Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ

”Ai grijă de tine, ai grijă de mine!”

Prof. Constantina PĂUN


G.P.P. PUI DE LEI PITEŞTI

1
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 19.11.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa cu program prelungit „PUI DE LEI’’, Piteşti
GRUPA: Mijlocie „Leuților”
NIVELUL: I (3-5 ani)
TEMA ANUALĂ:’’ Cine sunt/suntem?’’
TEMA PROIECTULUI: „Eu și lumea mea”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Acesta sunt eu!”
IDEEA ZILEI: „Importanța respectării regulilor de igienă personală”
FORMĂ DE REALIZARE: Activitate integrată ADP și ALA – online asincron
ADE –online sincron
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi a deprinderilor
LOC DE DESFĂȘURARE: online, pe platforma Googleclassroom, pe aplicația WhatsApp și pe aplicația Google Meet
DURATA: o zi

1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)- online asincron


- Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineaţa, copii curați!”
- Rutine: “Cine se îngrijește, sănătos crește!”
Spălatul pe mâini- exersarea unor deprinderi de igienă;
Servirea mesei- exersarea unor deprinderi de autoservire;
Gimnastica de înviorare.
„Singurel îmi fac ordine la locul de muncă’’ - exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească;
- Tranziții: - recitative: “Cu săpun mă spăl și cu apă rece/Peste fața toată, mult clăbuc îmi trece.” 
- joc cu text și cântec „Ai grijă de tine, ai grijă de mine”

2. JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA1) – online asincron

Științe: fișă de lucru, pag.17, auxiliar “Cu Nana și Dodo la grădiniță”, ed. Trend
Joc de rol: “Curățel și Murdărel”
Joc de masă: - Puzzle

2
3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE(ADE)- online sincron pe Google Meet
 DLC -„Fetița cu fundițe roșii’’ de Cella Aldea – lectura educatoarei

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui;
 Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii copilului de a asculta cu atenţie un text şi de a se concentra asupra acţiunii prezentate în
poveste.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - Să audieze cu atenţie conţinutul poveştii;
O2 - Să enumere personajele participante la acţiunea din poveste;
O3 - Să formuleze răspunsurile la întrebări, în propoziţie şi corect din punct de vedere gramatical.

4. JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA2) –online asincron


Joc distractiv: „Baba Oarba”, Joc de liniștire: „Jocul mut”

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, expunerea, explicația, conversația de reactualizare, exercițiul.
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: auxiliar “Cu Nana și Dodo la grădiniță”, editura Trend, creioane colorate, puzzle, film creat de
educatoare, prezentare PPT cu imagini din povestea -„Fetița cu fundițe roșii’’ de Cella Aldea, link pe youtube cu cântecelul „Ai grijă de tine, ai
grijă de mine” - https://www.youtube.com/watch?v=TWKYS3gVqh4 , laptop, recompense fețe zâmbitoare (emoticoane).

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
 Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -, Educaţie timpurie –, Ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45
Piteşti, 2009;
 Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -, Laborator preşcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I, Integral, Bucureşti, 2001.

3
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ, prin intermediul mesajelor pe WhatsApp, activitate desfășurată online
asincron. Doamna educatoare salută copiii prin mesajul:
„Dimineața a sosit
Mă bucur că sunteţi aici.
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa, copii!”

Se reactualizează CALENDARUL NATURII, amintind în ce anotimp suntem, în ce lună, marcând şi schimbările meteo, dacă este necesar:
„A-ceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?”
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI COPII se face printr-un joc: „Îmi place să fiu curat, deoarece...” Răspunsurile încep cu cel al
educatoarei. Răspunsurile copiilor vor fi înregistrate și trimise pe grup, atunci când părinții vor putea.
Pornind de la acest lucru se va desprinde tema zilei şi educatoarea o va scrie pe grup: „Importanța respectării regulilor de igienă personală”.
MESAJUL ZILEI: „Ai grijă de tine, Ai grijă de mine!” va fi de asemenea transmis pe grup.
NOUTATEA ZILEI se realizează prin anunţarea copiilor că astăzi vor avea un oaspete la activitatea sincron de pe Google Meet.
Pe tranziția “Cu săpun mă spăl și cu apă rece/Peste fața toată, mult clăbuc îmi trece.”  copiii vor fi invitaţi să lucreze activitățile din cadrul
jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1). Aceste activități sunt transmise pe WhatsApp, iar copiii vor fi îndrumați de părinți.
La centrul ȘTIINȚĂ, copiii vor lucra fișa de la pagina 17 din auxiliarul “Cu Nana și Dodo la grădiniță”. La centrul JOC DE ROL vor desfășura
jocul de rol “Curățel și Murdărel” împreună cu părinții, cu bunicii sau cu bona. La centrul JOC DE MASĂ vor face un puzzle, la alegere.
La ora 10.00, vor intra pe Google Meet pentru activitatea de ADE (activităţile pe domenii experienţiale), activitate desfășurată online
sincron, în cadrul căreia copiii vor audia povestea -„Fetița cu fundițe roșii’’ deCella Aldea (DLC), vor răspunde la întrebări și vor demonstra
că au ascultat cu atenție lectura doamnei educatoare.
Pe tranziția „Ai grijă de tine, ai grijă de mine”- joc cu text și cântec, copiii își iau la revedere de la dna educatoare, dar vor continua
activitățile online asincron, prin intermediul aplicației WhatsApp.
La ALA 2, copiii vor desfăşura jocul distractiv „Baba Oarba” și jocul de liniștire „Jocul mut”,în funcție de timpul disponibil al părinților.
Toți copiii vor primi recompense emoticoane cu fețe zâmbitoare.

4
DLC -„Fetița cu fundițe roșii’’ de Cella Aldea – lectura educatoarei
-Activitate online sincron susținută prin intermediul aplicației Google Meet-

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentele ob.
Nr. (momentele) op. Conţinuturile esenţiale ale activităţii didactice Metode şi Evaluare
ctr. activităţii procedee
didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii:
organizatoric - Deschiderea dispozitivelor electronice digitale (laptopuri, tablete,
smartphone-uri);
- Trimiterea link-ului(invitației) de accesare a întâlnirii pe Google Meet
- Participarea la videoconferință.
2. Captarea Captarea atenției se face printr-o ghicitoare enunțată de către educatoare: Conversația
atenției “E tare când e uscat
Dar, în apă de-a intrat, Orală
Face spumă și clăbuc
Mă gâdilă la năsuc”. (Săpunul)
3. Reactualizarea Reactualizarea cunoştinţelor se va face prin câteva întrebări: Conversaţia Observarea
cunoștințelor - În ce anotimp ne aflăm? de reactuali- sistematică
anterioare - Cum ne îmbrăcăm toamna? zare a comporta-
- Ce reguli de igienă respectăm când intrăm în casă după o plimbare în parc? mentelor
copiilor
4. Anunțarea Se vor anunța scopul si obiectivele activităţii în termeni accesibili: Observarea
temei și a „Astăzi am să vă citesc povestea „Fetița cu fundițe roșii” de Cella Aldea, iar Explicația sistematică
obiectivelor voi trebuie să ascultați cu atenție pentru a putea să răspundeți la întrebările mele a comporta-
și pentru a o putea și voi povesti părinților voștri!”. mentelor
copiilor
Se citește cât mai expresiv conţinutul poveştii, ţinându- se cont de modularea
5. Dirijarea vocii, a ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pe pauzele logice, psihologice Expunerea

5
învăţării și O1 şi gramaticale, accentuarea sau scăderea intensităţii vocii, folosirea mimicii şi
fixarea gesticii corespunzătoare, etc... Observarea
cunoștințelor Textul povestirii va fi expus concomitent cu imaginile. sistematică
Se vor explica cuvintele şi expresiile necunoscute: „pricină”, „s-au făcut a comporta-
ghem de supărare”. mentelor
Se va urmări succesiunea momentelor principale: copiilor
1. Fetița cu fundițe roșii s-a întâlnit cu veverița ocupată cu curățenia
2. Iepurașii nu au vrut să se joace cu fetița, fiindcă se duceau la râu să se
spele
3. Ursuleții erau și ei ocupați cu treburi casnice
4. Aricii s-au jucat cu fetița deoarece au confundat-o cu un arici Conversația
5. Fetița s-a spălat, s-a pieptănat, iar acum toți copiii vor să se joace cu ea.
Prin prezentarea imaginilor din poveste (derularea PPT-ului) și cu ajutorul
O2 întrebărilor, se fixează conținutul poveștii: Orală
- Cum se numește povestea pe care tocmai v-am citit-o?
- Cine este autorul poveștii?
- Care sunt personajele?
- Cum era fetița cu fundițe roșii? Exercițiul
- Cu cine s-a întâlnit prima oară?
- Ce făcea veverița?
- Cu cine s-a mai întâlnit fetița?
O3 - Ce i-au spus iepurașii?
- Dar ursulețul?
- Cu cine s-a jucat fetița?
- De ce s-au jucat aricii cu fetița?
- Ce a făcut fetița cu fundițe roșii după ce a fost alungată de arici?
- De ce credeți că acum toți copiii vor să se joace cu ea?
- De ce este important să ne îngrijim de igiena personală?
- Voi aveți grijă de voi?
4. Obţinerea Educatoarea va solicita câțiva copii să recunoască, cu ajutorul imaginilor și Conversația Orală
performan- O3 al educatoarei, momentele principale ale poveștii “Fetița cu fundițe roșii”.
ţelor Exerciţiul

6
6. Retenția și „-V-a plăcut activitatea de astăzi? Orală
transferul -Cum se numește povestea pe care v-am citit-o? Conversația
-Ce am învățat din povestea fetiței cu fundițe roșii?
7. Evaluarea Se realizează aprecieri individuale şi colective asupra modului de participare la Expunerea Aprecieri
activității activitate.
generale şi
individuale
8. Încheierea Activitatea se încheie prin intonarea de către copii a cântecului „Ai grijă de tine, Orală
activității ai grijă de mine!”

S-ar putea să vă placă și