Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic pentru

activitatea de dezvoltare personală

Data:30.03.2021;
Unitate de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.3, Paşcani;
Prof.înv.preș.: Neculăeș Simona
Nivel de vârstă/Grupa:Nivel II, grupa mare -"Steluțele" ;
Tema anuala de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: “ Tradiții și obiceiuri de Paște “;
Tema activităţii: “ Vine,vine Iepurașul !”;
Categoria de activitate de învățare: Activitate de dezvoltare personală;
Etapele activităţii: salutul, prezenţa, completarea calendarului naturii, tabloul responsabilităţilor,
gimnastica de înviorare, noutatea zilei, regulile grupei, activitatea de grup, mesajul zilei.

Scop: Stimularea comunicării, a interrelaţionării în vederea realizării coeziunii grupului şi a


împărtăşirii cu ceilalţi, prin participarea la jocuri şi activităţi specifice.

Obiective operaţionale:

- să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;


- să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (privire, mimică, gesturi);
- să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranţă şi disponibilitate;
- să marcheze caracteristicile vremii prin simboluri adecvate;
- să comunice pe baza unei idei elaborate;
- să identifice propria emoţie în raport cu situaţia prezentată;
- să interpreteze cântece propuse de educatoare;
- să execute acţiuni motrice, însuşite în condiţii variate;
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, jocul, exercițiulfizic, explicația, problematizarea
 Resurse materiale: machetă, panoul prezenţei, calendarul naturii, fotografiile copiilor,
insigne, cărți, jetoane.
 Forme de organizare: frontal, individual
 Elemente de joc: surpriza, mișcarea, mânuirea materialelor, aplauzele.
Bibliografie:
 MEN, (2019), ”Curriculum pentrueducațietimpurie”;
 Cioflica S.M., Marta, C., Berbeceanu, G., Ilie, E., ”Ziuabunăîncepe la Întâlnirea de
dimineață”, Ed. Tehno-Art, Cluj-Napoca, 2016;
 Breben, S., Fulga, M., Gongea, E., Ruiu, G., ”Metode interactive de grup” (ghidmetodic), Ed.
Arives, 2002.
 C.L. Oprea, Strategiididactice interactive, EdituraE.D.P.Bucureşti, 2007
 Silvia Breben, Elena Gongea, GeorgetaRuiu, MihaelaFulga - Metode interactive de grup-
Ghidmetodic - EdituraArves, 2007.
Scenariul activitătii
Activitatea va debuta cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ.

SALUTUL: Educatoarea îi salută spunând:

”Dimineața a sosit
Copiii au venit,
Încerc ne adunăm,
Cu toțiisă ne salutăm.
Aînceput o nouă zi,
Bună dimineața, dragi copii!
Fiecare copil spune: Bună dimineața, doamna educatoare !”

Activitatea de grup: Se folosește metoda ”Încântat de cunoștință” pentru a se realiza salutul


între membrii grupei.
Prezența:”Dupăce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine azi la grădiniță n-a venit?”
Prezența se realizează folosindu-se de pozele copiilor așezate la panou, se consemnează
absențele în catalog.
Odată finalizată discuția, copiii vor veni pe meleagurile românești și vorrealiz acalendarul
naturii, se va face referire la ziua săptămânii, dată, an, lună, starea vremii, aspecte ale
anotimpului curent, îmbrăcămintea adecvată vremii de afară, aspecte legate de vremea din ziua
respectivă. Copiii vor comunica verbal, dar şi cu ajutorul
imaginilor.

Noutatea zilei este realizată prin prezentarea surprizei,


Iepurașul de Paște care este bucuros pentru faptul că preşcolarii îl iubesc și îl așteaptă cu mare
nerăbdare cu cozonaci si ouă roșii.
Regulile grupei se amintesc copiilor prin câteva cuvinte spuse de către educatoare, în care îi
îndeamnă pe aceştia să se comporte civilizat, respectându-se atât pe ei, cât şi pe ceilalţi.

Activitate de grup: Momentele următoare au ca scop stimularea comunicării libere și


exersarea capacității de structurare a cunoștințelor după anumite criterii. Educatoarea formulează
propoziții adevărate sau false despre Tradițiile și obiceiurile de Paște, cerând copiilor să idice insigna
cu fața veselă ,dacă propoziția este adevărată și să ridice insigna cu fața tristă,dacă propoziția este
falsă. Apoi se cere copiilor să transforme propoziția falsă în propoziția devărată. După terminarea
jocului se va stabili mesajul zilei.
Educatoarea le mulţumeşte copiilor pentru implicare şi îi invită să descopere noi surprize.
Călătoria propusă de educatoare în descoperirea celorlalte surprize, nu este una ușoară, motiv
pentru care aceştia trebuie să se pregătească și să se antreneze fizic. Copiii sunt invitați să
pornească într-o plimbare prin pădure (gimnastica de înviorare). Copiii se ridică în picioare şi
execută mişcările sugerate de către educatoare. Vor păși în pădure (mers pe loc), privim cerul, privim
pământul (aplecări şi lăsări ale capului în faţă-spate), ne aplecăm după crengi (îndoiri ale trunchiului),
ne transformăm în copaci care-şi leagănă crengile în bătaia vântului (îndoiri ale braţelor, răsuciri ale
trunchiului), ne prefacem că adunăm pietricele (genuflexiuni). Vom păși ca spiridușii (mers pe
vârfuri, alergare uşoară), vom inspira aerul proaspăt (mers uşor cu exerciţii de respiraţie), apoi ne vom
opri să ne relaxăm așezandu-ne pe scăunele.Pe un fond musical adecvat, copiii imită mișcările realizate
de educatoare.

Trecerea spre următoarea activitate se face prin intermediul tranziției:


,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim”.
Copiii se vorașeza la centrele de interes și vor încerca să ducă la bun sfârșit sarcinile pe care le au de
îndeplinit.

La central BIBLIOTECĂ: „Litere magice” ;/STIINȚE: „Potrivește litera cu imaginea”/


CONSTRUCȚII:„Adăposturi pentru iepurași”

Voi trecepe la fiecare centru în parte și voi observa modul de lucru, oferind ajutorul acolo unde se
impune, voi face aprecieri verbale, încurajându-i și stimulându-i pe copii.

Rotirea centrelor se va realiza cu ajutorul tranziției:

„ Tic,tac,tic,tac,

Bate ceasul ne- ncetat

Cesulețul de la mână,
Nu vrea sa rămână-n urmă.

Iepurașii se- nvârtesc și la centre se rotesc!”

Se reamintește copiilor comportamentul așteptat în cadrul acesto ractivități: „se vorbește în șoaptă
pentru a nu deranja pe alții; apreciem și protejăm construcțiilef ăcute de colegi, fiecare joc trebuie
terminat, colaborăm la realizarea sarcinilor; dacă un copil a terminat sarcina și dorește să lucreze la
alt centru este liber să o facă”.

După ce au lucrat la centre și au realizat toate sarcinile, primesc aprecieri verbale asupra modului de
lucru și sunt îndrumati, cu ajutorul tranziției, la baie pentru a se spăla pe mâini pentru gustare.

„ Luați seama bine, cum ne asezăm.

Ochiitoți la mine, spre baie plecăm.

Pe mânute ne spălam,

Mărul dulcesă-l mâncăm!

Copiii se întorc de la baie și servesc gustarea în semicerc, apoi ne pregătim de următoarea activitate.

Tranziția sprea ctivitatea de Educare a limbajului se face prin următorul cântecel :

Primăvara
Mii de albine, sute de fluturi,
Zeci de copii, aleargă pe câmp.
Mii de culori, sute de flori,
Dar, doar una e "primăvara"!
Soarele apare, iarba răsare,
Câmpu-nverzeşte, pomul-nfloreşte.
Pasărea cântă, copilul zburdă,
Ziua-i mai lungă şi noaptea mai scurtă.
Mii de albine, sute de fluturi,
Zeci de copii, aleargă pe câmp.
Mii de culori, sute de flori,
Dar, doar una e "primăvara"!
Soarele apare, iarba răsare,
Câmpu-nverzeşte, pomul-nfloreşte.
Pasărea cântă, copilul zburdă,
Ziua-i mai lungă şi noaptea mai scurtă.
Mii de albine, sute de fluturi,
Zeci de copii, aleargă pe câmp.
Mii de culori, sute de flori,
Dar, doar una e "primăvara"!
Dar, doar una e "primăvara"!
Educatoarea propune să asculte cu atenție o poveste frumoasă despre un iepuraș prietenos
căruia îi placea să citească, iubea foarte mult copiii, și abia astepta să îi învețe litere și să
formuleze,completeze propoziții.

În cadrul Jocurilor și activităților liber alese 2 (JALA 2), copiii participă la joc de
mișcare„ Cursa iepurașilor pricepuți, apoi se relaxează pe saltea jucând jocul„Alege un prieten”.
Metodele utilizate pe parcursul desfăşurării activităţilor vor da posibilitatea fiecărui copil să se
manifeste, să acţioneze, să interacţioneze cu ceilalţi copii, să pună întrebări şi să afler ăspunsuri.

Educatoarea face aprecieri asupra gradului de participare, asupra respectării regulilor de joc şi
asupra comportamentului individual şi colectiv al copiilor, recompensându-i.

S-ar putea să vă placă și