Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum, când și de ce se întâmplă?”


TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Jocurile copiilor iarna”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Ce-i atâta gălăgie!”
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: DŞ+DOS
MIJLOC DE REALIZARE: exercitii cu material individual și activitate practică-Omul de
zăpadă
TIPUL ACTIVITĂȚII: de consolidare a cunostințelor, priceperilor și deprinderilor
TIPOLOGIA ACTIVITĂȚILOR DE ÎNVĂȚARE: activitate didactică integrată
SCOPURILE ACTIVITĂȚII DIDACTICE:
DȘ: perceperea, recunoașterea, formarea de mulțimi după criteriul mărimii, culorii,
elementelor de același fel, perceperea grupurilor formate din mai puține sau mai multe
elemente, formarea și compararea mulțimilor cu tot atâtea elemente prin aranjarea în perechi.
DOS: îmbogățirea cunoștințelor despre materiale și caracteristicile lor precum și despre
tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării omului de zăpadă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 să formeze grupe cu elemente de același fel;
 să formeze grupe cu elemente după criteriul mărimii și al culorii;
 să numere corect in limitele 1- 3;
 să formeze grupe cu 1-3 elemente;
 să formeze perechi între obiectele din grupe, să spună dacă sunt tot atâtea, sau unde
sunt mai puține sau mai multe;
 să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea activității practice;
 să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii, conform indicațiilor educatoarei;
 să umple șosteta cu orez în așa fel încât să obțină un om de zăpadă
 să finalizeze lucrarea practică propusă.

1
 să-și exprime opinia față de lucrarea proprie și față de lucrarea celorlalți, utilizand un
limbaj specific.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, problematizarea.
Mijloace didactice: om de zăpadă, siluete reprezentative sporturilor de iarnă, machetă, ,
crenguțe de brad, bețe frigărui, orez, șosete, elastice, ochișori mobili, nas, săculeț,
polistiren,vată, folie de aluminiu;
FORMA DE ORGANIZARE: frontală individuală
DURATA: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar , (2009), Didactica Publishing House, Bucuresti
Piramida cunoasterii, (2014), Ed. Diamant

DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITĂŢII
Aerisirea sălii de grupă
Moment Pregatirea materialului didactic
organizatoric
Descoperirea omului de zăpadă și a machetei
Captarea
atenţiei Conversația

Ce știm noi despre iarnă?


Reacualizarea Ce sporturi de iarnă cunoașteți voi?
cunoştinţelor Ați făcut oameni de zăpadă? Ce formă au? Conversația

2
Anunţarea temei Pentru că i-am promis omului de zăpadă că-l
şi a obiectivelor vom înveseli și îl vom ajuta să-și sorteze
elementele amestecate, vom avea de realizat Conversatia
niște sarcini, de confecționat un om de Explicatia
zăpadă pentru a-i reda viață machetei,
infrumusețând-o.

Se explică sarcinile de către educatoare.


Pe rând câte un copil este chemat de catre
educatoare pentru a realiza câte o sarcină.
Sarcinile sunt următoarele:
Dirijarea învăţării -să formeze mulțimea copiilor cu săniute
- să formeze mulțimea copiilor cu patine
- să formeze mulțimea copiilor cu schiuri
-să sorteze mulțimea copiilor cu căciulă mov Conversatia
- să compare mulțimea copiilor cu săniuțe și Explicatia
mulțimea copiilor cu patine și să spunde unde Demonstratia
este mai puține sau mai multe elemente
- să așeze 2 copilași cu săniuțe pe derdeluș
-să așeze 1 copil cu patine în spatele mulțimii
copiilor cu schiuri
- să așeze mulțimea copiilor cu schiuri pe
pârtie după criteriul înalt-scund
- să așeze mulțimea copiilor cu patine după
criteriul mic-mare
Obţinerea Copiii execută sarcinile ce le revin,
performanţei educatoarea insistând asupra realizării
corecte a exercițiilor și a verbalizării.

DOS- confecționare.
Pentru a înfrumuseța macheta, vom
Asigurarea confecționa câte un om de zăpadă, după care
retenţiei şi a îl vom pune pe machete.Se realizează
transferului gruparea copiilor la mesele de lucru și se
intuiesc materialele de lucru. Se explică şi se
demonstrează modul de lucru de către
Problematizarea
educatoare. Apoi se vor da câteva indicaţii
generale: să umple șoseta cu orez, astfel încât
să redea un om de zăpadă. La terminarea
lucrărilor fiecare echipă să formeze câte o
horă a oamenilor de zăpadă. Se face
încălzirea muşchilor mici ai mâinii după care
trec la lucru.
Se vor face aprecieri asupra modului de lucru
Încheierea şi se vor aşeza oamenii de zăpadă pe
activităţii machetă. Se fac aprecieri generale şi Aprecieri verbale
individuale.Copii vor interpreta cântecele: Surpriza
“Ninge, Săniuța fuge ”. Fiecare copil va
primi ca recompensă o diplomă.

S-ar putea să vă placă și