Sunteți pe pagina 1din 8

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ȘĂULIA

PROIECT DE ACTIVITATE

‘’Satul lui Moș Crăciun’’

Activitate STEAM

Prof.înv.preșcolar: Oroian Maria-Ancuța

Grupa:mare- Genialii

Data: 14.12.2022
Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema proiectului: ,,Din bătrâni se povestește”

Tema săptămânală:,,Obiceiuri străbune”

Tema activității: ,,Satul lui Moș Crăciun”

Tipul activității: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

Categorii de activități de învățare: ADP+ADE(DOS, E-Inginierie+DȘ, S-Știință)

Tipologia activităților educaționale: Activitate didactică integrată

Scopul activității:

• Stimularea și dezvoltarea imaginației, a creativității și a potențialului creativ al copiilor prin construcții


neconvenționale, precum și formarea capacităților și abilităților de experimentare, explorare și investigare
a realității.

Obiective operaționale:

• Să construiască din imaginație satul lui Moș Crăciun, utilizând materialele puse la dispoziție;
• Să ansambleze în mod creativ materialele, obținând construcții autentice;
• Să realizeze experimentul cu biluțe de pampers și apă pentru a obține zăpadă artificială;

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ, DIMENSIUNI ȘI COMPORTAMENTE VIZATE:

• Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii


 Dimensiuni ale dezvoltării: Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

 Comportamente vizate: Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi


provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi;
• Dezvoltarea fizică a sănătății și igienei personale
 Dimensiuni ale dezvoltării: Dezvoltarea deprinderilor motrice implicate în timpul jocurilor
propuse;
 Comportamente vizate:
o Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
o Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
• Dezvoltarea socio-emoțională
 Dimensiuni ale dezvoltării: Dezvoltarea competenţelor comunicative, în vederea stabilirii unor
relaţii armonioase cu cei din jur, creşterea stimei de sine, prin implicarea în rezolvarea sarcinilor
individuale şi de grup;
 Comportamente vizate: Își însușește și respectă reguli, înțelege efectele acestora în planul
relațiilor sociale, în contexte familiare;

• Capacități și atitudini de învățare


 Dimensiuni ale dezvoltării: Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei în învățare;

 Comportamente vizate: Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi;

STRATEGII DIDACTICE:

Sistemul metodologic: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, povestirea, problematizarea, lucrul în


echipă, observația, experimentul.

Sistemul resurselor curricular: calendarul naturii, calendarul advent, coceni, tuburi de role, plastilină, bețe,
pufuleți necomestibili, acțibilduri, aracet, pensule, cofraje ouă, tăvi,brad împodobit, coșuri, biluțe de pampers,
apă, recipient apă, boluri, laptop.

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe.

Strategii, mijloace și metode de evaluare:

• continuă: observarea comportamentului,Turul Galeriei, analiza raspunsurilor, simularea participării la


activități;
• finală: aprecieri verbale
• Locul de desfășurare: sala de grupă

Resurse temporale: 45 min


RESURSE BIBLIOGRAFICE:

• Bocoş, M., Avram, I., Catalano, H., Someşan, E. (2009), Pedagogia învăţământului preşcolar.
Instrumente didactice, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca;

• Bocoș, M., Carlogea, L., Drăghici, C. (2011), Antologie de proiecte tematice pentru activități integrate,
Editura Diana, București;
• Chiş, O., Tătaru, L., Glava, A. (2014), Piramida cunoaşterii - repere metodice în aplicarea curriculumului
preşcolar, Editura Diamant, Piteşti;
• Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
• Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul
pentru educație timpurie, 2019.

Inventar de activități:

ETAPA I

Activități de dezvoltare personală (ADP):

• Întâlnirea de dimineață: ,,Ajutoarele Moșului’’


• Rutine: ,,Dăruiesc cu drag’’-deprinderea de a dărui
• Tranziții: ,,Ho-Ho-Ho!’’

ETAPA II

Activități pe domenii experențiale (ADE):

• Domeniul Om și Societate (DOS): ,,Satul lui Moș Crăciun’’,activitate practică-machetă (E-Inginerie)


• Domeniul Știină, cunoașterea mediului (DȘ)- ,,Zăpadă peste satul Moșului’’- experiment (S-Știință)
ACTIVITĂȚI DE ACTIVITĂȚI PE DOMENII
DEZVOLTARE PERSONALĂ EXPERENȚIALE
-Întâlnirea de dimineață: -DOS: ,,Satul lui Moș
,,Ajutoarele Moșului’’
Crăciun’’-machetă
-Rutine: ,,Dăruiesc cu drag’’
-DȘ: ,,Zăpadă peste satul
-Tranziții: ,,Ho-Ho-Ho!” Moșului’’-experiment

TEMA

ACTIVITĂȚII:

’’Satul lui Moș Crăciun’’


Întâlnirea de dimineață debutează cu intrarea copiilor în sala de grupă pe fondul muzical ’’Clopoței,
Clopoței’’, după care se așază în semicerc, pregătiți pentru o nouă zi.

Urmează salutul de dimineață care se realizează cu ajutorul versurilor:

,,Dimineaţa a sosit

Genialii au venit,

A-nceput o nouă zi,

Bună dimineaţa, copii!”

Copiii vor răspunde salutului ,,Bună dimineața, doamna educatoare!’’, după care se vor saluta între ei.

Se realizează prezența cu ajutorul versurilor: ,,După ce ne-am adunat

Și noi toți ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Astăzi cine n-a venit?’’

A-nceput o nouă zi

Cum e vremea azi, copii? Se completează Calendarul naturii unde se va stabili data, ziua, luna, anotimpul,
vestimentația adecvată și câteva aspecte ale anotimpului iarna. Preșcolarii verbalizează, iar asistentul zilei va
completa panoul.

Împărtășirea cu ceilalți se va realiza prin exprimarea și argumentarea stărilor emoționale a copiilor din acel
moment (Cum te simți astăzi?).

La activitatea de grup vom afla cu toții ce surpriză ne-a adus astăzi calendarul advent, moment prielnic pentru
Noutatea zilei care se realizează prin primirea unui mesaj prin intermediul calendarului, care ne aduce o știre de
ultimă oră: Satul lui Moș Crăciun a fost distrus în urma unei avalanșe, iar din acest motiv este posibil ca anul
acesta, Moș Crăciun, să nu mai poată ajunge la copiii care îl așteaptă cu nerăbdare. (Captarea atenției)

Plecând de la mesajul primit, vom căuta soluții pentru a-i veni în ajutor Moșului (problematizarea, găsirea de
soluții)

Prin intermediul acestei discuții se va face trecerea la Activitățile pe Domeniile Experențiale (ADE), unde
vom realiza satul lui Moș Crăciun, folosindu-ne de materialele puse la dispoziție. Fiecare copil va realiza o
componentă a satului (casă, magazin etc) neconvențional, după imaginația și creativitatea sa. Domeniul Om și
Societate (DOS) E-Inginerie

După finalizarea satului, vom constata că ceva lipsește din satul Moșului (zăpada), iar prin intermediul unui
experiment vom realiza zăpada artificială pe care o vom cerne peste satul proaspăt construit. Domeniul Știință
(DȘ) S-Știință
După încheierea activităților, împreună cu preșcolarii grupei mijlocii, vom susține un moment artistic ‚’’E
vremea colindelor’’ -Activități liber alese (ALA), partea II.

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Asigurarea condiţiilor optime pentru buna
desfăşurare a activităţii:
• aerisirea sălii de grupă;
1. Moment
• pregătirea materialului didactic pentru
organizatoric activitate;
• introducerea copiilor în sala de grupă;
Se desfășoară momentele specifice întâlnirii de
dimineață.

Se se realizează prin primirea unui mesaj prin Conversția


2. Captarea intermediul calendarului advent, care ne aduce o Observarea
atenţiei știre de ultimă oră: Satul lui Moș Crăciun a fost Observația comportamentului
distrus în urma unei avalanșe, iar din acest motiv copiilor
este posibil ca anul acesta să nu mai poată ajunge Surpriza
la copiii care îl așteaptă cu nerăbdare.- găsirea de
soluții

Pentru că Moș Crăciun ne aduce mereu cadouri,


3. Anunţarea acum este timpul să îl ajutăm pentru a putea Conversția Înțelegerea
ajunge la copiii nerăbdători, construind un nou mesajului
temei şi a sat. Explicația transmis
obiectivelor
Observarea
DOS- Satul lui Moș Crăciun gradului de
înțelegere a
Cu ajutorul materialelor puse la dizpoziție, vor Explicația sarcinii
4. Desfășurarea construi în mod neconvențional căsuțe, magazine Conversația
activității etc, care la final vor reda întreg satul Moșului. Problematizarea
Voi supraveghea copiii, dar voi interveni doar Observația Aprecieri verbale
dacă au nevoie de ajutor. și nonverbale
DȘ- experiment

După finalizarea satului, vom constata că ceva Observația


lipsește (zăpada), iar prin intermediul unui
experiment vom realiza zăpada artificială pe care
5. Obținerea o vom cerne peste satul proaspăt construit. Evaluare
performanței Globalӑ
Vom intui materialele puse la dispoziție (biluțe de Experimentul
pampers, apă), după care le vom amesteca și vom
observa cum biluțele cresc în volum, obținând
zăpada artificială.

Împreună, ne vom roti în jurul meselor admirând


și felicitând creativitate, autenticitatea și întreaga Conversatia
7. Evaluarea muncă depusă de copilași. (Turul Galeriei) Observatia Evaluare
performanțelor Voi face aprecieri verbale asupra Turul galeriei Globalӑ
comportamentului copiilor și a modului în care au
participat cu toții la activități.

Aprecieri verbale,
8. Încheierea La sfârşitul activităţii se fac aprecieri generale Conversația
individuale și
asupra întregii activităţi desășurate de către copii. Recompensa
activității colective

S-ar putea să vă placă și