Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Data:30.03.2021;
Unitate de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.3, Paşcani;
Prof.înv.preș.: Neculăeș Simona
Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II, grupa mare -"Steluțele" ;
Tema anuala de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: “Tradiții și obiceiuri de Paște “;
Tema activităţii: “Vine,vine Iepurașul !”;
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber-alese 1(JALA 1)
Tipul activității: Activitate de verificare și consolidare a cunoștiințelor
Dimensiuni de dezvolare:
A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață de familie;
B1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ;

Comportamente vizate:

A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;


B1.3. Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată;
C3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative;
Componența activității:

JALA I:
BIBLIOTECĂ: „Litere magice” ;
STIINȚE: „Potrivește litera cu imaginea”
CONSTRUCȚII:„Adăposturi pentru iepurași”

Scopulactivității: Socializarea copiilor prin activități semidirijate, formarea deprinderilor de a folosi correct materialele oferite la centre, bazându-se pe
priceperile şi deprinderile însuşite anterior;

Exersarea capacităţiicopiilor de a comunica liber și de a interacționa optim cu partenerii de joc.

Obiective operaţionale:

BIBLIOTECĂ: „Litere magice” ;


O1– să recunoască literele;
O2 – să redea cuvântul din imagine pe tabla magnetică;
O3 – să utilizeze correct materialele de lucru în vederea realizării activități;

STIINȚE: „Potrivește litera cu imaginea”


O1– să recunoască animalul din imagine;
O2–să potrivească animalul cu litera;
O3– să raporteze correct litera cu imagine adată;
CONSTRUCȚII:„Adăposturi pentru iepurași”
O1– să construiască adăposturi utilizând materialele puse la dispoziție;
O2– să mânuiască cu grijă materialele ;
O3– să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere utilizând materialele existente;

Strategia didactică:

 Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația,munca individuală,turul galeriei;


 Mijloace de învățământ: jetoane animăluțe, jetoane litere, cuburi,clame, tablă magnetică, litere, ecusoane,bețișoare ,plastelină,stimulente;
 Formă de organizare: individual, frontal, pe centre.

Resurse

 Umane:24 de preșcolari și educatoarea;


 Durata:15-20 minute;
 Spațiale: sala de grupă;
 Bibliografie:
1. Curriculum pentu educație timpurie, M. E. N., 2019
2. Culea, L.; Sesovici A., „Activitatea integrată în grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House, 2008.
3. Masari,G., Teoria și metodologia instruirii. Manual anul II,semestruI-ID Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar, Editura Universității,
Alexandru Ioan Cuza, 2009
4. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie,2019
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategia didactică
Etapele Ob.
Conţinutul instructiv – educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
activității op.
procedee învăţământ organizare
Captarea atenţiei se realizează prin împărțirea de ecusoane
pentru repartizarea pe centrele de activitate.
Conversația Observareacapa
1.Captarea Ia priviți ce avem noi aici, o cutie magică, sunteti curiosi să
Ecusoane, cității de
atenției vedeți ce se află în ea? Ecusoane cu animăluțe, pe care o să vi Frontal
Animăluțe; concentrare a
le pun în piept și înfuncție de ecusonul extras, veți merge la
atenției
centrul care este reprezentat prin aceeași imagine ca pe
ecusonul vostru.
La central .BIBLIOTECĂ: „Litere magice” , veți reda Jetoane cu Capacitatea
2. Anunţarea cuvântul pe tabla magnetică; Conversația animale Frontal copiilor de a
temei şi a (Anexa nr.1) Animale din denumi correct
obiectivelor La central STIINȚE: „Potrivește litera cu imaginea”, carton materialele
veți recunoaște animăluțul din imagine și veti potrivi litera Litere aflate pe masă
corectă; Explicația Tablă
((Anexa nr.2) magneticăca
La central CONSTRUCȚII:„Adăposturi pentru iepurași”, cuburi
veți construe cele mai frumoase adăpostruri pentru iepurași; plastelină,
„Vă rog să-mi spuneţi, ce material observaţi voi pe măsuţe? bețișoare.
„Ce observăm pe masa de la centrul Bibliotecă?
Ce observăm la central Stiință?
Ce materiale am găsit la central Construcții?
Ce putem face cuaceste materiale?”
Unde vom pune lucrările voastre?

Capacitatea
Copiii vor intra la centre în funcție de ecusonul primit, da rcu
Explicația Pecentre copiilor de a
specificaţia că se vor roti .
înțelege și a
Le voi explica sarcinile de lucru ce vor realiza şi regulile:
3. Desfășurarea aplica sarcinile
activității primite
BIBLIOTECĂ: „Litere magice” ;

 Alegeți un cartonas; Exercițiul Jetoane Frontal


O1  Redați cuvântul din imagine pe tabla magnetică; cuvinte
Tablă Capacitatea
O2
STIINȚE: „Potrivește litera cu imaginea” Explicația magnetică copiilor de a
reda cuvântul pe
 Vă alegeti un animălut, apoi potriviti litera cu sunetul
table magnetică
O1 animăluțului;
Animale Individual
 Vă gânditi bine cu ce sunet începe;
O2 Litere
Exercițiul clame
CONSTRUCȚII:„Adăposturi pentru animale”

 Vă alegeți cuburi pentru a realiza ”căsuțe” pentru


O1 iepurași; Frontal
Capacitatea
 Veti construi adăposturi prin alătrare,
imbinare, Explicația copiilor de a
O3
suprapunere, utilizand cuburile existente pe măsuță. folosi
cuburi instrumentele de
Sarcini: Conversația cosulețe lucru,

Se vor face câteva exerciții de încălzirea mâinilor.


În timpul activităţii,voi oferi explicaţii şi sprijin dacă va fi Explicația
nevoie și la celelalte centre supraveghind lucrul la fiecare Conversația Frontal
dintre ele.

Vor fi aşezate toate lucrările pe măsuțe, astfel încât toţi copiii


să le poată vedea, atinge, analiza şi să se poată bucura de lucrul
Capacitatea
4. Obținerea mâinilor lor. Frontal
Turul Lucrările copiilor de a
performanței Se analizează produsele muncii din fiecare centru, prin
galeriei realizate analiza lucrările
metoda„Turul galeriei”, copiii mergând la fiecare centru și Individual
expuse
apreciind lucrările expuse.
a) Fixarea subiectului: Capacitatea
Voi fixa cunoștințele din cadrul activităților realizate prin copiilor de a
următoarele întrebări: sintetiza
Conversaţia
Ce am lucrat noi astăzi? informațiile din
La central Bibliotecă, ce am realizat? timpul
5. Încheierea Explicația
La central Științe, ce ați învățat? activităților
activității
Dar la central Construcții, cum s-a numit tema?
b) Evaluarea activității:
Voi face aprecieri individuale și globale asupra modului de Explicația
desfășurare a activității și a comportamentului copiilor. Voi Frontal

oferi încurajări fiecărui copil.

S-ar putea să vă placă și