Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit nr.16-Târgu Mureș

NIVEL/ GRUPĂ: Grupa mare

PROFESOR COORDONATOR: Vlad Renate Laura

DATA: 06.12.2022

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Temă independentă

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Magia sărbătorilor de iarnă”

TEMA ZILEI: „ Daruri în ghetuțe”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate integrată

MIJLOC DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupe

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacității de cunoaștere a fi buni cu cei din jur,


stimularea creativității și dobândirea abilităților de lucru (individual sau pe grupe)

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DURATA: o zi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII ȘI EXEMPLE DE COMPORTAMENTE:

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare

1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei

Activare și manifestare a potențialului creativ

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse

Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat


1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa
proprie şi a grupului de colegi

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

O1- să numească darurile primite de la Moș Nicolae

O2- să construiască/ elaboreze propoziții pentru a răspunde întrebărilor adresate de educatoare

O3-să realizeze asamblarea figurinei Moș Nicolae, pe baza materialelor puse la dispoziție.

O4- să participe cu interes la activitățile desfășurate în grup (construirea de


dulăpioare,fișa(labirint) ,asamblarea puzzle) respectând indicațiile primite;

O5- să manifeste atitudine pozitivă fată de colegi ,empatizând și comunicând cu aceștia pe tot
parcursul jocului distractiv „Pornește! Stop! Pornește!”

SISTEMUL METODOLOGIC: conversația , explicația , jocul, asamblarea, problematizarea,


munca în echipă, recompensarea ,aprecierea verbală, învățarea prin descoperire, turul galeriei

SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE : calendarul naturii, panou pentru prezență, ,


puzzle,mere,nuci,scobitori,ochi,bastonașe,barbă,coif

STRATEGII,METODE ȘI INSRUMENTE DE EVALUARE :

· Frontală : realizată pe parcursul activității;


· Continuă: realizată prin observarea sistematică a comportamentului ,observarea
limbajului non-verbal,aprecierea pozitivă.
· Individuală:realizată prin rezultatele de la activitatea integrată,centrele de lucru și
rezolvarea de sarcini .
· Finală:obținută prin aprecieri verbale asupra activitățiia comportamentul individual și
colectiv .

RESURSE TEMPORALE : o zi
RESURSE UMANE: cadrul didactic, preșcolari

RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE :

- Glava,A., Chiș,O,.(2014),”Piramida cunoașterii-Repere în aplicarea curriculumului


preșcolar”, Ed-Diamant, Pitești;
- ***(2019) „Curriculum pentru educație timpurie”-București ;

***(2019)” SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI


INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE
TIMPURIE”-București

INVENTAR DE ACTIVITĂȚI

ETAPA 1:

Activități de dezvoltare personală ADP:

Întâlnirea de dimineață: ”Ce ai primit în dar?”

Tranziții: „Ninge,ninge”- cântec

Rutine: „Bună dimineața, cer frumos!-poezie

Primirea copiilor

Deprinderi igienico- sanitare

ETAPA 2:

1.Activități pe domenii experiențiale ADE:

Domeniul Om și Societate+ Domeniul Om și Societate:

ü „Să fim mai buni cu cei din jur”-moral civică


ü „Moș Nicolae –activitate prectică(asamblare)

2.Activități liber alese ALA1:

ü Știință: ”Cum ajung la tine?”- fișă (labirint)


ü Joc de masă :” Ghetuța lui Moș Nicolae”-puzzle
ü Construcții: „Dulăpioare pentru ghetuțe”-asamblare

ETAPA 3:

Activități liber alese ALA2:

ü Joc distractiv- „Pornește!, Stop!, Pornește!”

SCENARIU DIDACTIC

Intrarea copiilor în sala de grupă se face pe cântecul „Ninge,ninge”, fiecare copil se așează
pe un scăunel .

Întâlnirea de dimineața :”Ce-ai primit în dar?”-copiii vor fi provocați la o scurtă discuție


despre ce au primit de la Moș Nicolare cu o seară în urmă.

Salutul copiilor se va realiza după ce recităm poezia „Bună dimineața, cer frumos !”

Prezența se va realiza cu ajutorul cartonașelor cu pozele copiilor, voi numi cu copil care să
facă prezența. Acesta va nominaliza copiii care sunt prezenți și cei care sunt absenți.

Calendarul naturii se realizează cu ajutorul panoului special pentru această etapă a zilei.
Va fi numit un copil pentru a completa calendarul, copiii răspund la întrebările adresate de
educatoare.

Noutatea zilei va fi o scrisoare găsită în agenda pe care Moș Nicolae a lăsat-o în ghetuțele
educatoarei care îi va introduce pe copii în subiectul zilei ,se va purta un dialog deschis.
Conversația se va baza pe întrebări și răspunsuri formulate corect din punct de vedere gramatical.
Activitățile propuse: Domeniul Om și Societate(„Să fim mai buni cu cei din jur ”-moral
civică) +Domeniul Om și Societate („Moș Nicolae ” -activitate practică(asamblare)

Tranzițiile: Copiii vor cânta cântecul „Ninge,ninge”

Activitățile liber alese: Știință: ”Cum ajung la tine?”-fișă(labirint) Joc de masă :” Gheata
lui Moș Nicolae”-puzzle, Construcții: „Dulăpioare pentru ghetuțe”

Activitatea se va încheia cu un joc distractiv numit „Pornește! Stop!Pornește!”. Copii la


semnalul educatoarei vor dansa ,iar la semnalul Stop se vor opri și vor lua în brațe pe cineva.

Desfășurarea activității

Etapele activității Conținutul științific Strategii Evaluare


didactice
1.Momentul Crearea condițiilor necesare Conversația
organizatoric pentru buna desfășurare o Observația
activităților:
-Aerisirea sălii de grupă;
-Așezarea scaunelor în semicerc;
-Pregătirea materialelor necesare;
-Intrarea în sala de grupă se face
pe cântecelul „Ninge,ninge”;

2.Captarea atenției Întâlnirea de dimineață:” Ce ai Conversația Observarea


primit în dar?” Exercițiul comportament
Salutul: elor copiilor
Activitatea debutează cu poezia
„Bună dimineața ,cer frumos !”
această poezie reunindu-i pe
copii ca și un întreg .
„Bună dimineața, cer
frumos !”

Bună dimineața, cer frumos !


Bună dimineața, soare
luminos!
Bună dimineața, micuțule vânt
care
alergi mereu pe pământ!
Bună dimineața ,pietre tari! Conversația
Bună dimineața ,animale mici Explicația
și mari!
Bună dimineața, tuturor!”
Prezența : „Să vedem cine este
alături de noi la grădiniță?”
De la această întrebare se va
realiza prezența,cine a ajuns la
grădiniță ,daca s-au trezit de
dimineață și cine nu a ajuns la
grădiniță.Vom nominaliza copiii
care sunt cu ajutorul pozelor de pe
panou .
Calendarul naturii: se realizează
3.Anunțarea temei cu ajutorul panoului special pentru Conversația
și a obiectivelor această activitate .La această
secvență a Întâlnirii de
dimineață ,copiii vor
spune :ziua ,în a câta zi din
săptămână ne aflăm, data ,
luna,anul,anotimpul, starea
vremii.
Noutatea zilei:
După scurta convorbire și
adresarea întrebărilor, anunț copiii
că astăzi vom vorbi despre Cum
să fim mai buni cu cei din jur?
4.Dirijarea învățării Domeniul Om și Sociatate- Evaluarea
moral civică Conversația modului de
Se începe desfășurarea propriu- Explicația exprimare în
zisă cu răsfoirea agendei găsită în Expunerea propoziții
ghetuțe.Din aceasta cade un logice,
pliculeț.Voi desemna un copil să Aprecieri
deschidă pliculețul.În pliculeț se pozitive asupra
află o scrisoare de la Moș desfășurării
Nicolae.Voi citi scrisoarea ,apoi activității
pe baza a ce este scris se va copiilor
desfășura activitatea.

Domeniul Om și Societate-
activitate prectică(asamblare)

Îl vor asambla pe Moș Nicolae din


mere și nuci care sunt vopsite
roz,iar merele vor fi roșii.Copii
vor avrea de făcut ochiișorii,de
lipit barba și coiful,apoi într-o
parte se pune un bastonaș din
aluminiu. Demonstrația
Înainte de începerea lucrărilor se
vor efectua câteva exerciții de
încălzire a mușchilor mâinii :

”Eu strâng pumnii și-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi, Exercițiul
Toți suntem acum vioi!” individual
Copiii execută lucrările fiind
supravegheați și dirijați de
educatoare cu informații
suplimentare.
Lucrările se evaluează oral
antrenându-se și copiii în
evaluarea produsului personal dar
și al celorlalți colegi.

Se trece la ALA1 la centrul


Știință „Cum ajung la tine?”- fișă
(labirint)
Cei mici îl vor ajuta pe Moș
Nicolae să ajuncă la ghetuțe.
Joc de masă – „Gheata lui Moș
Nicolae”-puzzle Copiii vor avea
de asamblat doua puzzle-uri cu Evaluarea
ghetuța lui Moș Nicolae orală
Construcții- „Dulăpioare pentru Conversația

ghetuțe” – preșcolarii construiesc Explicația

dulîpioare din cuburi și piese de Expunerea

lego puse la dispoziție Lucrul in

Activitatea se finalizează prin echipă

metoda „Turul galeriei” pentru a


admira și ceea ce au lucrat colegii
de grupă.
Observarea
comportament
Turul galeriei elor copiilor
5. Obținerea ALA2
performanței Jocul distractiv „Pornește!Stop!
Pornește!”
Copii la semnalul pornește vor
dansa ,iar la semnalul Stop se vor
opri și vor lua în brațe pe cineva.

6.Evaluarea și Se vor face aprecieri generale și Recompensarea Evaluarea


încheierea activității individuale asupra desfășurării Aprecierea orală
activității și a rezultatelor obținute verbală
de către copii. Copiii vor primi
recompense .

S-ar putea să vă placă și