Sunteți pe pagina 1din 13

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ȘĂULIA

INSPECȚIA SPECIALĂ PENTRU ACORDAREA

GRADULUI DIDACTIC II

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

‘’AJUTOARELE MOȘULUI’’

ACTIVITATE STEAM

Prof.înv.preșcolar: Oroian Maria-Ancuța

Grupa:mare- Genialii

Data: 20.12.2022
Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?’’

Tema proiectului: ,,Din bătrâni se povestește”

Tema săptămânală: ,,Colindăm, colindăm iarna”

Tema activității: ,,Ajutoarele Moșului”

Tipul activității: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

Categorii de activități de învățare: ADP+ADE(DȘ+DEC)+ALA

Tipologia activităților educaționale: Activitate didactică integrată cu durată de o zi

Scopul activității:

• Stimularea și dezvoltarea gândirii critice, operațiilor gândirii, imaginației și creativității prin


activități STEAM, precum și formarea capacităților și abilităților de experimentare,
explorare și investigare a realității.

Obiective operaționale:

• Să aranjeze în cutii jucăriile și dulciurile conform listei de instrucțiuni, apelând la operații pre-
matematice învățate (sortare, numărare, raportare cantitate la număr);
• Să decoreze cutiile pentru cadouri într-o manieră originală, utilizând tehnica picturii cu gheață;
• Să realizeze experimentul Bradul sclipitor, observând interacțiunea dintre substanțele folosite,
urmând etapele bine precizate;
• Să construiască sania Moșului utilizând părțile componente și ansamblându-le conform etapelor de
lucru;
• Să creeze drumul Moșului către brad prin întinderea instalației luminoase, activând mecanismul de
funcționare al acesteia prin așezarea bateriilor potrivite.

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ, DIMENSIUNI ȘI COMPORTAMENTE

VIZATE:
• Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii

 Dimensiuni ale dezvoltării: Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

 Comportamente vizate: Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi


provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi;

• Dezvoltarea fizică a sănătății și igienei personale


 Dimensiuni ale dezvoltării: Dezvoltarea deprinderilor motrice implicate în timpul jocurilor
propuse;
 Comportamente vizate:
o Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
o Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
• Dezvoltarea socio-emoțională
 Dimensiuni ale dezvoltării: Dezvoltarea competenţelor comunicative, în vederea stabilirii
unor relaţii armonioase cu cei din jur, creşterea stimei de sine, prin implicarea în rezolvarea
sarcinilor individuale şi de grup;
 Comportamente vizate: Își însușește și respectă reguli, înțelege efectele acestora în planul
relațiilor sociale, în contexte familiare;

• Capacități și atitudini de învățare


 Dimensiuni ale dezvoltării: Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei în învățare;

 Comportamente vizate: Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi;

STRATEGII DIDACTICE:

Sistemul metodologic: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, povestirea, problematizarea,

lucrul în echipă, observația,

Sistemul resurselor curricular: calendarul naturii, video captarea atenției, videoproiector, cutii,

acuarele, gheață colorată, ecusoane, șorțuri pictură, bețe înghețată, paie, sârmă plușată, bandă adezivă,
bicarbonate de sodiu, oțet, forme brad, sclipici, lingurițe, instalație, baterii, cuie, clopoței,

brad împodobit, cutii cadouri, jucării, dulciuri, cartonete pentru sortare.

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe.

Strategii, mijloace și metode de evaluare:

continuă: observarea comportamentului,Turul Galeriei, simularea participării la activități;


• finală: aprecieri verbale

Locul de desfășurare: sala de grupă

Resurse temporale: pe parcursul unei zile

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

• Bocoş, M., Avram, I., Catalano, H., Someşan, E. (2009), Pedagogia învăţământului
preşcolar. Instrumente didactice, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca;
• Bocoș, M., Carlogea, L., Drăghici, C. (2011), Antologie de proiecte tematice pentru activități
integrate, Editura Diana, București;
• Chiş, O., Tătaru, L., Glava, A. (2014), Piramida cunoaşterii - repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Diamant, Piteşti;
• Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
• Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019.

Inventar de activități:

ETAPA I

Activități de dezvoltare personală (ADP):

• Întâlnirea de dimineață: ’’Ajutoarele Moșului’’


• Rutine: ‘’De Crăciun, fii mai bun!’’-deprinderea de a dărui
• Tranziții: ,,Moș Crăciun’’, ,,Astăzi s-a născut Hristos’’, ,, Am plecat să colindăm’’.
ETAPA II

Activități pe domenii experențiale (ADE):

• Domeniul Știință (DȘ): ,,Ajutoarele Moșului’’, activitate matematică -Matematică


• Domeniul Estetic și Creativ (DEC)- ,,Decorăm cutiile pentru cadouri’’, pictură cu gheață -Artă

ETAPA III

Activitatăți liber alease (ALA), partea I:

• Știință: ,,Bradul sclipitor’’ – experiment, Știință


• Construcții: ,,Sania Moșului’’, Inginerie
• Joc de masă: ,,Drumul Moșului către brad”, Tehnologie

ETAPA IV

Activități liber alese (ALA), partea II

• Petrecerea elfilor, dans ritmic

Descrierea dansului:

Pe melodia We wish you a Merry Christmas, prin mișcări ale brațelor și picioarelor,

respectând ritmul și linia melodică a melodiei.


ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE ACTIVITĂȚI PE DOMENII
PERSONALĂ EXPERENȚIALE
-Întâlnirea de dimineață: -DȘ: ,,Ajutoarele Moșului’’-
,,Ajutoarele Moșului’’ actvitate matematică
-Tranziții: ,,Moș Crăciun”,
-DEC: ,,Decorăm cutiile
,,Astăzi s-a născut Hristos’’,
pentru cadouri’’-pictură cu
,,Am plecat să colindăm’’.
gheață

TEMA

ACTIVITĂȚII:

’’AJUTOARELE MOȘULUI’’

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE,


partea I
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE,
-Știință: ,,Bradul de Crăciun’’- partea II
experiment

-Tehnologie: ,, Drumul Moșului


către brad’’-așezare instalație pe Petrecerea elfilor
cuie
Dans ritmic
-Inginerie: ,,Sania lui Moș
Crăciun”-construcții
Întâlnirea de dimineață debutează cu intrarea copiilor în sala de grupă pe fondul muzical ’’Clopoței,

Clopoței’’, după care se așază în semicerc, pregătiți pentru o nouă zi.

Urmează salutul de dimineață care se realizează cu ajutorul versurilor:

,,Dimineaţa a sosit

Genialii au venit,

A-nceput o nouă zi,

Bună dimineaţa, copii!”

Copiii vor răspunde salutului ,,Bună dimineața, doamna educatoare!’’, după care se vor saluta între ei.

Se realizează prezența cu ajutorul versurilor: ,,După ce ne-am adunat

Și noi toți ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Astăzi cine n-a venit?’’

A-nceput o nouă zi

Cum e vremea azi, copii? Se completează Calendarul naturii unde se va stabili data, ziua, luna,
anotimpul, vestimentația adecvată și câteva aspecte ale anotimpului iarna. Preșcolarii verbalizează, iar
asistentul zilei va completa panoul.
Împărtășirea cu ceilalți se va realiza prin exprimarea și argumentarea stărilor emoționale a copiilor din
acel moment (Cum te simți astăzi?).
Gimnastica de înviorare se va realiza cu ajutorul cântecelului Ne-nvârtim, Marili, unde vom executa
diferite exerciții care ne vor da energie, astfel vom fi în formă întreaga zi.
După înviorare urmează ,,jocul liniștii’’, moment prielnic pentru Noutatea zilei care se realizează

prin primirea unui mesaj Ro alert, urmat de un video cu o știre de ultimă oră, transmisă direct din

Laponia:’’Revenim cu vești îmbucurătoare din Satul Moșului. Datorită vouă, celor care v-ați mobilizat și

ați dat o mână de ajutor, satul lui Moș Crăciun a fost refăcut în totalitate, iar Moșul este foarte, foarte
fericit pentru generozitatea tuturor. Dar cum ne mai despart doar câteva zile de sărbătoarea Crăciunului,

iar Moșul va împărți o grămadă de cadouri, el lucrează de cu zor și până seara, pentru ca toți copilașii să

primească cadourile mult dorite. Cum timpul este atât de scurt, apelăm din nou la generozitatea voastră,

acum pentru a-l ajuta pe Moș Crăciun să împacheteze cadouri, astfel încât să nu fie prea obosit și să

le poată împărți tururor copiilor.

Așadar, dragi geniali, să înceapă aventura! Fiți pe fază și așteptați instrucțiunile doamnei educatoare.

În speranța că îl veți ajuta și de această dată pe Moș Crăciun, încheiem transmisiunea în direct, din

Laponia. Sărbători fericite tuturor!’’.Mesajul va fi proiectat pe videoproiector (Captarea atenției, )

După captarea atenției, prin metoda mâna oarbă, fiecare copil va extrage câte un ecuson după care se va

ghida către sectorul unde va lucra.

Prin intermediul mesajului primit se face trecerea la Activitățile pe domenii experențiale (ADE).

La Domeniul Știință (DȘ), copiii vor fi Ajutoarele Moșului la împachetat cadouri. Vor

alege câte o cutie goală, pe care vor găsi o listă cu imaginea fiecărui cadou (jucării și dulciuri) și

cantitatea (cifre de la 1-5) pe care trebuie să le împacheteze, apelând la operații pre-matematice învățate

(sortare, numărare, raportare cantitate la număr)

După terminarea împachetării tuturor cadourilor, vor da culoare cutiilor împachetate într-un mod

original și creativ, utilizând tehnica picturii cu gheață colorată. Domeniul Estetic și Creativ (DEC)

Prin tranziția ,,Moș Crăciun’’ se face trecerea la sectoare, Acțivități liber alese (ALA), partea I.

La sectorul Știință, copiii vor avea de adăugat în forma de brad ingredientele puse la dispoziție pentru

a observa reacția substanțelor folosite în cadrul experimentului Bradul sclipitor.

La sectorul Joc de masă, copiii vor întinde instalația luminoasă creând drumul Moșului către bradul de

Crăciun, activând mecanismul de funcționare al acesteia prin așezarea bateriilor potrivite în locul

destinat acestora.

La sectorul Construcții, copiii vor construi sania lui Moș Crăciun, folosindu-se de materialele puse la

dispoziție.

Încheiem ziua cu o petrecerea a elfilor, executând mișcări ritmice și pași de zumba pe melodia

We wish you a Merry Christmas. ALA – partea II


DEMERS DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Asigurarea condiţiilor optime pentru
buna desfăşurare a activităţii:
• aerisirea sălii de grupă;
1. Moment
• pregătirea materialului
organizatoric didactic pentru activitate;
• introducerea copiilor în sala de
grupă;
Se desfășoară momentele specifice
întâlnirii de dimineață.

Se se realizează prin primirea unui


mesaj prin intermediul unui video,
care ne aduce o știre de ultimă oră:
’’Revenim cu vești îmbucurătoare din
Satul Moșului. Datorită vouă, celor
care v-ați mobilizat și ați dat o mână
de ajutor, satul lui Moș Crăciun a fost
refăcut în totalitate, iar Moșul este
foarte, foarte fericit pentru
generozitatea tuturor. Dar cum ne mai
despart doar câteva zile de sărbătoarea
2. Captarea Crăciunului, iar Moșul va împărți o Conversția
atenţiei grămadă de cadouri, el lucrează de cu Observarea
zor și până seara, pentru ca toți Observația comportamentului
copilașii să primească cadourile mult copiilor
dorite. Cum timpul este atât de scurt, Surpriza
apelăm din nou la generozitatea
voastră, acum pentru a-l ajuta pe Moș
Crăciun să împacheteze cadouri, astfel
încât să nu fie prea obosit și să le
poată împărți tururor copiilor. În
speranța că îl veți ajuta și de această
dată pe Moș Crăciun, încheiem
transmisiunea în direct, din Laponia.
Sărbători fericite tuturor!
Așadar, dragi geniali, să înceapă
aventura! Fiți pe fază și așteptați
instrucțiunile doamnei educatoare.’’
Satul Moșului a fost refăcut în
totalitate, dar cum toate cadourile au
3. Anunţarea fost distruse de avalanșă, Moș Conversția
temei şi a Crăciun lucrează de cu zor la
Înțelegerea
obiectivelor fabricarea altor jucării și s-ar bucura mesajului transmis
Explicația
foarte mult dacă i-am da o mână de
ajutor la împachetat cadouri.
Ce spuneți copii, acceptați provocarea
de a fi ajutoarele Moșului astăzi?

La Domeniul Știință (DȘ), copiii vor


fi Ajutoarele Moșului la împachetat
cadouri. Vor alege câte o cutie goală,
pe care vor găsi o listă cu imaginea
Observarea
fiecărui cadou (jucării și dulciuri) și
Observația gradului de
cantitatea (cifre de la 1-5) pe care înțelegere a sarcinii
trebuie să le împacheteze, apelând la
operații pre-matematice învățate
Conversația
4. (sortare, numărare, raportare cantitate
Problematizarea
Desfășurarea la număr)
activității

Exemplu listă de instrucțiuni: Explicația


Aprecieri verbale și
1- păpușă
nonverbale
2- mingi roșii
3- acadele
4- eugenii
5- portocale

Activitatea se va încheia după ce toate


cutiile au fost umplute conform listei.
Domeniul Estetic și Creativ (DEC)
După terminarea împachetării tuturor
cadourilor, vor da culoare cutiilor
împachetate într-un mod original și
creativ, utilizând tehnica picturii cu
gheață colorată.
Ne încălzim mușchii mici ai mâinilor
cu ajutorul versurilor: Conversația Evaluare
5. Obținerea ’’Batem palmele ușor Globalӑ
performanței Batem palmele de zor
1-2-1-2, faceți toți la fel ca noi, Observația
Închid pumnii și-i desfac,
Degetelor fac pe plac,
1-2-1-2, faceți toți la fel ca noi.’’
Pe parcursul activității, voi Evaluare
supraveghea și voi da explicațiile Explicația individualӑ
necesare, acolo unde va fi nevoie.

La final vom așeza cutiile frumos


ambalate sub brad pentru ca Moșul să
le impartă copiilor nerăbdători.
Ne vom îndrepta spre baie pentru a ne
spăla pe mâini, timp în care se vor
pregăti sectoarele.

Cu ajutorul tranziției ,,Moș Crăciun’’


ne reîntoarcem în sala de grupă unde
vom avea sectoarele pregătite.
Vom face turul sectoarelor, vom intui
materialele, le voi explica modul de
lucruîn cât mai puține detalii, lăsându-
le libertatea de a gândi și lucra într-un Conversația
mod cât mai creativ și original, iar în
funcție de ecusoanele pe copiii le-au
6. Asigurarea ales prin metoda mâna oarbă, se vor Observația Aprecierea gradului
retenției și a așeza la măsuța care va avea imaginea de implicare în
transferului identică ecusonului. Problematizarea activitate
La sectorul Știință copiii vor avea de
adăugat în forma de brad
ingredientele puse la dispoziție pentru
a observa reacția substanțelor folosite
în cadrul experimentului Bradul Explicația
sclipitor.

La sectorul Joc de masă-Tehnologie,


copiii vor întinde instalația luminoasă
creând drumul Moșului către bradul
de
Crăciun, activând mecanismul de
funcționare al acesteia prin așezarea
bateriilor potrivite în locul destinat
acestora.

La sectorul Construcții- Inginerie,


copiii vor construi sania lui Moș
Crăciun, folosindu-se de materialele
puse la dispoziție.

Împreună, trecând pe la toate


sectoarele, vom admira și vom felicita
munca depusă de copilași. (Turul
7. Evaluarea Galeriei) Conversatia
performanțelor Voi face aprecieri verbale asupra Observatia
comportamentului copiilor și a Turul galeriei Evaluare
modului în care au participat cu toții individualӑ
la activități.

Încheiem ziua cu o petrecerea a Evaluare


elfilor, executând mișcări ritmice și Dans Globalӑ
pași de zumba pe melodia
We wish you a Merry Christmas.
ALA – partea II

Aprecieri verbale,
8. Încheierea La sfârşitul zilei se fac aprecieri
individuale și
generale asupra întregii activităţi Conversația
activității desășurate de către copii și se va face Reflecția colective
o reflectare cu privire la activitățile
desfășurate.
ANEXE:

ANEXA 1. Exerciții pentru mușchii mici ai mâinii

’’Batem palmele ușor

Batem palmele de zor

1-2-1-2, faceți toți la fel ca noi,

Închid pumnii și-i desfac,

Degetelor fac pe plac,

1-2-1-2, faceți toți la fel ca noi.’’

ANEXA 2. CAPTAREA ATENȚIEI- VIDEO

’’Revenim cu vești îmbucurătoare din Satul Moșului. Datorită vouă, celor care v-ați mobilizat și

ați dat o mână de ajutor, satul lui Moș Crăciun a fost refăcut în totalitate, iar Moșul este foarte,

foarte fericit pentru generozitatea tuturor. Dar cum ne mai despart doar câteva zile de sărbătoarea

Crăciunului, iar Moșul va împărți o grămadă de cadouri, el lucrează de cu zor și până seara, pentru

ca toți copilașii să primească cadourile mult dorite. Cum timpul este atât de scurt, apelăm din nou la

generozitatea voastră, acum pentru a-l ajuta pe Moș Crăciun să împacheteze cadouri, astfel încât să

nu fie prea obosit și să le poată împărți tururor copiilor.

În speranța că îl veți ajuta și de această dată pe Moș Crăciun, încheiem transmisiunea în direct,

din Laponia. Sărbători fericite tuturor!

Așadar, dragi geniali, să înceapă aventura! Fiți pe fază și așteptați instrucțiunile doamnei educatoare.’’

S-ar putea să vă placă și