas aceste materiale ce
credeti că putem să realizăm cu
ajutorul lor?
Oamenii de zăpadă pentru Zâna
Iarnă.
Tranziție

22
“Bat din palme clap,clap,clap/ Din
picioare trap, trap,trap/ Ne-nvârtim,
ne răsucim şi spre baie noi pornim”
DEC
6. Obţinerea Cu ajutorul tranziţiei
performanţei ” Bat din palme clap,clap,clap/ Din
picioare trap, trap,trap/ Ne-nvârtim, Conversaţia Frontal Observarea
ne răsucim şi la lucru noi Acuarele comportamentu
pornim”,se va face trecerea către Explicaţia lui copiilor
activitatea artistico-plastică.Fiecare
copil se va aşeza la locul lui la Aprecierea
măsuţe. Demonstraţi verbala
Dar ce avem oare aici? O fotografie a Individu
cu nişte oameni de zăpadă.Cred că Şabloane din al
aşa arătau oamenii de zăpadă a folie de Stimularea
Zânei Iarna.Ce culoare sunt? Ce au protecţie verbala
pe cap? Priviţi, eu m-am gândit să
realizăm oameni de zăpadă pentru Exerciţiul
Zână asfel. Hârtie Aprecieri

23
Voi prezenta planşa model şi se vor mototolită verbale
purta discuţii pe baza acesteia. Pensule individuale si
(anexa 5).Le voi spune copiilor că colective.
vom realiza oamenii de zăpadă prin
tehnica amprentării pe care ei o Vase cu apă Evaluarea
cunosc deja.Copiii vor identifica lucrarilor
toate materialele şi instrumentele de Turul
lucru:acuarele, pensule, şablon în galeriei Şerveţele
formă de cerc din folie de protecţie,
vase cu apă, şerveţele, hârtie, foi de
desen.
Voi demonstra modul de lucru.
Vom aplica acuarele cu pensula pe
faţa şablonului (partea cu bule),
aşezăm şablonul cu faţa în jos pe
foia de desen şi am realizat primul
bulgăre din omul de
zăpadă.Operaţia continuă la fel şi
pentru următorii bulgări de

24
zăpadă.Completez cu pensula
pălăria şi mătura iar cu degetul
realizez nasul ochii şi nasturii.Dacă
mai avem timp sau dorim vom
realiza fulgi cu ajutorul hârtiei
mototolite.Se înmoaie ghemotocul
de hârtie în acuarele şi apoi
realizăm fulgi prin amprentare pe
suprafaţa hârtiei colorate.
Voi enumera criteriile de evaluare a
lucrărilor.
Se realizează exerciţii de încălzire
a muşchilor mici ai mâinii.
“Mişcăm degeţelele/ Batem tare
palmele/ Ploaia cade –ncetişor/
Stoarcem rufele uşor. ”
În timp ce copiii lucrează, voi
urmări modul de realizare a temei.
Coordonez munca întregii

25
grupe,intervin cu indicații şi îi ajut
acolo unde este cazul.
La finalul activităţii se va realiza
Turul galeriei.

Prin tranziția “Ușurel ne ridicăm Stimularea


Asigurarea şi în cerc ne aşezăm,/ Unul lângă Explicatia verbala
7. retentiei si a altul stăm, /Şi să spunem cu glas Frontal
transferului tare ce am făcut noi azi oare?!”
Se trece la analiza întregii activităţi.
Copiii descriu cum s-au jucat cu Conversaţia
materialul lăsat de Zâna Iarnă şi ce
anume au realizat.

8. Evaluarea şi ALA2 Explicatia Diplome Frontal Aprecieri


încheierea “Ingheață- dezgheață” - joc Jocul (anexa6) individuale şi
activităţii distractiv. Conversația Individu colective:”Bine
Educatoarea face aprecieri asupra al !” „Bravo,

26
intregii activități. dragii mei!”

27

S-ar putea să vă placă și