Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic- În lumea minunata a albinelor

Prof. Pt. ]nv prescolar Lungu Maria- Mirabela, gradinita Bucsani

NIVELUL II - Grupa Mare


TEMA ANUALÃ: „Cand, cum si de ce se intampla”
TEMA PROIECTULUI: „Zambetul primaverii”
SUBTEMA: „Gingasele insecte”
TEMA ZILEI: „Ce mi-a povestit o albina?”
TIPUL ACTIVITÃTII: Sistematizarea cunostintelor si a deprinderilor însusite
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ALA1+ADE(DLC+DOS)+ALA2
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal,individual si pe grupuri (centre)
DURATA: O zi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale.
Consolidarea unor priceperi și deprinderi specifice activităților practice (lipire, asamblare).
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII ŞI COMPORTAMENTE VIZATE:
D a)1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă).
C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative.
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
1. Activități de dezvoltare personală:
Rutine: Întâlnirea de dimineață:,,Astăzi mă simt o albinuță veselă/tristă pentru că...” formarea deprinderii de autocontrol și
expresivitate emoțională prin recunoașterea de emoții simple (trist/vesel), salutul, prezența, calendarul naturii.
Tranziţii: Dacă vesel se trăiește, Zum,zum,zum,albinuta mea!.
2. Jocuri și activități liber alese (ALA):
Stiinte:„Drumul albinuței către stup”- labirint;
Joc de rol:,,De-a bucătarii”- pregătim gustări delicioase cu miere de la albinuțe
Construcții: „Drumul apicultorului către stup”- alăturare și suprapunere de cuburi și pietre
Joc distractiv-„Cine duce mai mult nectar AlbinuțeiMia?”
3. Activități pe domenii experenţiale (ADE): DLC+DOS
● DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE- Educarea limbajului:„Albinuta si soarele” de Nina Stanculescu :povestirea
educatoarei.
● DOMENIUL OM ȘI SOCIETATEActivitate practică:Grădina cu flori și albine: machetă (lipire, asamblare)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili să:
O1 –sa asculte cu atentie,concentrandu-se asupra povestirii;
O2 –sa redea pe scurt continutul povestirii;
O3 –sa demonstreze intelegerea textului,raspunzand la intrebari;.
O4-sa foloseasca corect tehnicile insusite anterior:decupare,lipire;
O5-sa lipeasca elementele, corect si ingrijit, folosindu-si, in acelasi timp, imaginatia creativa;
O6- să traseze corect drumul pe care trebuie să îl parcurgă albinuța până acasă, lipind flori de cinci culori, respectând modelul dat;
O7 - să interpreteze rolul de bucătar, cu ajutorul materialelor puse la dispoziție, lipind biscuiticu miere, doi cate doi;
O8 - să construiască prin suprapunere stupi din cuburi, iar prin alăturarea unor pietredrumul apicultorului către stup.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, povestirea, joc didactic, joc distractiv,problematizarea, metoda Lotus,
metoda Brainstorming, metoda RAI.
MILOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: jetoane, calendarul naturii, albinuță de pluș, jetoane cu albine, jetoane cu flori, stupi, șervețele umede,
pietre, frigarui, cuburi de lemn, polistiren, biscuiți, miere, bat miere spiralat,fise de lucru, flori perforate, frunze și flori decupate, lingurițe,
nectar (mălai), minge, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
MODALITĂŢI DE EVALUARE:
● Continuă-formativă: prin observarea directă a comportamentelor copiilor, analiza răspunsurilor și corectarea lor, analiza produselor
activității, întrebări, aprecieri verbale, îndrumări individuale, oferirea recompenselor.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educaţia timpurie, Ministerul Educaţiei Naţionale, Bucureşti, 2019;

Desfasurarea proiectului
Întâlnirea de dimineață: Activitatea debutează cu întâlnirea dedimineață între copii și educatoare prin intermediul salutului de
dimineață și a prezenței.Se poartă o discuție cu preșcolarii, având ca punct de plecare următoarea propoziție: „Sunt o albinuță veselă/tristă
pentru că...” care are rolul de a le forma copiilor deprinderi de autocontrol și expresivitate emoțională prin recunoașterea unor emoții simple
(tristețe, bucurie).
Noutatea zilei se realizează prin intermediul întrebării „Ce mi-a spus o albinuta” , in drumul meu spre gradinita. Educatoarea
apelează la metoda Problematizarea pentru a afla opiniile copiilor despre ceea ce cred ei că i-a spus albinuța atunci când s-a întâlnit cu
aceasta.
Educatoarea, după ce află părerile copiilor despre ceea ce cred ei că le-a spus albinuța, continuă să le povestescă ca astazi, venind
spre gradinita aintalnit o albinuta,care era putin cam trista. Aceasta era supărată din două motive: una pentru că nu mai știe să se întoarcă la
surioarele ei, alături de care trebuie să meargă la soare să-i ceară să lase ziua mai lungă, pentru a culege mai multă miere; cel de al doilea
motiv este că asteptand soarele sa-i incalzeasca aripile sa poata zbura,nu mai stie in ce zi a saptamanii se afla. De aceea, educatoarea îi
întreaba pe copii dacă o pot ajuta?(fixarea zilei,saptamana,luna,anotimpul). În acest fel se va completa calendarul naturii.
În continuare, educatoarea le prezintă o albinuță de pluș, numele ei fiind„Albinuța- Mia”care îi roagă pe copii să o ajute să se întoarcă
înapoi la celelalte surioare.
Astfel, aflând continutul scrisorii de la albinuta,prin intermediul metodei Brainstorming, copiii sunt rugati să spună toate cuvintele
care le vin în minte atunci când aud cuvântul albină. Se vor stabili cuvintele cheie prin care copiii pot defini conceptul de „albină” (stup,
apicultor, miere, fagure, floare). Copiii, pe rând,vor extrage dintr-un coșuleț, imaginile identificate care au legătură cu cuvântul albină. După
ce au fost identificate aceste elemente, copiii au parte de o nouă surpriză. La activitate se alătură un apicultor, îmbrăcat în costum adecvat
rolului, care le prezintă componentele stupului, oferindu-le si anumite informatii despre viata și activitatea albinei (tipurile de albine,
perioada de viată, responsabilitatea fiecăreia dintre acestea etc.)
Tranziția către prima activitate pe domenii experiențiale, activitatea de educarea limbajului, se va realiza prin intermediul
cântecului,,Dacă vesel se trăiește”.
În cadrul acestei activitati educatoarea le va prezenta povestea „Albinuta si soarele” de Nina Stanculescu.
Dupa terminarea primei activitati experientiale, impreuna cu copiii vor observa o floare mare, cu opt petate. Pe petalele florii
(acestea sunt colorate în patru culori) sunt expuse patru plicuri care corespund culorilor petalelor acesteia. Educatoarea, rând pe rând, va citi
continutul plicurilor. Astfel, copiii vor vizita centrele de interes indicate de conținutul plicurilor, vor identifica materialele pe care le vor
utiliza, precizand sarcina ce o au de indeplinit la fiecare centru de interes.
La centrul STIINTE,copiii vor avea de realizat un labirint constituit prin lipirea florilor conform criteriului culorii și al modelului
dat.
La centrul JOC DE ROL: ,,De-a bucătarii”- pregătim gustări delicioase cu miere de la albinuțe, copiii vor avea de lipit biscuiți cu
miere drept recompensă pentru albinuța Mia.
La centrul CONSTRUCȚII: copii vor avea de contruit un stup, dar și de asamblat drumul apicultorului către stup, din pitre.
La centrul ARTA (DOS) vor realiza tema „Grădina cu flori și albine”, unde vor avea de asamblat si de lipit flori sau albine, care
împreună vor costitui o grădină.
Dupa desfasurarea activitatilor se va efectua evaluarea prin vizitarea centrelor de interesanalizandu-se lucrarile realizate,facandu-se
aprecieri individuale si colective.
Trecerea la urmatoarea activitate se realizeaza prin tranzitia -”Zum,zum,zum,albinuta mea!”.
Ziua se va incheia prin derulareajocului distractiv „Cine duce mai mult nectar Albinuței Mia?”. Acest joc se desfasoara astfel: copiii,
împărțiți în două echipe, vor avea de parcurs un traseu. În fața fiecărei echipe va exista câte un castroncu nectar (malai), cate o cana si o
lingură. De la acest castron porneste câte untraseu marcat cu cretă. La capătul celor doua trasee se află Albinuta- Mia. Aceasta are un
recipient in care copiii vor rasturna nectarul (mălaiul). Astfel, copiii, pe rand, vor lua nectar (malai) cu lingura, îl va rastura in cana, se vor
deplasa pe traseu, vor rastura nectarul (mălaiul) în recipientul albinuței și se vor intoarce pe traseu la colegii aflati in sir indian. Ajungand la
echipa lor, copiii care s-au deplasat pe traseu vor oferi cana colegului care urmeaza să se deplaseze, acesta efectuand aceleasi sarcini. Jocul
va continua până când toți copiii vor participa la joc. Copiii care termina primii de cărat nectar (mălai) la Abinuta-Mia aduc victorie din care
fac parte.
La finalul zilei copiii vor primi recompensa promisa de la “Albinita Mia”.

S-ar putea să vă placă și