Sunteți pe pagina 1din 7

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL ȘĂULIA

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

DATA: 17.02.2020

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: ANCUȚA MARIA OROIAN


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Povești la gura sobei’’

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,O lume minunată... plină cu povești’’

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP+ALA+ADE+ALA

TIPOLOGIA ACTIVITĂŢILOR EDUCAȚIONALE: mixtă

SCOPUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE:


 Dezvoltarea capacității de exprimare a gândurilor și impresiilor utilizând structuri lingvistice
specifice vârstei într-o manieră cursivă și expresivă în contexte variate;
 Însușirea logică a conținutului ideilor comunicate prin intermediul textului literar;
 Formarea capacității de exprimare prin muzică și dezvoltarea simțului ritmic.
OBIECTIVE:
 să identifice personajele pozitive și negative, făcând apel la imaginile întâlnite pe parcursul
lecturării poveștilor;
 să recunoască titlul poveștilor învățate anterior;
 să formuleze enunțuri corecte din punct de vedere gramatical pe baza imaginilor ce reprezintă
secvențe din poveste;
 să redea corect linia ritmico-melodică a cântecului și să execute mișcările sugerate de text;
 dezvoltarea atenției și a memoriei auditive voluntare, a receptivității și sensibilității muzicale.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRI


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exerciţiul, citirea de imagini, lectura educatoarei,


descoperirea, observarea, jocul, lucrul în grup.
MIJLOACE DIDACTICE: ecusoane cu personaje din povești, coșuleț, cărți de povești, imagini din
povești, laptop, masa luminoasă, jocuri de masă.

RESURSE:
 Umane: preşcolarii grupei mari şi educatoarea
 Spaţiale: sala de grupă
 Temporale: o zi

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, pe grupe, în perechi, individual

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019;


 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care optează
Curriculum pentru educație timpurie 2019,
 Scrisoare metodică pentru anul școlar 2019-2020.

INVENTAR DE ACTIVITĂȚI

ETAPA I

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


1. RUTINE:
 Primirea copiilor
 Deprinderi igienice
 Micul dejun
2. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ,,Povești minunate, de copii ascultate!’’
3. TRANZIȚII:
 Uite așa - cantec
 Bat din palme clap- clap
 Un moș cu un coș/În coș un cocoș/ Moșul cu coșul/ Coșul cu cocoșul-frământări de
limbă

ETAPA II

 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA):

Joc de masă: ,,O lume a basmelor” -puzzle

Bibliotecă: ,,Copii, luați aminte, la bune învățăminte” -personaje pozitive și negative din povești

Artă: ,,Personajul meu preferat este...’’- desen liber


ETAPA III

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

AI- DȘ+DEC: ,,Hai cu mine-n lumea basmelor’’- convorbire, predare cântec

ETAPA IV

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA):


”Fericiți ne-ncolonăm și la drum voioși plecăm”-plimbare în scop recreativ

Centrul 2:

Joc de masă: ,,O


lume a basmelor’’-
puzzle

Centrul 1 Centrul 3:

Artă: ,,Personajul Bibliotecă: ,,Copii,


meu preferat luați amine, la
este...’’-desen liber bune învățăminte’’

HARTA ACTIVITĂȚILOR

DOMENII
EXPERIENTIALE

AI- DȘ+DEC
,,O lume minunată... plină
cu povești’’
,,Hai cu mine-n lumea
basmelor’’

-convorbire

-predare cântec
ALA

”Fericiți ne-ncolonăm și la
drum voioși plecăm’’-
plimbare în scop recreativ
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă, unde copiii au posibilitatea de a-și împărtăși
ideile, de a-și manifesta starea de spirit și buna dispoziție. Copiii se aşază pe scăunele, în semicerc, pentru
a putea stabili contact vizual cu toţi membrii grupei. Pentru a constitui un model de comportament,
zâmbesc, îi privesc, transmit căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare verbală, nonverbală.
 Salutul:
,,Dimineața a sosit,
Toată lumea a venit;
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața, copii!”.
Copiii se salută între ei dând mâna unul cu celălalt și privindu-se în ochi.
 Prezența:
Acum că ne-am adunat
Și cu toții ne-am salutat
Colegii i-am întâlnit
Cine astăzi n-a venit?
Copiii vor identifica colegii absenți.
 Calendarul naturii:
A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?
Copiii desemnați vor răspunde întrebărilor: Cum este vremea astăzi? Dar când ați venit la
grădiniță cum a fost? Dacă ieri a fost..., astăzi este..., dacă astăzi este..., mâine va fi? În ce lună suntem?
În ce anotimp suntem? Care sunt caracteristicile anotimpului...?
 Cutiuța magică- captarea atenției
Într-o cutie frumos ambalată se află mai multe personaje din diferite povești. Copiii vor da din mână în
mâmă cutia, încercând să afle ce se află în ea, apoi se vor purta discuții despre acele personaje și despre
poveștile din care fac parte.

 Împărtășirea cu ceilalți:
Vă anunț cu bucurie Vom călători cu mare zor
Că-n această săptămână În lumea minunată a poveștilor.
Vom face o călătorie. Aici ne vom distra, ne vom juca,
Fără mașini și avioane Dar sigur vom și învăța.
Fără autobuze și autocare,
Care este povestea voastră preferată? /Dar personajul vostru preferat?/ Ce vă place cel mai mult
la personajul preferat?/ De la personajele negative ce putem învăța?
 Activitatea de grup
Momentul de mișcare se va realiza prin cântecelul ,,Ne învârtim’’

Se face trecerea la sectoare prin tranziția:


Luați sema bine
Cum să ne-așezăm
Ochii toți la mine
Și acum plecăm
Ca să ne jucăm
Dintr-un coșuleț, copiii sunt invitați să aleagă un jeton (metoda “Mâna oarbă”). La fiecare centru
este aplicat pe masă, un jeton care reprezintă simbolul mesei de lucru.
La sectorul artă, copiii vor avea de desenat liber personajul său preferat dintr-o poveste, având ca
suport ilustrații din diferite povești. La sectorul joc de masă vor avea de îmbinat imaginile, astfel
încât să redea o poveste. La sectorul bibliotecă vor avea de identificat atât personajele pozitive, cât și
cele negative din diferite povești, apoi să verbalizeze comportamentul fiecăruia.

Se face trecerea la activitatea pe domenii experențiale prin tranziția:


Zboară rândunica, uite așa
Se-nvârte morișca, uite așa
Mâinile la spate, uite așa
Și apoi bat din palme, uite așa.

La domeniul Știină (DȘ)- cunoașterea mediului, copiii vor observa diferite cărți de povești, vor
analiza ilustrațiile și vor verbaliza numele poveștilor cunoscute de ei, cât și personajele, iar după se
trece la domeniul Estetic și creativ (DEC), unde vor învăța un nou cântecel ,,În lumea basmelor’’
Pe tranziția ,,Bat din palme’’ se va trece la Activițăți liber alese(ALA), moment în care copiii se
vor îmbrăca pentru o plimbare în aer liber.
La finalul zilei se vor face aprecieri verbale pentru munca depusă și reușitele lor.

S-ar putea să vă placă și