Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

DATA: 28.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit nr. 56, Brăila
NIVELUL I- Grupa mare
EDUCATOARE: Vîju Ionela-Georgiana
DOMENIUL: ADP- activități de dezvoltare personală
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
PROIECT TEMATIC: Clubul anotimpurilor
SUBTEMA: În lumea insectelor
TEMA ZILEI: Zumzet în grădină
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor referitoare la anotimpul primăvara;
 stimularea creativității prin activități de observare a unei grădini înflorite

ELEMENTE DE JOC: AlbinuțaMaia, imaginea cu grădina albinuței, aplauze


RECOMPENSE : brățări cu fluturași, bomboane

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1-să intuiască corect aspectele potrivit calendarului naturii;
 O2-să răspundă la întrebările educatoarei;
 O3-să recunoască cât mai multe detalii din grădina plină de zumzet a albinuței;
 O4- să participe cu interes la activitate;

MATERIALE DIDACTICE: albinuța Maia-mascotă, imagine cu grădina Albinuţei Maia, recompense, brățări cu fluturași, laptop cu
cântece de primăvară;

FORMĂ DE ORGANIZARE: frontală


METODE DE EVALUARE: evaluare orală, observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale

DURATA: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:
1. ,,Curriculum pentru educaţia timpurie” – Ministerul Educației Naționale, 2019;
2. ,,Educație timpurie nivel preșcolar” – Editura Didactică și Pedagogică S.A., 2020.
3. Rafailă, Elena, ”Educarea creațivității la vârsta preșcolară”, Editura Aramis, București, 2002

A.D.P. (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ”Bun venit, prieteni noi!”

RUTINE: ”Sunt un oaspete curios!” (deprinderi de ordine, disciplină și autoservire)

TRANZIȚII: ”Zum-zum-zum, albinuţa mea”

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață.


Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei. Pentru a constitui un model
de comportament, educatoarea zâmbeşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare- verbală şi nonverbală.
Salutul – Se realizează prin următoarele versuri:
”Dimineața a venit,
La grădiniţă am sosit,
În semicerc ne aşezăm
Şi frumos ne salutăm!”
Se folosește ”tehnica comunicării rotative” – pornind de la educatoare către copilul din dreapta. Cer preșcolarilor să ne salutăm
folosind numele unei insecte.
Fiecare preșcolar salută colegul astfel: „Bună dimineața, Albinuță harnică!/ Bună dimineața, Fluturaș jucăuș!/ Bună dimineața,
Furnicuță harnică!/ Bună dimineața, Buburuză mică!” etc.
Sunt numiți copiii absenți.
Prezența – Haideți să ne prezentăm!Fiecare preșcolar, pe rând, își rostește numele, astfel:
Eu sunt Darius! Bună dimineața!/ Eu sunt Alina! Bună dimineața!/ / Eu sunt Matei! Bună dimineața!/ etc.
După salut, ne îndreptăm atenţia către Calendarul naturii: “ Ziua, luna, anul,

Anotimpul ni-l arată,


Deci calendarul naturii,
Să-l completăm îndată! “
Se va completa Calendarul naturii prin aşezarea jetoanelor potrivite şi răspunzând la întrebări referitoare la anotimpul în care ne
aflăm şi la aspectele acestui anotimp .

-Ce zi este astăzi? (luni)

-A câta zi din săptămână este luni? (prima zi)

-Ce dată este? (28)

-În ce anotimp suntem? (primăvara)

- Cum este vremea astăzi?

- Ce se întâmplă primăvara cu natura, copii? Ce schimbări observăm în natură? (zilele sunt mai lungi, cerul este senin, afară este cald,
florile înfloresc, păsările se întorc din țările calde, albinele, buburuzele și fluturașii se întorc în grădinile de flori etc.)

-În ce lună a primăverii suntem , copii? ( martie)

Așadar, astăzi este prima zi a săptămânii, adică este Luni, 28 Martie 2022. Suntem în anotimpul primăvara, iar afară este cald” –vom
completa calendarul naturii împreună şi vom formula fraza, apoi 2-3 copiii vor repeta.

Noutatea zilei –
Educatoarea le spune copiilor că în drum spre grădiniță a trecut pe lângă o grădină plină de flori de unde se auzea un zumzet.
- Oare cine putea să producă acel zumzet? (albinuțele)
Trezirea interesului pentru activitate se va face prin anunţarea de către cadrul didactic a invitatului surpriză (Albinuţa Maia) şi a
motivului pentru care a venit.
-E-adevărat, copii! Albinuțele zumzăiau printre flori vesele. Și, iată că una dintre ele, Albinuța Maia, aflând că eu vin la voi la
grădiniță, m-a rugat să o iau și pe ea. A auzit cât de isteți sunteți și este tare curioasă ca să vă cunoască. Ar dori să petreacă ziua de
astăzi cu voi.
- Ce părere aveți, o primiți și pe ea, astăzi, în mijlocul vostru?
Dacă voi sunteți de acord, iată, Albinuța Maia ne-a adus cu ea și un colțișor din grădina ei magică, aceea plină de zumzet despre care
v-am spus. Orientez atenția preșcolarilor spre planșa expusă, în care este ilustrată o grădină înflorită, plină de fluturași, buburuze și
albinuțe.
-Vă place grădina Maiei, copii?
Ea ne roagă să descoperim ce flori și insecte se găsesc în grădina ei. Copiii sunt bucuroşi de apariţia Albinuţei Maia şi vor să o
impresioneze cu istețimea lor.
Înainte de analiza imaginii, le propun copiilor să-i cântăm Albinuței cântecelul: ,,Zum, zum, zum, albinuța mea!” și pornesc melodia
cu ajutorul laptopului.
Adresez preșcolarilor următoarele întrebări:
- Ce flori se află în grădina albinuței Maia? (ghiocei, zambile, narcise)
- .Cine zumzăie prin grădiniță? (alte albinuțe, fluturași și buburuze).
În continuare, le propun copiilor un joc de imaginație: „Haideți să ne imaginăm copii discuția dintre o albinuță și un fluturaș/
dintre o albinuță și o buburuză. Oare ce întrebări le-ar adresa albinuța?”

- Pentru că v-ați descurcat minunat, Albinuţa Maia este încântată de istețimea voastră și vă dăruiește câte o brățară cu fluturași
din grădina ei.Vă lasă pe fiecare să-i dați fluturașului un nume pe care vi-l doriți voi și vă îndeamnă să petreceți de acum
înainte mult timp împreună cu fluturașul primit.
Prin interpretarea cântecului “Înfloresc grădinile” se va încheia activitatea de ADP, iar preșcolarii se pregătesc pentru trecerea la o altă
activitate a zilei.

S-ar putea să vă placă și