Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Primăvară, vino iară!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Parfum de primăvară”
CATEGORIA DE ACTIVITATE, MIJLOACE DE REALIZARE ȘI TEMA: Activități liber
alese (ALA I)
 Știință – „Ploaia!” – experiment
 Bibliotecă – „Rochița Zânei Primăvara”- grafisme
 Artă – „Cuibul Rândunicii”-pictură, lipire
 Construcții: „Grădina mea cu flori!” –piese lego
FORMA DE REALIZARE: Activități pe centre
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Stimularea gândirii creatoare,a imaginației și inteligenței prin
intermediul activităților propuse; Cultivarea intereselor, a deprinderilor și încrederii în forțele
proprii;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


A.1 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
B 1.Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
C.1 Curizitate, interés și inițiativă în învățare
2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
3 Activare și manifestare a potențialului creativ
D. 1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
3. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
E. 1 Relații, oeprații și deducții logice în mediul apropiat
3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1 Își coordonează mușchii în desfășurarea unr activități diversifícate, specifice vârstei
1.2 Utilizează mâinie și degetele pentru realizarea de activități varíate
2.1.Utilizează simțurile în interacțiunea cu mediul apropiat
B. 1.2 Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice
C 1.1 Manifestă curiozitate și interés pentru experimentarea și învățarea în sitauții noi
2.1 realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți
3. 1 Manifestă creativitate prin activități diverse
D.1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui
3.4 Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare
grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj
E 1.1 Identificî elemente caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat
3.Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

-să mânuiască corect materialele puse la dispoziție;

-să obțină rezultatul așteptat al acestui experiment, adică picături de ploaie care cad din
norișori (spuma);
- să realizeze rochița Zânei Primăvara prin trasarea grafismelor;
- să obțină cuibul rândunicii prin mânuirea corectă a materialelor puse la disppoziție;
- să obțină prin, îmbinarea pieselor de lego, o grădină cu flori;
-să manifeste interes și entuziasm față de activitățile propuse;
- să păstreze curățenia la locul e joacă .

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, lucrul
individual, experimentul, aprecieri verbale;
Mijloace didactice: tăvițe, pipete, spumă de ras, boluri cu apă, păhărele cu cerneală, fișe de
lucru, carioci, masa luminoasă,cuburi cu semne grafice , farfurii cartonate, paharele cu
aracet, pensule, acuarele, rândunici, ouă din polistiren, iarbă artificială, piese lego, servețele
umede ;
Metode și procedee de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor,
aprecieri verbale generale și individuale, analiza produslor activității, turul galeriei;

FORMA DE ORGANIZARE: individual/ pe grupe

DURATA ACTIVITĂȚII: 15-20 minute

BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru educatia timpurie” (2019)
M., Ionescu, C., Anghelescu, C., Boca, “Repre fundamentale în învățarea și dezvoltarea
timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”, Editura Vanemonde, 2020

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE DE


ACTIVITĂŢII Metode și Mijloace EVALUARE
procedee didactice
1. MOMENT Crearea condițiilor necesare -scăunele
ORGANIZATORIC desfășurării activității:
-aerisirea sălii; -măsuțe
-pregătirea mobilierului și a
materialelor necesare; -material
-asigurarea unui climat educațional distributiv și
favorabil în concordanță cu tema zilei; demonstrativ

2. CAPTAREA Captarea atenției o voi realiza cu conversația


ATENŢIEI ajutorul materialelor găsite în grupă. observația
Vom încerca să ghicim cine a adus
aceste materiale pt grupa și ce ar trebui
să facem cu acestea.

3.ANUNŢAREA După ce își vor da cu părerea vizavi de explicația Observarea


TEMEI ŞI A cel/cea care a făcut această surpriză, voi sistematică a
OBIECTIVELOR anunța tema și obiectivele: comportamente
La sectorul Știință vom realiza un lor verbale și
experiment în urma căruia vom obține un nonverbale ale
rezultat deosebit, și anume picăturile de copiilor
ploaie care cad din norișori. La sectorul
Bibliotecă vom înfrumuseța rochița
Zânei Primăvara prin trasarea unor
grafisme, în ordinea în care apar după
aruncarea cubului. La centrul
Construcții vom construi Grădina cu
flori din toate piesele lego puse la
dispoziție, iar la centrul Artă vom realiza
cuibul rândunicii.
Invit 1-2 copii să repete tema zilei pt a o
fixa.

4. DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII Îi invit să își să se așeze fiecare la
măsuța dorită pe recitativul următor:

„Spre centru acum pornesc. Observarea


La măsuță mă așez sistematică a
Și aștept ca să lucrez” comportamente
Conversația lor verbale și
Se va intui materialul de lucru: explicația, nonverbale ale
Vom realiza câteva exerciții de încălzire demonstrația, copiilor
a mâinilor.

Voi explica la fiecare sector în parte


sarcinile de lucru ale copiilor, modul
delucru, criteriile ce trebuie respéctate
Boluri cu
Știință – „Ploaia!” –vor realiza un apă
experiment în urma căruia vor observa Tub cu
cum cad picăturile de ploaie din norișori spumă
Pipete
Pahărele cu
cerneală
Bibliotecă – „Rochița Zânei
Primăvara”- vor împodobi rochița prin Fișe cu Zâna
scrierea unor grafisme Primăvara
Masa
luminoasă
Carioci
Artă – „Cuibul Rândunicii”-prin
Cub
activități de pictură și lipire vor obține
cuibul
Farfurii
cartonate
Acuarele
Pensule
Iarbă
artificială
Rândunici
Ouă din
Construcții: „Grădina mea cu flori!” – polistiren
îmbinând piesele lego puse la dispoziție
vor obține grădin cu flori
Piese lego
5.OBȚINEREA Obținerea performanței se realizează Observarea
PERFORMANȚEI prin munca individuală a fiecărui copil exercițiul, sistematică a
și prin realizarea cerințelor. lucrul în comportamente
echipă, lor copiilor
Voi reaminti copiilor comportamentul experimentul
așteptat în cadrul activităților, faptul că munca
se discută în șoaptă pentru a nu deranja individuală,
colegii, că apreciem și protejăm
lucrările colegilor, dar mai ales faptul
că fiecare sarcină trebuie dusă la bun
sfârșit.

Dacă un copil va terminat sarcina și va


dori să lucreze la un alt centru, este liber
să o facă. Astfel, îi voi pune la dispoziție,
la măsuța sa, materialele necesare pt
realizarea obiectivelor de la central
dorit.

În timp ce copiii lucrează îi voi îndruma


și urmări îndeaproape. Voi da explicații
suplimentare unde este necesar, voi pune
întrebări ajutătoare, acolo unde există
dificultăți, voi monitoriza activitatea la
fiecare centru.

Evaluarea se va obține prin „turul turul galeriei, Aprecieri


6. EVALUARE galeriei” (de la distanță) pentru a aprecieri verbale
observa realizările colegilor și pentru a verbale, individuale și
le aprecia munca depusă. individuale și
colective
Voi face aprecieri privind activitatea, globale,
comportamentul și modul de lucru al
copiilor pe parcursul activităților.

7.ÎNCHEIEREA Vor ieși din grupă prin tranziția:


ACTIVITĂȚII
Rândul iute să-l formăm
Lângă ușă ne-așezăm
Și frumos noi așteptăm
Către baie să plecăm!

S-ar putea să vă placă și