Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N. TĂBĂRĂȘTI NR.2


DATA: 13.04.2022
EDUCATOARE: Gavrilă Marina-Mihaela
GRUPA: Grupa combinată
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Sărbătorile Pascale”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Poveste cu miros de cozonaci”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea de cunoştinţe şi deprinderi.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
- ADP: Întâlnirea de dimineață „Ce ne spune iepurașul?”
- ALA: Bibliotecă „Citim imagini despre sărbătoarea Paștelui”
Construcții :„Căsuța iepurașului”
Artă „Oul năzdrăvan” - dactilopictură
- ADE: „Ajutoarele iepurașului” DLC –”Povestea iepurașului de Paști” -
lectura educatoarei ; DOS2- Activitate practic gospodărească - ”Cozonaci
ca la bunica”
- ALA2: „Așează-i codița iepurașului!” – joc distractiv
”Gardul rupt.” - joc de mișcare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Activare și manifestare a potențialului creativ.
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.
Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității.

COMPORTAMENTE VIZATE:
- clasifică obiecte/fiinţe după diverse criterii (culoare, formă, mărime) sau
prin numirea unei proprietăţi comune;
- adresează întrebări în legătură cu cele observate;
- integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmpină dificultăți;
- demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
- cunoaşte materialele de lucru specifice activităţilor artistico-plastice;
- utilizează corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă a gestului
grafic (chiar şi prin mâzgălituri);
- compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul
apropiat;
- aplică, pe suprafeţe date sau libere, culoarea.
SCOP: Consolidarea cunoștințelor referitoare la sărbătoarea Paștelui și la
obiceiurile acesteia.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 : Să exprime verbal semnificația sărbătorii Paștelui și a unor simboluri;
O2: Să asculte cu atenție textul poveștii , demonstrând apoi înțelegerea acestuia;
O3: Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție pentru pregătirea
cozonacilor;
O4: Să pregătească cozonacii pentru Paște.
STRATEGII DIDACTICE:
� metode și procedee: observația , conversația, explicația, jocul ,
demonstrația.
� materiale didactice: scrisoare, poveste, imaginile corespunzătoare
poveștii, cuburi pentru construcții, fișe cu ouă de Paște, ingrediente
pentru cozonaci, șorțuri colorate, iepurașul din polistiren, recompense
(ouă de ciocolată de la Iepurașul de Paște).
� forme de organizare: frontal , individual.
� forme de evaluare: orală (aprecieri verbale).
� durată: o zi.

BIBLIOGRAFIE:
� Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente
cu care operează curriculumul pentru educație timpurie 2019.
SCENARIUL DIDACTIC
Activități de dezvoltare personală
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață – „Ce ne spune iepurașul”, în
care copiii au posibilitatea de a-și împărtăși ideile , de a-și manifesta starea de
spirit. Salutul – „Bună dimineața ,......!” se realizează prin tehnica comunicării
rotative , pornește din partea stângă, dându-și mâna , folosind formula de salut
„Bună dimineața !” și numele copilului pe care îl salută. După salut se trece la
efectuarea prezenței , fiecare copil spunând „Prezent!” , în momentul în care este
strigat. Ne folosim apoi de Calendarul Naturii pentru a afla în ce zi suntem, în
ce anotimp ne aflăm și cum e vremea la noi astăzi. Se trece apoi la un moment
numit împărtășirea cu ceilalți , unde copiii vor povesti despre cum arată o zi de
Paște în casa lor.
Urmează Noutatea zilei , în cadrul căreia, se prezintă copiilor scrisoarea de la
Iepurașul de Paști.

Dragii mei,
Îmi pare foarte rău pentru că nu am putut ajunge la voi astăzi , dar a
trebuit să plec urgent la fabrica de ouă de ciocolată. Chiar dacă nu am putut
ajunge , v-am trimis câteva imagini ca să vedeți cum arată sărbătoarea
Paștelui în țara noastră, câteva fișe cu ouă care abia așteaptă să fie decorate
de degețelele voastre și ingredientele necesare pentru un desert ca la bunica
acasă! Aa da , era să uit.. v-am trimis și o poveste din care să aflați cum am
devenit eu renumitul Iepuraș de Paște!
Îmi sunteți foarte dragi și știu că o să faceți o treabă foarte bună
alături de doamna educatoare! Iar dacă sunteți copii harnici și cuminți , la
final va sosi și cadoul mult așteptat , trimis chiar de aici , de la fabrica de ouă
de ciocolată! E pe drum!
Cu drag, Iepurașul de Paști

Activități liber alese


Pentru împărțirea celor mici la fiecare centru, fiecare copil va primi câte
un ecuson cu un iepuraș colorat diferit. De exemplu : Iepurașii de culoare roz :la
Bibliotecă- „Citim imagini despre sărbătoarea Paștelui” ; Iepurașii de culoare
gri la Construcții - „Căsuța iepurașului”; Iepurașii de culoare portocalie la Artă-
„Oul năzdrăvan”.

Activități pe domenii experiențiale


Ajungem la activitățile propriu-zise din această zi.
În prima parte a activității , vom citi ”Povestea Iepurașului de Paști”. În același
timp, voi așeza pe panou imaginile cu scene din poveste , astfel încât cei mici să
își facă o idee despre acțiunea acesteia . La final, voi adresa câteva întrebări
pentru a mă asigura că atenția lor a fost îndreptată către mine și povestea citită,
apoi ne vom ridica de pe scăunele și vom merge în liniște în clasa în care vom
desfășura cea de-a doua parte a activității de astăzi.
Pentru următorul moment al activității , copiii vor primi ingredientele necesare
realizării unui cozonac pe care aceștia îl vor umple cu bunătăți, îl vor împleti cu
grijă și îl vor așeza frumos în formă, dar nu înainte de a face câteva exerciții de
încălzire a mânuțelor precum „lupta degetelor , cântat la pian , ploaia” .
Activitatea va fi permanent monitorizată.
La terminarea cozonacilor, se va face curat la măsuțe, copiii se vor spăla pe
mâini și se va trece la ultimul moment al zilei.

Activități liber alese 2


Se va desfășura un joc distractiv -„Așează-i codița iepurașului!”- , unde copiii
vor fi legați la ochi cu o eșarfă și va trebui să îi așeze codița iepurașului acolo
unde cred ei că îi e locul. În momentul în care copilul numit este legat la ochi ,
va fi coordonat de educatoare care va monitoriza toată desfășurarea jocului ,
astfel încât niciun copil să nu se rănească.

Mai este pregătit un joc numit : ”Gardul rupt.”


Scopul: Formarea capacităţii de a practica cu interes jocuri de mişcare accesibile
vârstei.
Desfăşurarea jocului:
Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc, având la gât ecusoanele cu
iepurași. Educatoarea va sta cu fața spre copii și va spune : „ Să vină la mine
iepurașii de culoare gri”
Copiii care au primit ecusoane cu iepurași de culoare gri se ridică de pe scăunele
şi se aşează în şir în spatele educatoarei.
Apoi educatoarea cheamă pe rând ceilalţi copii , in funcţie de ecusoanele lor.
La semnalul „Atenție gardul s-a rupt”! copiii ies din șir și încearcă să se așeze la
locul lor pe scăunele (scăunelele sunt mai puţine cu unul).Copilul care rămâne
fără scaun iese afară din joc. Jocul continuă până când rămân mai puţine scaune
în joc.

Într-un final , va ajunge și cadoul mult așteptat de la Iepurașul de Paști, care va


consta într-un coș plin cu ouă de ciocolată pentru copii , trimise direct de la
fabrica de ouă de ciocolată .
PROIECT DE
ACTIVITATE
INTEGRATĂ

„POVESTECU MIROS DE
COZONACI”

EDUCATOARE: GAVRILĂ
MARINA-MIHAELA

S-ar putea să vă placă și