Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
1
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,O zi plina de bucurie!”
DOMENIUL EXPERIENTIAL : DŞ+DOS
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic și activitate practică
TIPUL ACTIVITĂȚII: de consolidare și verificare a cunostințelor, priceperilor și
deprinderilor;
TIPOLOGIA ACTIVITĂȚILOR DE ÎNVĂȚARE: activitate didactică integrată
SCOPUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE:
DȘ: Consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor matematice, precum și
dezvoltarea unor deprinderi și abilități de muncă independentă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
să formeze grupe cu elemente de același fel, respectând criteriul mărimii, al culorii și
al poziției spațiale;
să numere corect in limitele 1- 3;
să compare elemente din grupuri diferite, folosind expresii ca: tot atâtea elemente, mai
multe, mai puține elemente;
să identifice și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea activității practice;
să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii, conform indicațiilor educatoarei;
Sarcina jocului:
- formarea unor grupe de elemente după diferite criterii, așezarea acestora într-o anumită
poziție spațială, precum și numărarea corectă în limitele 1-3;
Regulile jocului:
Copilul numit va forma mulțimea și o va așeza în funcție de locul stabilit pe macheta; Se vor
forma astfel mai multe multimi/grupe corespunzătoare jocurile copiilor iarna
Elemente de joc:
manuirea siluetelor, surpriza, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, mânuirea
materialelor
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, problematizarea, jocul
Mijloace didactice: om de zăpadă, siluete reprezentative sporturilor de iarnă, machetă, ,
crenguțe de brad, bețe frigărui, orez, șosete, elastice, ochișori mobili, nas, săculeț,
polistiren,vată, folie de aluminiu;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
2
1. Curriculum pentru invatamantul prescolar , (2009), Didactica Publishing House,
Bucuresti
2. Piramida cunoasterii, (2014), Ed. Diamant
3. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive
de grup” – ghid metodic, editura Arves;
4. Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid
pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2008;
5. Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta ,,Activităţi matematice în grădiniţă”, Editura ASS,
1995;
DESFASURAREA ACTIVITATII
3
Anunţarea Pentru că i-am promis omului de zăpadă Capacitatea de a
temei şi a că-l vom înveseli și îl vom ajuta să-și recepta idei,
obiectivelor sorteze elementele amestecate, vom avea sarcini.
Conversatia
de realizat niște sarcini, de confecționat
Explicatia
un om de zăpadă pentru a-i reda viață
=frontal
machetei, infrumusețând-o.
Copiii ascultă cu interes explicațiile
educatoarei.
Tranzitie Ne jucam cu bulgari, na dam cu schiurile/cu saniuta, facem oameni Buna dispozitie
Joc imitativ de zapada(2-3 executari pt fiecare joc de iarna) a copiilor
Se realizează gruparea copiilor la mesele de lucru
4
Intuirea materialului Capacitatea de a
DOS- -Ce aveți voi pe măsuțe? identifica
activitate -Ce activitate vom desfășura cu aceste eleméntele
practica materiale activităţii şi de a
confecțționare. Pentru a înfrumuseța macheta, vom răspunde la
confecționa câte un om de zăpadă, pe întrebări
care îl vom pune pe machetă.
Prezentarea şi analiza modelului: Capacitatea de
Voi analiza împreună cu copiii modelul observare a
cu ajutorul următorelor întrebări: modelului
-Ce am in mana?( Un om de zapada) prezentat
-Ce culoare are?
Cu ce credeti ca e umplut?
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de Capacitatea de a
lucru: recepţiona
Se explică şi se demonstrează modul de Problematizarea informaţiile
lucru de către educatoare, cum se umple Exercitiul
primite
soseata, cum se leaga, ca sa nu se
imprastie orezul. machetă, , crenguțe de
Exercițiile pentru încălzirea brad, bețe frigărui, orez,
mușchilor mici a mâinii: șosete, elastice, ochișori
Aceste exerciții le vom efectua mobili, nas, săculeț,
executând ceea ce spune poezioara: polistiren,vată, folie de Capacitatea de a
”Mișcăm degețelele aluminiu; executa
Batem tare palmele mişcările
Evantaiul știm să-l facem
Pumnii-nchidem și desfacem!” = frontal
individual
5
Capacitatea de
Voi face aprecieri colective şi a-şi analiza
individuale referitoare la desfăşurarea lucrările
întregii activităţi.